تحقیقات سلول های بنیادی - جوانب مثبت و منفی

مترجم: محمد علی آصفی پور
منبع:راسخون
 

سلول های بنیادی سلول های پایه ای هستند که می توانند به هر نوع سلول دیگری که بدن ما نیاز دارد تغییر کنند. بیشتر سلولهای بدن به عنوان سلول های بنیادی آغاز می شوند. سپس، آنها به شکل بافت دیگر قسمت های بدن رشد می کنند.
سلولها در بزرگسالان عملکرد خاصی دارند. اکثر این سلولها، به عنوان مثال، سلولهای قلب یا کبد نمی توانند تغییر کنند. دانشمندان معتقدند که با استفاده از سلول های بنیادی می توانند بیماری های خاصی را درمان کنند. به عنوان مثال، فردی که مبتلا به بیماری پارکینسون می شود، میتواند سلول های بنیادی‌ای داشته باشد که به سلول هایی تبدیل شوند که جایگزین بافت آسیب دیده شوند. سلول های بنیادی همچنین می توانند به بافت سالم تبدیل شوند تا بیماری قلبی، دیابت یا ستون فقرات آسیب دیده را درمان کنند.
امروزه تحقیقات روی سلول های بنیادی جنین تمرکز می کنند. دانشمندان با استفاده از تزریق اسپرم مرد به یک تخمک زن، جنین ها را در یک آزمایشگاه ایجاد می کنند. جنین ها همچنین می توانند در رحم یک زن کاشته شوند تا او را باردار کنند.
دانشمندان تا پایان قرن گذشته یک پیشرفت عمده در تحقیقات سلول های بنیادی به دست آوردند. برای اولین بار آنها قادر به رشد سلول های بنیادی از جنینی انسانی بودند که فقط چند روز سن داشت. با این حال استفاده از جنین برای تولید سلول های بنیادی بسیار مورد بحث است. طرفداران بر این باورند که سلول های بنیادی جنینی می توانند برای رشد هر گونه بافتی که بدن نیاز دارد استفاده شوند. آنها همچنین می توانند برای آزمایش داروهای جدید بدون قرار دادن انسان در معرض خطر استفاده شوند.
منتقدان، از سوی دیگر، می گویند که هیچ کس به ما حق استفاده از جنین ها را به عنوان یک کارخانه قطعات یدکی نمی دهد. آنها جنین را به عنوان انسان می بینند. پس از چند روز کشتن آنها از نظر اخلاقی اشتباه است. آنها می گویند که سلول های بنیادی فقط باید از بافت بزرگسال گرفته شوند.
سلول های بنیادی بالغ در پوست، کبد، مغز استخوان و دیگر مکان ها یافت می شوند. این سلول های بنیادی طبیعی سلول های آسیب دیده را ترمیم میکنند یا در صورت لزوم جایگزین آنها میشوند. با این حال، در مقایسه با جنین، سلول های بنیادی بزرگسال سخت تر به دست میایند و ممکن است خیلی دوام نیاورند.
متخصصان پزشکی به عوامل خطر احتمالی در تغییر سلول های بنیادی و پیوند آنها به بدن فرد بیمار اشاره می کنند. چنین پیوند هایی ممکن است سایر بیماری ها را انتقال دهد و سلول های بنیادی ممکن است به سلول های سرطانی تبدیل شوند.
دانشمندان اخیرا آزمایش هایی کرده اند که سلول های بنیادی را از سلول های خونی خارج می کند. این می تواند یک راه سریع و آسان برای تولید سلول های بنیادی ارائه دهد، اما ممکن است چندین سال طول بکشد تا این درمان به طور گسترده ای در دسترس قرار گیرد.