28 شهریور 1387 / 17 رمضان 1429 / 18 سپتامبر 2008

1- 17 رمضان شش ماه قبل از هجرت معراج رسول خدا صلی الله علیه واله: داستان معراج رسول خدا(صلی الله علیه و اله) در يك شب از مكه معظمه به مسجد الاقصى و از آنجا به آسمانها و بازگشت‏به مكه در قرآن كريم در دو سوره به نحو اجمال ذكر شده، يكى در سوره‏«اسراء»و ديگرى در سوره مباركه‏«نجم‏»، و معروف آن است كه رسول خدا(صلی الله علیه و اله) در آن شب در خانه ام هانى دختر ابيطالب بود
چهارشنبه، 27 شهريور 1387
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
28 شهریور 1387 / 17 رمضان 1429 / 18 سپتامبر 2008
28 شهریور 1387 / 17 رمضان 1429 / 18 سپتامبر 2008
28 شهریور 1387 / 17 رمضان 1429 / 18 سپتامبر 2008

1- 17 رمضان شش ماه قبل از هجرت معراج رسول خدا صلی الله علیه واله: داستان معراج رسول خدا(صلی الله علیه و اله) در يك شب از مكه معظمه به مسجد الاقصى و از آنجا به آسمانها و بازگشت‏به مكه در قرآن كريم در دو سوره به نحو اجمال ذكر شده، يكى در سوره‏«اسراء»و ديگرى در سوره مباركه‏«نجم‏»، و معروف آن است كه رسول خدا(صلی الله علیه و اله) در آن شب در خانه ام هانى دختر ابيطالب بود و از آنجا به معراج رفت و مجموع مدتى كه آن حضرت به سرزمين بيت المقدس و مسجد اقصى و آسمانها رفت و بازگشت از يك شب بيشتر طول نكشيد به طورى كه صبح آن شب را در همان خانه بود و در تفسير عياشى است كه امام صادق(علیه السلام) فرمود: رسول خدا(صلی الله علیه و اله) نماز عشاء و نماز صبح را در مكه خواند، يعنى اسراء و معراج در اين فاصله اتفاق افتاد و در روايات به اختلاف عبارت از رسول خدا(صلی الله علیه و اله) و ائمه‏معصومين روايت‏شده كه فرمودند: جبرئيل در آن شب بر آن حضرت نازل شد و مركبى را كه نامش‏ براق(2) بود براى او آورد و رسول خدا(صلی الله علیه و اله) بر آن سوار شده و به سوى بيت المقدس حركت كرد و در راه در چند نقطه ايستاد و نماز گزارد، يكى در مدينه و هجرتگاهى كه سالهاى بعد رسولخدا(صلی الله علیه و اله) بدانجا هجرت فرمود، يكى هم مسجد كوفه، ديگر در طور سينا و بيت اللحم – زادگاه حضرت عيسى(علیه السلام) – و سپس وارد مسجد اقصى شد و در آنجا نماز گزارده و از آنجا به آسمان رفت.

2- 17رمضان سال 2 هجري قمري: غزوه بدر نخستين جنگ ميان مسلمانان و مشركان روي داد. در ماه مبارك رمضان سال دوم هجرت پيامبر اكرم (صلی الله علیه واله) باخبر شدند كارواني به سرپرستي ابوسفيان از شام مي‏آيد و در كنار آب بدر اطراق خواهد كرد. در اين هنگام آيه‏هايي از سوره‏هاي بقره و حج بر پيامبر اكرم (صلی الله علیه واله) نازل شد. حضرت محمد (صلی الله علیه واله) تعداد 300 مرد براي رويارويي با كاروان مشركان آماده ساخت. سرانجام سپاه اسلام با سپاه مشركان در مقابل هم قرار گرفتند. و مسلمانان با وجود كمي نفرات بر مشركان پيروز شدند.

3- 28شهريور ماه سال 1371هجري شمسي : « آيت الله اعرافي» ازروحانيان مبارزو خستگي ناپذير انقلاب اسلامي بدرود حيات گفت . آبت الله اعرافي درميبد بدنيا آمد. پدرش از فضلاي باتقوي ومومن بود و اورا باپيروي ازقرآن مجيد تربيت كرد. آيت الله اعرافي پس از پدرش ، ازمحضراستادان ديگر بهره برد ومدتي درمشهد به فراگيري علوم حوزوي پرداخت . وي ازدانش اديب نيشابوري هم بهره بسيار برد و بعد از ورود آيت الله حائري يزدي به قم به اين شهر مهاجرت كرد و درنهايت پس از تحصيل مدارج عالي به زادگاهش بازگشت . آيت الله اعرافي ازروحانيان مبارز و متعهدي بود كه هميشه در مقابل ستمگريهاي رژيم پهلوي اعتراض خودرا آشكار مي كرد و دراوج اين مبارزات درسال 1356شمسي بدست عوامل ساواك دستگير شد. او پس از پيروزي انقلاب اسلامي درسمت امام جمعه ميبد به اداي وظيفه ديني خويش پرداخت و در سال 1371 شمسي بعداز عمري خدمت و مبارزه به رحمت حق پيوست.

4- 28 شهریور 1360 هجری شمسی : آزادی سوسنگرد پس از یک سال محاصره .

5- 28 شهریور 1363 هجری شمسی : حکم امام خمینی ره به آیت الله واعظ طبسی در مورد بازسازی و توسعه آرامگاه مجاهد نستوه شهید آیت الله سید حسن مدرس در شهرستان کاشمر .

6- 18سپتامبرسال 1797ميلادي : نخستين بار جسد يكي ازجانوران غول آساي قرون گذشته بدست آمد. اين جسد را« لياخوف» قزاق روسي دريخ هاي سيبري كشف كرد. جسدبدست آمده متعلق به فبل هاي عظيم الجثه اي بود كه ميليونها سال قبل برروي كره زمين مي زيستند و به ماموت مشهور بودند. شايان توجه است كه جسد ماموت بدست آمده در ميان يخ هاي سيبري مدفون شده و كاملا سالم مانده بود.

7- 18سپتامبرسال 1834ميلادي: « گوتليپ دايملر» ازمخترعان و مهندسان برجسته آلماني متولّد شد. دايملرازمخترعان مشهورقرن 19ميلادي بشمارمي رود. اوازنوجواني به امور صنعتي علاقه فراوان داشت و به تدريج كه بزرگترشد جدي ترازپيش به مطالعه و تحقيق درامورفني و صنعتي پرداخت. دايملراختراعات متعدد كرده است اما مهمترين آنها موتورسيكلت است كه درتاريخ اختراعات بنام اوثبت شده است .
نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط