آشنایی با شبکه مخابراتی نسل سوم (۳G)

کلمه ۳G توضیحی برای نسل سوم تکنولوژی ارتباطی سیار (سلولار آنالوگ برای نسل اول و دیجیتال PCS برای نسل دوم) است. ۳G شبکه‌ای با تکنولوژی سلولی است که علاوه بر تماسهای تلفنی و دسترسی به اینترنت پرسرعت
پنجشنبه، 9 بهمن 1393
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
آشنایی با شبکه مخابراتی نسل سوم (۳G)
موبایل، اينترنت پر سرعت، تکنولوژی

 

 

 

کلمه ۳G توضیحی برای نسل سوم تکنولوژی ارتباطی سیار (سلولار آنالوگ برای نسل اول و دیجیتال PCS برای نسل دوم) است. ۳G شبکه‌ای با تکنولوژی سلولی است که علاوه بر تماسهای تلفنی و دسترسی به اینترنت پرسرعت واقعی، منطقه وسیعی را هم پوشش می‌دهد. ۳G به سرعت در حال فراگیر شدن در سراسر جهان است.
ژاپن اولین کشوری بود که به صورت گسترده و تجاری در سال ۲۰۰۱ از این تکنولوژی استفاده کرد. کمپانی قدرتمند NTT DoCoMo برای اولین بار دست به این کار زد.
عاملی که باعث تفاوت ۳G و سیستم کنونی تلفن همراه است شبکه‌های آن‌هاست. شبکه‌های ۳G حجم بسیار وسیع‌تری از اطلاعات را منتقل می‌کنند. مانند ارسال ویدئو کلیپ، آهنگ‌ها، بازی‌ها و بسیاری از این دست از شخصی به شخص دیگر.
جذابیت و کاربرد این شبکه آنقدر زیاد است که بسیاری از اپراتورها قصد دارند تا به شکل سریع‌تری از آن برسند تا بتوانند HSDPA یا همان دانلود بسته‌های دیتا با سرعت بالا را ارایه دهند.
قدرت شبکه مخابراتی نسل سوم یا ۳G در ارایه خدمات مبتنی بر دیتا مثل خدمات ارزش افزوده شامل موسیقی روی تلفن همراه با پهنای باند بیشتر یا تماشای ویدئو به صورت آنلاین و ارسال صدا و تصویر و از این قبیل بوده و در عین حال پهنای باند لازم برای دسترسی به اینترنت پر سرعت به صورت سیار در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.
گستردگی این فناوری باعث شده تا امروزه گوشی‌های تلفن همراه چیزی بیشتر از یک وسیله ارتباطی باشند. بسیاری از هموطنان که از داشتن گوشی‌های مجهز به این فناوری بهره‌مندند امیدوارند تا با عرضه سیم‌کارت‌هایی بر بستر ۳G توسط اپراتور سوم بتوانند از تمامی قابلیت‌های گوشی خود استفاده کنند.

TDMA

این تکنولوژی دیجیتالی تماس‌های تلفنی را در قالب بسته‌هایی از داده بر طبق زمان تقسیم‌بندی می‌کنند.
GSM (سیستم جهانی ارتباطات تلفن همراه)
استاندارد جهانی ارتباط دیجیتالی تلفن همراه که در ۶۰ کشور جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. چهار فرکانس متداول در این استاندارد عبارتند از : ۸۵۰MHz-900MHz-1800MHz-1900MHz.

PDC

یکی از تکنولوژی‌های نسل دوم تلفن همراه که در ارتباطات سلولی مورد استفاده بود.

cdmaOne

سیستم کامل بی‌سیمی بر پایه استاندارد TIA/EIA IS-95 CDMA شامل فرم اصلاح شده IS-95A و IS-95B را توصیف می‌کند و ارایه دهنده سیستم بی‌سیم پایانه به پایانه و تمام جزییات لازم برای کنترل عملیات اجرای‌اش می‌باشد. cdmaOne خانواده ای از سرویس‌های مرتبط شامل بی‌سیم‌های ثابت، PCS وارتباطات سلولی می‌باشد.

GPRS (سرویس بسته‌های امواج رادیویی)

این تکنولوژی امکان انتقال حجم و سرعت بالای داده را فراهم می‌آورد.

CDMA2000 1X

می‌تواند ظرفیت صدای cdmaOne را دو برابر کند، و بسته‌های اطلاعاتی را با حداکثر سرعت ۳۰۷ کیلو بایت در ثانیه در محیط‌های موبایل تحویل دهد. این استاندارد در نسل دوم تلفن‌های همراه به کار می‌رود.

EDGE

مخفف کلمه Enhanced Data Rates for Global Evolution است. EDGE در گوشی‌های تلفن همراه جزء ابزار ارتباطی طبقه‌بندی می‌شود. این ابزار سرعت انتقال اطلاعات تلفن همراه را افزایش می‌دهد و باعث تقویت اعتماد داده‌ها می‌شود و نرخ‌ها و حجم‌های انتقال دیتا را بر روی شبکه‌های موجود GSM/GPRS از طریق افزایش قابل توجه سرعت‌های انتقال دیتا بالا می‌برد. فناوری EDGE جزء تکنولوژی نسل سوم طبقه‌بندی می‌شود اما سرعت آن بسیار پایین‌تر از تکنولوژی‌های نسل سوم است به همین علت آن را نسل ۲/۷۵ نیز می‌نامند.

WCDMA

این استاندارد یکى از استانداردهاى تأیید شده براى تلفن‌هاى همراه نسل سوم است که از یک فرکانس ۵ مگاهرتزى براى انتقال صوت و دیتا (با هم) استفاده مى‌کند. این تکنولوژى سرعت‌هاى انتقال داده از ۱۴۴کیلو بیت در ثانیه تا ۲ مگابیت در ثانیه را فراهم مى‌آورد.

CDMA2000 1x EV-DO

این استاندارد سرعت ماکزیم اطلاعاتی برابر با ۲٫۴ مگا‌بایت در ثانیه تحویل می‌دهد و می‌تواند کاربردهایی چون تبادل ویدئو کنفرانس را پشتیبانی کند.

۳GPP Core Network

هسته مرکزی شبکه ۳G که به کاربران متصل به شبکه امکان استفاده از سرویس‌های مختلف را می‌دهد.

HSDPA

اختصار “دسترسی به بستهء ارسال شده با سرعت بالا از ماهواره مخابراتی” یا “High-Speed Downlink PacketAccess” می‌باشد که یک پروتکل جدید برای انتقال دیتا از طریق تلفن همراه است.

HSUPA

اختصار دسترسی به ارسال بسته‌ای از داده‌ها با سرعت بالا از ماهواره مخابراتی یا “High-Speed Downlink PacketAccess” می‌باشد که یک پروتکل جدید برای انتقال دیتا از طریق تلفن همراه است.
عبارت‌هاي ديگر به معني سير تكاملي همان فاكتور‌هاي ذكر شده است. در قسمت زير به برخي از توانايي‌هاي اين تكنولوژي مي‌پردازيم:

نمايش تصويری و ويدئو كنفرانس:

همان طور كه از عنوان مي‌توان تصور كرد، شما در حال صحبت با مخاطبتان مي‌توانيد تصوير زنده او را نيز ببينيد. از اين امكان مي‌شود در ارتباط چند كاربر به صورت ويدئويي يا همان ويدئو‌كنفرانس نيز استفاده كرد.

اينترنت پر سرعت بر روي موبايل:

با استفاده از تكنولوژي 3 G مي‌توانيد سرعتي تا 2 مگابايت بر ثانيه براي دسترسي به شبكه (و اينترنت) در حال سكون، يا در حال حركت كند (مثل راه رفتن) سرعتي تا 348 كيلوبيت بر ثانيه و در اتومبيل سرعتي حدود 128 كيلوبيت بر ثانيه داشته باشيد. اين خود تحولي عظيم نسبت به اينترنت در نسل‌هاي قبلي تلفن همراه است.

تماس و ارتباط صوتي:

در اين تكنولوژي ارتباط صوتي به تماس تلفني دو كاربر خلاصه نمي‌شود بلكه مي‌توان كنفرانس‌هاي صوتي برگزار كرد يا ايميل و پيغام صوتي نيز ارسال كرد.

انتقال پيام:

انتقال پيام‌هاي مختلف از ديگر توانايي‌هاي تكنولوژي 3G است. اينگونه كه شما مي‌توانيد پيام‌هاي چند ‌رسانه‌اي ياMMS ارسال و دريافت كنيد. به‌عنوان مثال: شما در ورزشگاه تصوير گل تيم مورد علاقه‌تان را ضبط كرده و در كمتر از چند لحظه به دوست خود در نقطه‌اي ديگر، خارج از ورزشگاه ارسال مي‌نماييد. ديگر اينكه مي‌توان انتقال پيام‌هاي الكترونيكي را نيز انجام داد و ضميمه‌هاي آن‌ها را نيز با سرعتي بسيار بالا دانلود كرد.

تشخيص موقعيت جغرافيايي:

اين امكان براي كاربر فراهم است كه موقعيت جغرافيايي خود را در هر كجا كه هست تشخيص دهد، فقط كافي است يك نقشه ديجيتال بر روي موبايل خود در اختيار داشته باشد. تصور كنيد براي كسي كه در جايي گم شده و نياز دارد كه بداند كجاست چقدر مي‌تواند مفيد باشد.

چت:

همه ما به ارزش امكان چت كردن بر روي تلفن همراه آگاه هستيم. كاربردي كه پيش‌بيني مي‌شود در كشور ما نيز از محبوبترين امكانات ارايه شده در اين تكنولوژي باشد.
توانمندي‌هاي اين تكنولوژي بسيار بيشتر از موارد ياد شده در بالاست. مثال: موج جديدي از سرگرمي‌ها، بازي‌هاي آنلاين روي تلفن همراه، تبليغات نوين و موارد زيادي كه در آينده به آنها خواهيم پرداخت.

لازم به ذكر است استفاده از سيستم‌هاي چندرسانه‌اي باعث عملي شدن اهداف بزرگي چون دولت الكترونيك، آموزش الكترونيك، تجارت الكترونيك و غيره بر روي تلفن همراه مي‌شود.

منبع مقاله : ict.mrud-skh.ir 

 ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط
موارد بیشتر برای شما