0
ویژه نامه ها

چگونه خودم را به مطالعه علاقه‏مند كنم؟

در فصل تابستان فرصت‏های تازه‏ای برای مطالعه و تفكر مهیا می‏شود و همزمان با گشایش اوقات فراغت، در دستان پرنشاط و پرانرژی جوانان كتاب و نشریه جای تازه‏ای باز می‏كند . به قول آدریل جانسون، مطالعه خواه مفید و خواه مضر یكی از موضوعات بسیار وسیع برای فعالیت است . درس‏هایی كه می‏توان از آن آموخت هیچ گاه پایان نمی‏پذیرد و به عبارتی همیشه می‏توان چیزی راجع به آن گفت . از این رهگذر گلگشت این شماره قصد دارد از دریای بی‏انتهای مطالعه نكاتی نغز و آموزنده به خوانندگان كتابخوان پرسمان هدیه كند و چند نكته كلیدی و مشكل گشا را ارمغان تعطیلات تابستانی جوانان سازد .
چگونه خودم را به مطالعه علاقه‏مند كنم؟
چگونه خودم را به مطالعه علاقه‏مند كنم؟
چگونه خودم را به مطالعه علاقه‏مند كنم؟
نويسنده:دكتر مژده پورحسینی
منبع: مجله پرسمان
در فصل تابستان فرصت‏های تازه‏ای برای مطالعه و تفكر مهیا می‏شود و همزمان با گشایش اوقات فراغت، در دستان پرنشاط و پرانرژی جوانان كتاب و نشریه جای تازه‏ای باز می‏كند . به قول آدریل جانسون، مطالعه خواه مفید و خواه مضر یكی از موضوعات بسیار وسیع برای فعالیت است . درس‏هایی كه می‏توان از آن آموخت هیچ گاه پایان نمی‏پذیرد و به عبارتی همیشه می‏توان چیزی راجع به آن گفت . از این رهگذر گلگشت این شماره قصد دارد از دریای بی‏انتهای مطالعه نكاتی نغز و آموزنده به خوانندگان كتابخوان پرسمان هدیه كند و چند نكته كلیدی و مشكل گشا را ارمغان تعطیلات تابستانی جوانان سازد . مطالعه و كتابخوانی كاری بسیار حساس و مهم است . جانسون در كتاب «هنر كتاب خواندن‏» می‏گوید: «كتب می‏توانند در شمار دوستان ما در آیند . ما می‏توانیم به جست و جوی آن‏ها برویم تا ما را به خودمان بشناسانند . اما این توانایی را نیز دارند كه در ما تاثیر كنند و درهای زندگی را به روی ما بگشایند یا ببندند . می‏توانند ما را در پناه خود گیرند یا از میان بردارند . از ما پشتیبانی كنند یا منكوبمان سازند . كتاب‏ها چون زبانند كه بهترین و در عین حال بدترین چیزها است‏» .
8 نكته در ارزش مطالعه:
1 . حضرت رسول اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) می‏فرماید: یك ساعت تفكر از شصت‏سال عبادت برتر است .
2 . كاردیل می‏گوید: آنچه را می‏توان بعد از بیست‏سال تجربه آموخت، مطالعه صحیح در یك ساعت‏به ما می‏آموزد .
3 . دكتر مانفرد وسپل در كتاب «چگونه فرزندم را به مطالعه علاقه‏مند كنم؟» به نكته بسیار زیبایی در ارزش مطالعه اشاره می‏كند . یادگیری، آموزش، رشد و تكامل شخصیت‏حتی در جوامع مدرن، با خواندن و نوشتن مرتبط است . در سده‏های اخیر كه وسائل صوتی - تصویری پیشرفته و وسائل الكترونیكی مانند كامپیوتر و امكاناتی چون اینترنت و . . . یك حركت دسته جمعی را برای قبضه نمودن جهان آغاز كردند، برخی از متخصصان، خبر از پایان دوره كتاب و كتابخوانی دادند . اما چه در مورد بزرگسالان و چه در مورد كودكان، با وجود افزایش توجه به وسایل ارتباط جمعی مذكور، میزان مطالعه عمومی كاهش نیافته است . این نكته بسیار قابل تاملی است .
4 . بارباراكینگ می‏گوید: نباید مطالعه روزانه را ترك كنیم; زیرا بدین وسیله می‏توانیم از میان ازدحام شتاب آلود زندگی روزمره، لحظه‏ای آرامش به دست آوریم .
5 . شكسپیر: كتاب بزرگ‏ترین اختراع بشر است .
6 . ریچارد استیل: مطالعه همان اثری را در وجود آدمی می‏گذارد كه ورزش در بدن انسان ایجاد می‏كند .
7 . مونتسكیو: مطالعه كتاب یعنی تبدیل ساعات سلامت‏بار به ساعات لذتبخش .
8 . همو می‏گوید: كتاب عمر دوباره است كه می‏توان با مقداری پول تجربه تمام عمر بزرگ‏ترین عقلای عالم را تصرف كرد .
9 نكته در مكان مطالعه:
دكتر فیل ریس در كتاب «500 نكته درباره مطالعه‏» و دكتر عین الله خادمی در كتاب «مطالعه روشمند» آورده‏اند:
1 . برخی افراد ترجیح می‏دهند در سكوت مطالعه كنند و برخی در سروصدا . بعضی صندلی راحتی را می‏پسندند و بعضی دراز كشیدن یا نشستن رسمی را . اصلا وسواس به خرج ندهید و در هر حالتی كه راحت‏تر هستید مطالعه خود را آغاز كنید .
2 . اگر مكان مطالعه شما كمی آشفته و به هم ریخته است مرتب كردن آن را به نیم ساعت پس از مطالعه موكول كنید; چرا كه در این صورت در حین مرتب كردن اتاق به مطالبی كه مطالعه كرده‏اید فكر خواهید كرد و زمان مفیدی را از دست نخواهید داد .
3 . گاهی اوقات از مكان‏های استثنایی و هیجان‏انگیز استفاده كنید تا مطلبی كه مطالعه می‏كنید همراه آن خاطره در ذهن شما ماندگار شود; مثلا در یك شب بارانی با یك چتر و یك چراغ قوه زیر باران روید و مطلب را مطالعه كنید و یا در یك مكان تاریخی و قدیمی به تفكر و مطالعه در مورد مطلب مورد علاقه خود بپردازید .
4 . اگر امكان داشته باشد موضوع مورد مطالعه شما با مكانی كه انتخاب می‏كنید هماهنگی و سنخیت داشته باشد، به افزایش بهره‏وری شما كمك بسیار می‏كند . این هماهنگی همچنین شامل وجود ابزار و لوازم مورد نیاز نیز می‏شود .
5 . قبل از انتخاب محل مطالعه خود، چند خصوصیت عمده و ایده‏آل برای مكان مطالعه در ذهن خود لیست كنید تا راحت‏تر بتوانید آن را بیابید .
6 . در مكان مطالعه شما راهی برای خیره شدن به دور دست وجود داشته باشد; چرا كه توقف در مطالعه و چشم دوختن به بی‏نهایت در افزایش كارآیی مطالعه بسیار سودمند است . حداقل گاه گاهی به سقف اتاق خیره شوید!
7 . هیچ‏گاه مطالعه خود را به حضور در مكان خاصی مشروط نكنید; زیرا در این صورت بهانه‏ای می‏یابید كه در سایر مكان‏ها از مطالعه بگریزید . به یاد داشته باشید كه در حقیقت «مكان مطالعه جایی است كه شما هستید» .
8 . دقت كنید میزان نور، دمای محیط، فرم صندلی و سایر شرایط در مكان مطالعه شما به گونه‏ای نباشد كه شما را خواب آلوده كند .
9 . تهویه خوب و هوای پراكسیژن در مكان مطالعه شرطی حیاتی است .
10 نكته در روش مطالعه:
1 . به قول آدریل جانسون، خوب كتاب خواندن را نمی‏توان از خواص مادرزادی دانست . برای قرائت، بدون شك پرورش خاصی لازم است .
2 . بهترین روش كتابخوانی در مجموع روشی است كه خواننده در این كار بتواند زیبایی‏های چیزی را كه می‏خواند دریابد و به هنگام لزوم معایب آن‏ها را بفهمد و این البته از راه پرورش و ممارست‏حاصل می‏گردد .
3 . در معانی كلماتی كه برای نخستین بار به آن‏ها بر می‏خورید دقت كنید . بیهوده تصور نكنید كه سیاق مطلب آن معانی را برای ما كشف می‏كند . همان زمان بهترین وقت‏برای رفتن به سراغ فرهنگ لغت است .
4 . امیل فاگه، نویسنده فرانسوی، عقیده دارد كه باید در خواندن كتاب استقامت داشته باشیم . استقامت لجاجت نیست‏بلكه نوعی بردباری است كه ذوق ما را می‏پرورد و درك ما را عمیق می‏كند .
5 . مون تنی، دانشمند شهیر فرانسوی، در باره انتخاب كتاب و روش كتابخوانی نظرهایی بسیار بدیع و زیبا دارد . یكی از این عقاید آن است كه برای وصول به عمق معنای یك كتاب خوب باید آن را دوبار بخوانیم و با آن تماس دائمی داشته باشیم . یك اثر پربها ما را مدت‏ها سعادتمند می‏سازد . نمی‏توانیم با یك بار خواندن به این درجه از خوشبختی برسیم; هر چند در این یك‏بار دقت فوق العاده به كار بریم .
6 . همچنین وی معتقد است، اگر بخواهیم از كتابی كه خوانده‏ایم نظر صائبی پیدا كنیم باید راجع به آن گفت و گو كنیم . كتب خوب باب گفت‏وگوهای پرثمر را به روی ما می‏گشایند . این همان چیزی است كه ما آن را مباحثه می‏نامیم .
7 . در كتاب «500 نكته درباره مطالعه‏» آمده است كه یكی از روش‏های خوب مطالعه استفاده از یادداشت‏برداری است . فقط توجه كنید كه به جای یادداشت، رونویسی نكنید! طرح‏های گوناگون بریزید . نكات مهم یادداشت را برجسته‏تر بنویسید . اگر مطلبی را درك نمی‏كنید، به صورت سؤال یادداشت‏بردارید .
8 . در كتاب «روش‏های تسریع در خواندن و درك‏» پیشنهاد شده است هنگام مطالعه ابتدا خلاصه مطلب را كه اغلب در ابتدای مقاله یا كتاب آمده است، بخوانید . سپس عنوان‏ها و فهرست اجمالی كتاب را مطالعه كنید سپس چند سطر از ابتدای هر عنوان را مطالعه كنید; زیرا مهم‏ترین مطالب معمولا در همین خطوط اولیه هستند . در نهایت‏سایر توضیحات و تفاسیر كتاب را بر اطلاعات خود بیفزایید .
9 . از همان زمان مطالعه، برای به كار بستن آنچه می‏آموزید برنامه‏ریزی كنید . به قول تولد: «مطالعه و عمل نكردن مانند شخم زدن و بذر نپاشیدن است‏» .
10 . بیكن جمله زیبایی در این باره دارد: «برخی كتب را باید چشید، بعضی دیگر را باید بلعید و قلیلی را هم باید جوید و هضم كرد! .
5 نكته در موضوع مطالعه:
1 . امام علی (علیه السلام) جستن دانشی را نیكو می‏شمارند كه موجب اصلاح وجود آدمی گردد . «دانشی كه تو را اصلاح نكند گمراهی است .»
2 . دكتر آدریل جانسون می‏گوید: ما وقت نداریم و نمی‏توانیم هر چه را كه منتشر می‏شود بخوانیم . باید انتخاب كنیم; ولی اگر در این انتخاب خود را به دست تصادف بسپاریم، ممكن است‏به راه‏های پیموده شده برسیم و اگر در انتخاب خود بینا نباشیم، ممكن است در راهی بیفتیم كه دیگران فرسنگ‏ها از آن را پیموده‏اند . بنابراین، بهتر است قبل از انتخاب موضوع مطالعه خود به چكیده مقالات و خلاصه آثار مهم در زمینه علمی كه به آن علاقه‏مندیم سری بزنیم تا جایگاه خود را در موضوع مطلوب خود دریابیم .
3 . همچنین او عقیده دارد، هنگام انتخاب یك كتاب ابتدا از خود بپرسیم خصوصیات فكری ما و طبع كنجكاو و حساس ما كه منبع بسیاری از شعف‏ها و حزن‏های ما است طالب چیست؟ شعر؟ روان‏شناسی؟ حكمت؟ هنر؟ بدین ترتیب، زمینه‏ای برای كار در موضوعی كه بدان علاقه داریم فراهم می‏آوریم و حدودی برای خود ترسیم می‏كنیم; چه همان طور كه گفتیم دانستن همه چیز غیر ممكن است .
4 . آندره مورو عقیده دارد، بعد از كتب آسمانی شریف‏ترین و مفیدترین كتاب‏ها بیوگرافی‏ها هستند . به قول رنه دكارت مطالعه یگانه راه آشنایی با بزرگان روزگار است كه قرن‏ها پیش از این در دنیا به سر برده‏اند و اكنون زیر خاك منزل دارند .
5 . ارل . اف - رسكامون می‏گوید: چنان كه در انتخاب دوست‏برای خود دقت می‏كنید، در انتخاب نویسنده نیز برای خواندن خود دقت كنید .
12 نكته در كارآیی مطالعه:
1 . كیفیت مطالعه را بالا ببرید . به روخوانی سطحی در حالت پراكندگی فكر قناعت نكنید . با مفهوم ومعنای مطلب ارتباط برقرار سازید تا آنچه را كه مورد نیاز است‏به خوبی درك كنید .
2 . حجم مطالعه حواس شما را پرت نكند . مطالعه بیش‏تر و سریع‏تر تنها بهانه‏هایی برای بیش‏تر دانستن است . پس ابتدا آنچه را می‏خواهید بدانید و بفهمید برداشت كنید و آن گاه با كلمات «سرعت‏» و «بیش‏تر» وسوسه شوید .
3 . قبل از آن كه از موضوع اصلی كتاب منحرف شوید و به مطلب دیگری بپردازید، قسمت‏هایی را كه دوست دارید به خاطر بسپارید، مشخص كنید .
4 . حتما برای مطالعه خود برنامه‏ریزی داشته باشید . این كه قصد یادداشت‏برداری دارید یا خیر، در مورد چه موضوعی باید تمركز كنید، چه سؤالاتی در ذهن دارید كه در این كتاب جواب آن‏ها را می‏جویید و . . . همه باید از قبل برنامه‏ریزی شده باشد .
5 . باید كتابی كه مطالعه می‏كنید مختص به خود شما باشد تا به راحتی در آن علامت‏گذاری و نكته نویسی كنید . استفاده از مداد یا ماژیك رنگی به شما امكان می‏دهد تا در مراجعه مجدد به كتاب بهره بیش‏تر ببرید . هر چند نباید این خطوط رنگی استفاده شما از سایر خطوط كتاب را كاهش دهد .
6 . هنگام مطالعه همواره یك قلم در دست داشته باشید; زیرا مطالعه آنگاه كارآیی مطلوب می‏یابد كه همراه با مطالعه سؤالات ذهن خود را با آموزه‏های كتاب تطبیق دهید و در حاشیه آن یادداشت كنید .
7 . میان مطالعه و سایر كارهای خود تعادلی به وجودآورید كه هم از خواندن خسته و دلزده نشوید و هم تجربه و عمل را به بهره‏وری مطالعه خود بیفزایید .
8 . مطالعه پراكنده باموضوعات متنافر و متناقض موجب كاهش بهره‏وری شما می‏شود . حتی الامكان در نوع كتابی كه برای مطالعه انتخابی می‏كنید مطالعات قبلی خود را در نظر آورید تا نظم فكری شما به هم نخورد .
9 . اگر بتوانید از هر كتابی كه می‏خوانید نكات مهم و كلیدی آن را خلاصه‏برداری كنید، بر كارآیی مطالعه شما می‏افزاید . این راهكار آنگاه ارزشمندتر می‏شود كه خواننده به زبان و عبارات خودش مطالب را یادداشت كند .
10 . به یاد داشته باشید علاقه و انگیزه در مورد مطلبی كه برای مطالعه انتخاب كرده‏اید به بهره‏وری شما از آنچه می‏خوانید بسیار می‏افزاید .
11 . گاه مقرر ساختن یك پاداش مشروط برای مطالعه حجم خاصی از كتاب به هیجان و لذت مطالعه می‏افزاید و نوعی اثر تشویقی بر فرد می‏گذارد . این پاداش‏ها می‏تواند دیدن یك برنامه تلویزیونی، رفتن به مكانی خاص، انجام یك فعالیت مورد علاقه یا حتی خوردن یك خوراكی محبوب باشد; مشروط بر آن كه میزان تعیین شده مطالعه شده باشد!
12 . رنگ كاغذ، رنگ قلم، نحوه نشستن، فاصله چشم با كتاب، نور محیط و سایر شرایط مكانی نیز - همان گونه كه می‏دانید - در كارآیی مطالعه شما كاملا مؤثر است .
8 نكته در تمركز مطالعه:
دكتر خادمی در كتاب «مطالعه روشمند» به نكاتی چند را برای ایجاد تمركز حواس لازم می‏داند:
1 . علاقه به موضوع مورد مطالعه یكی از علل مهم ایجاد تمركز و دقت در حین مطالعه است .
2 . هماهنگی اراده و تخیل نیز در این رابطه كارساز است; به عبارت دیگر، چشمان فرد بر صفحه كتاب و افكار ش در حال پرواز به دور دست‏ها نباشد!
3 . برخی مسائل جسمی و روحی نیز می‏تواند تمركز فرد را بر هم زند; مانند گرسنگی، تشنگی، سردرد یا سایر دردها، نگرانی و اضطراب .
4 . برخی مسائل محیطی نیز از عوامل برهم زننده تمركزند: سروصدای زیاد، نور زیاد یا كم، لباس نامناسب و . . . .
آقای حقجو در كتاب «روش‏های تسریع در خواندن و درك‏» چند نكته مهم دیگر را نیز بر این لیست می‏افزاید:
5 . یكی از مهم‏ترین عوامل بر هم خوردن تمركز عجله و شتاب است . این حالت‏سطح مطالعه را نازل می‏كند و تمركز را بر هم می‏زند .
6 . یكی از مسائل قابل توجه دیگر سنگینی معده و سیری بیش از حد است . به قول حضرت رسول اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) «پری معده و سیری زیاد به وجود آورنده حماقت است!» این همان خواندن و نفهمیدن و به عبارتی عدم تمركز و ارتباط با مفهوم كتاب است .
7 . انتخاب زمان مناسب از عوامل ایجاد تمركز است; مثلا پس از استراحت‏خصوصا در صبحگاهان بهترین تمركز و در ساعات خستگی و كسالت نامناسب‏ترین تمركز وجود دارد . البته در صبحگاهان لازم است قدری ورزش كرد تابدن آمادگی لازم را به دست آورد .
8 . نظم و انضباط در نوع مطالعه و ساعت مطالعه و مكان مطالعه همگی از عوامل ایجاد كننده تمركز مطلوب‏ترند .
9 نكته در سرعت مطالعه:
1 . دكتر فیل ریس پیشنهاد می‏كند، اگر قصد دارید سرعت مطالعه را افزایش دهید، حتما ابتدا به فهرست مندرجات كتاب نظری دقیق بیندازید تا كلیت كتاب را به دست آورید .
2 . تند خوانی همیشه مناسب نیست . در مطالبی كه به تعمق و تامل نیاز دارد اصلا نباید به كار گرفته شود .
3 . مغز ما همیشه تندتر از بیان ما كلمات را دریافت می‏كند . برای افزایش سرعت‏سعی كنید عادت بلند خوانی كتاب راترك كنید .
4 . تمرین كنید، به جای درك لغت‏به لغت‏یك جمله، به درك گروهی لغات عادت كنید .
5 . به نظر نویسنده كتاب «تسریع در خواندن و درك‏» یكی از عوامل كندخوانی برگشت است; یعنی آن كه فرد مرتب نگاه خود را به خطوط پیشین بر گرداند . این كار تمركز فرد را از میان می‏برد و وقت زیادی را تلف می‏كند . هنگام مطالعه چشم باید به طور مستقیم و به موازات صفحه حركت كند و از پریدن به سطور بالا و پایین دوری جوید .
6 . كسانی كه با انگشت‏خط مورد مطالعه را دنبال می‏كنند، باید این عادت را ترك گویند; زیرا در تند خوانی فقط چشم كار می‏كند نه دست و نه زبان .
7 . نویسنده كتاب «مطالعه روشمند» بر این باور است كه حتی تكان دادن سر هنگام مطالعه از سرعت مطالعه می‏كاهد . پس بهتر است این گونه بگوییم: در تند خوانی فقط چشم كار می‏كند نه دست، نه زبان و نه سر . برای دیدن همه صفحه كتاب اصلا به حركت‏ سر نیازی نیست . صفحه، خود در دامنه بینایی قرار دارد .
8 . ایشان از مشكل دیگری به نام «خالی خوانی‏» نام می‏برد كه عبارتست از سرگردانی چشم در حاشیه سفید كتاب یا لابه‏لای خطوط و یا هر قسمت غیر مفید صفحه . این حالت را دیدن غیر مفید نیز می‏گویند و موجب كاهش سرعت مطالعه می‏شود .
9 . حتی نوع ورق زدن نیز به صرفه‏جویی در وقت كمك می‏كند . ورق زدن درست آن است كه با دست چپ واز گوشه بالایی صفحه صورت گیرد و چند لحظه قبل از پایان صفحه برای تورق آماده باشد . كسانی كه با دست راست و از گوشه پایینی صفحه ورق می‏زنند، از سرعت و تمركز خود می‏كاهند .
5 نكته در محافظت از كتاب:
در كتاب «هنر كتاب خواندن‏» به چند نكته جالب توجه اشاره شده است:
1 . كتابی كه جلد شده باشد، از كتاب بدون جلد بهتر و سالم‏تر باقی می‏ماند . این احتیاط را فوری و به محض خرید كتاب انجام دهید .
2 . كتاب‏های خودرا در قفسه‏های شیشه‏دار نگه‏داری كنید تا گرد و غبار هوا كم‏تر به كتاب‏ها آسیب برسانند .
3 . اگر چاره‏ای جز استفاده از یك كتابخانه روباز ندارید، حداقل گاه كتاب‏ها را از گرد و غبار پاك كنید و برای كاهش آسیب رسانی حشره بید كتاب‏ها را ورق بزنید و هوا دهید .
4 . استفاده از هواكش و تهویه مناسب در محل كتابخانه به عمر مفید كتاب‏های شما می‏افزاید .
5 . هنریش هین می‏گوید: هر كجا كتاب را بسوزانند، روزی انسان‏ها را خواهند سوزاند .
در این دنیای شتاب زده كه با «بحران قرائت‏» روبه‏رو شده است، دردی از این عمومی‏تر نمی‏توان یافت كه مردم كم می‏خوانند، سریع و شتاب زده می‏خوانند، بد می‏خوانند و . . . . این عبارت را دكتر جانسون در كتاب خویش به كار برده و بسیار ابراز نگرانی كرده است . واقعا سرنوشت كتاب و كتابخوانی به كجا خواهد كشید؟ او می‏گوید: «مردم گویی امروز از كتاب می‏ترسند . این بیماری متاسفانه عمومی و همه گیر شده و شاید بهتر باشد آن را بیماری ترس از كوشش نام نهاد .»
این آرزویی كهن و دیرینه بوده است كه روزی بشر با تفكر و مطالعه انس گیرد و ساعات عمر خویش را با مطالعه پربركت‏سازد; شاید حتی پیش‏تر از آن كه سقراط بگوید: «جامعه وقتی به سعادت و فرزانگی می‏رسد كه مطالعه كار روزانه‏اش باشد» .
ما نیز این گلگشت را با همان آرزو به پایان می‏بریم و به عنوان حسن ختام سخن دو تن از بزرگ‏ترین نویسندگان جهان و جمله‏ای زیبا از مولای متقیان علی (علیه السلام) را زینت‏بخش نوشتار می‏سازیم .
امام علی (علیه السلام) : هر كس اهل مطالعه باشد در سایه مطالعه كتب، به آرامشی بسیار والا دست می‏یابد كه هرگز از او سلب نمی‏شود .
ویكتور هوگو: خوشبخت كسی است كه به یكی از دو چیز دسترسی دارد: یا كتاب‏های خوب و یا دوستانی كه اهل مطالعه كتاب باشند .
تولستوی: در دنیا لذتی نیست كه با لذت مطالعه برابر باشد .

منابع:

هنر كتاب خواندن، آدریل جانسون .
500 نكته درباره مطالعه، فیل ریس .
مطالعه روشمند، عین الله خادمی .
روش‏های تسریع در خواندن و درك، محمد حسین حقجو .
چگونه فرزندم را به مطالعه علاقه‏مند كنم؟ ، مانفرد وسپل .
سلسله مقالات (دانش، مطالعه، كتاب)، حسین خنیفر .
4500 سخن از بزرگان، مجید اصلان پرویز .
اندیشه بزرگان، حسین رحمت‏نژاد .نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
22 اکتبر؛ روز جهانی توجه به لکنت زبان/ یادآوری چند نکته
22 اکتبر؛ روز جهانی توجه به لکنت زبان/ یادآوری چند نکته

22 اکتبر؛ روز جهانی توجه به لکنت زبان/ یادآوری چند نکته

احکام وقف | نوع وقف
احکام وقف | نوع وقف

احکام وقف | نوع وقف

احکام وقف |  نیت در وقف
احکام وقف | نیت در وقف

احکام وقف | نیت در وقف

احکام وقف | تعریف وقف
احکام وقف | تعریف وقف

احکام وقف | تعریف وقف

احکام وقف | آثار و اهمیت وقف
احکام وقف | آثار و اهمیت وقف

احکام وقف | آثار و اهمیت وقف

ماجرای جدایی شجاع خلیل زاده از پرسپولیس
ماجرای جدایی شجاع خلیل زاده از پرسپولیس

ماجرای جدایی شجاع خلیل زاده از پرسپولیس

قرص پانکراتین
قرص پانکراتین

قرص پانکراتین

اسپری بینی فلوتیکازون
اسپری بینی فلوتیکازون

اسپری بینی فلوتیکازون

داروی مونته لوکاست
داروی مونته لوکاست

داروی مونته لوکاست

همه چیز درباره خواص و مضرات شیر
همه چیز درباره خواص و مضرات شیر

همه چیز درباره خواص و مضرات شیر

ناشفافیت تاشفافیت در مجلس!
ناشفافیت تاشفافیت در مجلس!

ناشفافیت تاشفافیت در مجلس!

کنایه اوباما به ترامپ!
کنایه اوباما به ترامپ!

کنایه اوباما به ترامپ!

تفکرات افراطی در آمریکا!
تفکرات افراطی در آمریکا!

تفکرات افراطی در آمریکا!

تفرقه در سراسر آمریکا!
تفرقه در سراسر آمریکا!

تفرقه در سراسر آمریکا!

حکمت؛ به حرف والدین گوش بده / حجت الاسلام مومنی
حکمت؛ به حرف والدین گوش بده / حجت الاسلام مومنی

حکمت؛ به حرف والدین گوش بده / حجت الاسلام مومنی

رونمایی از قدرت‌نمایی نسل جدید سامانه‌های پدافندی
رونمایی از قدرت‌نمایی نسل جدید سامانه‌های پدافندی

رونمایی از قدرت‌نمایی نسل جدید سامانه‌های پدافندی

معرفی خواص بی شمار روغن نارگیل
معرفی خواص بی شمار روغن نارگیل

معرفی خواص بی شمار روغن نارگیل

با پول نمی‌توان امنیت خرید
با پول نمی‌توان امنیت خرید

با پول نمی‌توان امنیت خرید

ناجا اقتدار خود را در محافظت از نوامیس مردم نشان دهد
ناجا اقتدار خود را در محافظت از نوامیس مردم نشان دهد

ناجا اقتدار خود را در محافظت از نوامیس مردم نشان دهد

با سند عاشقی ماندگار شوید
با سند عاشقی ماندگار شوید

با سند عاشقی ماندگار شوید

آشنایی با مارچوبه و فواید آن
آشنایی با مارچوبه و فواید آن

آشنایی با مارچوبه و فواید آن