0
ویژه نامه ها

مزایای بازیافت آلومینیوم

تنها عنصری که ساخته دست بشر می باشد و بیشتر از کیسه پلاستیک بر روی زمین یافت می شود، قوطی آلومینییم می باشد. ولی بر عکس کیسه های پلاستیک، که زندگی موجودات دریای را به خطر می اندازد و باعث ایجاد زباله در این سیاره
مزایای بازیافت آلومینیوم
  مزایای بازیافت آلومینیوم

 

مترجم: مجید جمال زاده
منبع:راسخون 

بازیافت آلومینیوم باعث صرفه جویی در انرژی و افزایش عمر جامعه می شود.
تنها عنصری که ساخته دست بشر می باشد و بیشتر از کیسه پلاستیک بر روی زمین یافت می شود، قوطی آلومینییم می باشد. ولی بر عکس کیسه های پلاستیک، که زندگی موجودات دریای را به خطر می اندازد و باعث ایجاد زباله در این سیاره می شود ‫ قوطی های آلومینیومی در واقع برای محیط زیست خوب هستند حداقل اگر مردمی مثل من و شما برای بازیافت آن وقت بگذاریم ،کار بسیار خوبی خواهیم کرد. ‬‬‬‬‬‬
حالا چرا بازیافت آلومینیوم؟
خوب برای شروع جواب دادن به سوال شما با این چطورید:
بازیافت آلومینیوم بسیاری از مزایای زیست محیطی و اقتصادی و جامعه را فراهم می کنند این کار باعث ذخیره کردن انرژی زمان پول و منابع طبیعی ارزشمند می شود و این کار باعث اشتغال زایی و کمک به پرداخت برای خدمات اجتماعی که زندگی را برای میلیون ها نفر از مردم بهتر می کنند می شود.
اما اجازه بدهید که در پایین به جزئیات به پردازیم.
مشکل چه قدر جدی است؟
بیش از یکصد میلیارد قوطی آلومینیومی هر ساله در ایالات متحده آمریکا فروخته میشود.
اما کمتر از نیمی از آن بازیافت شدند تعداد مشابهی از قوطی های آلومینیومی در کشورهای دیگر نیز سوزانده و یا به محل های دفن زباله فرستاده می شود که هر سال یک و نیم میلیون تن به قوطی های آلومینیومی در سراسر جهان اضافه می شود تمام آن قوطی های زباله شده باید باقوطیهای جدید ساخته شده از مواد تازه جایگزین می شود که باعث هدر رفتن انرژی و آسیب گسترده به محیط زیست می شود.
چگونه عدم بازیافت آلومینیوم به محیط زیست آسیب می رساند؟
در سطح جهانی هر ساله صنعت آلومینیوم میلیون ها تن گازهای گلخانه ای مانند دی اکسید کربن منتشر می کنند که باعث گرم شدن زمین می شود اگرچه قوطی های الومینیومی از لحاظ وزن 1.4 درصد از یک تن زباله را تشکیل میدهند. با توجه به موسسه بازیافت ظروف ،آنها 14.1 درصد ازگازهای گلخانه ای را تولید میکنند که درصدی از زباله ها به محصولات جدید تبدیل می شوند و این کار باعث می شود که از مواد بکر کمتر استفاده کنیم.
ذوب آلومینیوم ، اکسید گوگرد و اکسید نیتروژن تولید می کند، دو گاز سمی که عناصر کلیدی در دود و باران اسیدی هستند.
علاوه بر این، برای تولید هرتن قوطی الومینیومی جدید به جای قوطی هایی که بازیافت نشدند به پنج تن از سنگ معدن بوکسیت نیاز است که باید که باید تصفیه معدنی شود، خرد شود ،شسته و تصفیه شده و به آلومینا تبدیل گردد، قبل از آن که ذوب شده باشد این فرایند حدود پنج تن از خاک سمی تولید می کنند که می توانند هر دو آبهای سطحی و زیرزمینی را آلوده کرده و به نوبه خود به سلامت مردم و حیوانات آسیب برساند.
چندبار میتواند همان قطعه از آلومینیوم بازیافت شود؟
هیچ محدودیتی وجود ندارد که چند بار یک آلومینیوم می توانند بازیافت شود به همین دلیل است که بازیافت آلومینیوم برای محیط زیست مزیت های زیادی دارد آلومینیوم به عنوان یک فلز پایدار در نظر گرفته شده است معنایش این است که میتواند بارها و بارها بازیافت شود بدون از دست دادن خاصیت .و تا به امروز، مراحل بازیافت آلومینییوم تا به این حد ارزان تر ، سریعتر و تاثیر برانگیزتر نبوده.
قوطی های آلومینیومی ، صد در صد بازیافت پذیر هستند ومی توان آنها را قابل بازیافت ترین و با ارزش ترین مواد نسبت به تمام مواد ها ذکرکرد. قوطی های آلومینیومی که شما امروزه به داخل سطل بازیافت تان می اندازید به طور کامل بازیافت می شود و بعد از ۶۰ روز به قفسه ی فروشگاه ها باز می گردند.
مردم با بازیافت آلومینیوم چه مقدار انرژی می توانند ذخیره کنند؟
بازیافت انرژی حدود ۹۰ الی ۹۵ درصد انرژی مورد نیاز برای ساخت آلومینیوم از سنگ معدن بوکسیت را ذخیره میکند.
مهم نیست که اگر شما در حال ساخت قوطی های الومینیومی ناودان سقف و یا وسایل آشپزخانه هستید از لحاظ ذخیره انرژی، تولید آلومینیوم از زباله ها برای ساخت محصولات جدید، بسیار با صرفه تر است تا اینکه آلومینیوم مورد نیاز را از منابع طبیعی و بکر بدست بیاوریم.
خوب ما اینجا در مورد چه مقدار انرژی صحبت می کنیم؟
بازیافت یک پوند آلومینیوم یعنی سی و سه قوطی حدود ۷ کیلو وات بر ساعت از الکتریسیته را ذخیره میکند با انرژی که برای ساخت فقط یک قوطی آلومینیومی از سنگ باکسیت مصرف می شود شما می توانید ۲۰ قوطی آلومینیومی باز یافت کنید.
اگر بیشتر در مورد مسئله انرژی کنجکاو شویم،باید بدانیم که انرژی ذخیره شده توسط عمل بازیافت، می تواند به مدت سه ساعت تلویزیون شما را روشن نگاه دارد.
چه مقدار انرژی هدر می رود زمانیکه آلومینیوم به محل های دفن زباله فرستاده می شود؟
در مقابل صرفه جویی در انرژی، هدر رفتن آن نیز وجود دارد. بر طبق اطلاعات موسسه باز یافت ظروف، قرار دادن قوطی آلومینیوم در سطل زباله به جای بازیافت آن و مقدار انرژی مورد احتیاج برای جایگزینی منابع دور ریخته برای آلومینیوم جدید از سنگ معدن بوکسیت برای روشن نگه داشتن یک لامپ رشته ای 100 وات چراغ برق به مدت پنج ساعت یا روشن نگاه داشتن یک لپ تاپ متوسط برای ۱۱ ساعت کافیست.
در نظر داشته باشید که چقدر انرژی برای راه اندازی فلورسنت یا نور لامپ معمولی و یا لپ تاپ های جدید با انرژی کارآمد، بکار برده میشود وباعث افزایش هزینه ها میشود.
بطور کل ، مقدار انرژیمورد لزوم برای جایگزینی تمام قوطیهای آلومینیومی که هر ساله فقط در آمریکا هدر می رود ، معادل۱۶ میلیون بشکه نفت است، به اندازه ی کافی برای نگه داشتن ۱ میلیون خودرو برای یک سال در جاده است اگر تمام آن قوطی های دور انداخته شده هرسال بازیافت می شدند برق ذخیره شده می توانست به 1.3 میلیون خانه های آمریکایی نیرو برساند.
در سطح جهانی حدود ۲۳ میلیارد کیلو وات در ساعت در هر سال هدر می رود، و آن به خاطرزباله کردن یا سوزاندن قوطی های آلومینیومی ا ست . صنعت آلومینیوم حدودا، ۳۰۰ میلیارد کیلووات ساعت برق در هر سال مصرف میکند. که تقریبا ۳ درصد از کل مصرف برق مصرفی در جهان است.
چقدر آلومینیوم هرساله بازیافت می شود؟
کمی کمتر از نیمی از تمام قوطی های الومینیومی فروخته شده در هر سال در یالات متحده و در سراسر جهان بازیافت می شوند و به قوطی های الومینیومی جدید یا سایر محصولات تبدیل می شود بعضی از کشورها به خوبی این کار را انجام می دهند سوئیس نروژ فنلاند و آلمان همه آنها بیش از ۹۰ درصد تمام ظروف نوشیدنی های آلومینیومی خود را بازیافت کنند.
چه مقدار از آلومینیوم دور ریخته می شود و هرگز بازیافت نمی شود؟
ما ممکن است که آلومینیوم زیادی را در سال بازیافت کنیم اما همه چیز می تواند بهتر از این باشد به گفته صندوق دفاع از محیط زیست، آمریکایی ها آلومینیوم زیادی دور می ریزند. در عرض سه ماه ما می توانیم به اندازه بازسازی کل ناوگان تجاری آمریکا که از زمین پرواز میکنند ضایعات جمع آوری کنیم و این آلومینیوم هدر رفته زیادی است.
در سطح جهانی بیش از نیمی از تمام قوطی آلومینیومی که تولید شده اند و هر ساله فروخته شده اند دور ریخته می شوند، بدون اینکه بازیافت شوند. این به این معناست که آنها باید با قوطی های جدیدی که به وسیله مواد اولیه ساخته می شوند،جایگزین میشوند.
بازیافت آلومینیوم چطور به جوامع محلی کمک می کنند؟

 ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما