پاندای غول پیکر

مترجم: محمد علی آصفی پور
منبع:راسخون
 

پاندای غول پیکر یک خرس است که در مرکز چین زندگی می کند. این خرس به خاطر خز سیاه و سفید آن خاص است. پاندا یکی از گونه‌های در معرض خطر در دنیای ما است. حدود 2000 پاندا در بیابان زندگی می کنند، و 300 تا در باغ وحش های مختلف در سراسر جهان زندگی می‌کنند.
به تازگی، در بسیاری از کشورها برای حفظ پاندای غول پیکر فعالیت‌هایی جمعی به راه افتاده است. پاندا از زیستگاه طبیعی خود به علت جنگل زدایی، کشاورزی فشرده و ایجاد سکونتگاه های جدید رانده شده است.
پاندای غول پیکر می تواند به ارتفاع 1.5 متر برسد و وزن آن تا 150 کیلوگرم باشد. پانداها بدنی مانند خرس دارند، اما دانشمندان نمی دانند چرا آنها یک خز سیاه و سفید را رشد می دهند. در طول ماههای سرد زمستان خورشید خز ضخیم آنها را گرم نگه می دارد و رنگ سفید آنها را از دشمنان احتمالی در کوه های پوشیده از برف که در آن زندگی می کنند محافظت می کند. پانداها دارای دندان هایی بزرگ هستند، که به آنها برای خوردن بامبو، غذای اصلی خود، نیاز دارند. این حیوانات می توانند تا روزانه 15 کیلوگرم بامبو مصرف کنند. از آنجایی که این مقدار بامبو ارزش غذایی کمی دارد، انرژی پانداها را برای مدت زمان طولانی برای حرکت تأمین نمیکند. آنها بیشتر روز را پرسه میزنند و به دنبال غذا و آب می روند.
 پاندای غول پیکر
پاندا غول پیکر در هنگ کنگ ج. پاتریک فیشر
پانداهای غول پیکر می توانند تا 20 سال در بیابان و 30 سال در باغ وحش زندگی کنند. آنها شروع به تولید مثل در 4 تا 8 سالگی می کنند. مادران نوزادان خود را در مدت 3 تا 5 ماه ر بدن خود نگه می دارند. هنگامی که توله های پاندا متولد می شوند، کور هستند. آنها بسیار کوچک هستند، فقط حدود یک هزارم اندازه مادر هستند. مثل همه پستانداران، آنها مواد غذایی خود را از مادرشان می گیرند که با او یک و نیم سال تا سه سال، قبل از این که بتوانند به تنهایی زنده بمانند، میمانند.
پانداها نرخ تولد پایینی دارند. هنگامی که یک ماده دو پاندا میزاید، تنها یکی به طور معمول زنده می ماند. در طول عمر خود، یک ماده می تواند 5 تا 8 توله در سال را به دنیا آورد. پانداها در این خطر هستند که به طور کامل از بین بروند زیرا فضای زندگی آنها کوچکتر می شود. پاندای غول پیکر برای قرن ها شکار شده است، عمدتا به دلیل خز نرمش.
پانداها در طول تاریخ، گونه مهمی بوده اند. آنها ابتدا در اواسط قرن نوزدهم در دنیای غرب شناخته شدند. در دهه 1960، دولت چین متوجه شد که باید برای محافظت از پاندای غول پیکر اقدامی به انجام رساند. از آن زمان تاکنون 40 منطقه حفاظت شده که در آنها از حیوانات محفاظت به عمل میاید برقرار کرده‌اند. در دهه 1970، پانداها در باز شدن درهای چین کمونیست به سوی غرب نقش داشتند. آنها در سایر کشورها به باغ وحشها فروخته می شدند.
امروزه حدود 45 پاندای غول پیکر در باغ وحشهای خارج از چین زندگی می کنند. اولین پاندا در سال 1937 به نیویورک وارد شد. متخصصان جانور شناسی میلیونها دلار را برای پرورش حیوانات در اسارت گذاشتند. هنگامی که آنها بزرگتر می شوند، ممکن است دوباره در زیستگاه طبیعی خود آزاد شوند.
 پاندای غول پیکر
توله پاندا در هنگام تولد