0

پرستاری در اسلام

پرستاری، به معنای کمک به رفع نیازهای‏ جسمی و روانی بیمار است و در کشورهای ‏غربی پس از کارهای پرستاری فردی به نام‏فلورانس نایشنگل آغاز می‏‌گردد، و قدمتی به‏طول چند صد سال دارد. در اسلام پرستاری از شروع جنگ‏های‏ اولیه در صدر اسلام
پرستاری در اسلام
پرستاری در اسلام
 
 
نویسنده : سودابه بیوس
پرستاری، به معنای کمک به رفع نیازهای ‏جسمی و روانی بیمار است و در کشورهای‏ غربی پس از کارهای پرستاری فردی به نام‏فلورانس نایشنگل آغاز می‌‏گردد، و قدمتی به ‏طول چند صد سال دارد. در اسلام پرستاری از شروع جنگ‏های‏ اولیه در صدر اسلام در میادین جنگ‏ها شروع ‏گردیده و تاریخ هزار ساله دارد. در بعضی روایات، از پرستاری پیامبرانی نام‏برده شده که قبل از ظهور اسلام‏ می‏‌زیسته ‏اند.

لزوم پرستاری

امام صادق‏ علیه‌السلام:
«المؤمن فی تبارهم و تراحمهم و تعاطفهم ‏کمثل الجسد اذا اشتکی تداعی له سائره ‏بالسهر و الحمی‏» (1)
مؤمنان در احسان و نیکی به یکدیگر و مهرورزیدن و مهربانی به هم، مانند پیکری‏هستند که هرگاه عضوی از آن به دردآید،اعضای دیگر نیز به بی‌‏خوابی و تب با اوهمدردی می‏‌کنند. از مصادیق بارز پرستاری کمک و نگهداری‌افرادی می‌باشند که دارای ناتوانی جسمی هستند، از نوزاد شیرخوار تا افراد مسن، پیامبراسلام‌ صلی الله علیه و آله برای افرادی که این امر به‌عهده آنان می‌باشد، پاداش ویژه‌ای یادآوری‌ شده‌اند در جامعه اسلامی، افراد نسبت‏به یکدیگر نباید و نمی‏‌توانند بی‏‌تفاوت باشند، و پایه و اساس زندگی بر محبت و رسیدگی به یکدیگر می‏‌باشد، به خصوص نسبت‏ به سالمندان یا بیماران این تعهد و احسان باید صورت پذیرد.

پرستاری از دیدگاه ائمه‏ علیهم السلام

در موقعیت‌‏های متفاوت پیامبر و ائمه‏ گرامی‌‏علیهم السلام رهنمودهای فراوانی در این امر ارائه فرموده‌‏اند. از جمله سخنانی که ‏پیامبرصلی الله علیه وآله در آخرین روزهای عمر بابرکت‌شان در مسجد مدینه فرمودند: چنین‏است: «من قام علی مریض یوما و لیلة بعثه ‏الله مع ابراهیم الخلیل‏ علیه‌السلام فجاز علی ‏الصراط کالبرق اللامع و من سعی لمریض ‏فی حاجة فقضاها خرج من ذنوبه کیوم ‏ولدته امه‏» (2) کسی که یک روز و یک شب پرستاری ‏بیماری را به عهده بگیرد، خداوند او را با ابراهیم خلیل‏ علیه‌السلام محشور می‏‌کند، پس هم‏چون درخشش برقی از صراط عبور می‌‏کند وکسی که در برطرف کردن نیازهای مریض ‏تلاش کند و نیاز او را برآورد، همانند روزی که ‏از مادر متولد شده است از گناهانش پاک‏ می‏گردد.
این رهنمودها نشانگر اهمیت رسول‏ گرامی‏ صلی الله علیه وآله بر پرستاری بوده و تاکید ایشان را بر همیاری در جامعه نشان می‏‌دهد.
امام صادق‏ علیه‌السلام عن رسول الله ‏صلی الله علیه وآله: «مَن سَعی لِمَریضٍ فی حاجَةٍ فَقَضاها أو لَم یَقضِها خَرَجَ مِنْ ذُنوبِهِ کَیَومٍ وَلَدَتْهُ اُمُّهُ...» (3)
کسی که برای برآوردن نیاز بیماری تلاش ‏کند، خواه نیاز او برآورده شود یا نه همانندروزی که از مادر متولد شده است از گناهان ‏پاک می‏‌گردد.
علاوه بر اهمیت موضوع تاکید بر عمل‏ انجام شده توسط پرستار دارد که مهم نیست ‏و عمل است‏حال خواه منجر به نتیجه دلخواه ‏گردد یا خیر، و شرط پاداش پرستار را منوط به ‏بهبودی نیاروده و با ایجاد انگیزه بسیار راسخ‏ در این امر به پرستاری تشویق می‏‌فرمایند.

