0
ویژه نامه ها

پیش‏بند و دستکش

قسمت بالاتنه در پیش‏بند، کادر الگو 15×27 سانتی‏متر کشیده و از قسمت پایین در سمت چپ الگو 5/2 سانت داخل می‏شویم و به گوشه سمت چپ در قسمت بالا وصل می‏کنیم. این قسمت در الگو جدا می‏شود. برای سجاف نیز از خط بالای کادر 4 سانتی‏متر پایین آمده در خط کنار کادر 3 سانتی‏متر داخل شده و خط سجاف را مشخص می‏کنیم. از این قسمت کپی برداشته برای برش آماده می‏سازیم. الگوی قسمت دامن: ابتدا کادر 40×70 را می‏کشیم. از سمت چپ الگو در قسمت پایین به دو طرف بیرون 4
پیش‏بند و دستکش
پیش‏بند و دستکش
پیش‏بند و دستکش

نويسنده:فاطمه اسمی‏خانی
مقدار پارچه برای پیش‏بند و دستکش، 2 متر پارچه عرض 90 سانتی‏متر است که می‏توان از پارچه‏های تترون و نخی طرح‏دار یا ساده استفاده کرد.

الگوی پیش‏بند:

قسمت بالاتنه در پیش‏بند، کادر الگو 15×27 سانتی‏متر کشیده و از قسمت پایین در سمت چپ الگو 5/2 سانت داخل می‏شویم و به گوشه سمت چپ در قسمت بالا وصل می‏کنیم. این قسمت در الگو جدا می‏شود.  برای سجاف نیز از خط بالای کادر 4 سانتی‏متر پایین آمده در خط کنار کادر 3 سانتی‏متر داخل شده و خط سجاف را مشخص می‏کنیم. از این قسمت کپی برداشته برای برش آماده می‏سازیم. الگوی قسمت دامن: ابتدا کادر 40×70 را می‏کشیم. از سمت چپ الگو در قسمت پایین به دو طرف بیرون 4 سانتی‏متر اندازه می‏زنیم و به قسمت بالا وصل می‏کنیم. باید توجه داشته باشید که قسمت اضافه شده با خط کادر هم‏اندازه باشد.
الگوی کمربند: پهنای الگو 4 سانتی‏متر به طول 75 سانتی‏متر تهیه می‏شود.
الگوی بند پشت گردن: پهنای 3 سانتی‏متر به طول 60 سانتی‏متر تهیه می‏شود.
برش: برش قسمت بالاتنه و دامن روی دولای پارچه انجام می‏شود. سجاف نیز روی دولا بریده و لایی چسبانده و آماده دوخت می‏کنیم. کمربند و بند پشت گردن را نیز روی دولا، دو مرتبه برش زده و آماده دوخت می‏کنیم.
دوخت: خط جلوی دامن و همچنین بالاتنه را روی پارچه مشخص می‏کنیم تا موقع دوخت دچار مشکل نشویم. کمر دامن را چین داده تا به اندازه نصف دور کمر شود. سجاف بالاتنه و بند پشت گردن را دوخته و اتو زده آماده وصل می‏کنیم. بند پشت گردن را مابین سجاف و بالاتنه قرار داده و می‏دوزیم؛ به شکلی که بندها به طرف بالا قرار گیرد و کمربند لباس را دوخته مابین سجاف و بالاتنه در قسمت پهلو قرار داده و همچنین قسمت بالاتنه را از نقطه وسط به قسمت وسط دامن که قبلاً مشخص کرده بودیم وصل و دوخت می‏زنیم. مقداری از کمر دامن که چین خورده باید به کمربند پیش‏بند وصل شود. دو کمربند در قسمت پشت به هم گره می‏خورد.
برای تزیین پیش‏بند می‏توانید با دوخت روبان رنگی در قسمت بالاتنه و دامن پیش‏بند به زیبایی مدل بیفزایید. همچنین تکه‏دوزی روی این مدل زیبایی آن را کامل می‏کند.

دستکش:

30 سانتی‏متر پارچه به عرض 90 با همین مقدار ابر نازک مخصوص ابردوزی و همچنین آستری که می‏تواند از جنس چلوار باشد آماده سازید. ابر را مابین پارچه مورد نظر و آستری قرار داده دور تا دور و همین طور در بعضی نقاط به وسیله کوکهایی به هم وصل کنید تا موقع دوخت سه لایه از یکدیگر جدا نشود. در قسمت آستر به وسیله خط‏کش خطوط منظمی در سرتاسر پارچه رسم
کنید و خطوط را با درجه درشت چرخ بدوزید. الگوی روی پارچه ابردوزی شده قرار می‏گیرد.
الگوی دستکش: کادر 16×22 از طرف سمت چپ الگو 11 سانتی‏متر به طرف سمت راست الگو اندازه می‏زنیم (الف به م). از نقطه م 10 سانتی‏متر به طرف پایین اندازه می‏زنیم و آن را نقطه ن می‏نامیم. از نقطه الف و م 3 سانتی‏متر به حالت اریب داخل شده و از نقطه الف روی خط کادر 10 سانتی‏متر پایین آمده و نقطه خ می‏نامیم. وسط نقطه (الف و م) را روی خط کادر مشخص کرده و نقطه ج نامگذاری می‏کنیم. سه نقطه (خ، ج، ن) را به شکلی به هم وصل می‏کنیم که از قسمتهای اریب بگذرد همچنین از نقطه ب 5 سانتی‏متر پایین آمده به خط (م،ن) وصل می‏کنیم. نقطه (ز) وسط خط (ز،ک) را مشخص کرده و نقطه چ می‏نامیم. از نقطه ک 1 سانتی‏متر به حالت اریب داخل شده و نقاط (ن،چ،ل) را به شکل هلال به یکدیگر وصل می‏کنیم. در قسمت پایین الگو از طرفین 5/1 سانتی‏متر داخل شده و به نقاط خ و ل وصل می‏کنیم.
قسمتهای اضافی الگو را جدا کرده و در دو نوبت روی پارچه ابردوزی شده قرار می‏دهیم. البته هر دو نوبت روی دولای باز پارچه قرار می‏گیرد. توجه داشته باشید کمتر از یک سانتی‏متر زاپاس برای دستکش کافی است. بعد از برش، قسمت زیر و رو را از رو به وسیله نوار اریب به یکدیگر وصل می‏کنیم. مطمئنا دقّت در دوخت باعث ظرافت و زیبایی هر چه بیشتر کار شما خواهد شد.
منبع: پیام زن
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما