0
ویژه نامه ها

با این ۶ راهکار در شهرهای آلوده با خیال راحت نفس بکشید

روش‌های مؤثر برای زندگی در شهرهای آلوده

بی شک برخی از مردمان شهرهای آلوده همچون دهلی و پکن قبل از خروج از خانه مجبور هستند، شاخص آلودگی هوا (AQI rating) را چک کنند و سپس راهی محل کار شوند. در چنین شهرهایی که گاها شاخص آلودگی
روش‌های مؤثر برای زندگی در شهرهای آلوده
روش‌های مؤثر برای زندگی در شهرهای آلوده

مترجم: بشیر قلی‌زاده سرچشمه

 
بی شک برخی از مردمان شهرهای آلوده همچون دهلی و پکن قبل از خروج از خانه مجبور هستند، شاخص آلودگی هوا (AQI rating) را چک کنند و سپس راهی محل کار شوند. در چنین شهرهایی که گاها شاخص آلودگی هوا بیش از اندازه مجاز می‌شود، نفس کشیدن در خارج از محیط خانه می‌تواند بسیار آزار دهنده باشد. با این شرایط بهترین کار خارج نشدن از خانه است. در ادامه این مطلب شما را با شش روش موثر برای کمک به ریه‌ها در روزهایی که هوا بیش از اندازه آلوده است، آشنا می‌کنیم تا با پیروی از آنها بتوانید در چنین موقعیت خطرناکی راحت‌تر نفس بکشید:
طبق شاخص عملکرد محیطی (EPI)، یک چهارم جمعیت جهان در حال حاضر هوای ناسالم را استنشاق می‌کنند. وجود هوای کثیف و ابتلا به انواع بیماری‌ها با هم رابطه مستقیم دارند. این موضوع می‌تواند بسیار خطرناک باشد. ذرات جامد، که از احتراق سوخت (از جمله از اگزوز خودروها، موتور سیکلت‌ها و یا نیروگاه‌های مختلف که با سوخت فسیلی کار می‌کنند)، به راحتی می‌توانند به جریان خون ما نفوذ کنند و بیماری‌های قلبی و عروقی و ریوی را به وجود بیاورند. سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۳ گزارش داد که آلودگی هوا روی یک هشتم مرگ و میرها تاثیر گذار بوده است از این رو آلودگی هوا تنها در سال ۲۰۱۲ باعث مرگ ۷ میلیون نفر در سراسر جهان شده است. در زمینه مهار و کاهش آلودگی هوا کارهای موثر زیادی در سراسر جهان صورت گرفته است که گاها دولت‌ها با همکاری مردم این اقدامات را انجام داده‌اند.
اگر شما در شهر بسیار آلوده زندگی می‌کنید، برای عوض کردن فیلتر‌های آن سعی کنید پنجره اتاق را به مدت ۱۰ دققه باز بگذارید و سپس آن‌ها را ببند و پس از چند دقیقه تصفیه کننده را خاموش کنید و فیلتر مربوط را عوض کنید. با وجود آلودگی هوا میزان خرید انواع تصفیه کننده‌های هوا و ماسک‌های صورت به میزان قابل توجهی گسترش یافته است. قرار نگرفتن به طور مستقیم در معرض آلودگی هوا بی‌شک کم هزینه‌ترین و موثرترین راه مقابله با آن است. اما روش‌های آسان و موثری وجود دارد که شما می‌توانید با پیروی از آن از شر هوای آلوده در امان باشید.

دانلود برخی برنامه‌های پیش بینی آلودگی هوا از اینترنت

در اینترنت شبکه‌ها و سایت‌هایی وجود دارد که به صورت آنلاین در مورد آلودگی هوا برنامه پخش می‌کنند. البته برخی سایت‌ها به صورت روزانه و یا ساعتی شاخص‌های آلودگی هوا را در اختیارتان قرار می‌دهند. در این راستا شرکت مایکروسافت برنامه‌ای را درباره کیفیت هوا به بیش از ۲۰۰ شهر کشور چین ارائه داده است. این داده‌ها به مردم کمک می‌کند تا با بررسی داده‌های ارسالی بتوانند میزان آلودگی را تشخیص دهند و تدابیر مربوط را در مورد آن اجرا کنند. این کار به مردم این امکان را می‌دهد تا خود را در معرض مستقیم آلودگی هوا قرار ندهند و از معایب آن در امان باشند. البته دولت ایالات متحده امریکا برنامه تلفنی‌ای را در اختیار شهروندان خود قرار داده است تا اقشاری که بیشترین آسیب را در مواجه با آلودگی هوا دارند، در روز‌هایی که شاخص آلودگی بسیار بالا است با آن مواجه نشوند و در خانه بمانند و یا در صورت اجبار از ماسک‌های ضد آلودگی‌ها که استاندارد هستند، استفاده کنند.
البته چنین برنامه‌ای را دولت هند نیز در اختیار شهروندان خود به ویژه مردم دهلی نیز قرار داده است تا پیش بینی‌هایی درباره وضعیت آب و هوا در اختیار مردم قررا دهند و در صورت آلوده شدن هوا هشدار لازم را در اختیارشان قرار دهند. اگر در کشور شما چنین امکاناتی نیست، شما می‌توانید با استفاده از سایت‌هایی که پیش بینی وضع هوا را در اختیارتان قرار می‌دهند، از وضعیت هوا باخبر شوید و در صورت نیاز از شهر آلوده فاصله بگیرید و یا کمتر خود را در معرض چنین هوایی قرار دهید.

نصب سنسورهای سنجش آلودگی هوا درون ساختمان

امروزه با توجه به پیشرفت بالای فن آوری سنسور‌های کوچک سنجش آلودگی هوا به منظور نصب در داخل و یا بیرون منزل تولید شده‌اند. شما با خریداری این نوع سنسور‌ها به راحتی می‌توانید از آلوده بودن و یا پاک بودن هوای داخل و یا بیرون منزل مطلع شوید و با توجه به شرایط تمهیداتی را برای سالم ماندن خود در نظر بگیرید. البته چنین دستگاه‌هایی با قابلیت‌های متفاوت در بازار و فروشگاه‌های اینترنتی به وفور یافت می‌شود. فقط باید دقت کنید، آلاینده سنج‌هایی را خریداری کنید که توانایی بالایی در تشخیص انواع آلاینده‌های هوا داشته باشند و همچنین قادر به تشخیص آلاینده‌های کمتر از ۲.۵ میکرون باشند، چرا که ذرات کمتر از ۲.۵ میکرون می‌توانند از راه ریه وارد گردش خون شوند. البته نوع خرید شما به بودجه‌ای که می‌توانید برای خرید یک سنسور آلودگی هوا هزینه کنید، بستگی دارد.

خرید تصفیه هوا و تمیز نگه داشتن فیلترهای آن

وجود تصفیه کننده هوا یکی از اساسی‌ترین لوازم در بسیاری از خانه‌های شهری است که با توجه به میزان آلوده بودن شهر مورد نظر باید خریداری شود. البته نیازی نیست که تصفیه هوای داخل منزل به صورت ۲۴ ساعت از شبانه روز روشن باشد، چرا که در طول سال شاید به اندازه یک الی ۲ ماه شاخص آلودگی هوا در حالت اضطرار قرار می‌گیرد. البته میزان ماندگاری این شاخص و دفعات تکرار آن در شهر‌های آلوده جهان با هم فرق دارد. اگر شما در شهر بسیار آلوده زندگی می‌کنید، برای عوض کردن فیلتر‌های آن سعی کنید پنجره اتاق را به مدت ۱۰ دققه باز بگذارید و سپس آن‌ها را ببند و پس از چند دقیقه تصفیه کننده را خاموش کنید و فیلتر مربوط را عوض کنید.
سعی کنید همیشه یک فیلتر را به صورت یدکی در خانه نگه داری کنید تا در صورت نیاز لازم نباشد در روز‌هایی که هوا خیلی آلوده است، برای تهیه آن از منزل خارج شوید. انجام این کار یک روز زودتر از آلوده شدن هوا به شما کمک می‌کند تا از هوای آلوده جلوتر باشد و کمتر در معرض آن قرار بگیرد. اگر می‌خواهید از کارایی فیلتر‌های تصفیه کننده بیشتر راضی باشید، سعی کنید با توجه به راهنما تصفیه کننده فیلتر آن را عوص کنید. البته اگر بتوانید کمی زودتر از موعد مقرر این کار را انجام دهید، از کارایی فیلتر مطمئن‌تر خواهید بود. از یاد نبرید فیلتر‌های دستگاه تصفیه هوا نیز می‌تواند خیلی زود از کار بیافتند. این مورد بستگی به میزان آلودگی هوای در یک بازه زمانی خاص دارد.

مسافرت در زمان آلودگی

معمولا بسیاری از اشخاص تعطیلات خود را با روزهای گرم سال تنظیم می‌کنند. این در حالی است که آلودگی هوا به خاطر وارونگی دمایی در روزهای سرد سال بیشتر اتفاق می‌افتد. شما می‌توانید با توجه به پیش بینی‌هایی که پیش از آلوده شدن هوای شهر انجام می‌دهند، مرخصی خود را با آن زمان‌ها میزان کنید. فقط کافی است؛ یک رصد خوب داشته باشید تا قبل از آنکه هوای شهر به میزان هشدار دهنده آلوده شود، شما و خانواده‌تان به شهری و یا روستایی که از آلودگی هوا دور است، پناه ببرید و چند روز تعطیلی خود را در چنین مکان‌هایی بگذرانید. این کار به شما کمک می‌کند تا از مرکز آلودگی در زمان‌های که میزان آلودگی بیش از اندازه مجاز است، فاصله داشته باشید. بی‌شک این روش یکی از موثرترین راه‌ها برای در امان ماندن از شر هوای آلوده است. این مورد برای خانواده‌هایی که اعضای‌شان حساسیت بیشتری در مقابل آلودگی هوا دارند، تاثیرات بسیار خوبی را به همراه دارد.
بیشتر بخوانید: نوشیدنی که آلودگی هوا را از ریه‌ها پاک می‌کند

کم کردن آلودگی داخل منزل با اصلاح روش زندگی

برخی آلودگی‌های ایجاد شده در داخل منزل به سبک زندگی ما بر می‌گردد، به طور مثال دود حاصل از پخت و پز نیز می‌تواند باعث آلوده شدن فضای داخلی منزل شود. حتی وجود گرد و غبار روی فرش و یا مبلمان نیز به شکلی می‌توانند باعث آلوده شدن فضای داخلی منزل شود. در این بین برخی لوازم منزل وقتی از عمر مفیدشان می‌گذرد، به خودی خود می‌توانند باعث آلودگی شوند. سعی کنید با تمیز نگه داشتن محیط داخلی منزل از میزان الودگی آن‌ها کم کنید. همچنین در هنگام سرخ کردن مواد غذایی سعی کنید، به روغن درون آن بیش از حد حرارت ندهید تا باعث سوخته شدن آن و در نتیجه آلوده شدن هوای داخل منزل شوید.

استفاده از ماسک‌های استاندارد و مناسب

وقتی میزان آلاینده‌های موجود در هوا بیش از اندازه مجاز شود، بی‌شک بهترین راه فاصله گرفتن از محیط آلوده است، اما این روش برای همه قابل اجرا نیست، چرا که برخی از مردم در چنین روزهایی مجبور هستند در محیط باز قرار بگیرند. از این رو استفاده از یک ماسک سالم برای این گونه افراد لازم و ضروری می‌شود. از یاد نبرید ماسک‌های معمولی که شکل یک تکه پارچه هستند، به هیچ وجه قادر نیستند از ورود آلاینده های مضر به داخل ریه‌ها جلوگیری کنند.
سعی کنید؛ قبل از خرید ماسک‌های تنفسی از کارکرد فیلترهای آن در مواقعی که هوا آلوده است، مطمئن شوید و سپس از آن‌ها استفاده کنید. ماسک‌های معمولی علاوه بر اینکه نمی‌توانند از ورود آلاینده‌ها به داخل بینی جلوگیری کنند، بلکه خود می‌توانند منبع آلودگی باشند. پرزهای آنها با هر بار دم و بازدم می‌توانند وارد جریان هوایی بدنتان شوند و از آنجا به ریه‌های شما راه یابند و این امر می‌تواند مشکلات زیادی را برای شما به وجود آورند.
منبع مقاله : www.citylab.com
 


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: حمیده جبل عاملی
موارد بیشتر برای شما