باورهای غلط در باره آکنه

آیا فکر می‌کنید همه چیز را در مورد آکنه می‌دانید؟ شما ممکن است تعجب کنید از اینکه بشنوید برخی از چیزهایی که در مورد آکنه شنیده‌اید - مانند علل و نحوه برخورد با آن - در واقع چندان درست نیستند. متن زیر را
يکشنبه، 5 شهريور 1396
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: علی اکبر مظاهری
موارد بیشتر برای شما
باورهای غلط در باره آکنه
باورهای غلط در باره آکنه

مترجم: پریسا مرتضوی
منبع:راسخون
 

آیا فکر می‌کنید همه چیز را در مورد آکنه می‌دانید؟ شما ممکن است تعجب کنید از اینکه بشنوید برخی از چیزهایی که در مورد آکنه شنیده‌اید - مانند علل و نحوه برخورد با آن - در واقع چندان درست نیستند. متن زیر را بخوانید تا حقایقی را برای شما توضیح دهیم:
باور غلط 1: برنزه کردن پوست را پاک می‌کند.
حقیقت: هر چند برنزه کردن ممکن است به طور موقت آکنه را بپوشاند، اما خورشید می‌تواند به پوست را خشک و تحریک پذیر کند، که در آینده منجر به جوش زدن می‌شود. در واقع، هیچ ارتباطی بین قرار گرفتن در معرض آفتاب و پیشگیری از آکنه وجود ندارد، اما اشعه خورشید می‌تواند باعث پیری زودرس و سرطان پوست شود. همیشه پوست خود را با استفاده از کرم‌های ضد آفتاب با حداقل SPF (فاکتور محافظت در برابر خورشید) 15 بپوشانید. از کرم‌های ضد آفتابی استفاده کنید که منافذ پوست را مسدود نمیکنند.
باور غلط 2: هرچه بیشتر صورت خود را بشویید، کمتر جوش می‌زنید.
حقیقت: هر چند شستن صورت باعث می‌شود که چربی و آلودگی پوست پاک شود، اما شستن بیش از حد می‌تواند منجر به خشکی و سوزش شود. همچنین، از سایش صورت خود اجتناب کنید، چرا که می‌تواند پوست را تحریک کند. به عنوان یک قاعده کلی، روزی دو بار پوست صورت خود را با آب و صابون ملایم با حرکت دایره ای شستشو دهید، و سپس آن را به آرامی خشک کنید.
باور غلط 3: فشردن جوش به سریعتر برطرف شدن آن کمک خواهد کرد.
واقعیت: ترکاندن جوش ممکن است به طور موقت باعث شود که کمتر مشخص باشد اما منجر می‌شود که جوش مدت بیشتری باقی بماند.
با فشردن جوش‌ها ممکن است باکتری‌ها، سلول‌های مرده پوست وچربی، بیشتر به پوست وارد شوند و باعث تورم و قرمزی بیشتر شوند- و گاهی اوقات باعث ایجاد یک جای زخم قرمز یا قهوه‌ای روی پوست شما میشوند. گاهی اوقات این علامت‌ها می‌توانند تا چندین ماه باقی بمانند و اسکارها (فرورفتگی‌ها و چاله‌ها) برای همیشه روی پوست باقی خواهند ماند.
باور غلط 4: اگر شما می‌خواهید پوست شفافی داشته باشید آرایش نکنید.
واقعیت: تا زمانی که مواد آرایشی ضد آکنه را انتخاب کنید، آنها جوش ایجاد نمی‌کنند. در واقع، در حال حاضر برخی از مواد پوشاننده بنزوئیل پراکساید یا اسید سالیسیلیک دارند، که به مبارزه با آکنه کمک میکند. شما همچنین می‌توانید از کرمهای بنزوئیل پراکساید نیز استفاده کنید که هم به درمان و هم به پنهان کردن جوش‌ها کمک میکنند.
اگر آکنه‌های شما زیاد هستند، برای انتخاب بهترین لوازم آرایشی با یک دکتر متخصص پوست صحبت کنید - او ممکن است به شما توصیه کند کاملا از لوازم آرایشی اجتناب کنید و یا تنها استفاده از مارک‌های خاصی را به شما توصیه کند.
اگر متوجه شدید استفاده از یک محصول آرایشی پوست شما را تحریک می‌کند و یا باعث تشدید جوش‌های شما می‌شود استفاده از آن را متوقف کنید و با پزشک خود مشورت کنید.
باور غلط 5: اگر شما زیاد جوش می‌زنید بهتر است تا قبل از توقف آن بیشتر از داروهای آکنه استفاده کنید.
واقعیت: از آنجا که داروهای آکنه شامل عوامل خشک کننده‌ای مانند بنزوئیل پراکساید و اسید سالیسیلیک هستند، استفاده بیش از حد از دارو ممکن است باعث خشک شدن بیش از حد، تحریک و بیشتر لکه شدن بشود.
اگر داروهای بدون نسخه ضد آکنه بر روی آکنه‌های شما تاثیر مثبتی نگذاشتند با دکتر متخصص پوست خود صحبت کنید. همچنین، اگر شما در حال مصرف داروهای نسخه‌ای آکنه هستید، مطمئن شوید که دستورالعمل دکتر خود را دنبال می‌کنید – برخی از داروها ممکن است تا 8 هفته طول بکشد که تاثیر خود را نشان بدهند.
 


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط