اجرای ماراتن - خطرات بهداشتی

مترجم: محمد علی آصفی پور
منبع:راسخون
 

شرکت در مسابقه ماراتن هدف غایی برای یک ورزشکار ورزشهای سرگرمی است. اما می تواند خطراتی در اجرای مسابقه 26.2 مایل یا 41.2 کیلومتر داشته باشد. اکثر مشکلات سلامتی که در طول مسابقه ماراتن اتفاق می افتد بسیار جدی نیستند - به طور عمده کشش ها و پیچ خوردگی ها.
با این حال، در بعضی موارد، مشکلات قلب باعث مرگ و میر در طول یا بلافاصله پس از ماراتن می شود. محققان در ایالات متحده متوجه شدند که از 11 میلیون دونده که در دهه گذشته در ماراتن ها یا نیمه ماراتن شرکت کرده اند، 42 تن جان سپردند. اکثر آنها دچار مشکلات قلبی یا بیماری های مرتبط با قلب بودند.
بسیاری از کارشناسان بهداشتی توصیه می کنند مبتدیان قبل از اینکه برای یک مسابقه آموزش ببینند به پزشک مراجعه کنند. افراد مبتلا به مشکلات قلبی یا دیابت همچنین باید قبل از اینکه فواصل طولانی را بدوند با دکترها مشورت کنند.
بسیاری از ورزشکاران ورزشهای سرگرمی خود را برای مسابقه به نحوی درست آماده نمی کنند. آماده ساختن خود در شکل فیزیکی خوب در طول یک دوره چند ماهه، همیشه آسان نیست و نیاز به بسیاری از خود – انضباطی‌ها دارد. آموزش باید به آرامی با فاصله های کوتاه شروع شود، به طوری که بدن شما بتواند به استرس فیزیکی عادت کند. دونده ها اغلب اشتباه می کنند که در ابتدا خیلی سریع عمل میکنند. دوره های استراحت باید به دنبال روزهای آموزش برقرار شود. مشاوران دو می گویند که در حدود یک ماه قبل از یک ماراتن، شما باید قادر باشید با سرعت مناسب 15 مایل یا تقریبا سه چهارم فاصله ماراتن را بدوید. داشتن ذخیره کافی در انتها نیز نشان می دهد که شما در فرم خوبی هستید.
با این حال، آموزش بیش از حد می تواند سبب ایجاد سختی در عضلات و سایر آسیب ها شود. در چنین مواردی، باید میزان آموزش خود را پایین بیاورید و چند روزی تمرین را ترک کنید.
مدت کوتاهی قبل از شروع یک ماراتن گرم شدن و کشش می تواند برای عملکرد کلی شما مهم باشد. یکی از بزرگترین مشکلاتی که دونده های ماراتن در طی یک مسابقه با آن مواجه میشوند، کمبود آب بدن است و این که به اندازه کافی آب نمینوشند. اگر هوا بسیار گرم باشد، بدن شما می تواند از طریق عرق کردن و بازدم تا چهار لیتر مایع از دست بدهد. یکی از مهمترین وظایف یک دونده این است که در طول یک مسابقه به اندازه کافی بنوشید.