چگونه از مطالعه کردن لذت ببریم؟

 

نویسنده: حمید وثیق زاده انصاری
منبع: راسخون
 

تصور کنید که در یک ساحل خلوت قدم می‌زنید، بالای یک کوه گردش می‌کنید، در دشتی از گل‌ها می‌خواهید بخوابید، یا یک مظنون به جرم فراری را دنبال می‌کنید. آثار ادبی، داستانی، اشعار و نمایش‌نامه‌ها پر از چنین لحظاتی هستند. وقتی که صفحات را می‌خوانید، لذت مطالعه را دریابید، لدتی که ممکن است در تمام عمر ماندگار باشد.
سطح دشواری: آسان
مدت زمان مورد نیاز: متنوع
طریقه‌ی انجام این کار در زیر گفته شده است:

1. شروع به مطالعه کنید.

حتی اگر لذت‌های مطالعه را بدانید، ممکن است دچار هوس فردا مطالعه کردن شوید. کسی که مطالعه را تا فردا به تأخیر بیندازد، همیشه فکر می‌کند که:

• برای مطالعه کردن امیدوار می‌شود
• در تعطیلات مطالعه خواهد کرد
• انبوه کتاب‌ها خودشان خوانده می‌شوند
• یا این که انگیزه پیدا می‌کند تا مطالعه کند ....

دلایل زیادی برای این که چرا مطالعه نمی‌کنیم، وجود دارد. سخت‌ترین قسمت مطالعه ممکن است کنار گذاشتن تأخیر در مطالعه و دریافتن این که واقعاً عاشق مطالعه هستید، باشد.

2. کتاب خواندن همیشه برای درس و دانشگاه نیست

گاهی اوقات، زمانی که مجبوریم کتاب‌های زیادی را که دیگران از ما خواسته‌اند آن‌ها را مطالعه کنیم، بخوانیم، فراموش می‌کنیم که هنوز می‌توان آن‌ها را برای خود خواند. مطالعه، تبدیل به تمرینی برای چپاندن هر چه بیشتر صفحات کتاب در حافظه می‌شود، زمانی که مطالب مربوط به امتحان یا مقاله حفظ شود.
سپس زمانی که دیپلم یا مدرک می‌گیریم یا به زندگی خود ادامه می‌دهیم، یک نفس عمیق می‌کشیم. بله، ممکن است به یک استراحت نیاز داشته باشید ... اما نگذارید درس و دانشگاه لذت مطالعه را برای همیشه از بین ببرد. مطالعه کردن یک تفریح است. فقط لازم است هر آنچه را که با لذت خوانده‌اید، به خاطر آورید. دوباره به آن زمان برگردید.

3. کتاب‌ها، در شکل‌ها، اندازه‌ها و سطوح دشواری مختلف هستند.

بعضی از افراد معتقدند از آن جایی که کتاب‌ها بیش از حد مشکل هستند، نمی‌توان از آن‌ها لذت برد. اما، کتاب‌ها شکل‌ها و اندازه‌های مختلف دارند. می‌توانند آسان یا سخت باشند به همان اندازه‌ای که شما می‌خواهید.

4. ارتباط ایجاد کنید

مطالعه کردن این فرصت را در اختیار ما قرار می‌دهد تا با گذشته، حال و آینده ارتباط برقرار کنیم. با این وجود، ارتباط با ادبیات و تاریخچه نیز می‌تواند لذت‌بخش باشد.

5. در مورد آن بنویسید

در میانه‌ی زندگی پر‌مشغله ما، ممکن است بعضی از چیز‌های اساسی مانند افکار، شخصیت‌ها، تأثیری که از هر چیزی گرفتید و ... را از دست بدهیم. با این وجود، برای لذت بردن از یک کتاب خوب، نیازی نیست که حافظه‌ی بی‌عیب و نقصی داشته باشید. با دقت آن رمان‌ها رابخوانید، اما چیز‌هایی را که می‌خوانید، ثبت کنید، از این رو تمام قسمت‌های مهم کتاب را به خاطر خواهید آورد. همچنین می‌توانید بازگردید و تأثیراتی که از آن کتاب گرفتید را بخوانید.

6. در مورد آن صحبت کنید.

تنها به خواندن اکتفا نکنید ... با دیگران در مورد تجاربی که در زمینه مطالعه به دست آورده‌اید، صحبت کنید. تجارب خود را با دوستانتان به اشتراک بگذارید و یا یک باشگاه کتاب تأسیس کنید.