اثرات جانبی تتراسایکلین

مترجم: رزیتا ملکی‌زاده
منبع:راسخون
 

عوارض جانبی متفاوت بسیاری در تتراسایکلین وجود دارد که لازم است فرد نسبت به آنها آگاهی داشته باشد. چنانچه تحت درمان بوده و از این دارو استفاده می‌کنید و دوست دارید از عوارض جانبی مختلف آن اطلاع یابید، پس به خواندن این مقاله ادامه دهید....
تتراسایکلین به گروه گسترده اثر یا وسیع‌الطیف آنتی بیوتیک‌ها تعلق دارد. از آنجا که تتراسایکلین یک آنتی بیوتیک گسترده اثر می‌باشد، جهت درمان انواع عفونت، از عفونتهای دستگاه فوقانی گرفته تا عفونت دستگاه ادراری و بیماریهای مقاربتی مانند سوزاک مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاهی اوقات، همچنین بر مبنای یک دوره پیشگیری دراز مدت از آن استفاده می‌شود، به عنوان مثال برای افرادی که قصد سفر به کشورهایی دارند که در آن مناطق مالاریا شایع است. با این حال، اینها درمان ارجح برای عوارضی مانند کلامیدیا، اورتریت، ریکتسیا، تولارمیا و غیره می‌باشند. آنها همچنین اغلب برای بیمارانی تجویز می‌شوند که دارای آکنه شدید بوده و با درمان موضعی بهتر نمی‌شوند. با این حال، به رغم مصارف بسیار آن، خیلی از افراد به دلیل عوارض جانبی بسیار مشاهده شده، در استفاده از این دارو دچار سردرگمی شده‌اند. در ادامه فهرستی از عوارض جانبی احتمالی که ممکن است به دلیل مصرف این دارو رخ دهد، آورده شده است.

اختلالات دندانی

داروهای تتراسایکلین در دهه‌های 60 و 70 دچار بدنامی و سوء شهرت شدند به این دلیل که در آن زمان نوزادان به دنیا آمده از زنان بارداری که از این دارو استفاده می‌کردند، دندانهایشان زرد و لکه دار می‌شد. این لکه‌های روی دندانها با رشد کودک ظاهر می‌شدند. این دارو حتی در کودکان زیر هشت سال نیز منع مصرف دارد به این دلیل که به شدت بر سلامت دندان فرد تأثیر گذاشته و منجر به ایجاد لکه دائمی در دندان می‌شود.

حساسیت به نور

یکی دیگر از عوارض جانبی مهم این است که این دارو به افزایش حساسیت به نور منجر می‌شود. افرادی که از تتراسایکلین استفاده می‌کنند، از افزایش حساسیت به نور و افزایش خطر آفتاب سوختگی به هنگام قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش شکایت دارند. در نتیجه، فرد لازم است که به هنگام استفاده از این دارو بسیار محتاط عمل کند بدین گونه که از کرم ضد آفتاب فراوان استفاده کرده و از بیرون رفتن در زیر نور خورشید برای مدت طولانی حذر نماید.

عفونت مضاعف یا ثانویه

دیگر عارضه جانبی بالقوه این است که این دارو امکان دارد به کاهش کلی ایمنی فرد منجر شود. این امر یکی از دلایل مهم منع مصرف آن در کودکان است به این دلیل که سیستم ایمنی آنها تکامل نمی‌یابد. با این حال، از آنجا که این دارو عملکرد سیستم ایمنی را تغییر می‌دهد، ممکن است موجب بروز عفونتی فرصت طلب در روده شود. در نتیجه افرادی که تحت درمان طولانی مدت تتراسایکلین قرار دارند، بایستی مراقب این عارضه جانبی بالقوه باشند.

سایر عوارض جانبی

عوارض جانبی بیشتری از تتراسایکلین وجود دارد. این دارو ممکن است به مشکلات معده و ناراحتی روده منجر شود. گاهی اوقات، بعضی افراد ممکن است حتی دچار واکنشهای آلرژیک نسبت به این دارو شوند. افرادی که مبتلا به بیماریهای کبدی و کلیوی می‌باشند نبایستی این دارو را مصرف نمایند، به این دلیل که ممکن است موجب بروز مسمومیت کبدی و استئاتوز در آنها شود. درمان طولانی مدت موجب می‌شود فرد مستعد ابتلاء به برفک دهانی و سایر عفونتهای فرصت طلب نیز شود.
تمامی این عوارض جانبی ممکن است در همه افراد دیده نشود، با این حال، این عوارض به قدر کافی جدی می‌باشند که نیاز به توجه داشته باشند. چنانچه از قضا تحت درمان طولانی مدت با این دارو قرار دارید، اطمینان حاصل کنید که هرگونه نشانه‌ای از این عوارض جانبی را بررسی کرده و چنانچه آنها را مشاهده نمودید، از پزشک خود بخواهید گزینه‌های درمانی جایگزین را تجویز نماید.