0
ویژه نامه ها

هفت C موفقیّت ( 7 عامل موفقیّت )

این مقاله به فصل بهار و زندگی سبز آدمی می‏پردازد . سپس از عادت‏ها و 6 نیاز مزرعه ذهن سخن می‏گوید و هفت عامل موفقیت را یادآور می‏شود .
هفت C موفقیّت ( 7 عامل موفقیّت )
 هفت C موفقیّت ( 7 عامل موفقیّت )
هفت C موفقیّت ( 7 عامل موفقیّت )
نويسنده:دكتر حسین خنیفر
منبع:مجله پرسمان
این مقاله به فصل بهار و زندگی سبز آدمی می‏پردازد . سپس از عادت‏ها و 6 نیاز مزرعه ذهن سخن می‏گوید و هفت عامل موفقیت را یادآور می‏شود . حیات درباره طبیعت در یك دوره‏سالیانه از مشهورترین تغییراتی است كه در زندگی افراد می‏توان مشاهده كرد . ماانسان‏ها یك دوره گردشی داریم و به قول یكی از محققان شاید مدل ساختاری ما در حكمت‏خداوندی تابعی از نظم طبیعت‏باشد . همان گونه كه زمین حركت چرخشی دارد، ما نیز در شبانه روز طی مسیر می‏كنیم و چنان كه زمین حركت گردشی دارد، ما نیز چرخش سالیانه داریم; البته چرخش انسان‏ها با جمادات، نباتات، حیوانات و كلیه آفریده‏ها متفاوت است; چون انسان خلاق‏ترین و فكورترین موجود و خلیفه خداوند در زمین است و همواره باید به سمت ارتقا و بهره وری از عمر گام بردارد .

فرصت‏سالیانه

آهنگ این دوران در آفرینش فرصت‏سالیانه (1) خوانده می‏شود . و آدمیان می‏توانند با آغازی خوب و آگاهانه آینده‏ای روشن بسازند . البته «آینده، تنها برای كسانی شفاف و روشن است كه آغازهای خوب و سرآغازهای مطلوب و تداوم منظم و شناخت كافی از شرایط زمان و مكان داشته باشند .»
اكنون كه در آغاز سال 1382 هستیم، نگاه ما باید «امروز» باشد; برای ویژگی‏های فردا و فرداها برنامه ریزی كنیم و به ورطه برنامه روزی نیفتیم . افراد موفق معمولا برای یافتن ویژگی‏ها و شرایط فردا از اطلاعات كافی، مرتبط و دارای معیارهای مشخص بهره می‏برند . برای برنامه ریزی درست در آغاز سال، تعیین چند مساله اهمیت دارد:
1 . كارهای بلند مدت، میان مدت و كوتاه مدت یعنی امسال می‏خواهم به چه چیزهایی دست‏یابم كه حدود 8- 10 ماه یا بیش‏تر وقت می‏برد; كدام اهدافم در زمانی كم‏تر حاصل می‏شود و كدام كوتاه مدت است .
2 . معاشرت‏ها، ارتباطات و زمینه‏های شغلی، حرفه‏ای و تحصیلی .

عادت‏های ما

متاسفانه ما غالبا از فكر كردن به آینده واهمه داریم و حتی گاه آن را غیر ضروری می‏دانیم . درست است كه ما در قضا و قدر الهی به سر می‏بریم; ولی اختیارات و فرصت‏ها و خلاقیت هایی كه در درون ما به ودیعه نهاده شده به ما قدرت می‏دهد كه هر روز درتحول‏باشیم . حضرت امیرالمؤمنین (ع) می‏فرماید: «هر كس (حتی ااگر) دو روزش مساوی باشد، در زیان است .» (2)
عادت به عادت نكردن به اندیشیدن سبب می‏شود گاه روزها بگذرد و در یك مسیر خطی حركت كنیم و چه بسا به این نوع حركت عادت كنیم و به تدریج زندگی ما از روح و معنا تهی شود . ویكتور فرانكل می‏گوید: «انسان‏ها باید در جست و جوی معنا در زندگی باشند; زیرا بسیاری از ما به ورطه عادت افتاده‏ایم و معنا را ازدست داده‏ایم .» (3)
یكی از برنامه‏های مهمی كه آدمی را به سعادت می‏رساند و افق‏هایی روشن پیش پایش می‏نهد، معاشرت‏ها است . اسحاق نیوتن می‏نویسد: اگر دوردست‏ها را دیده‏ام و مسیرهایی را در دانش درنوردیده‏ام، به خاطر این است كه بر شانه غول‏ها ایستاده‏ام .
از او پرسیدند شانه غول‏ها چیست؟ پاسخ داد: «با بزرگان و فرهیختگان و اندیشه وران و صاحب نظران محشور بودم .»
انسان وقتی با اندیشه‏ها و توانمندی‏ها همنشین می‏شود، استعدادهای بالقوه‏اش به حركت در می‏آید; چون ذهن مانند عضله مستعد با ورزش قوی‏تر می‏شود . بهترین تصمیم این است كه در آغاز سال درباره دوستان و معاشران مطالعه و بررسی كنیم و بهترینشان را برگزینیم . بنابراین، فراموش نكنیم كه:
1 . كسانی كه درباره شغل و علایق شان كتاب‏های خوب می‏خوانند، ذهن خود را باز نگه می‏دارند . 2 . كسانی كه با افراد فرهیخته و توانمند نشست و برخاست می‏كنند، ذهن خود را به سمت‏خلاقیت و نوآوری و ایده‏گیری و سطوح بالای اندیشه سوق می‏دهند . 3 . معاشرت با انسان‏های كوته نظر و غیر خلاق فكر را محدود می‏سازد و نوعی همرنگی ایجاد می‏كند .

مزرعه ذهن

ذهن آدمی چون زمین كشاورزی است . تا وقتی بذرهای ایده‏های خوب را در ذهن خود نكارید، نمی‏توانید به ایده‏های خوب برسید . البته ذهن آدمی بسیار برتر از زمین كشاورزی است . تفاوت ما با طبیعت این است كه ما دارای جرقه ذهنی یا توفان مغزی (4) هستیم . و این معجزه ذهن است كه ناگهان این امر در آن جرقه می‏زند و بارور می‏شود . برای تقویت این تحول و تغییر ذهنی نوع مطالعه، نوع معاشرت‏ها، اهداف و آغازها چهار راه موفقیت‏به شمار می‏آیند . این چهار عامل در حقیقت‏ساده‏ترین راه برداشت محصول از زمین شما است .

نیازهای مزرعه ذهن

مزرعه ذهن ما به موارد زیر بسیار نیازمند است:
1 . كشت: كار زیاد و ساعات كافی و انتخاب‏ها
2 . كود: مطالعه كافی
اصطلاحا امروزه آن را سوخت‏گیری علمی می‏خوانند; یعنی افراد در طول حیات خود، به ویژه در دوران تحصیل و مهم‏تر از آن در دوران دانشجویی، باید از مطالعات دقیق همراه با یادداشت و یادگیری برخوردار باشند .
3 . مواد ضد آفت: نظم و انضباط مشخص و برنامه متعهدانه .
4 . آبیاری: تعهد به هدف و به مراحل انجام فعالیت‏ها .
5 . بذر: اندیشه خوب و ایده‏های جدید .
6 . باران: بخت و اقبال و نیایش و معنویت و هنر .
شما مالك این زمین هستید و اكنون زمان شروع است . آینده در انتظار شما است . باید تصمیم بگیرید می‏خواهید چه بذری در آن بكارید كه از سال گذشته پربارتر، ارزشمندتر و پر محصول‏تر باشد . باید تصمیم بگیرید چگونه از آنچه در مزرعه تان می‏روید مراقبت كنید . فردا همیشه روز دیگری است و با آنچه در این مزرعه می‏روید ساخته می‏شود .

تجارب نامرئی

در آغاز سال بگذارید ذهن ناهشیار شما در تمام اوقات شبانه روز به این مساله فكر كند، با اشخاص مختلف ملاقات كنید، با آن‏ها حرف بزنید . در این صورت، گرمای ذهنتان را حفظ و افكار خفته در ذهنتان را بیدار می‏سازید . عقل سلیم را درخود تقویت كنید و از آن ا ستفاده ببرید; زیرا بهترین دوست‏شما در زندگی است . ما در پیرامون خود با مجموعه‏ای از تجارب نامرئی ارتباط داریم كه باید آن‏ها را بشناسیم . این تجارب همان افرادند كه دائرة المعارف‏های متحرك به شمار می‏آیند . بسیاری از افراد دریایی از تجاربند; ولی خاموش به سر می‏برند . بهترین آن‏ها موفق‏ترین آن‏هایند و جالب این كه بسیاری از آن‏ها فكر می‏كنند معمولی اند و بادیگران تفاوتی ندارند و تا نخواهیم تجاربشان را به ما منتقل نمی‏كنند .

هفت C

برای موفقیت و بهره وری بهینه از زمان، خصوصا در آغاز یك تحول و مهم‏تر از همه در شروع سال جدید، توجه به هفت عامل اساسی یا هفت C ضرورت دارد:
1 . اعتماد و ایمان، (confidence and trast)
بهره وری و كیفیت در طول زمان تنها در صورتی بهبود می‏یابد كه انسان با ایمان و اعتماد به هدف گام بردارد . اگر این اعتماد نباشد، اهداف لرزان و مسیرها مبهم و راه تاریك و مه‏آلود می‏گردد و حتی در درون آدمی مقاومت منفی به وجود می‏آید . ارشمیدس، ریاضی‏دان نامی یونان، می‏گوید: «اهرمی از اعتماد و ایمان به من دهید تا بدون محاسبات ریاضی زمین را جابه جا كنم . » (5)
2 . همكاری و تعهد، (cooperation and commintment)
وقتی انسان با اعتماد به مسیر و برنامه و هدف گام بر می‏دارد، موانع را درهم می‏شكند . آدمی مجموعه‏ای از قوای مختلف درونی است . برای موفقیت‏باید تمام قوای او با هم همكاری كنند و تعهد در وی شعله ور شود .
3 . ارتباطات، (communication)
امروزه مانع اصلی موفقیت‏برنامه‏ها در اغلب موارد، عدم ارتباطات مؤثر با افراد و محیطهای جهت دهنده است . فرد باید بداند باچه مراكزی، چه افرادی و چه محیط هایی ارتباط برقرار كند تا موفقیت‏خود را رقم بزند . اطلاعات پیش شرط ارتباطات صحیح است .
4 . همبستگی، (coherence)
بهبود برنامه و تحصول بهره وری باید بر مبنای همبستگی تمام وجود فرد با آرمان‏ها و برنامه‏ها باشد . این نكته در هر دو مرحله برنامه‏ریزی و اجرا مهم است .
5 . استمرار، (continiuty)
افرادی موفق به شمار می‏آیند كه افزون بر داشتن برنامه پیوسته به آن مقید باشند . بنابراین، پی‏گیری اهداف در برنامه ریزی و اجرا هرگز نباید فراموش شود .
6 . خلاقیت، (Creativity)
به رغم همه تلاش‏ها، بدون خلاقیت و نوآموزی بهره وری بهبود نمی‏یابد . البته خلاقیت تنها به مرحله اجرا اختصاص ندارد و در مرحله برنامه ریزی نیز بسیار كارساز و راهگشا است .
7 . آموزش مستمر، (continuous training)
برقرار ساختن فرایند مستمر آموزش در زندگی از عوامل مهم موفقیت‏به شمار می‏آید . برنامه‏های آموزشی فراوانی به صورت رسمی و غیر رسمی و آزاد در اطراف ما وجود دارد و تجارب بسیار می‏توان از آن‏ها كسب كرد . امروزه بحث آموزش مادام العمر مطرح است . انسان باید همواره در حال آموختن و یادگیری بهینه باشد .
امروزه ثابت‏شده است‏حتی 90درصد مقید شدن به اصول فوق، خود را از حالت «زنده مانی‏» به عرصه «زندگانی‏» می‏آورد . نباید فراموش كنیم كه چنان كه ارنست ریوز (6) می‏گوید: در زندگی ما «هر روز یك روز جدیدی است‏با امكانات جدیدتر و فرصت‏های نامحدود .» سخت كوشی امروز پیروزی فردا را رقم خواهد زد . ما كه عمدتا روزهای متوالی برای ساختن آینده بهتر كار می‏كنیم، نباید این مثلث طلایی را از یاد ببریم:
1 . برای به دست آوردن دانش و موفقیت‏باید مطالعه كرد .
2 . برای خردمند شدن باید مشاهده كرد .
3 . برای یادگیری و موفقیت در امور باید برنامه ریزی كرد; زیرا هیچ حد و مرزی در این خصوص وجود ندارد .

آغاز نیك

یكی از رازهای موفقیت انسان آغاز خوب است . چنان كه در هفت عامل موفقیت اشاره شد، مقدمه و كانون این آغاز اعتماد و ایمان است . همواره باید به خود بگوییم: «آنچه كه خداوند برای دیگران انجام داده، برای من نیز هم اكنون انجام خواهد داد و شاید بسیار بیش از آن را .» (7)
باید با اعتماد و ایمان در راه پیروزی گام نهاد و دانست:
1 . جاده‏ای كه به كامیابی كشیده می‏شود، امتداد یك شروع خوب است .
2 . انسان مجموعه‏ای از افكار خویش است . اگر بخواهید می‏توانید با این مجموعه به همه اهداف مثبت دست‏یابید .
3 . بهترین زمان برای یك آغاز نیك فرجام بهار طبیعت است . بیاییم در بهارستان زندگی و طبیعت، حیات خود را با نگارستان برنامه ریزی جدید و قاطع و مستمر به بوستان موفقیت گره بزنیم .
4 . اگر انسان هدفی بزرگ در زندگی داشته باشد، دستان نامرئی خداوند به یاری اش می‏شتابند .
5 . برای رسیدن به جاده كامیابی، برنامه ریزی ضرورت دارد; زیرا «با ایمان، اراده، برنامه و توكل و حركت و یك آغاز ارزشمند، مشعل دل پر از روغن اجابت می‏گردد .»

پی‏نوشت:

1. Oporonity
2 . من ساوی یوماه فهو مغبون .
3 . انسان در جست و جوی معنا، ویكتور فرانكل .
4. Brinestorming
5 . چهار هزار و پانصد سخن، مجید اصلانی پرویز .
6 . نشریه بهره وری، شماره 79، سال 81 .
7 . دری مخفی به روی موفقیت، فلورانس اسكاول شاین، ترجمه شهلا (لمعی).نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
خواص گوشت بوقلمون
خواص گوشت بوقلمون

خواص گوشت بوقلمون

ولادت پیامبر اسلام (ص) / محمود کریمی : عشق تو توو خونمونه جونمون نثاره
ولادت پیامبر اسلام (ص) / محمود کریمی : عشق تو توو خونمونه جونمون نثاره

ولادت پیامبر اسلام (ص) / محمود کریمی : عشق تو توو خونمونه جونمون نثاره

استکبار و ایجاد تفرقه در امت اسلامی
استکبار و ایجاد تفرقه در امت اسلامی

استکبار و ایجاد تفرقه در امت اسلامی

ولادت پیامبر اسلام (ص) / مجید بنی فاطمه :  به کلیم گفتم شب احمد آمد
ولادت پیامبر اسلام (ص) / مجید بنی فاطمه : به کلیم گفتم شب احمد آمد

ولادت پیامبر اسلام (ص) / مجید بنی فاطمه : به کلیم گفتم شب احمد آمد

خواص گیاه گوتوکولا یا همان آب قاشقی
خواص گیاه گوتوکولا یا همان آب قاشقی

خواص گیاه گوتوکولا یا همان آب قاشقی

ولادت پیامبر اسلام (ص) / مجید تال: به دقت گوش کن انگار چیزی بر زمین افتاد
ولادت پیامبر اسلام (ص) / مجید تال: به دقت گوش کن انگار چیزی بر زمین افتاد

ولادت پیامبر اسلام (ص) / مجید تال: به دقت گوش کن انگار چیزی بر زمین افتاد

ولادت پیامبر اسلام (ص) / حنیف طاهری : ای به جمع انبیا بالا نشین
ولادت پیامبر اسلام (ص) / حنیف طاهری : ای به جمع انبیا بالا نشین

ولادت پیامبر اسلام (ص) / حنیف طاهری : ای به جمع انبیا بالا نشین

معرفی خواص شگفت انگیز گیاه مرزنگوش
معرفی خواص شگفت انگیز گیاه مرزنگوش

معرفی خواص شگفت انگیز گیاه مرزنگوش

ولادت پیامبر اسلام (ص) / محمود کریمی : یا محمد یا احمد یا حمید
ولادت پیامبر اسلام (ص) / محمود کریمی : یا محمد یا احمد یا حمید

ولادت پیامبر اسلام (ص) / محمود کریمی : یا محمد یا احمد یا حمید

ولادت پیامبر اسلام (ص) / مجید بنی فاطمه : به بهار گفتم ثمرت مبارک
ولادت پیامبر اسلام (ص) / مجید بنی فاطمه : به بهار گفتم ثمرت مبارک

ولادت پیامبر اسلام (ص) / مجید بنی فاطمه : به بهار گفتم ثمرت مبارک

آشنایی با تخم کرفس ، خواص و مضرات آن
آشنایی با تخم کرفس ، خواص و مضرات آن

آشنایی با تخم کرفس ، خواص و مضرات آن

فرزندان شهید امر به معروف محمد محمدی
فرزندان شهید امر به معروف محمد محمدی

فرزندان شهید امر به معروف محمد محمدی

کتک خوردن فرد توهین‌کننده به پیامبر
کتک خوردن فرد توهین‌کننده به پیامبر

کتک خوردن فرد توهین‌کننده به پیامبر

فرار پلیس آمریکا از دست معترضان!
فرار پلیس آمریکا از دست معترضان!

فرار پلیس آمریکا از دست معترضان!

فرانسه دست از دخالت در امور داخلی مسلمانان بردارد
فرانسه دست از دخالت در امور داخلی مسلمانان بردارد

فرانسه دست از دخالت در امور داخلی مسلمانان بردارد

آشنایی با گیاه سداب و خواص آن
آشنایی با گیاه سداب و خواص آن

آشنایی با گیاه سداب و خواص آن

تحریم‌های آمریکا در نفس‌های آخر!
تحریم‌های آمریکا در نفس‌های آخر!

تحریم‌های آمریکا در نفس‌های آخر!

آهنگ زیبای میلاد پیامبر اکرم(ص)/ سامی یوسف
آهنگ زیبای میلاد پیامبر اکرم(ص)/ سامی یوسف

آهنگ زیبای میلاد پیامبر اکرم(ص)/ سامی یوسف

بالاخره تکلیف نظام‌ قدیمی‌ها روشن شد
بالاخره تکلیف نظام‌ قدیمی‌ها روشن شد

بالاخره تکلیف نظام‌ قدیمی‌ها روشن شد

درمان و رفع شوره مژه و ابرو با روش‌ های طب سنتی
درمان و رفع شوره مژه و ابرو با روش‌ های طب سنتی

درمان و رفع شوره مژه و ابرو با روش‌ های طب سنتی

روغن سداب و خواص آن
روغن سداب و خواص آن

روغن سداب و خواص آن