درمان‌های خانگی جهت تسکین دندان درد

دندان درد ممکن است به عنوان درد و ناراحتی در یک یا چند دندان یا اطراف آنها توصیف شود، که حاکی از سوزش و یا تورم، قرمزی و عفونت احتمالی با یا بدون آبسه باشد. چندین درمان خانگی در این بخش آورده شده‌اند که به شما
يکشنبه، 12 ارديبهشت 1395
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: علی اکبر مظاهری
موارد بیشتر برای شما
درمان‌های خانگی جهت تسکین دندان درد
درمان‌های خانگی جهت تسکین دندان درد

 

مترجم: رزیتا ملکی‌زاده
منبع:راسخون
 

دندان درد ممکن است به عنوان درد و ناراحتی در یک یا چند دندان یا اطراف آنها توصیف شود، که حاکی از سوزش و یا تورم، قرمزی و عفونت احتمالی با یا بدون آبسه باشد. چندین درمان خانگی در این بخش آورده شده‌اند که به شما در رفع این مشکل کمک خواهند کرد.
دندان درد ممکن است به دلیل مشکلات دندان اعم از پوسیدگی دندان، تورم پالپ دندان (رگها و اعصاب دندان)، مشکلات لثه، لب پریده شدن دندان و آبسه‌ی دندان بوجود آید. اغلب، بهداشت ضعیف دهان و دندان و عدم مراقبت از دندان دلیل مشکلات دندانی است. زمانی فرد دچار درد دندان می‌شود که محفظه یا اتاقک پالپ دندان (که شامل پایانه‌های عصبی و رگهای خونی کوچک است) تحت تأثیر قرار بگیرد.
باید خودتان را خوش شانس بدانید اگر تا به حال دچار غم و اندوه و عذاب دندان درد نشده‌اید. با این حال، از کجا معلوم، این درد ممکن است هر آن از راه برسد. بایستی از چند درمان خانگی مؤثر برای از بین بردن دندان درد که به شما در ریشه کن کردن هرچه سریعتر و مؤثرتر این درد کمک خواهند کرد، مطلع شوید. اگر چه، مراجعه به دندانپزشک اجتناب ناپذیر است، اما برخی از درمان‌های خانگی که به مرور زمان تأثیر آنها ثابت شده‌اند، می‌توانند تسکین فوری را از این درد فراهم سازند.
درمان‌های خانگی مؤثر در درمان دندان درد
نکته: اگر چه بیشتر درمان‌هایی که در این مقاله ارائه شده، بی‌خطر می‌باشند، اما توصیه نمی‌شود در صورت فروکش نکردن این وضعیت، به استفاده از آنها ادامه دهید. علاوه بر این، بهتر است به منظور تشخیص و درمان مناسب با دندانپزشک خود مشورت نمایید. در این بخش چند درمان خانگی که گفته می‌شود تا حد زیادی موجب تسکین و رهایی از این درد می‌شوند، آورده شده است.
درمان‌های خانگی جهت تسکین دندان درد
ـ یکی از ساده‌ترین روش‌ها استفاده از یک کیسه‌ی یخ روی ناحیه‌‌ای که درد می‌کند است. آن را می‌توانید یا روی گونه بگذارید یا روی دندانی که درد می‌کند. بعضی افراد تکه‌های یخ را در ناحیه‌ی V شکل بین انگشت شست و سبابه جهت رهایی از درد می‌مالند.
درمان‌های خانگی جهت تسکین دندان درد
با وجود آن که روغن اورگانو یا پونه‌ی کوهی طعم بدی داشته و سوزش‌آور است، اما دارای خواص طبیعی آنتی بیوتیکی است که موجب کاهش دندان درد می‌شود.
ـ استفاده از نخ دندان در سراسر دنیا توسط دندانپزشکان توصیه می‌شود؛ با این حال، تنها تعداد انگشت شماری این قاعده کلی را رعایت می‌کنند. این کار به بیرون راندن ذرات مواد غذایی کمک می‌کند. هرچه بیشتر ذرات بین لثه و دندان باقی بمانند، فشار بیشتری وارد شده و احتمال بیشتری می‌رود که دندان و لثه دچار عفونت شده و درد گیرند. بنابراین، هنگامی که از نخ دندان استفاده می‌کنید بایستی این کار را به آرامی انجام دهید، به این دلیل که لثه‌های شما نبایستی تحریک شوند.
درمان‌های خانگی جهت تسکین دندان درد
جویدن سبزه‌ی گندم و یا شستشوی دهان با آب آن، می‌تواند در کاهش دندان درد شگفتی کند.
ـ در حالی که چای یا جوشانده‌ی ولرم نعناع به عنوان شستشوی دهان استفاده می‌شود، مقدار کمی از عصاره نعناع را جهت تسکین درد دندان بر روی لثه‌ی آسیب دیده قرار دهید. گفته می‌شود که مصرف چای نعناع همچنین برای این منظور مفید می‌باشد. حتی برگ‌های خشک شده این گیاه را می‌توان روی دندانی که درد می‌کند به مدت 20 دقیقه گذاشته تا موجب تسکین درد گردد.
درمان‌های خانگی جهت تسکین دندان درد
به منظور کاهش دردِ دندان، برش‌هایی از پیاز را جویده و یا آنها را در ناحیه‌‌ای که درد می‌کند، قرار دهید.
ـ میخک نوعی ادویه می‌باشد که خواص دارویی متنوعی دارد. چنانچه روغن میخک در دسترس دارید، چند قطره از آن را روی دندان و لثه‌‌ای که درد می‌کند، بریزید (در صورت لزوم آن را رقیق کنید). ماهیت میخک ضد درد بودن آن است که درد را کاهش می‌دهد. اگر روغن میخک در دسترس ندارید، جهت تسکین درد می‌توانید به جویدن و یا قرار دادن یک میخک کامل بر روی ناحیه‌ای که درد می‌کند، متوسل شوید. به یاد داشته باشید که استفاده از روغن میخک در صورتی مفید فایده واقع می‌شود که آن را با احتیاط مصرف نمایید، با این حال، اگر به طور تصادفی مقدار زیادی از آن خورده شود، ممکن است مشکلات تنفسی و یا آسیب کبدی را بوجود آورد.
درمان‌های خانگی جهت تسکین دندان درد
شستشو با آب نمک ولرم می‌تواند موجب تسکین دندان درد شود
ـ اگر احتمال دادید که همراه با دندان درد دچار آبسه شده‌اید، در این صورت مقداری جو دو سر را روی آن قرار دهید. گفته می‌شود که این کار جهت بیرون کشیدن چرک مفید می‌باشد. همچنین درد کاهش خواهد یافت.
درمان‌های خانگی جهت تسکین دندان درد
پودر فلفل سیاه را با کمی نمک مخلوط کرده و خمیری از آن درست کنید، جهت تسکین درد، دو مرتبه در روز از آن استفاده کنید.
ـ برشهای ضخیم خیار را در اطراف دندانی که درد می‌کند گذاشته تا درد آن تسکین یابد. همچنین می‌توانید پیش از استفاده از این برشها، آنها را در یخچال قرار دهید به این دلیل که اعصاب اطراف ناحیه‌‌ای که درد می‌کند را بی‌حس می‌سازد. با این حال، چنانچه دندان‌های شما به شدت درد می‌کند، برش‌های خیار را در دمای عادی اتاق استفاده کنید.
درمان‌های خانگی جهت تسکین دندان درد
عصاره‌ی وانیل اگر بر روی دندانی که درد می‌کند قرار داده شود، می‌تواند موجب تسکین درد شود.
یک گلوله پنبه را برداشته و مقداری عصاره‌ی وانیل اصل را روی آن ریخته و در ناحیه‌ی ملتهب شده قرار دهید، از بی‌حس شدن این ناحیه و در نتیجه کاهش درد، شگفت‌زده خواهید شد.
درمان‌های خانگی جهت تسکین دندان درد
آنقوزه (صمغى‌ بدبو از انواع‌ گیاهان‌ آسیایى‌) محصولی معجزه آسا است که می‌تواند موجب تسکین فوری درد دندان شود.
نصف قاشق از آن را برداشته، و با کمی آب لیمو مخلوط کرده و خمیری از آن درست کنید. این خمیر را گرم کنید تا زمانی که گرمای آن به حدی باشد که به راحتی با یک گلوله‌ی پنبه روی محل دردناک قرار دهید.
درمان‌های خانگی جهت تسکین دندان درد
به منظور تسکین درد خمیری از سیر و مقداری سنگ نمک را بر روی دندانی که درد می‌کند، قرار دهید.
کسانی که نسبت به سیر آلرژی دارند، ممکن است دچار تنگی نفس، سرگیجه، و یا تعریق بیش از حد شوند، بنابراین احتیاط لازم را بایستی به عمل آورید.
درمان‌های خانگی جهت تسکین دندان درد
خمیری از پوست درخت برگ بو و سرکه را برای از بین بردن دندان درد استفاده کنید
می‌توانید درمان‌های خانگی فوق‌الذکر را امتحان کنید؛ با این حال، اگر علائم تداوم یافتند و یا بدتر شدند، به یک دندانپزشک مراجعه کرده تا به موقع درمان لازم روی آن انجام شود. بهتر است به منظور تشخیص علت زمینه‌ای ممکنه، توصیه‌های دندانپزشک خود را پیش گیرید، حتی اگر علائم با داروهای خانگی فروکش کردند.
جلوگیری از درد دندان
اقدامات پیشگیرانه‌‌ای وجود دارند، که می‌توانند جهت مقابله با بروز دندان درد به طور مؤثری استفاده شوند. پس از صرف هر وعده غذا و در زمان خواب، دهان خود را با آب نمک ولرم بشویید. اگر این کار مؤثر واقع نشد، از تکنیک نخ دندان استفاده کنید. هر روز صبح، به آرامی لثه‌ی خود را ماساژ دهید. بنابراین دفعه‌ی بعد که دچار دندان درد شدید، با دقت کابینت و قفسه‌های آشپزخانه را بگردید ممکن است در آنجا یک یا دو داروی خانگی پیدا کنید!
سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه‌ی آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه‌های پزشک متخصص در نظر گرفته شود. مراجعه به دندانپزشک خود بی‌خطرترین راه تشخیص و درمان هرگونه بیماری دهان و دندان است. منبع مقاله :
متن منابع 

 ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط