0
ویژه نامه ها

دستاورد جديد بيوتكنولوژى در مبارزه با سرطان

سلنيوم عنصرى است كه براى سلامتى انسان حياتى است. اين عنصر براى آنزيم هاى آنتى اكسيدان بدن ضرورى است و به تنظيم سيستم ايمنى بدن و تنظيم غده تيروئيد كمك مى كند.از طرف ديگر در تحقيقاتى كه در سال هاى اخير انجام شده مشخص شده است كه سلنيوم با كاهش خطر ابتلا به سرطان در انسان ها و حيوانات ارتباط دارد. در واقع اين عنصر يك عنصر بازدارنده سرطان محسوب مى شود و باعث كاهش مرگ و مير ناشى از سرطان مى شود.
دستاورد جديد بيوتكنولوژى در مبارزه با سرطان
دستاورد جديد بيوتكنولوژى در مبارزه با سرطان
دستاورد جديد بيوتكنولوژى در مبارزه با سرطان
منبع:روزنامه جوان
سلنيوم عنصرى است كه براى سلامتى انسان حياتى است. اين عنصر براى آنزيم هاى آنتى اكسيدان بدن ضرورى است و به تنظيم سيستم ايمنى بدن و تنظيم غده تيروئيد كمك مى كند.از طرف ديگر در تحقيقاتى كه در سال هاى اخير انجام شده مشخص شده است كه سلنيوم با كاهش خطر ابتلا به سرطان در انسان ها و حيوانات ارتباط دارد. در واقع اين عنصر يك عنصر بازدارنده سرطان محسوب مى شود و باعث كاهش مرگ و مير ناشى از سرطان مى شود.
براى مثال تحقيقاتى كه در سال ۱۹۹۷ در دانشگاه كورتل انجام شد نشان داد كه مردان و زنانى كه براى ۱۰ سال متوالى از سلنيوم استفاده كردند ۴۱ درصد كمتر از سايرين به سرطان مبتلا شدند و همچنين تحقيق مشابهى در سال ۱۹۹۶ در دانشگاه ايالت آريزونا، ۳۷ درصد كاهش ابتلا به سرطان پروستات، ريه و روده و همچنين ۵۰ درصد كاهش مرگ و مير در اثر سرطان را در بيمارانى كه از سلنيوم استفاده كردند نشان داد.سلنيوم به طور طبيعى در برخى مواد غذايى مانند سير و كلم براكلى وجود دارد اما با مصرف اين گياهان مقدار سلنيوم جذب شده بسيار كم مى باشد. و با توجه به اين كه درصد بالاى مرگ و مير انسان ها در سراسر دنيا در اثر ابتلا به سرطان مى باشد، توجه به توليد گياهان غنى شده از سلنيوم به روش هاى مهندسى ژنتيك به عنوان بازدارنده سرطان اهميت زيادى دارد.
در تحقيقى كه اخيرا در دانشگاه پوردو، توسط دكتر توماس سورز، برنده جايزه دانشمندان جوان در حال انجام است تلاش هاى موثرى براى توليد محصولات كشاورزى غنى از سلنيوم انجام مى شود.در اين تحقيق ابتدا ژن هاى موجود در يك گياه وحشى كه غنى از سلنيوم است شناسايى شده سپس اين ژن ها به گياهى از خانواده خردل انتقال داده شد كه در نتيجه گونه جديد مى توانست مقادير زيادى سلنيوم از خاك جذب كند و آن را به دو تركيب از بين برنده سرطان تبديل كند. گياهان خانواده خردل در تمام دنيا به فراوانى يافت مى شوند. مانند كلم، كلم براكلى، گل كلم و تربچه.در نتيجه استفاده از روش فوق در افزايش مقدار سلنيوم اين محصولات كشاورزى مى تواند راه آسان و اقتصادى براى توليد مواد غذايى بازدارنده سرطان براى تمام مصرف كنندگان باشد. از طرفى جنبه ديگر اين تحقيق مى تواند پرورش گياهانى باشد كه به خارج كردن سلنيوم از خاك در مناطقى كه مقادير زياد مواد معدنى در خاك وجود دارد، كمك كنند، زيرا مصرف مقادير زياد سلنيوم مى تواند منجر به بروز مشكلاتى براى سلامتى انسان شود.
نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما