0
ویژه نامه ها

مراکز خيريه‏ي اصفهان نمونه‏هايي از مشارکت و خيرانديشي اجتماعي

انجمن‏ها و مراکز خيريه، مؤسسات عام المنفعه‏اي هستند که به منظور ارائه‏ي خدمات به افراد جامعه در زمينه‏هاي گوناگون از قبيل خدمات بهداشتي و درماني، خدمات رفاهي و خدمات فرهنگي پا به عرصه‏ي حيات مي‏گذارند. وجود اين مراکز، تعداد و موضوع فعاليت آن‏ها محک و معياري براي ثبوت يا نفي عدالت اجتماعي در جامعه است. بدين معنا که اين مراکز، زماني پا به عرصه‏ي فعاليت مي‏گذارند .
مراکز خيريه‏ي اصفهان نمونه‏هايي از مشارکت و خيرانديشي اجتماعي
مراکز خيريه‏ي اصفهان نمونه‏هايي از مشارکت و خيرانديشي اجتماعي
مراکز خيريه‏ي اصفهان نمونه‏هايي از مشارکت و خيرانديشي اجتماعي

نويسنده: شهرام غفراللهي

مقدمه

انجمن‏ها و مراکز خيريه، مؤسسات عام المنفعه‏اي هستند که به منظور ارائه‏ي خدمات به افراد جامعه در زمينه‏هاي گوناگون از قبيل خدمات بهداشتي و درماني، خدمات رفاهي و خدمات فرهنگي پا به عرصه‏ي حيات مي‏گذارند. وجود اين مراکز، تعداد و موضوع فعاليت آن‏ها محک و معياري براي ثبوت يا نفي عدالت اجتماعي در جامعه است. بدين معنا که اين مراکز، زماني پا به عرصه‏ي فعاليت مي‏گذارند که عدالت در اجتماع با عملکرد ناقص و برنامه‏هاي ضعيف، کمرنگ يا مخدوش شده باشد و دولت نتواند به وظيفه‏ي خود در برابر يکايک افراد جامعه به ويژه قشر ضعيف عمل کند. در اين مقطع زماني است که عده‏اي از نوع دوستان خير جامعه، به منظور ارائه‏ي خدمات به همنوعان خود، تشکيلاتي را بدين منظور پديد مي‏آورند تا راهگشايي براي خدمت باشند.
کشور جمهوري اسلامي ايران نيز از اين قاعده مستثنا نيست و عملکردهاي گاه نامطلوب و ضعيف دولت‏ها در دهه‏ها و سال‏هاي گذشته، باعث ايجاد چنين مراکزي به ويژه در سال‏هاي اخير شده است. تأسيس و ايجاد اين انجمن‏ها و مراکز خيريه در جامعه‏ي اسلامي ما، خصوصيت و رنگ و بويي خاص دارد و مولاي پرهيزکاران اميرمؤمنان علي (ع) چه زيبا در اين باره مي‏فرمايد:
و ما احسن تواضع الاغنياء للفقراء طلبا لما عندالله و احسن منه تيه الفقراء علي الاغنياء اتکالا علي الله.
چه نيکو است فروتني توانگران برابر مستمندان براي به دست آوردن آن چه نزد خداست و نيکوتر از آن، بزرگ‏منشي مستمندان به اعتماد بر خدا برابر اغنياست.
(نهج‏البلاغه، کلمات قصار (406)، ترجمه‏ي سيد جعفر شهيدي، ص 434)
مردم متدين و رهرو راه ولايت اصفهان، با پيروي از مولا و مقتداي خود، حضرت مولي الموحدين و صالح المؤمنين و اميرالمؤمنين علي بن ابي‏طالب (ع) جهت خدمت به افراد نيازمند جامعه‏ي خود احساس مسؤوليت کرده و با توسل و مدد از مراد خود حضرت مولا علي بن ابي‏طالب در راه آن امام گام برداشته و به تأسيس مراکزي خيريه در سطح شهر اصفهان اقدام کرده‏اند و بدين منظور از مولايي استمداد مي‏جويند که شب‏هاي کوفه و کوچه‏هاي آن، بايد به دلجويي و تفقد حضرت از ايتام و بي‏بضاعتان در آن ايام شهادت دهد.
آنچه در اين مقال بدان پرداخته مي‏شود، توضيح مختصري درباره‏ي فعاليت برخي از خيريه‏هاي شهر اصفهان است که در تهيه و تنظيم اين مقاله همکاري و مساعدت‏هاي لازم را مبذول داشتند. اين نوشتار با توجه به گفته‏ها و نوشته‏هاي مسؤولان اين مراکز تهيه شده و مي‏تواند راهکار مناسبي فراروي ديگر خيرانديشان باشد.
آن چه بايد بدان اشاره کرد، اساس اين خيريه‏هاست که بيش‏تر به نام مبارک امامان معصوم عليهم‏السلام است که حاکي از اعتقادات و باورهاي مؤسسان اين مراکز حکايت دارد.

خيريه‏ي امام علي

تاسيس: سال 1372
هدف: تکريم شخصيت و اعطاي عزت نفس به دانش‏آموزان بي‏بضاعت و کمک به اهدا آموزش و پرورش.
محل تأمين هزينه‏ها: 1. فروش قبوض؛ 2. دريافت نذورات، فطريه و صدقات.
موضوع فعاليت: رسيدگي به وضع تحصيلي، تأمين هزينه‏هاي تحصيلي و درماني دانش‏آموزان بي‏بضاعت از قبيل هزينه‏ي عمل جراحي، تهيه‏ي عينک، دارو و....

خيريه‏ي حضرت موسي بن جعفر

تاسيس: سال 1357
هدف: سرپرستي از افراد بي‏سرپرست و نيازمند.
محل تأمين هزينه‏ها: 1. کمک‏هاي موردي مردم خير؛ 2. دريافت نذورات و هدايا؛ 3. سفارش تاج‏گل؛ 4. وقف و وصيت به نفع خيريه.
موضوع فعاليت: 1. خدمات درماني: تأسيس بيمارستان، درمانگاه و آزمايشگاه، ارائه‏ي خدمات دندانپزشکي، پرداخت کمک هزينه‏ي بيماران نيازمند، تهيه‏ي دارو، پرداخت مقداري از هزينه‏ي خريد کليه براي بيماران نيازمند و...؛ 2. خدمات رفاهي: توزيع و تأمين ارزاق، تهيه و تعمير و مرمت مسکن، پرداخت کمک هزينه براي ساخت و تعميرات لوازم ضروري مسکن، پرداخت وام‏هاي معوقه، تهيه‏ي جهيزيه، پرداخت وام قرض‏الحسنه و... به افراد نيازمند.
اولويت: توزيع و تأمين ارزاق

انجمن خيريه‏ي امام رضا

تاسيس: سال 1365
هدف: کمک و ارائه‏ي تسهيلات به اشخاص بي‏بضاعت.
محل تأمين هزينه‏ها: کمک‏هاي مردمي و مؤسسان در هر هفته، متناسب با تقاضاي مددجويان.
موضوع فعاليت: 1. خدمات رفاهي: تهيه‏ي جهيزيه، تهيه و توزيع پوشاک، توزيع ارزاق به صورت ماهيانه ، پرداخت وام قرض‏الحسنه، ارائه‏ي تسهيلات در موارد خاص با تأييد بازرس؛ 2. خدمات فرهنگي: تشکيل جامعة القرآن الکريم در سال 1377 و آموزش حفظ قرآن به گروه سني 6 تا 18 سال. در سال 1379 اين مرکز 150 حافظ کل قرآن تربيت کرده است.
حوزه‏ي فعاليت: شهر اصفهان و حومه.

انجمن خيريه‏ي ابن‏الحسن

تاسيس: سال 1364
هدف: کمک به محرومان جامعه.
محل تأمين هزينه‏ها: کمک‏هاي مردمي به صورت نذورات، هدايا، مستمري‏هاي ماهيانه و سفارش تاج‏گل.
موضوع فعاليت: خدمات رفاهي شامل تهيه‏ي جهيزيه، توزيع ارزاق، پرداخت وام قرض‏الحسنه. (در ايام ماه مبارک رمضان به توزيع فوق‏العاده‏ي ارزاق و در ايام عيد نوروز به توزيع پوشاک و در مهر ماه به پرداخت کمک هزينه‏ي تحصيلي مي‏پردازد.)
ميزان خدمات: توزيع ارزاق به صورت هفتگي بين 50 تا 60 خانوار و تأمين جهيزيه‏ي 30 قباله در هر هفته.
افراد تحت پوشش: در حدود 500 خانوار.

موسسه‏ي خيريه‏ي حضرت امام حسين

تاسيس: سال 1361
هدف: ساخت، تعمير و نوسازي مسکن براي افراد نيازمند.
محل تأمين هزينه‏ها: کمک‏هاي مردمي.
موضوع فعاليت: مرمت، نوسازي و ساخت مسکن، تأمين ارزاق، ارائه‏ي خدمات درماني به افراد تحت پوشش و مددجو.
ميزان خدمات: ايجاد چند مجتمع آپارتماني با ظرفيت 60 واحد مسکوني و مرمت و نوسازي مسکن در حد درخواست‏هاي مددجويان.
حوزه‏ي فعاليت: شهر اصفهان.

خيريه‏ي هيات حضرت ابوالفضل

تاسيس: سال 1372
هدف: کمک به نيازمندان و محرومان جامعه.
محل تأمين هزينه‏ها: کمک‏هاي مردمي.
موضوع فعاليت: تهيه‏ي جهيزيه، کمک هزينه براي تعمير و نوسازي مسکن، پرداخت کمک هزينه‏ي درماني، پرداخت وام‏هاي معوقه‏ي مددجويان.

انجمن خيريه‏ي حسينيه‏ي امام صادق

هدف: اقدام‏هاي خيرخواهانه براي افراد بي‏بضاعت.
محل تأمين هزينه‏ها: کمک‏هاي موردي خيرين مؤسس متناسب با تقاضاي مددجويان و قبوض مستمر ماهيانه.
موضوع فعاليت: 1. خدمات درماني: تأسيس درمانگاه و ارائه‏ي خدماتي چون دندانپزشکي، پزشکي عمومي، زنان و زايمان، هماهنگي با مراکز درماني و بيمارستان‏ها براي بستري شدن بيماران نيازمند، تصفيه حساب اين بيماران با بيمارستان‏ها و...؛
2. خدمات رفاهي: توزيع ماهيانه‏ي ارزاق و به صورت فوق‏العاده در ماه مبارک رمضان، تهيه‏ي اقلامي از جهيزيه، تعمير و مرمت مسکن، تأمين لوازم ضرور منزل، حمايت مالي از زندانيان براي آزادي، رهن منزل ، تهيه‏ي لوازم ضرور منزل، تهيه‏ي انشعاب آب و برق و گاز، پرداخت بدهي افرادي که متأسفانه گرفتار اشخاص نزولخوار شده‏اند و هر گونه استمدادي که از اين مرکز خيريه شود در حد توان، و پرداخت وام قرض‏الحسنه.
3. خدمات فرهنگي: دعوت از سخنرانان جهت سخنراني، تهيه و تدارک اردوهاي فرهنگي، و تأمين نيازمندي‏هاي حسينيه‏ي امام صادق (ع).
ميزان خدمات: محدوديتي ندارد و متناسب با تقاضاي مددجويان اقدام‏هاي لازم انجام مي‏گيرد.
ويژگي خاص در مقايسه با مؤسسه‏هاي ديگر: خيرين اين مرکز، موضوع فعاليت خود را به مورد خاصي محدود نکرده‏اند و در همه‏ي زمينه‏هاي متناسب با موضوع تقاضاي مددجويان به ارائه‏ي خدمات مي‏پردازند.
حوزه‏ي فعاليت: حوزه‏ي فعاليت اين خيريه محدوديتي ندارد.

انجمن خيريه‏ي حضرت جواد

تاسيس: سال 1380
هدف: اسکان دانشجويان متأهل با اعتقاد به اين که فرهيختگان، ميهمان حضرت جواد (ع) هستند.
موضوع فعاليت: خدمات رفاهي.
ميزان خدمات: ايجاد و تأسيس 110 واحد مسکوني براي موضوع خيريه.
محل تأمين هزينه‏ها: کمک‏هاي موردي خيرين و مؤسسان.
حوزه‏ي فعاليت: در حال حاضر، صرفا دانشجويان متأهل دانشگاه صنعتي اصفهان.

جامعه‏ي امدادگران امام صادق

تاسيس: سال 1354
هدف: کمک به خانواده‏هاي بي‏سرپرست و مستمند و افرادي که از نظر مالي هيچ گونه درآمدي يا سرمايه‏اي ندارند.
محل تأمين هزينه‏ها: اهداي نذورات، صدقات، کمک‏هاي مردمي و قبوض مستمر ماهيانه و سفارش تاج‏گل و تابلو جهت مراسم ترحيم و يادبود.
موضوع فعاليت: خدمات رفاهي از قبيل توزيع ماهيانه‏ي ارزاق و تهيه‏ي جهيزيه براي افراد تحت پوشش.
ميزان خدمات: در ماه به طور متوسط در حدود 4 تا 5ر4 ميليون تومان هزينه‏هاي جاري خيريه است.
تعداد افراد تحت پوشش: افراد تحت پوشش اين جامعه‏ي خيريه، در حدود 750 خانوار و 100 نفر به صورت انفرادي مي‏باشد.
حوزه‏ي فعاليت: اصفهان و حومه.

انجمن خيريه‏ي امام محمدباقر

تاسيس: سال 1374
هدف: کمک براي تهيه‏ي جهيزيه‏ي افراد بي‏بضاعت.
محل تأمين هزينه‏ها: کمک‏هاي مردمي به صورت اهداي نذورات، صدور قبوض ماهيانه، سود حاصل از فروش نان نانوايي خيريه‏ي امام محمد باقر (ع)، سفارش تاج‏گل.
موضوع فعاليت: تهيه و تأمين جهيزيه که اولويت کاري اين خيريه است. همچنين تهيه و توزيع ارزاق در ماه مبارک رمضان، توزيع پوشاک در ايام عيد و تهيه‏ي کيف و کفش و لوازم‏التحرير در مهرماه.
ميزان خدمات: هزينه‏ي خيريه جهت اهداف موضوع، در سال 79 بيش از 200 ميليون تومان بوده است.
ويژگي ارائه‏ي خدمات: تسريع در امر تهيه و تأمين جهيزيه به صورت چشمگير و کالاهايي با کيفيت عالي.
حوزه‏ي فعاليت: اصفهان.

انجمن خيريه‏ي محمد رسول الله

تاسيس: سال 1372
هدف: کمک به افراد مستضعف و بي‏بضاعت و حمايت از افراد کم درآمد، از کار افتاده و يتيم.
محل تأمين هزينه‏ها: کمک‏هاي مردمي شامل نذورات، صدقات و هدايا و سود حاصل از فروش نان نانوايي حضرت محمد رسول الله (ص) که اين خيريه آن را تأسيس کرده است.
موضوع فعاليت: خدمات رفاهي از قبيل ارزاق، تهيه‏ي جهيزيه، کمک به ازدواج جوانان تحت پوشش، پرداخت کمک هزينه‏ي درماني. (اين خيريه به طور نمونه، در ماه مبارک رمضان به توزيع 50 تن برنج، 25 تن روغن، 10 تن حبوب، 15 تن خرما بين خانواده‏هاي تحت پوشش خود اقدام کرده است.
تعداد افراد تحت پوشش: بيش از 5,000 خانوار.
حوزه‏ي فعاليت: اصفهان و حومه (ناحيه‏ي شرق و شمال شرقي اصفهان).

انجمن خيريه‏ي بانوان اصفهان

تاسيس: سال 1327
هدف: قرب به خداوند و دستگيري از بندگان او.
محل تأمين هزينه‏ها: کمک‏هاي مردمي شامل دريافت هدايا و نذورات، صدقات، قبوض مستمر ماهيانه.
موضوع فعاليت: الف. خدمات رفاهي: تهيه‏ي جهيزيه، پرداخت کمک هزينه براي درمان مددجويان، پرداخت بدهي‏هاي معوقه، اجاره‏بها و رهن منزل، پرداخت قبوض آب و برق و گاز، احداث و بازسازي مسکن، پرداخت کمک هزينه‏ي تحصيلي، تهيه و تعمير لوازم منزل، تهيه‏ي سيسموني که اين مورد، منحصر به اين خيريه است. تهيه‏ي لباس و آذوقه‏ي شب عيد و ماه مبارک رمضان و آغاز سال تحصيلي، همکاري و مساعدت با مراکز گوناگون براي رفع مشکلات افراد مددجو؛
ب. خدمات فرهنگي: تشکيل کلاس‏هاي قرآن و آموزش آن، کلاس‏هاي آموزش عربي، تجويد، تفسير، اصول عقايد، اخلاق، تشکيل نوارخانه، کتابخانه و تهيه و توزيع کتاب از اقدام‏هاي فرهنگي اين مرکز خيريه است.
ويژگي خاص اين مرکز در مقايسه با مراکز مشابه: انجمن خيريه‏ي بانوان با بيش از پنجاه سال سابقه و با بيش از 950 عضو خير و نيکوکار توانسته است به تنهايي و بدون کمک آقايان در اداره‏ي امور داخلي در خدمت نيازمندان اجتماع و ديگر خيريه‏ها باشد.
در پايان بايد يادآوري کرد که اين انجمن، پيش‏تر مؤسس پرورشگاه، شيرخوارگاه، مرکز نگهداري و تربيتي آموزشي دختران، مراکز نگهداري معلولان، و سراي سالمندان در اصفهان بوده که پس از تأسيس سازمان بهزيستي، به آن مرکز دولتي اهدا شد.
حوزه‏ي فعاليت: اصفهان و حومه.

صندوق حمايت و درمان بيماران سرطاني

تاسيس: سال 1344
هدف: درمان رايگان بيماران مستضعف سرطاني و توسعه و تجهيز مرکز پزشکي.
محل تأمين هزينه‏ها: اعانات اشخاص خير، اهدا و تخصيص اموال و مستغلات و درآمد آن‏ها به مؤسسه.
موضوع فعاليت: خدمات درماني از قبيل درمان بيماران سرطاني، پرداخت کمک هزينه‏ي درماني، تهيه‏ي دارو ، پرداخت کمک هزينه‏ي زندگي به خانواده‏ي بيماران سرطاني مستمند. (افزون بر حمايت از بيماران سرطاني، صندوق خيريه به صورت رايگان به حمايت و درمان بيماران هموفيلي و تالاسمي نيز مي‏پردازد).
ميزان خدمات: اين مرکز خيريه بدون هيچ محدوديتي به ارائه‏ي خدمات به بيماران نيازمند مي‏پردازد و به گفته‏ي سرپرست بيمارستان حضرت سيدالشهدا (ع) ماهيانه حدود 15 ميليون تومان به صورت نقدي براي موضوع خيريه، به اين مرکز کمک مي‏شود.

خيريه‏ي فرهنگي المهدي

تاسيس: سال 1373
هدف: 1. ارائه‏ي برنامه‏هاي مدون و منظم براي مساجد و مراکز فرهنگي و زيباسازي برنامه‏هاي آن‏ها؛ 2. تجهيز مساجد و
مراکز ديني به امکانات فرهنگي جهت ترغيب جوانان به حضور در اين مراکز؛ 3. ايجاد احساس نياز نوجوانان و جوانان به مسائل روحي و معنوي؛ 4. پاسخ مثبت به احساسات مذهبي جوانان با ارائه‏ي الگوهاي اسلامي؛ 5. تربيت مربيان و آشنا کردن آنان به مباني تربيت و روش‏هاي ويژه‏ي تبليغ.
محل تأمين هزينه‏ها: 1. فروش قبوض؛ 2. مستمري ماهيانه؛ 3. کمک‏هاي موردي مردمي.
موضوع فعاليت: خدمات فرهنگي، شامل حمايت مادي و معنوي بيش از 700 مرکز ديني فرهنگي، تهيه و اهداي بيش از 20 هزار جلد قرآن کريم به کانون‏هاي فرهنگي مساجد، تکثير و توزيع نوارهاي مذهبي به منظور ترويج معارف اسلامي، تأسيس و پشتيباني بيش از 250 مورد کتابخانه و نوارخانه در مساجد، برگزاري يا پشتيباني و حمايت از بعضي اردوهاي ديني فرهنگي برگزار شده به وسيله‏ي کانون‏هاي فرهنگي مساجد.

انجمن مددکاري امام زمان

تاسيس: سال 1349
هدف: کمک به نيازمندان و رسيدگي به امور يتيمان نيازمند.
محل تأمين هزينه‏ها: کمک‏هاي مردمي در قالب سفارش تابلو تسليت، تاج‏گل، سهم سادات، خيرات و مبرات، نذورات، اطعام، افطاري و غيره.
موضوع فعاليت: 1. خدمات رفاهي از قبيل تهيه‏ي ارزاق و نيازمندي‏هاي خانواده‏ها چون توزيع و تعمير لوازم خانگي، تهيه‏ي مسکن و مرمت و تعمير ساختمان، تهيه‏ي جهيزيه و سيسموني، تهيه‏ي پوشاک؛ 2. خدمات فرهنگي از قبيل پرداخت هزينه‏ي تحصيلي يتيمان نيازمند از دوره‏هاي تابستاني تا دانشگاه، برنامه‏ي مشاوره‏ي فرهنگي تربيتي و برگزاري کلاس‏هاي تربيتي، اخلاقي و آموزشي در تمام سطوح براي استفاده‏ي خانواده‏ها، مشاوره و راهنمايي در امر ازدواج؛ 3. خدمات بهداشتي و درماني به صورت ايجاد درمانگاه.
تعداد افراد تحت پوشش: بيش از 8,000 نفر.
حوزه‏ي فعاليت: شهرستان اصفهان.

انجمن خيريه‏ي حضرت زهرا

تاسيس: سال 1370
هدف: آبرساني و وصل کنتور آب و اتصال به شبکه‏ي آبرساني براي خانواده‏هاي بي‏بضاعت.
موضوع فعاليت: خدمات رفاهي، مشمول اهداف خيريه. (اين خيريه، افزون بر آن، اقدام‏هاي ديگري چون تعمير و مرمت مسکن مددجويان، تهيه و اتصال منازل افراد نيازمند به شبکه برق و گاز شهري و ديگر امور خاص مددجويان را با رسيدگي موردي انجام مي‏دهد.)
محل تأمين هزينه‏ها: مقداري از هزينه‏ها را کمک‏هاي مردمي به صورت مستمري ماهيانه و بقيه را مؤسسان خيريه تأمين مي‏کنند.
حوزه‏ي فعاليت: شهرستان اصفهان و حومه.

خيريه‏ي مکتب الحسين

تاسيس: سال 1374
هدف: کمک به دانش‏آموزان بي‏بضاعت.
محل تأمين هزينه‏ها: 1. صدور قبوض ماهيانه؛ 2. کمک‏هاي مردمي به صورت موردي.
موضوع فعاليت: خدمات فرهنگي از قبيل تهيه‏ي لباس و کفش در ايام عيد و مهرماه با آغاز مدارس و لوازم‏التحرير و کمک هزينه‏ي تحصيلي و مسابقات فرهنگي و کتابخواني. از اقدام‏هاي جالب توجه اين خيريه، تهيه و اهداي چادر مشکي به صورت حجاب برتر و اسلامي - ملي به دختران نيازمند است.
حوزه‏ي فعاليت: شهرستان اصفهان، به ويژه شمال و شمال شرق.

انجمن خيريه‏ي حضرت ابوالفضل

تاسيس: سال 1369
هدف: فراهم ساختن تسهيلات براي بيماران کليوي و قلبي.
محل تأمين هزينه‏ها: کمک‏هاي مردمي به صورت موردي و صدور قبوض ماهيانه.
موضوع فعاليت: 1. خدمات درماني در سه بخش بيماران کليوي، دياليزي و بيماران قلبي، و شامل خريد کليه ، دارو و درمان بيماران کليوي و قلبي، تجهيز بيمارستان‏ها و درمانگاه‏ها به ويژه براي بيماران دياليزي؛ 2. خدمات رفاهي به بيماران عائله‏مند موضوع خيريه، از جمله پرداخت کمک هزينه‏ي ماهيانه به بيماران، پرداخت اجاره‏بها، تهيه‏ي مسکن مناسب براي بيماران، پرداخت هزينه‏ي اياب و ذهاب بيماران، تهيه‏ي لوازم منزل، پرداخت هزينه‏ي تحصيلي به فرزندان اين بيماران، تأمين کمک جهيزيه‏ي فرزندان، توزيع ارزاق، تهيه‏ي پوشاک، همکاري و کمک در زمينه‏ي ازدواج فرزندان بيماران حتي پس از درمان.
حوزه‏ي فعاليت: استان اصفهان.

خيريه‏ي باب الحوائج حضرت ابوالفضل

تاسيس: سال 1371
هدف: تأمين بخشي از نيازهاي افراد بي‏بضاعت.
موضوع فعاليت: خدمات رفاهي، شامل هزينه‏ي جهيزيه‏ي خانواده‏هاي بي‏بضاعت، تعميرات ساختمان و تأمين بخشي از هزينه‏ي درماني افراد بي‏بضاعت و تهيه‏ي لوازم‏التحرير و تأسيس کارگاه‏هاي خانوادگي.
محل تأمين هزينه‏ها: صندوق‏هاي صدقات متعلق به خيريه، اهداي تاج‏گل و سفارش تابلو تسليت، صدور قبوض مستمري ماهيانه و نذورات.
حوزه‏ي فعاليت: محدود به منطقه‏ي عاشق‏آباد شهرستان اصفهان.

دارالقرآن الکريم اصفهان

تاسيس: سال 1367
هدف: 1. آموزش عمومي قرآن کريم متناسب با وضعيت سني و علمي اقشار گوناگون جامعه؛ 2. تشويق و ترغيب و ايجاد انگيزه براي علاقه‏مندان به حفظ قرآن کريم؛ 3. نشر فرهنگ و علوم قرآني با الهام از آموزه‏هاي عالي مکتب اهل بيت عصمت و طهارت (ع)؛ 4. تربيت معلم
قرآن و علوم قرآني و اعطاي مدارک به فارغ التحصيلان با حفظ ضوابط دانشگاهي.
محل تأمين هزينه‏ها: اساسي‏ترين منبع درآمد، مساعدت‏هاي مستمر دوستداران و ارادتمندان به مکتب قرآن است .
موضوع فعاليت: 1. فعاليت آموزشي، شامل آموزش عمومي ويژه خردسالان و بزرگسالان و آموزش عالي جهت تربيت مربيان و معلمان؛ 2. فعاليت فرهنگي - تبليغي که شامل امور حافظان قرآن، واحد انتشارات و تبليغات، پاسخ به مسائل ديني، واحد کتابخانه و برنامه‏هاي اردويي و تفريحي مي‏شود.
حوزه‏ي فعاليت: استان اصفهان.

سازمان آموزشي ابابصير

تاسيس: سال 1348
هدف: تکفل آموزش و پرورش نابينايان.
محل تأمين هزينه‏ها: کمک‏هاي مردمي به صورت قبوض مستمري ماهيانه و فروش تاج‏گل.
موضوع فعاليت: خدمات فرهنگي، از قبيل آموزش در دوره‏هاي ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان، همچنين حرفه‏آموزي و به کارگيري نابينايان بزرگسال در ساخت و توليد انواع محصولات مويي از ساده‏ترين تا حساس‏ترين آن‏ها که غلتک‏هاي مورد مصرف در صنايع نساجي است.
حوزه‏ي فعاليت: سراسر ايران.

انجمن حمايت از عقب‏ماندگان ذهني و بدني

تاسيس: سال 1367
هدف: رشد و شکوفايي معلولان و پرورش همه جانبه‏ي شخصيت و شکوفايي استعدادها.
محل تأمين هزينه‏ها: کمک‏هاي مالي سرپرستان موضوع فعاليت خيريه، و کمک‏هاي موردي خيرين.
موضوع فعاليت: 1. فرهنگي - آموزشي؛ 2. رفاهي - اجتماعي؛ 3. بهداشتي - درماني؛ 4. حقوقي.
حوزه‏ي فعاليت: اصفهان.
تعداد افراد تحت پوشش: 230 نفر.

خيريه‏ي جوانان حسيني

تاسيس: سال 1370
هدف: کمک به يتيمان و نيازمندان واقعي.
محل تأمين هزينه‏ها: کمک‏هاي مردمي به صورت فروش تاج‏گل و تابلو تسليت، جمع‏آوري صندوق صدقات، نذورات و صدور قبوض مستمري ماهيانه.
موضوع فعاليت: 1. خدمات رفاهي، شامل توزيع ارزاق و پوشاک و تهيه‏ي قسمتي از جهيزيه؛ 2. خدمات فرهنگي کمک هزينه‏ي تحصيل و مشاوره در امور خانواده و سفرهاي زيارتي.
حوزه‏ي فعاليت: شهر اصفهان.
افراد تحت پوشش: حدود 400 خانوار.

انجمن خيريه‏ي علي بن ابي‏طالب

تاسيس: سال 1370
هدف: کمک به ايتام و مستمندان
محل تأمين هزينه‏ها: فروش تابلو تسليت و تاج‏گل، صدور قبوض ماهيانه، نذورات و کمک‏هاي موردي.
موضوع فعاليت: خدمات رفاهي، شامل تهيه و توزيع پوشاک و ارزاق، تهيه‏ي جهيزيه و مستمري ماهيانه به ايتام نيازمند تحت پوشش.
تعداد افراد تحت پوشش: 30 خانوار.
حوزه‏ي فعاليت: شمال و شمال غرب اصفهان.

انجمن خيريه‏ي امام حسن عسکري

تاسيس: سال 1374
هدف: کمک به محرومان و نيازمندان.
محل تأمين هزينه‏ها: فروش تاج‏گل و تابلو تسليت و کمک‏هاي مردمي، شامل صدور قبوض مستمري و نذورات .
موضوع فعاليت: خدمات رفاهي به صورت کمک‏هاي نقدي و مستمري به افراد تحت پوشش.
تعداد افراد تحت پوشش: 70 خانوار.
حوزه‏ي فعاليت: شرق و شمال شرق اصفهان.

انجمن خيريه‏ي رضوي

تاسيس: سال 1372
هدف: کمک به نيازمندان.
محل تأمين هزينه‏ها: فروش تاج‏گل و تابلو.
موضوع فعاليت: خدمات رفاهي به صورت کمک‏هاي نقدي و مستمري به افراد تحت پوشش.
تعداد افراد تحت پوشش: 102 خانوار.
حوزه‏ي فعاليت: منطقه‏ي زينبيه‏ي اصفهان.

خيريه‏ي حسين و علي همدانيان

تاسيس: سال 1344
هدف: انجام امور عام المنفعه‏ي غيرانتفاعي، شامل تعليم و تربيت، بهداشت، بنا و تعمير مساجد و مدارس و اطعام مستضعفان.
محل تأمين هزينه‏ها: درآمدهايي از فعاليت‏هاي اقتصادي مؤسسه.
موضوع فعاليت: 1. خدمات رفاهي، شامل اطعام و کمک به مستضعفان؛ 2. بنا و تعمير مساجد و مدارس علوم اسلامي.
حوزه‏ي فعاليت: استان اصفهان.

انجمن خيريه‏ي احمدآباد

تاسيس: سال 1346
هدف: کمک به مردم به طور کلي و به ويژه محرومان.
محل تأمين هزينه‏ها: کمک‏هاي مردمي به صورت نقد، وقف، وصيت و همچنين وجوه شرعي.
موضوع فعاليت: 1. خدمات رفاهي شامل تهيه‏ي جهيزيه، سيسموني، تهيه و توزيع خواروبار، تعميرات مسکن، و پرداخت ديه؛ 2. خدمات درماني به صورت تأسيس يک مرکز بهداشتي - درماني به نام مهديه که در اين مرکز بخش‏هاي آزمايشگاه، پاتولوژي، سونوگرافي، راديولوژي، ماموگرافي، سوفالومتري، و سي‏تي‏اسکن با مدرن‏ترين دستگاه‏هاي روز داير، و به ارائه‏ي خدمات مشغول است. در اين مرکز، 50 درصد نرخ خدمات درماني از افراد مراجعه کننده گرفته، و به افراد نيازمند نيز به صورت رايگان خدمات ارائه مي‏شود.
تعداد افراد تحت پوشش: 300 خانوار.
حوزه‏ي فعاليت: اصفهان.

خيريه‏ي علي ابن‏موسي الرضا

تاسيس: سال 1364
هدف: کمک به يتيمان و نيازمندان.
محل تأمين هزينه‏ها: فروش تاج‏گل و تابلو تسليت، جمع‏آوري صندوق صدقات، و نذورات.
موضوع فعاليت: خدمات رفاهي، شامل کمک هزينه و مستمري به صورت ماهيانه، تهيه و توزيع ارزاق و پوشاک، کمک هزينه‏ي تحصيلي و تأمين بعضي از اقلام جهيزيه‏ي خانواده‏هاي تحت پوشش.
تعداد افراد تحت پوشش: 250 خانوار.
حوزه فعاليت: شرق اصفهان.

انجمن خيريه‏ي حضرت موسي بن جعفر

تاسيس: سال 1362
هدف: کمک و دستگيري از محرومان جامعه.
محل تأمين هزينه‏ها: فروش تاج‏گل و تابلو تسليت، صدور قبوض ماهيانه، نذورات و جمع‏آوري صندوق صدقات صدقه مربوط به خيريه.
موضوع فعاليت: خدمات رفاهي، شامل پرداخت مستمري به افراد، پرداخت هزينه‏ي درمان، پرداخت قبوض آب و برق، تهيه‏ي جهيزيه در حد توان خيريه براي افراد تحت پوشش.
تعداد افراد تحت پوشش: 107 خانوار.
حوزه‏ي فعاليت: منطقه‏ي کردآباد اصفهان.

انجمن ايتام و مستمندان حضرت سجاد

تاسيس: سال 1356
هدف: کمک به مستضعفان و يتيمان.
محل تأمين هزينه‏ها: فروش تاج‏گل و تابلو تسليت، نذورات، جمع‏آوري صندوقات صدقه‏ي خيريه.
موضوع فعاليت: خدمات رفاهي، شامل مستمري ماهيانه به خانواده‏هاي تحت پوشش و همچنين تهيه و توزيع ارزاق.
تعداد افراد تحت پوشش: 90 خانوار.
حوزه‏ي فعاليت: منطقه‏ي ولدان اصفهان.

انجمن خيريه‏ي امام حسين

تاسيس: سال 1380
هدف: کمک به دانش‏آموزان بي‏بضاعت و ترويج و توسعه‏ي فرهنگ ورزشي و همچنين کمک در امر ازدواج و بزرگداشت اعياد مذهبي به صورت شعاير اسلامي.
محل تأمين هزينه‏ها: فروش تاج‏گل و تابلو تسليت، قبول نذورات و هداياي مردمي.
موضوع فعاليت: 1. خدمات فرهنگي، شامل برگزاري مراسم جشن در اعياد مذهبي، برگزاري مسابقه‏هاي ورزشي در مناسبت‏هاي مذهبي؛ 2. خدمات رفاهي، شامل پرداخت مبالغي به صورت کمک هزينه‏ي تحصيلي و تهيه و توزيع جهيزيه در حد توان.
تعداد افراد تحت پوشش: 150 خانوار و دانش‏آموز.
حوزه‏ي فعاليت: منطقه‏ي ولدان اصفهان.

مؤسسه‏ي مجتمع فاطميه‏ي اصفهان

تاسيس: سال 1404 قمري
هدف: نشر معارف اهل بيت و خدمت به خلق.
محل تأمين هزينه‏ها: کمک‏هاي مردمي، شامل فروش تاج‏گل و تابلو تسليت، هداياي مردمي، و نذورات.
موضوع فعاليت: 1. خدمات فرهنگي، شامل تأسيس حسينيه‏اي براي برگزاري نماز جماعت، دعا، آموزش احکام و قرآن و ايجاد کتابخانه‏اي با بيش از هجده هزار جلد کتاب در زمينه‏هاي گوناگون؛ 2. خدمات بهداشتي و درماني، شامل تأسيس درمانگاه عمومي و تخصصي، دندانپزشکي و داروخانه به صورت شبانه روزي در حال ارائه‏ي خدمات است که هزينه‏هاي درمان به صورت يک سوم تعرفه‏هاي دولتي از مراجعان دريافت مي‏شود و به افراد بي‏بضاعت و در اعياد مذهبي به صورت رايگان به عموم مردم خدمات ارائه مي‏کند. در آينده‏ي نزديک، آزمايشگاه، راديولوژي و سونوگرافي آن به بهره‏برداري خواهد رسيد؛ 3. خدمات رفاهي.
حوزه‏ي فعاليت: در حد توان مجتمع، نامحدود است.
منبع: ميراث جاويدان


نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
وارونه نمایی در مستند «کودتای خزنده» بی بی سی!
وارونه نمایی در مستند «کودتای خزنده» بی بی سی!

وارونه نمایی در مستند «کودتای خزنده» بی بی سی!

درگذشت حجت الاسلام و المسلمین ممدوحی + زندگی نامه
درگذشت حجت الاسلام و المسلمین ممدوحی + زندگی نامه

درگذشت حجت الاسلام و المسلمین ممدوحی + زندگی نامه

کارتون باب اسفنجی | خانه آناناسی محبوب من
کارتون باب اسفنجی | خانه آناناسی محبوب من

کارتون باب اسفنجی | خانه آناناسی محبوب من

شیرینی | طرز تهیه کوکی مغز شکلاتی
شیرینی | طرز تهیه کوکی مغز شکلاتی

شیرینی | طرز تهیه کوکی مغز شکلاتی

اشکهای دختر شهید ترور در دیدار با قاتل پدرش
اشکهای دختر شهید ترور در دیدار با قاتل پدرش

اشکهای دختر شهید ترور در دیدار با قاتل پدرش

دیکتاتوری رسانه ای من و تو
دیکتاتوری رسانه ای من و تو

دیکتاتوری رسانه ای من و تو

طوطی در زمین فوتبال زنان!
طوطی در زمین فوتبال زنان!

طوطی در زمین فوتبال زنان!

نماهنگ نسیم در وصف شهید نسیم افغانی
نماهنگ نسیم در وصف شهید نسیم افغانی

نماهنگ نسیم در وصف شهید نسیم افغانی

اعدام در آمریکا «خوب» در دیگر کشورها «بد»!
اعدام در آمریکا «خوب» در دیگر کشورها «بد»!

اعدام در آمریکا «خوب» در دیگر کشورها «بد»!

توزیع ناعادلانه خودرو در ایران به روایت اعداد
توزیع ناعادلانه خودرو در ایران به روایت اعداد

توزیع ناعادلانه خودرو در ایران به روایت اعداد

آموزش مقدماتی سرمایه گذاری در بورس ایران
آموزش مقدماتی سرمایه گذاری در بورس ایران

آموزش مقدماتی سرمایه گذاری در بورس ایران

حکمت؛ چرا دیه زن نصف دیه مرد است / حجت الاسلام مسعود عالی
حکمت؛ چرا دیه زن نصف دیه مرد است / حجت الاسلام مسعود عالی

حکمت؛ چرا دیه زن نصف دیه مرد است / حجت الاسلام مسعود عالی

تیزر مستند غیر رسمی
تیزر مستند غیر رسمی

تیزر مستند غیر رسمی

اسماعیلِ مادر
اسماعیلِ مادر

اسماعیلِ مادر

آشنایی با سایت کوین دسک (CoinDesk) برای آگاهی از آخرین اخبار ارزهای دیجیتال
آشنایی با سایت کوین دسک (CoinDesk) برای آگاهی از آخرین اخبار ارزهای دیجیتال

آشنایی با سایت کوین دسک (CoinDesk) برای آگاهی از آخرین اخبار ارزهای دیجیتال

باحالترین دزد جهان
باحالترین دزد جهان

باحالترین دزد جهان

دفاع مقدّس عرصه تربیت انسان
دفاع مقدّس عرصه تربیت انسان

دفاع مقدّس عرصه تربیت انسان

پاسخ های عجیب به یک سوال ساده!
پاسخ های عجیب به یک سوال ساده!

پاسخ های عجیب به یک سوال ساده!

آشنایی با سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) برای رصد ارزهای دیجیتال
آشنایی با سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) برای رصد ارزهای دیجیتال

آشنایی با سایت کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) برای رصد ارزهای دیجیتال

لیگ قهرمانان| صعود استقلال به مرحله حذفی / خداحافظی شهرخودرو با صفر امتیاز از رقابت ها
لیگ قهرمانان| صعود استقلال به مرحله حذفی / خداحافظی شهرخودرو با صفر امتیاز از رقابت ها

لیگ قهرمانان| صعود استقلال به مرحله حذفی / خداحافظی شهرخودرو با صفر امتیاز از رقابت ها

گل اول برایتون به پرستون روی شوت زیبا جهانبخش
گل اول برایتون به پرستون روی شوت زیبا جهانبخش

گل اول برایتون به پرستون روی شوت زیبا جهانبخش