طرز تهیه سه مدل دسر محبوب اروپایی

تنوع دسر در اروپا با در نظر گرفتن فرهنگ های متفاوتی که از آن نشات می گیرد، بسیار زیاد است. در زیر به سه مورد اشاره می کنیم.
طرز تهیه سه مدل دسر محبوب اروپایی

وافل بلژیکی


مواد لازم (برای ۶ نفر)
آرد: ۱ و ۱/۲ پیمانه (۲۱۳ گرم)
نشاسته ذرت: ۱/۲ پیمانه (۷۰ گرم)
بیکینگ‌پودر: ۱/۲ قاشق چای‌خوری
جوش شیرین: ۱/۲ قاشق چای‌خوری
باترمیلک: ۱ و ۱/۲ پیمانه
شیر: ۱/۲ پیمانه
روغن گیاهی: ۶ قاشق غذاخوری
اسانس وانیل: ۱/۲ قاشق چای‌خوری
تخم‌مرغ: ۲ عدد (زرده و سفیده جدا شود)
شکر سفید: ۳ قاشق غذاخوری

طرز تهیه سه مدل دسر محبوب اروپایی

طرز تهیه
۱. در را با حرارت ۲۰۰ درجه فارنهایت روشن کنید و وافل ساز را هم گرم کنید.

۲. در یک کاسه متوسط آرد، نشاسته ذرت، بیکینگ‌پودر، جوش شیرین و نمک را به مدت ۲۰ ثانیه با همزن دستی بهم بزنید. وسط آن یک چاله درست کنید و کنار بگذارید.

۳. در کاسه‌ای دیگر باتر میلک، شیر، روغن گیاهی، اسانس وانیل و زرده تخم‌مرغ را خوب بهم بزنید.

۴. در کاسه‌ای دیگر یا کاسه همزن برقی ثابت، سفیده‌های تخم‌مرغ را روی سرعت بالای همزن خوب بزنید تا زمانی که پف کند و بالا بیاید. شکر را اضافه کنید و بزنید تا زمانی که دیگر زدن آن سخت باشد.

۵. مخلوط باترمیلک را حین هم زدن داخل مخلوط آرد ریخته و فقط تا زمانی که ترکیب شوند، بهم بزنید (مخلوط باید کمی ناهموار باشد). سفیده تخم‌مرغ را به آرامی داخل این مخلوط، وارد کنید. مخلوط کردن شما باید همانند کیک اسفنجی باشد.

۶. خمیر را داخل وافل پز طبق دستورالعمل‌های سازنده وافل ساز بپزید. معمولا قبل از استفاده از وافل ساز و ریختن مایه وافل داخل آن از اسپری آشپزی استفاده می‌شود (البته بین ریختن دو خمیر نیازی به استفاده از آن نیست) سپس خمیر را داخل دستگاه ریخته و درب آن را می‌بندید و دستگاه آن را می‌پزد تا زمانی که صدای بوق بیاید یا چراغ روشن شود (برای دستگاه‌های جدید). این کار معمولا ۲ دقیقه روی حرارت ملایم وقت می‌گیرد.

۷. وقتی هر کدام از آن‌ها پخته می‌شود، به داخل فر گرم منتقل کنید تا برای ترد شدن بیشتر در آنجا بماند و گرمای خود را هم حفظ کند. آن‌ها را گرم با کره یا شیره خرما یا عسل و یا چیز‌های دیگری که دوست دارید، سرو کنید.

فریز کردن وافل
وقتی وافل تازه و گرم است خیلی خوشمزه و در بهترین حالت است، چون بعد شروع به نرم شدن و کاهش تردی لبه‌ها می‌کند، اما اگر مقداری اضافه ماند می‌توان آن‌ها را به مدت چند روز یا چند هفته (البته پس از خنک شدن روی توری شیرینی پزی) نگهداری کنید. بین لایه‌های وافل کاغذ روغنی بگذارید تا از چسبیدن آن‌ها به همدیگر جلوگیری کنید.

موادی که می‌توانید برای رویه استفاده کنید

روی آن را خیلی کم با کره برس بزنید سپس در مخلوط شکر و دارچین بغلتانید.

روی آن را با توت‌های تازه و خامه شیرین شده تزئین کنید.

سعی کنید از سس شکلات یا نوتلا، برش‌های موز، مغز‌های آجیل و خامه زده شده برای درست کردن وافل ساندویچی استفاده کنید.

به هنگام پاییز از کره کدو یا کره سیب استفاده کنید.

گذاشتن کره و عسل گرم هم پیشنهاد خوبی است.

ترفند‌هایی برای درست کردن بهترین وافل
استفاده از مخلوط آرد و نشاسته ذرت: این کار باعث می‌شود بهترین بافت لطیف به دست آید.

سفیده‌های تخم‌مرغ را جداگانه بزنید. این کار باعث می‌شود وافل‌ها نرم و پفی شوند.

استفاده از باترمیلک و شیر با هم نه فقط یکی. این کار طعم خوشمزه‌ای به وافل اضافه می‌کند که به تنهایی انجام نمی‌شود.

استفاده از روغن گیاهی و نه کره. با این کار یک بافت مرطوب و سبک با لبه‌های ترد خواهید داشت.

خمیر را زیاد مخلوط نکنید. اگر کمی حالت ناصاف هم داشته باشد خوب است.

دقت کنید که وافل‌ها را بیش از حد یا کمتر از حد نپزید. اگر درب وافل ساز را زود باز کنید ممکن است بچسبد و از هم بپاشد اگر هم زیاد بپزید که دیگر می‌دانید چه اتفاقی خواهد افتاد.

وافل‌های پخته را در فر گرم نگه دارید در همان حال هم سایر وافل‌ها را بپزید.

نکات مهم
برای اندازه گیری آرد و نشاسته بهتر است از ترازوی آشپزخانه و اندازه‌گیری مواد بر حسب وزن استفاده کنید. اگر ترازو ندارید از قاشق استفاده کنید و سطح پیمانه را صاف کنید.

دقت کنید که زرده و سفیده به خوبی از هم جدا شوند و در کاسه سفیده هم زرده‌ای نرود، چون در غیر اینصورت ممکن است به خوبی زده نشده و پف خوبی نداشته باشد. 1


باسلوق ترکیه ای


مواد لازم
3/4 پیمانه آرد ذرت
2 پیمانه شکر
1/4 پیمانه پودر ژلاتین
3 ق س گلوکز
2 و 1/4 پیمانه آب
3 ق س گلاب
رنگ مجاز خوراکی
3 ق غ پودر شکر و نشاسته ذرت از هر کدام

طرز تهیه سه مدل دسر محبوب اروپایی

مراحل
ابتدا پودر ژلاتین رو داخل نصف لیوان آب می ریزیم بهد به روش بن ماری(روی بخار کتری یا سماور) حل می کنیم.

شکر رو با نصف آب باقی مانده روی حرارت ملایم قرار میدیم میذاریم 5 دقیقه بجوشه و کمی غلیظ بشه.

آرد ذرت رو با آب باقی مانده خوب مخلوط می کنیم و روی حرارت قرار میدیم مدام هم می زنیم تا غلیظ بشه.

وقتی شکر و آب 5 دقیقه جوشید گلوکز رو اضافه خوب هم می زنیم تا گلوکز حل بشه. بعد آرد ذرت غلیظ شده و پودر ژلاتین روان شده رو اضافه می کنیم خوب هم می زنیم تا خوب یکدست بشه. 10 الی 12 دقیقه میذاریم بجوشه. شعله رو خاموش می کنیم و گلاب و رنگ خوراکی رو اضافه کرده مخلوط می کنیم.

بعد اینکه کمی از دما افتاد قالب رو چرب کرده مواد رو داخل آن می ریزیم 4 ساعت داخل یخچال قرار میدیم تا خوب ببنده. بعد به شکل دلخواه برش داده در پودر شکر و نشاسته ذرت می غلتانیم.نوش جان 2


تیرامیسو ایتالیا


مواد لازم (برای ۴ نفر)
قهوه اسپرسو۱ فنجان
بیسکوییت لیدی فینگر۱ بسته
پودر کاکائونصف قاشق غذاخوری
زرده تخم مرغ۳ عدد
پنیر ماسکارپونه۱۵۰ گرم
خامه۲۰۰ گرم
شکر۱۰۰ گرم

طرز تهیه سه مدل دسر محبوب اروپایی

دستور تهیه تیرامیسو
مرحله اول
ابتدا تخم مرغ ها را یکی یکی می شکنیم و زرده ها را از سفیده ها جدا می کنیم و هر کدام را داخل کاسه هایی مجزا می ریزیم و زرده ها را با همزن برقی خوب می زنیم تا هم دارای حجم شوند و هم به رنگ کرم در بیایند.

مرحله دوم
سپس شکر را به آن اضافه می کنیم و هم میزنیم که کاملا شکر در آن حل شود و بعد پنیر ماسکارپونه را اضافه می کنیم و با همزن خوب می زنیم تا مواد یکدست شود.خامه را داخل کاسه ای می ریزیم و خوب هم می زنیم تا حجم دار شود.

مرحله سوم
خامه را باید طوری هم بزنیم که اگر کاسه حاوی خامه را بر گردانیم خامه سر ریز نشود و به طور ثابت در کاسه بماند. سپس خامه فرم گرفته را به دیگر مواد اضافه می کنیم و با لیسک یا قاشق همگی مواد را خوب مخلوط می کنیم.

مرحله چهارم
در ادامه سفیده های تخم مرغ را نیز با همزن برقی به حدی می زنیم که کاملا سفید و دارای حجم شود و پف کند و بعد به مواد می افزاییم(شبیه خامه فرم گرفته دارای حجم و سفت شود)و با لیسک همگی مواد را خوب زیر و رو می کنیم تا کاملا مخلوط شوند.

مرحله پنجم
قهوه اسپرسو را آماده می کنیم و اجازه می دهیم تا خنک شود(اگر قهوه داغ باشد بیسکویت ها را له می کند)و بعد در ظرفی مانند کاسه بزرگ می ریزیم و بیسکویت های لیدی فینگر را هر چند تا که داخل ظرف قهوه جا می شود(۲ الی ۳ عدد) قرار می دهیم.

مرحله ششم
سپس بیسکوییت ها را بر می گردانیم تا کاملا به قهوه آغشته شوند و بعد آن ها را سریع بیرون می آوریم (فقط می خواهیم مرطوب شوند و نباید زمان زیادی داخل قهوه بمانند) و در ظرف پیرکس مستطیلی می چینیم تا کاملا کف پیرکس از بیسکویت پوشیده شود.

مرحله هفتم
بعد از مایه ای که آماده کرده ایم نصف آن را کم کم روی بیسکویت ها می ریزیم تا کاملا روی آن ها را بپوشاند و کمی پودر کاکائو روی آن ها الک می کنیم و مجددا لایه دوم را می چینیم و بیسکویت ها را به قهوه اسپرسو آغشته می کنیم.

مرحله هشتم
سپس داخل ظرف می چینیم و روی آن ها را با مایه می پوشانیم و مجددا روی مایه را با پودر کاکائو الک می کنییم و می پوشانیم تا تیرامیسو زیباتر و خوش عطر تر شود و می توایند روی آن را با سلفون بپوشانید و داخل یخچال قرار دهیم تا به مدت حداقل ۶ ساعت استراحت کند.

مرحله نهم
اگر زمان کافی داشته باشید و اجازه بدهید ۲۴ ساعت در یخچال بماند فوق العاده تیرامیسو منسجم تری خواهید داشت هنگامی که برش می خواهید بزنید. تیرامیسو آماده شده را از داخل یخچال بیرون می آوریم و برش می زنیم و در بشقاب قرار می دهیم و نوش جان کنید. 3


پی نوشت:
1.www.bartarinha.ir
2.www.cookpad.com
3.www.chishi.ir
نسخه چاپی