0
ویژه نامه ها

حیف اگر این نعمت فقط صرف دنیای جوانی شود

جوانی درمیان الطافی که خداوند به انسان عطا کرده است ارزش بسزایی دارد . هرچند بشر درباره اهمیت آن کمتر اندیشیده و موفق نشده است این مظهر رحمت و لطف پروردگارش را درک کند و در برابر آن ، سپاس گذاری راستین باشد . در مکتب پر افتخار اسلام و در سیره و سخن و زندگی فردی و اجتماعی معصومان علیهم السلام ، توجه به نسل جوان ، بهره گیری از این مجال و شکوفایی استعدادهای جوانی از اهمیتی بسیار برخوردار است .
حیف اگر این نعمت فقط صرف دنیای جوانی شود
حیف اگر این نعمت فقط صرف دنیای جوانی شود
حیف اگر این نعمت فقط صرف دنیای جوانی شود
نويسنده:غلام رضا گلی زواره
منبع:ديدار آشنا

نعمتی ارزشمند

جوانی درمیان الطافی که خداوند به انسان عطا کرده است ارزش بسزایی دارد . هرچند بشر درباره اهمیت آن کمتر اندیشیده و موفق نشده است این مظهر رحمت و لطف پروردگارش را درک کند و در برابر آن ، سپاس گذاری راستین باشد .
در مکتب پر افتخار اسلام و در سیره و سخن و زندگی فردی و اجتماعی معصومان علیهم السلام ، توجه به نسل جوان ، بهره گیری از این مجال و شکوفایی استعدادهای جوانی از اهمیتی بسیار برخوردار است . رسول اکرم صلی الله علیه وآله ، به ابوذر غفاری توصیه کرده اند جوانی را پیش پیری غنیمت شمار 1
؛ امام صادق علیه السلام در فرازی از تفسیر آیه « ولا تنس نصیبک من الدنیا » ، روایت کرده اند : سلامت ، نیرومندی ،فراغت ، جوانی و نشاط خود را فراموش نکن و در دنیا از آن بهره برداری کن و متوجه باش که از چنین سرمایه های بزرگی ، به نفع امور معنوی و آخرتی بهره ببری . 2
آری ! در فرهنگ قرآن و عترت ، دوران جوانی ، روزهای مسؤولیت و بیداری و به خود آمدن است ؛ زمان شکوفایی ، کار و تلاش . در این روزها ، جوان باید به سعادت خود و جامعه فکر کند و در راه خوشبختی دنیا و آخرت خویش ، گام بردارد تا بتواند چنین مجال بی نظیری را که تجدید نمی شود و بازیافت ندارد ، قدر بداند .
حضرت علی علیه السلام فرموده اند : دل جوان ، هم چون زمین خالی مهیای کشت و زرع است ؛ هر بذری در آن افکنده شود بپذیرد و بپرورد 3 و امام صادق علیه السلام ، خطاب به ابو جعفر احول در باره دعوت به حق و بنیان نهادن حکومتی عادلانه ، خاطرنشان نموده اند : به جوانان بپرداز ، زیرا زودتر از پیرها به کارهای خیر ( و امور مورد پذیرش خداوند ) روی می آورند . 4
بنابر این ، پیروان مکتب وحی و عترت باید ارتباطی تنگاتنگ ، عمیق ، شکل دهنده و جهت بخش با جوانان داشته باشند و بکوشند با آنان هم زبان شوند .

امام خمینی ؛ هم دل و هم زبان جوانان

در میان رهبران نهضت ها و ملت ها ، امام خمینی رحمت الله علیه اسوه ای بی بدیل است که با پیروی از نیاکان پاکش ، از سال های جوانی ، سجایای اخلاقی و کرامت های انسانی را در وجود خویش متجلی ساخت ؛ آن گاه راهنما و دلیل راه مردم شد و با فیض انفاس قدسی و به مدد دم مسیحایی خود ، به قلب ها و جان ها ، زندگی و پویایی ویژه ای بخشید و آنان را که مستعد هدایت و رهایی بودند ، از گرداب هلاکت و غرقاب نیستی ، خلاصی داده و به ساحل آرامش و نجات ، رهنمون ساخت . حضرت امام در عین حال که به تحصیل و تدریس رشته های گوناگون علمی ، اخلاقی ، عرفانی و ... اشتغال می ورزید ، همواره خدمت به دین و مهربانی بر همگان ، به ویژه جوانان را مطلوب خویش تلقی می کرد و از هر مجالی به منظور تعالی و تکامل روح و اندیشه نسل نو ، بهره می جست و از همان آغاز رهبری خود نشان داد که مخاطبان و امیدهایش را در گهواره ها ، مدرسه ها و دانشکده ها می جوید و می پرورد .

جوان ؛ سرمایه معنوی کشور

آن گاه که به بازخوانی پیام ها و سخنان بلند آن عزیز می پردازیم ، درمی یابیم که حضرت امام ، از تمامی زمینه ها و مایه های علمی ، برای تأثیرگذاری بر روح و جان جوانان ، در مسیر هدف های معنوی انقلاب ، بهره مند شده است . حضرت امام ، با آگاهی از جنبه های شخصیتی و روان شناختی این قشر ، شرایط و مسایل فرهنگی و تحلیل مباحث سیاسی در حساس ترین شرایط سیاسی ، جوانان را مخاطب را قرار داده است . امام عقیده داشت که جوانان ، سرمایه های ارزشمند معنوی یک کشورند و از همین رو بود که نگه داشت ، حفظ و رشد این سرمایه ها را بسیار مهم تلقی می کردند و به تکلیف خطیری که در جلوگیری از خطر غفلت جوانان به عهده همگان بود ، توجه ویژه ای داشتند و این غفلت را دو سویه می دانستند ؛ غافل شدن جوانان از ارزش ها ، اصول و مبانی دینی و اعتقادی از یک سو و غافل شدن اولیا و مسؤولان فرهنگی و فکری جامعه از نسل جوان از سوی دیگر .
امام به اصل بیداری و هشیاری جوانان ، اعتقادی راسخ داشت و در موضع گیری ها ، پیام ها و مصاحبه ها و نصیحت های خویش ، به این بعد توجهی ویژه داشت .

جوانی ؛ فصل تعالی و کمال طلبی

حضرت امام ، به خوبی می دانست که در دوران جوانی ، روح ، عرفان ، اخلاق و معنویات ، متجلی می شود و این قشر جوان است که می تواند آماده پذیرش فضیلت ها و ارزش های الهی باشد و زمینه های کمال طلبی در چنین نسلی به خوبی بروز می کند ؛ از این روی ، بر این باور بود که باید بخش قابل توجهی از سرمایه گذاری ها و برنامه ریزی های دست اندرکاران امر تعلیم و تربیت و تلاش گران عرصه فکری و فرهنگی ، متوجه این قشر باشد و نیز لازم است ، محور اساسی و اصلی سیاست گذاری های فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی و مخاطب های اصلی رسانه های جمعی ، همواره جوانان باشند .
نگاه ژرف و همراه با بصیرت سکان دار اصلی انقلاب اسلامی در امر مبارزه ، عنایت ویژه نسبت به جوانان ، مورد غفلت قرار نگیرد . در ک و شناخت راستین امام از مراتب و کمالات انسان و نیازهای واقعی جوانان جامعه شد و حساسیت بسیار نسبت به رشد جنبه های روحی و معنوی ، در میان نسل پر انرژی جوان ، سبب شد که در سال های نخست پیروزی انقلاب اسلامی ، تحول چشم گیری در قشر جوان جامعه پدید آید و گروه زیادی از خداجویان رها شده از امور پست و حیوانی راه سعادت خود را در تزکیه نفس و سلوک به سوی حق بجویند . نفوذ معنوی و قدرت شگرف و تأثیر حیرت انگیز کلام امام ، عاشقان و دلدادگانی را در میان جوانان پرورش داد که بسیاری از اهل معنا و معزرفت ، به حال آنان غبطه می خورند .
از سوی دیگر ، نسل جوان جامعه ،گمشده و الگوی برتر خویش را در وجود پربرکت و شخصیت جامع حضرت امام یافتند و کوشیدند به اخلاق ورفتارش اقتدا کنند و رهنمودهایش را در عرصه های ایستادگی ، فرهنگ و اخلاق ، به کار ببندند .

تقدیر و تمجید ویژه امام از جوانان

حضرت امام ، از خداوند ، کامیابی همه مسلمانان ، به ویژه جوانان را در از بین بردن استعمار و کارگزاران خیانت کار ، خواستار شد و بر جوانان پرشور و بیدار حوزه و دانشگاه که با قیام و استقامت خود ، وفاداری خویش را به اسلام و کشور ایران ثابت کردند ، درود فرستاد 5 و در فراز یکی از بیانات خویش فرمود : « ای جوانان ! خداوند ، پشتیبان شما باشد . من به همه شما ارادت دارم ، اخلاص دارم ، محبت دارم ، دوستی دارم . شما از خود من هستید و من هم از خود شما . ان شاءالله موفق باشید ، مؤید باشید ، جدیت کنید در تحصیل ... جدیت کنید در این که خودتان را خوب بار بیاورید . خدا حفظتان کند ، سلامت باشید ان شاءالله ... »6
امام ، پاکی ، لطافت روح و صفای باطن جوان را از ویژگی های مهم این قشر می داند و از این رو ، از جوانان می خواهد تا چنین توانایی هایی را دارند و می توانند در برابر مفاسد اخلاقی قیام کنند ، بیشتر به اصلاح نفس توجه کنند .
امام در بیانی دیگر امید خود را به جوانان ، چنین بروز می دهد :
« ان شاءالله خدا این جوان های ما ... که مشغول بودند از اول تا حالا و فداکاری کردند ، برای ما بری اسلام نگه دارد ، این ها را من دعا گو هستم ، من خدمت گذار این ها هستم » 7
امام ، قشر جوان را که چون سدی محکم در برابر دشمنان ایستادند و برای رضای پروردگار ، فداکاری و جان فشانی و از ارزش های قرآنی و اسلامی پاسداری کردند ، محبوب خداوند متعال می داند 8 و چنین نیروی ارزشمندی را افتخار اسلام و سرزمین ایران معرفی می کند .
در مجموع از بیانات و رهنمودهای امام در ارتباط با جوانان برمی آید که :
1. هم خود ، بیدار باشند و هم جامعه را از بی توجهی و بی تفاوتی و نادانی ، نجات دهند ؛
2. در شناسایی اسلام جدیت کرده ، قرآن را بیاموزند و به کار بندند و در پیشبرد آرمان های اسلام بکوشند ؛
3. با کمال قدرت به سوی تعالی و ترقی گام بردارند و از توطئه های شیطانی ، هراس به خود راه ندهند ؛
4. از اختلاف و تفرقه بپرهیزند و در تقویت اراده خود همت ورزند ؛
5. کشور را از وابستگی های فکری ، سیاسی و اقتصادی برهانند و استقلال واقعی و همه جانبه و کاملی را به ارمغان آورند .
امام ، به نقش جوانان در به ثمر رساندن نهضت و برپایی نظام اسلامی و نیز فداکاری آنان در دفاع مقدس ، تأکید دارد و نصیحت های بالا را در برهه هایی از تاریخ مطرح کرده اند تا ، نسل جوان در روند مبارزه و مقاومت و تلاش در کسب علم و ایمان ، لحظه ای غافل نشود و نیز توجه داشته باشند آن چه که موجب پیروزی در عرصه های گوناگون شده ، سلاح ایمان است :
« آن چه جوانان کشور ما دارای یک چنین جایگاه و منزلتی کرد ، « آن چه به آنان نیرو داد تا نهضت را به دروازه ای پیروز برسانند ، آن چه نسل جوان را در ئنیای سراسر مادی امروز هویت بخشید و آن را به سرمنزل مقصود و عروج ، هدایت کرد ، یک چیز بود و آن ، نیروی ایمان جوانان ما به اسلام بود » 9

صفای معنوی

امام ، پاکی ، لطافت روح و صفای باطن جوان را از ویژگی های مهم این قشر می داند و از این رو ، جوانان می خواهند تا چنین توانایی هایی را دارند و می توانند در برابر مفاسد اخلاقی قیام کنند ، بیش تر به اصطلاح نفس توجه کنند ؛ چرا که در سال های بالاتر ، هم قوای آدمی به تحلیل رفته وهم دیگر از چنین نشاط معنوی خبری نیست .
« این تأثیر قلبی و تصور باطنی ، در روزهای جوانی ، بهتر حاصل می شود ؛ زیرا که قلب جوان ، لطیف و ساده است و صفایش بیشتر است و واردات آن کم تر و تزاحمات در آن کم تر است » 10
امام بر این باور است که آدمی تا جوان است ، می واند به سوی قله ایمان و پاکی گام بردارد ؛ چرا که هنوز ریشه های فساد در قلبش جای نگرفته است و چنین دلی ، لطیف و ملکوتی است . از سوی دیگر ، و قتی ما چنین روزهایی را غنیمت شمردیم ، اگر هم گذشت ، دیگر جای تأسف ندارد ؛ زیرا در راه خدا مصرف شده و آن چه در مسیر حق و رضایت پروردگار بگذرد ، تازه به دست آمده است و برکت های آن هم هر لحظه ، روبه افزونی است . به علاوه ، در سال های جوانی ، انسان اراده قوی دارد و می تواند چون سدی در برابر ابتذال و فساد و شهوت بایستد و قوه جوانی ، می تواند آدمی را بر قوای شیطانی غلبه دهد :
« شما جوان ها ، بهتر می توانید تحصیل نفس کنید ، شما به ملکوت نزدیک تر هستید . در شما آن ریشه های فساد ، کم تر است ، رشدش کم تر است . جوان ، زودتر اصلاح می شود . حالا که جوان هستید ، سیر خودتان را بکنید »
امام در وصیت نامه سیاسی ـ الی خود تأکید می فرماید ، جوانان به دلیل همین ویژگی های معنوی ، راه انبیا و اولیا را ادامه می دهند و در جبهه های نبرد حق علیه باطل ، جرعه هایی از شهادت را نوشیده اند که چنین به وجد آمده اند و سپس می افزاید : چنین نفخه الهی ، بر آنان گوارا باد .

پی نوشت ها :

1. بحارالانوار، ج 17 ، ص 23
2. کافی ، ج 2 ، ص 454
3. نامه 31 ، نهج البلاغه
4. وافی ، ملا محسن فیض کاشانی ، ج 1 ، جزء 2 ، ص 210
5. تبیان ، دفتر 16 ، ص 3 و 4
6. صحیفه نور ، ج 5 ، ص 193
7. همان ، ج 10 ، ص 157
8. تبیان ، همان ، ص 6
9. روزنامه قدر ، شماره 3396 ، تاریخ 11 مهر 1378
10. چهل حدیث ، امام خمینی ، ص 272 .نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
آشنایی با نرم افزار ادونس گت (Advanced Get) برای تحلیل تکنیکال بورس
آشنایی با نرم افزار ادونس گت (Advanced Get) برای تحلیل تکنیکال بورس

آشنایی با نرم افزار ادونس گت (Advanced Get) برای تحلیل تکنیکال بورس

جایگاه دفاع مقدس در تمدن نوین اسلامی
جایگاه دفاع مقدس در تمدن نوین اسلامی

جایگاه دفاع مقدس در تمدن نوین اسلامی

آشنایی با نرم افزار متا استاک (MetaStock) برای تحلیل تکنیکال
آشنایی با نرم افزار متا استاک (MetaStock) برای تحلیل تکنیکال

آشنایی با نرم افزار متا استاک (MetaStock) برای تحلیل تکنیکال

همه چیز درباره قرص آسپرین
همه چیز درباره قرص آسپرین

همه چیز درباره قرص آسپرین

نماهنگ «از سر گذشتند»/ حاج صادق آهنگران
نماهنگ «از سر گذشتند»/ حاج صادق آهنگران

نماهنگ «از سر گذشتند»/ حاج صادق آهنگران

انفجار مهیب در شهرک «عین قانا» در لبنان  + گمانه زنی ها
انفجار مهیب در شهرک «عین قانا» در لبنان + گمانه زنی ها

انفجار مهیب در شهرک «عین قانا» در لبنان + گمانه زنی ها

تذکر شدید رهبر انقلاب درباره عدم استفاده از خودروی دولتی
تذکر شدید رهبر انقلاب درباره عدم استفاده از خودروی دولتی

تذکر شدید رهبر انقلاب درباره عدم استفاده از خودروی دولتی

آشنایی با نرم افزار آمی بروکر (AmiBroker) برای تحلیل تکنیکال بورس
آشنایی با نرم افزار آمی بروکر (AmiBroker) برای تحلیل تکنیکال بورس

آشنایی با نرم افزار آمی بروکر (AmiBroker) برای تحلیل تکنیکال بورس

۳۰۰ ثروتمند اول دنیا به اندازه ۳ میلیارد نفر ثروت دارند
۳۰۰ ثروتمند اول دنیا به اندازه ۳ میلیارد نفر ثروت دارند

۳۰۰ ثروتمند اول دنیا به اندازه ۳ میلیارد نفر ثروت دارند

آشنایی با نرم افزار داینامیک تریدر (Trader Dynamic) برای تحلیل تکنیکال بورس
آشنایی با نرم افزار داینامیک تریدر (Trader Dynamic) برای تحلیل تکنیکال بورس

آشنایی با نرم افزار داینامیک تریدر (Trader Dynamic) برای تحلیل تکنیکال بورس

حقوق کارکنان کمیته امداد از پول صندوق‌های صدقات داده می شود؟
حقوق کارکنان کمیته امداد از پول صندوق‌های صدقات داده می شود؟

حقوق کارکنان کمیته امداد از پول صندوق‌های صدقات داده می شود؟

نماهنگ «خواب راحت ندارم بابایی»/ میثم مطیعی
نماهنگ «خواب راحت ندارم بابایی»/ میثم مطیعی

نماهنگ «خواب راحت ندارم بابایی»/ میثم مطیعی

آشنایی با نرم افزار نینجا تریدر (Ninja Trader) برای تحلیل تکنیکال بورس
آشنایی با نرم افزار نینجا تریدر (Ninja Trader) برای تحلیل تکنیکال بورس

آشنایی با نرم افزار نینجا تریدر (Ninja Trader) برای تحلیل تکنیکال بورس

ایام اسارت خاندان اهل بیت(ع) شب اول/ استاد حامد کاشانی
ایام اسارت خاندان اهل بیت(ع) شب اول/ استاد حامد کاشانی

ایام اسارت خاندان اهل بیت(ع) شب اول/ استاد حامد کاشانی

لحظه روشن شدن کرم شب‌تاب
لحظه روشن شدن کرم شب‌تاب

لحظه روشن شدن کرم شب‌تاب

علت آتش سوزی کارخانه لبنیات میهن چه بود؟
علت آتش سوزی کارخانه لبنیات میهن چه بود؟

علت آتش سوزی کارخانه لبنیات میهن چه بود؟

آشنایی با نرم افزار متاتریدر (Meta Trader) برای تحلیل تکنیکال بورس
آشنایی با نرم افزار متاتریدر (Meta Trader) برای تحلیل تکنیکال بورس

آشنایی با نرم افزار متاتریدر (Meta Trader) برای تحلیل تکنیکال بورس

فقه و مسئله ای با عنوان ساب النبی
فقه و مسئله ای با عنوان ساب النبی

فقه و مسئله ای با عنوان ساب النبی

صدای باصفای شهید علی چیت‌سازیان
صدای باصفای شهید علی چیت‌سازیان

صدای باصفای شهید علی چیت‌سازیان

اهمیت ثبات قدم در دین/ استاد رفیعی
اهمیت ثبات قدم در دین/ استاد رفیعی

اهمیت ثبات قدم در دین/ استاد رفیعی

دست تحریف، در کمین دفاع مقدس
دست تحریف، در کمین دفاع مقدس

دست تحریف، در کمین دفاع مقدس