«بنت الهُدی»/ زنِ نمونه

نویسنده: علی شیرازی

 

شهیده بنت الهُدی صدر، فرزندِ علامه «سید حیدر صدر» و خواهر شهید آیت الله «سید محمّد باقر صدر» است.
وی تحصیلات خود را در زمینه ادبیات، اصول فقه و علم حدیث، در نجف اشرف و نزد برادرانش، سید اسماعیل و سید محمدباقر، فراگرفت (1) و با مطالعه در مباحث فقهی، اخلاقی تفسیر، به درجه‌ی اجتهاد نائل آمد.
بنت الهُدی با سلاح علم و قلم، برای هدایت زنان عراق تلاش جدیدی آغاز كرد و پرچمدار حركت اسلامی بانوان در عراق شد. (2)
وی همچنین با تحت نظر گرفتن مدارس مختلف در شهرهای كاظمین و بغداد، در تربیت دختران مسلمان، نقش بسزایی داشت.
یكی از خواهران مجاهد عراقی می‌گوید: «بنت الهدی، آگاهی را در میان زنان بالا برد، حجاب را رواج داد و باعث شد تا دیدگاه‌های جامعه درباره‌ی زن و دیدگاه‌های زنان درباره‌ی اسلام تغییر كند.»
در ماه رجب سال 1399 هجری قمری، كه شهید آیت الله صدر توسط رژیم عراق دستگیر شد، بنت الهُدی، با سخنان پرشور و حماسی خود، مردم را به قیام فرا خواند و باعث شروع حركتی انقلابی در عراق شد. (3)
حركت قدرتمندانه بنت الهُدی، برادر را از زندان آزاد كرد؛ ولی طول نكشید كه دیگر بار در بیستم جمادی الاولی سال 1400 هجری قمری، بنت الهدی و برادرش، آیت الله سید محمّد باقر صدر، توسط عمال رژیم عفلقی و خونخوار عراق دستگیر شدند و دژخیمان بعثی، آنها را با شدیدترین شكنجه‌ها، تهدید كردند. (4)
ارعاب مزدوران، در وجود بنت الهُدی اثری نگذاشت. او همچنان راست قامت در برابر آنان ایستادگی می‌كرد. رژیم از صبر بنت الهُدی عصبانی شد و وی را در روز 23 جمادی الاولی - سه رئز پس از دستگیری - به شهادت رساند.

پی‌نوشت‌ها:

1. سایه‌هایی در پی خورشید، ص 9.
2. اعلام النسائ، ص 74.
3. سایه‌هایی در پی خورشید، ص 12.
4.سایه‌هایی در پی خورشید، ص 12.

منبع مقاله :
شیرازی، علی؛ (1394)؛ زنان نمونه، قم: مؤسسه بوستان كتاب (مركز چاپ و نشر تبلیغات اسلامی)، چاپ هشتم.