بیشتر بخوانید: آیین پرستاری در قرآن و عترت

 

پرستاری بزرگان

یوسف‏ علیه‌السلام

یکی از پیامبران که نسبت پرستاری به اوداده شده حضرت یوسف‏ علیه‌السلام می‏باشد، علامه‏مجلسی در کتاب بحارالانوار آورده‏اند: (4)
امام صادق‏ علیه‌السلام: یکی از عواملی که موجب‏ شد حضرت یوسف‏ علیه‌السلام را فردی نیکوکار بدانند، این بود که در زندان به امر بیماران وپرستاری از آنان اهتمام می‏‌روزید و از آنان‏ مراقبت می‏نمود.
با استناد به این حدیث می‏توان بر ارزش وتکریم پرستاری پی‏‌برد. امام صادق‏ علیه‌السلام یکی ‏از عوامل رشد و تعالی حضرت یوسف‏ علیه‌السلام را در مراقبت از بیماران ذکر نموده است.

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلّم

حضرت علی‏ علیه‌السلام، گوشه‏ای از پرستاری‏ پیامبر گرامی‏ صلی الله علیه وآله را در شبی که وجود مبارک‏ایشان مبتلا به تب بوده یادآوری ‏می‏نمایند. (5)
علی‏ علیه‌السلام: شبی تب وجودم را فرا گرفت وخواب را از من ربود. بدین جهت رسول ‏خدا صلی الله علیه وآله تا صبح نیز بیدار بود و شب را بین‏من و نماز تقسیم می‏کرد. پس از نماز نزد من‏ می‌‏آمد و جویای حال من می‏شد و با نگاه‏ کردن به من از وضعیت‏ بیماری‏‌ام اطلاع‏ می‏‌یافت و شیوه پیامبر صلی الله علیه وآله تا طلوع صبح این‏چنین بود. پس از آن که حضرت با اصحاب‏ نماز گذاردند در حق من دعا کردند که خدایا!علی را شفا ده و سلامتی بخش که به خاطربیماری‌‏اش تا صبح نخوابیدم.

علی‏ علیه‌السلام

امام حسین‏ علیه‌السلام: چون فاطمه زهراعلیهاالسلام ‏دختر گرامی رسول خدا صلی الله علیه وآله بیمار شد به‏ علی‏ علیه‌السلام سفارش نمود، بیماری او را پنهان‏ کنند و اجازه ملاقات به کسی ندهند. حضرت‏ این گونه عمل کرد و خود عهده دار پرستاری ‏از فاطمه ‏علیهاالسلام شد و اسماء ایشان را یاری‏ می‌‏کرد. (6)

فاطمه‏ علیهاالسلام

در جنگ احد دندان پیامبر اسلام ‏صلی الله علیه وآله‏ شکست و کلاه خود برسر ایشان زخم واردکرد، در آن هنگام فاطمه ‏علیهاالسلام خون جراحت‏پیامبر را می‏شست و علی‏ علیه‌السلام با سپرآب‏می‏آورد، چون فاطمه مشاهده کرد خون بندنمی‏آید، تکه حصیری را سوزاند و خاکستر آن‏را روی زخم گذارد تا خون بند آید.
... گروهی از زنان از جمله فاطمه ‏علیهاالسلام و بعضی از زنان پیامبر گرامی ‏صلی الله علیه وآله آب و غذا بردوش حمل می‏کردند و به مجروحان جنگ‏ آب می‏دادند و آن‏ها را مداوا می‏‌کردند. (7)

مریم ‏علیهاالسلام

درد و ناراحتی در فاطمه آغاز می‏شود و او بیمار می‏گردد، آنگاه ‏خداوند، حضرت مریم را برای پرستاری از حضرتش فرو می‏‌فرستد ومریم از ایشان پرستاری ‏می‌‏کند و با فاطمه دربیماری‏‌اش انس ‏می‏‌گیرد. (8)

زینب‏علیهاالسلام

علی بن الحسین‏ علیه‌السلام: شبی که فردای آن پدرم ‏به شهادت رسید، من ‏نشسته بودم و عمه‌‏ام ‏زینب در نزد من بود و از من به گونه‏‌ای نیکو پرستاری می‏‌کرد. (9)

رفیده

یکی از اصحاب پیامبر گرامی اسلام ‏صلی الله علیه وآله به‏نام سعد بن معاذ جراحت ‏سختی در جنگ‏ خندق برداشته بود، به دستور پیامبر صلی الله علیه وآله در مسجد، در خیمه زنی به نام رفیده، سعد را قرار داده و رفیده در این خیمه مجروحان‏ جنگ را مداوا می‏‌کرد و به پرستاری و مراقبت‏ از آنان می‌‏پرداخت. (10)

نسیبه

یکی از پرستاران فداکار و نمونه زمان‏ رسول اکرم‏ صلی الله علیه وآله بود. با این که زخمهای ‏زیادی از جنگ احد در بدن داشت، هنگامی ‏که پیامبرصلی الله علیه و آله فرمان حرکت ‏به سوی دشمن ‏را داد، با بستن زخمهای خود تلاش فراوانی‏ کرد که همراه مسلمین شرکت جوید ولی‏ خونریزی فراوان توان رفتن را از او ربوده ‏بود. (11)

ام سلیمه و ام عطیه

انس بن مالک نقل می‌‏کند: بعد از جنگ ‏احد علی‏ علیه‌السلام را نزد پیامبر صلی الله علیه و آله آوردند، درحالی که شصت و چند زخم و جراحت ‏بر بدن‏ داشت. در این وقت پیامبر صلی الله علیه وآله به ‏ام عطیه و ام سلیمه دستور داد زخمهای حضرت را مداوا کنند و زخمهای ایشان چنان بود که این‏دو گفتند: به خاطر فراوانی زخمها و خونریزی‏ شدید بر جان علی‏ علیه‌السلام بیمناک شدیم. (12)

پرستاری ناتوانان جسمی

از مصادیق بارز پرستاری کمک و نگهداری ‏افرادی می‏‌باشند که دارای ناتوانی جسمی ‏هستند، از نوزاد شیرخوار تا افراد مسن، پیامبر اسلام‏ صلی الله علیه وآله برای افرادی که این امر به ‏عهده آنان می‌‏باشد، پاداش ویژه‌‏ای یادآوری شده‌‏اند:
قال رسول الله‏ صلی الله علیه وآله:
«من اعان، ضعیفا فی بدنه علی امره، اعانه الله علی امره و نصب له فی القیامة‏ملائکة یعینونه علی قطع تلک الاهوال وعبور تلک الخنادق من النار، حتی‏ لایصیبه من دخانها و علی سمومها و علی‏ع بورالصراط الی الجنة سالما امنا» (13)
هرکس انسانی را که ناتوانی جسمی دارد، یاری کند، خداوند او را در کارهایش یاری‏ می‌‏دهد و در قیامت فرشتگانی را می‏‌گمارد تا او را در پیمودن مسیر هولناک قیامت و عبور ازگودالهای آتش و بر عبور از صراط به سوی‏بهشت‏با سلامت و امنیت کامل یاری دهند.

تقویت روحی

از عوامل مهم در بهبودی یک بیمار، توجه ‏کامل پرستار به عوامل روانی می‏باشد، برخوردهای محبت‏ آمیز، صبر و حوصله در شنیدن حرف‌های بیمار، تحمل در شنیدن، ناله‏‌های بیمار، دادن امید بهبودی و بالابردن‏ روحیه، به بیمار می‏‌تواند نقش مهمی درپیشرفت‏ به سوی سلامتی وی داشته باشد.

بیشتر بخوانید:گذرى بر وظایف اخلاقى پرستاران


پیامبر گرامی اسلام‏ صلی الله علیه وآله:
«اذا دخلتم علی المریض، فنفسوا له فی ‏الاجل فان ذلک لایرد شیئا و هو یطیب ‏النفس.» (14)
هرگاه بر بیمار وارد شدید، او را به سلامت وطول عمر امیدوار سازید، گرچه این امیدوارساختن در قضا و قدر مؤثر نیست ولی بیمار را دلخوش می‌‏سازد و باعث آرامش وی می‏‌گردد.

پرستاری در عاشورا

چرا تولد زینب‏ علیهاالسلام روز پرستار نامیده‏ شده؟ آیا در پرستاری ایشان تفاوتی مشاهده ‏می‏گردد؟
با نگاهی به عاشورا می‏‌بینیم مجروحان‏ جنگی از خود برجای گذاشته است که قابل ‏درمان نمی‌‏باشند که راهی برای ادامه حیات ‏پیدا کنند، بلکه مجروحانی می‌‏باشند به ‏فاصله کمتر از یک ساعت جان داده و به‏ شهادت نایل می‌‏آمدند، ولی زنان در همین‏فرصت محدود در کنار زخمیان می‏ماندند،خون از سر و روی‏شان پاک می‏کردند، دلداریشان می‏دادند.
در این میانه حضرت زینب‏ علیهاالسلام مسؤولیتی‏ بسیار گران بارتر از دیگر زنان داشت، علاوه ‏بر پرستاری روحی و جسمی از امام سجاد علیه‌السلام‏ که در معرض خطر مستقیم دشمنان قرار داشتند به امور رسیدگی زنان عزیز از دست‏داده، غارت شده می‏پرداختند، از جانب دیگر سخنان و برخورد کوبنده‏ اش با خصم در جریان انتقال کاروان از کربلا تا کوفه را به‏ عهده داشته، با بررسی جریانات واقع شده ‏در می‌‏یابیم که پرستار به معنای واقعی در این ‏برهه صورت گرفته است.
علاوه بر کمک به التیام زخمهای جسمی، بر آلام و دردهای روحی ایشان با سرافرازی و قدم‌های استوار مرحم می‌‏نهاد و کاروان را به ‏پیش می‏‌برد، نمونه این گونه پرستاری را نه ‏تنها در اسلام، بلکه در جهان نیز آن از هم اززنی که خود برادر، پسران،... را از دست داده‏ مشاهده نگردیده است.

پاداش پرستاری

درتاریخ صدر اسلام دیده می‏شود که‏ پیامبر صلی الله علیه و آله همواره گروهی از زنان را همراه ‏خود به جنگ‌ها، جهت پرستاری و مداوای‏ مجروحین می‏‌برده است و نمونه ‏های فراوان ی‏دیده شده، که پیامبر صلی الله علیه وآله پاداش‌های مادی ‏به آنان عطا می‌‏فرموده:
در بحار الانوار آمده است: رسول خدا صلی الله علیه وآله: گروهی از زنان را با خود به جنگ می‏‌برد، تا به‏ مداوای مجروحان بپردازند و از انفال به آنان‏ می‏‌بخشید.» (15)
عن الصادق‏ علیه‌السلام عن آبائه قال: «قال‏ رسول‏ الله‏ صلی الله علیه وآله من سعی لمریض فی حاجة، قضاها او لم یقضها، خرج من ذنوبه کیوم ولدته‏ امه.» (16)
پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: کسی که برای ‏رفع نیازهای بیماری تلاش کند خواه آن نیاز برآورده شود یا نشود، همانند روزی که از مادر متولد شده است از گناهان پاک می‏‌گردد.

امام خمینی‏ قدس سره و پرستاری

«این شغل پرستاری از شغل‏‌های بسیار شریفی است، که اگر چنانچه انسان با وظایف ‏انسانی و شرعی خودش بکند، این یک‏ عبادتی است که در فراز عبادت‏‌های درجه اول‏است.... پرستاری از بیمار امر بسیار مشکلی‏ است. لکن خیلی ارزشمند است. اگر انسان با یک بیمار به طور محبت، به طور برادری، به‏ طور خواهری، مراعات احوال او را بکند و این‏ برای انجام یک وظیفه انسانی - الهی باشد از عبادات بسیار، ارزشمند است.» (17)
«... بیماران احتیاج دارند به محبت، بیش‏ از آن که احتیاج به دوا دارند، یک مریضی که از خانه‌‏اش آمده است در بیمارستان، این‏ مریض خودش را مثل این که یک غریب‏ می‏‌داند، اگر چنانچه این پرستارها با او ملایمت، با رفتار انسانی، با محبت، مثل برادرو خواهر با او رفتار کنند، این حس غربت از او منفصل می‏‌شود و آرامش برایش حاصل‏ می‏‌شود و این آرامش روحی در بهبود او کمک‏ می‌‏کند.» (18)

پی نوشت :

1- بحارالانوار، ج 74، ص 274.
2- همان، ج 76، ص 368.
3- همان، ج 81، ص 217.
4- همان، ج 12، ص 230.
5- همان، ج 43، ص 173.
6- همان، ص 211.
7- مغازی، ج 1، ص 249.
8- بحارالانوار، ج 43، ص 173.
9- ارشاد، شیخ مفید، ج 45، ص 1.
10- سیره ابن هشام، ج 2، ص 250.
11- مغازی، ج 1، ص 270.
12- بحارالانوار، ج 41، ص 3.
13- همان، ج 75، ص 21.
14- همان، ج 81، ص 225.
15- همان، ج 16، ص 184.
16- همان، ج 81، ص 217.
17- صحیفه نور، ج 12، ص 81.
18- همان، ص 82.
منابع مقاله:
1- نگرشی اسلامی به فرهنگ پرستاری، اکبر اسدی.
2- نقش زنان در تاریخ عاشورا، دکتر علی قائمی.

منبع: سایت حوزه

 
نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
دوشنبه، 31 فروردين 1388
تخمین زمان مطالعه:
بازدید: 7871
پدیدآورنده: علی انصاری
موارد بیشتر برای شما
مرحله دوم| بسته حمایتی دولت برای ۲۰ میلیون نفر امشب واریز می‌شود
مرحله دوم| بسته حمایتی دولت برای ۲۰ میلیون نفر امشب واریز می‌شود

مرحله دوم| بسته حمایتی دولت برای ۲۰ میلیون نفر امشب واریز می‌شود

شهادت یکی از کارکنان یگان ویژه خوزستان در آشوب‌های اخیر
شهادت یکی از کارکنان یگان ویژه خوزستان در آشوب‌های اخیر

شهادت یکی از کارکنان یگان ویژه خوزستان در آشوب‌های اخیر

خطابات قرآن به مومنین (جلسه دوازدهم)/ حجت الاسلام حسینی قمی
خطابات قرآن به مومنین (جلسه دوازدهم)/ حجت الاسلام حسینی قمی

خطابات قرآن به مومنین (جلسه دوازدهم)/ حجت الاسلام حسینی قمی

خطابات قرآن به مومنین (جلسه یازدهم)/ حجت الاسلام حسینی قمی
خطابات قرآن به مومنین (جلسه یازدهم)/ حجت الاسلام حسینی قمی

خطابات قرآن به مومنین (جلسه یازدهم)/ حجت الاسلام حسینی قمی

خطابات قرآن به مومنین (جلسه دهم)/ حجت الاسلام حسینی قمی

خطابات قرآن به مومنین (جلسه دهم)/ حجت الاسلام حسینی قمی

خطابات قرآن به مومنین (جلسه نهم)/ حجت الاسلام حسینی قمی
خطابات قرآن به مومنین (جلسه نهم)/ حجت الاسلام حسینی قمی

خطابات قرآن به مومنین (جلسه نهم)/ حجت الاسلام حسینی قمی

خطابات قرآن به مومنین (جلسه هشتم)/ حجت الاسلام حسینی قمی
خطابات قرآن به مومنین (جلسه هشتم)/ حجت الاسلام حسینی قمی

خطابات قرآن به مومنین (جلسه هشتم)/ حجت الاسلام حسینی قمی

خطابات قرآن به مومنین (جلسه هفتم)/ حجت الاسلام حسینی قمی
خطابات قرآن به مومنین (جلسه هفتم)/ حجت الاسلام حسینی قمی

خطابات قرآن به مومنین (جلسه هفتم)/ حجت الاسلام حسینی قمی

خطابات قرآن به مومنین (جلسه ششم)/ حجت الاسلام حسینی قمی
خطابات قرآن به مومنین (جلسه ششم)/ حجت الاسلام حسینی قمی

خطابات قرآن به مومنین (جلسه ششم)/ حجت الاسلام حسینی قمی

مصباحی مقدم: بررسی «پالرمو» در مجمع تشخیص مصلحت نظام کنار گذاشته شد/ پیوستن به CFT خود تحریمی است
مصباحی مقدم: بررسی «پالرمو» در مجمع تشخیص مصلحت نظام کنار گذاشته شد/ پیوستن به CFT خود تحریمی است

مصباحی مقدم: بررسی «پالرمو» در مجمع تشخیص مصلحت نظام کنار گذاشته شد/ پیوستن به CFT خود تحریمی است

خطابات قرآن به مومنین (جلسه پنجم)/ حجت الاسلام حسینی قمی
خطابات قرآن به مومنین (جلسه پنجم)/ حجت الاسلام حسینی قمی

خطابات قرآن به مومنین (جلسه پنجم)/ حجت الاسلام حسینی قمی

خطابات قرآن به مومنین (جلسه چهارم)/ حجت الاسلام حسینی قمی
خطابات قرآن به مومنین (جلسه چهارم)/ حجت الاسلام حسینی قمی

خطابات قرآن به مومنین (جلسه چهارم)/ حجت الاسلام حسینی قمی

خطابات قرآن به مومنین (جلسه سوم)/ حجت الاسلام حسینی قمی
خطابات قرآن به مومنین (جلسه سوم)/ حجت الاسلام حسینی قمی

خطابات قرآن به مومنین (جلسه سوم)/ حجت الاسلام حسینی قمی

خطابات قرآن به مومنین (جلسه دوم)/ حجت الاسلام حسینی قمی

خطابات قرآن به مومنین (جلسه دوم)/ حجت الاسلام حسینی قمی

خطابات قرآن به مومنین (جلسه اول)/ حجت الاسلام حسینی قمی
خطابات قرآن به مومنین (جلسه اول)/ حجت الاسلام حسینی قمی

خطابات قرآن به مومنین (جلسه اول)/ حجت الاسلام حسینی قمی

سازمان ملل اعلام کرد: شهرک‌سازی اسرائیل «غیرقانونی» باقی می‌ماند
سازمان ملل اعلام کرد: شهرک‌سازی اسرائیل «غیرقانونی» باقی می‌ماند

سازمان ملل اعلام کرد: شهرک‌سازی اسرائیل «غیرقانونی» باقی می‌ماند

نحوه تشخیص پیامک‌های واقعی از جعلی چگونه است؟
نحوه تشخیص پیامک‌های واقعی از جعلی چگونه است؟

نحوه تشخیص پیامک‌های واقعی از جعلی چگونه است؟

گزارش پنتاگون از قدرت تسلیحاتی ایران
گزارش پنتاگون از قدرت تسلیحاتی ایران

گزارش پنتاگون از قدرت تسلیحاتی ایران

اوضاع شبکه ملی اطلاعات در این روزها

اوضاع شبکه ملی اطلاعات در این روزها

تامین جهیزیه‌ای که توسط آشوب گران دچار حریق شد
تامین جهیزیه‌ای که توسط آشوب گران دچار حریق شد

تامین جهیزیه‌ای که توسط آشوب گران دچار حریق شد

پشت‌پرده هتاکی یک روحانی‌نما به ملت ایران
پشت‌پرده هتاکی یک روحانی‌نما به ملت ایران

پشت‌پرده هتاکی یک روحانی‌نما به ملت ایران