سنبل الطیب

گیاهی است علفی، چندساله با ریزوم های استوانه ای با انتهایی بریده و بر روی آن ریشه هایی باریك و استوانه ای قرار گرفته است. ساقه ها افراشته و به ارتفاع ۶۰۱۵ سانتی متر و تقریبا در طول شیاردار.برگ ها قاعده ای بدون كرك با بریدگی های شانه ای. گل ها به رنگ صورتی یا سفید، جام گل تقریبا منظم است. موسم گلدهی در اردیبهشت ماه و میوه آن از نوع فندقه است.
دوشنبه، 6 اسفند 1386
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
سنبل الطیب
سنبل الطیب
سنبل الطیب
نويسنده:سحر شهنازی
گیاهی است علفی، چندساله با ریزوم های استوانه ای با انتهایی بریده و بر روی آن ریشه هایی باریك و استوانه ای قرار گرفته است. ساقه ها افراشته و به ارتفاع ۶۰۱۵ سانتی متر و تقریبا در طول شیاردار.برگ ها قاعده ای بدون كرك با بریدگی های شانه ای. گل ها به رنگ صورتی یا سفید، جام گل تقریبا منظم است. موسم گلدهی در اردیبهشت ماه و میوه آن از نوع فندقه است. ریزوم های استوانه ای اندام دارویی گیاه را تشكیل می دهند. زمان جمع آوری گیاه در پاییز بعد از اتمام فعالیت اندام هوایی گیاه و خشك شدن آن است. این گیاه بومی آسیای میانه است و علاوه بر این در افغانستان، تركمنستان و عراق نیز رویش دارد. سنبل الطیب دارای آثار آرامبخش، خواب آور و ضداسپاسم بوده و در درمان مواردی چون بی قراری، مشكلات عصبی برای خوابیدن، فشار عصبی و كولیك های گوارشی مورد استفاده قرار می گیرد. در طب گذشته سنبل الطیب به عنوان آرامبخش، خواب آور و رفع تشنج كاربرد داشته است. از فرآورده های موجود در بازار می توان به قرص والی فلور، قطره آنتی میگرن و تنتوروالریان اشاره كرد.
گروهی از تركیبات كه تاكنون در روغن فرار مورد شناسایی قرار گرفته اند عبارتند از: بورنئول، آلفا پینن، بتاپینن، ترپینولن، بتا بیزابولن، اسیدوالرنیك و... علاوه بر روغن فرار تركیبات دیگری نظیر والپوتریات ها و تركیبات حاصل از تجزیه آنها نیز در گیاه وجود دارد.
نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط