0
ویژه نامه ها

برداشت‌هایی از بیانات امام خمینی (ره)

هدف دشمن، بهره‌برداری از عوامل داخلی

دشمنان ما گمان می‌كردند با توطئه‌های فرسایشی می‌توانند نهضت اسلامی و انقلاب شكوهمند این ملت شهیدپرور را به سردی و سستی سوق دهند، غافل از آن كه قیامی كه برای خدا است و نهضتی كه بر اساس معنویت و عقیده است، عقب
هدف دشمن، بهره‌برداری از عوامل داخلی
 هدف دشمن، بهره‌برداری از عوامل داخلی

 


 

 برداشت‌هایی از بیانات امام خمینی (ره)

دشمنان ما گمان می‌كردند با توطئه‌های فرسایشی می‌توانند نهضت اسلامی و انقلاب شكوهمند این ملت شهیدپرور را به سردی و سستی سوق دهند، غافل از آن كه قیامی كه برای خدا است و نهضتی كه بر اساس معنویت و عقیده است، عقب نشینی نخواهد كرد. ملت ما اكنون به شهادت و فداكاری خو گرفته است و از هیچ دشمنی و هیچ قدرتی و هیچ توطئه‌ای هراس ندارد. هراس آن دارد كه شهادت، مكتب او نیست. ملتی كه تازه عروس و تازه دامادش برای شهادت داوطلبند و خود را برای هر پیشامدی در راه خدا مهیا كرده‌اند از چه می‌ترسند؟ ملتی كه شهادت برای او سعادت است پیروز است. ملتی كه خود و همه چیز خود را برای اسلام می‌خواهد، پیروزمند است. ما در كشته شدن و كشتن پیروزیم. دشمنان ملتهای مستضعف و پیروان قدرتمندان ستمگر كه برای ایجاد تفرقه بین مسلمین، شیاطین خود را فراخوانده‌اند، وقتی به خطای خود واقف می‌شوند كه توده‌های میلیونی مسلمین بر اساس تعالیم عالیه اسلام آنان را مفتضحانه سركوب كنند و دست آنان را از توطئه‌های خائنانه قطع نمایند. بگذار این تفاله‌های تاریخ به اسم اسلام بر ضد اسلام قیام كنند و به اسم قرآن كریم به قرآن خیانت نمایند و این تازگی ندارد. (1)
ما تاكنون برای این كه به مردم عالَم بفهمانیم و بفهمند مردم كه ما با چه اشخاصی مقابله داریم، ما آزادی دادیم به آنها، آزادی مطلق كه در ظرف این چند ماه قریب دویست حزب و گروه و مطبوعات زیاد و مجلات و روزنامه‌ها منتشر شد! و هیچ كس جلوگیری نكرد. در عین حالی كه به همه مقدسات ما توهین كردید، در عین حالی كه با حكومت آن طور رفتار كردید و با اسلام آن طور رفتار كردید در مطبوعاتتان، مع ذلك به شما تعرض نشد. تا آنكه فتنه را دیدیم و فهمیدیم شما فتنه گر هستید، شما منافقینی هستید كه می‌خواهید فتنه بكنید، منافقینی هستید كه توطئه كردید بر ضد اسلام، توطئه كردید بر ضد كشور توطئه كردید بر ضد ملت؛ شما اشخاصی هستید كه با سرحدّات و با خارج روابط دارید، رفت و آمد شما [ تحت] كنترل است. اطلاع به ما دادند كه رفت و آمد دارید شما با اشخاصی كه در رژیم سابق بودند؛ با اشخاصی كه می‌خواهند مملكت ما باز به حال اول برگردد، بعد از این كه توطئه شما ثابت شد، و مردم فهمیدند شما چه اشخاصی هستید، دیگر نمی‌توانیم اجازه بدهیم آزادانه هر كاری می‌خواهید بكنید، شما را سركوب خواهیم كرد! (2)
در این موقع حساس كه اشرار با نامهای فریبنده مشغول توطئه بر ضد انقلاب اسلامی هستند و خطر برگشت اجانب با دست اینان بر سر چپاول كشور می‌رود، لازم است نیروهای انتظامی ملی فوراً به مراكز حفاظتی خود برگردند و با نیروی انتظامی، همكاری برای حفاظت شهر و مراكز حساس مربوط به شهر نمایند. اینان كه دست به خرابی و اعمال ضداسلامی و انسانی زده‌اند و كوشش دارند مراكز حساس را به نفع بیگانگان به دست بیاورند، باید بدانند كه قدرت آنان بیش از قدرت شیطانی شاه و پشتیبان آنان نیست؛ و در صورتی كه به ملت نپیوندند و به طور معقول عمل نكنند، تكلیف را برای ملت شجاع ایران و تهران معلوم خواهم كرد. (3)
من با قدرت ملت دلاور، مقابل ضدانقلاب كه تصمیم گرفته است بعضی افراد را بهانه قرار داده و علیه شما هر روز دست به اغتشاش بزند خواهم ایستاد. شما ارتشیان و پاسداران، بسیج، ژاندارمری و شهربانی و تمامی نیروهای مردمی مسلح و تمامی مردمی كه جانتان را برای اسلام و ایران فدا می‌كنید، بهوش باشید كه اسلام را معیار حركتهای خود قرار دهید. امروز منافقین و جبهه ملی و حزب دمكرات و تمامی ضدانقلابیون دست در دست یكدیگر گذاشته‌اند تا شما و انقلاب پاك ملت را نابود كنند. مگر نمی‌بینید كه هر روز در گوشه‌ای جمع می‌شوند و دست به خرابكاری می‌زنند؟ مگر نبود كه اگر حضور شما نبود، آبروی انقلاب شما را در جهان ریخته بودند؟ مگر اعلامیه‌های اتحادیه كمونیستهای ایران را ندیده‌اید كه به بهانه پشتیبانی از یك نفر، به تمام مقدسات شما توهین كرده‌اند؟ شما مردم عزیز هوشیار باشید و آرامش خودتان را حفظ كنید و به انتظار حكم خدا باشید. سعی كنید اخلاق اسلامی را همیشه در مد نظر داشته باشید و از شعارهای زننده پرهیز كنید و با حضور دائمی خود، كید هرج و مرج طلبان را خنثی كنید. و بدانید كه گناهی بزرگتر از این نیست كه خدای ناكرده در مقابل ضد خدا و ضد مردم ساكت باشید و پاداشی بالاتر از حضورتان در مقابل ضدانقلاب نمی‌باشد. آرامش را حفظ نمایید و در حفظ وحدت و اخوت اسلامی كوشش نمایید. (4)
ای جوانان عزیز، هوشیار باشید و با تفكر و تعقل فعالیت این منافقین بلندگوی غرب و منحرفین بلندگوی شرق را بررسی نمایید. امروز بزرگترین دلیل بر بطلان راه آنان، همبستگی تمامی نیروهای ضدانقلاب و كوشش همه آنان در مخالفت با جمهوری اسلامی است كه خواست ملت می‌باشد، و ملت مجاهد و شریف جان خود و فرزندان عزیز خود را فدای تحقق آن كرده و می‌كنند. اینان همان اندازه در دعوی اسلامی بودن خود صادقند كه در دعوی مخالفت با غرب و امریكا؛ كه اكنون صداقتشان در دامن غرب و طرفداری بی چون و چرای غرب از آنان به ثبت رسید. (5)
من ضمن تشكر از گردانندگان صنایع كشور، خصوصاً صنعت نفت و گاز، از همه آنان می‌خواهم كه با تلاش خود به دنیا ثابت كنند كه می‌توانند با فكر و تلاش خود چرخهای اقتصادی كشور را به حركت درآورند. و ان‌شا‌ءالله آنها با مژده راه‌اندازی كامل صنایع نفت و گاز و پتروشیمی در آینده‌ای نه چندان دور، چشم و دل مردم ایران را روشن و شاد خواهند كرد. شما با تلاش در این امر مقدس به جهانیان ثابت خواهید كرد كه فشارهای اقتصادیِ پس از جنگ، ما را به هیچ كشوری وابسته نخواهد كرد. ضدانقلاب داخل و خارج و استعمار چپ و راست در تمامی زمینه‌ها تبلیغ می‌كنند كه فشارهای اقتصادی پس از جنگ، كمر نظام نوپای اسلامی را خواهد شكست. باید آنها این آرزو را به گور ببرند. مردمی كه در زیر بمبارانها و در تمامی مصائب خود را برای یك مبارزه طولانی آماده كرده‌اند هرگز حاضر نیستند كوچكترین نرمشی در مقابل جهان استكبار داشته باشند. این از بدیهیات است كه نارسایی‌های پس از جنگ بسرعت برطرف نمی شود و چند سالی وقت لازم است تا كمبودها برطرف شود. عزیزانی كه در كارخانه‌های وابسته به صنایع سبك و سنگین و نفت و گاز و معادن و نیرو و پست و تلگراف و تلفن و راه و ترابری و سایر مراكز كار می‌كنند خدا را در نظر بگیرند، و گوش به تبلیغات دشمنان ندهند، و استوار و مقاوم در راه اندازی چرخهای اقتصادی و صنعتی كشور كوشش نمایند. (6)

راهبردهای تصریحی:

1- دشمن با استفاده از توطئه‌های گوناگون به خیال خود در حال فرسایش دادن ملت ایران است.
2- برای ملتی كه شهادت برای او افتخار است، اسارت در دام توطئه دشمنان معنا ندارد.
3- دشمن برای به شكست كشاندن نظام اسلامی، تمامی گروه‌ها و جمعیت‌های چپ و راست، ملی- مذهبی و منافقین را به كار گرفته است.

نكات استنباطی:

1- وقتی كه دشمن در عرصه‌های مقابله با نظام شكست می‌خورد به عناصر مزدور خود در صحنه‌ی داخل رجوع می‌كند تا به نحوی با همراهی آنها بتواند شكست خود را جبران كند.
2- هركس و گروهی كه در مقابل نظام اسلامی می‌ایستد، با بیگانگان و اجانب مرتبط و وابسته یا در راستای منافع آنها عمل می‌كند.

پی‌نوشت‌ها:

1. صحیفه امام (رحمه الله علیه)، ج13، صص 187 و 188.
2. صحیفه امام (رحمه الله علیه)، ج9، صص 337 و 338.
3. صحیفه امام (رحمه الله علیه)، ج6، ص195.
4. صحیفه امام (رحمه الله علیه)، ج14، ص 475.
5. صحیفه امام (رحمه الله علیه)، ج15، ص246.
6. صحیفه امام (رحمه الله علیه)، ج21، ص 232.

منبع مقاله :
مؤسسه فرهنگی هنری قدر ولایت، (1390)، سیره سیاسی حضرت امام خمینی (رحمه الله علیه) (جلد هشتم) اصل شناخت دشمنان و ضرورت مرزبندی شفاف با آنان، تهران: مؤسسه فرهنگی هنری قدر ولایت، چاپ اول 

 ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما