مصارف روغن لیمو

مترجم: رزیتا ملکی‌زاده
منبع:راسخون
 

روغن لیمو به دلیل خواص سلامتی بخش منحصر بفرد خود شناخته شده است. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مصارف و کاربردهای روغن لیمو این مقاله را مطالعه نمایید.
روغن لیمو در اصل عصاره بدست آمده از پوست لیمو است. از قرن‌ها پیش تاکنون، این روغن جهت اهداف مختلف آشپزخانه‌ای، دارویی و سایر اهداف خانگی استفاده می‌شده است. به دلیل طیف وسیع کاربردهای آن، مردم کشور اسپانیا آن را «درمان تمام دردها یا نوشدارو» می‌نامند. پیش از اطلاع بیشتر در خصوص کاربردهای آن، اجازه دهید به خواص اولیه این روغن نگاهی بیاندازیم.

خواص

روغن لیمو دارای خواص مفید متعددی است و از اینرو این روغن عصاره‌ای می‌تواند جهت اهداف بی شماری مورد استفاده قرار گیرد. عطر تازه و طراوت بخش آن به رفع استرس و سایر مشکلات عاطفی کمک می‌نماید. استنشاق عطر تازه آن، فشار روحی روانی را از میان برداشته، فضا و اتمسفری شاد و مفرح را فراهم می‌سازد. • دارای عطر تازه و تیزی است و رنگ آن زرد مایل به سبز کم رنگ است.
• این روغن دارای خواص ضد عفونی کنندگی، ضد ویروسی، گوارشی، سم زدایی، ضد عفونت و ضد انعقاد است.
• همچنین یک تونیک و قابض است.
• مواد شیمیایی مهم موجود در آن، آلفاـ پینن، کامفین، بتا ـ پینن، سابینن، میرسن، آلفا ـ ترپینن، لینالول، بتا ـ بیسابولن، لیمونن، ترانس ـ آلفا ـ برگاموتن، نرول، و نرال را شامل می‌شود.
• این روغن دارای خاصیت تحریک سلولهای سفید (WBC) موجود در خون است. این گلبولهای سفید خون مسئول عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌باشند. در نتیجه این روغن با تحریک این سلولهای خونی به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند.
• استخراج و یا عصاره گیری روغن لیمو با بکار بردن روش پرس یا فشرده سازی سرد بر روی پوست لیمو تازه انجام می‌شود. به منظور تهیه هفت پوند و یا 3 کیلوگرم روغن تازه، به یک تُن میوه لیمو تازه نیاز است.
• روغن لیمو با بسیاری دیگر از روغن‌های عصاره‌ای ترکیب شده که از آن جمله می‌توان به روغن اسطوخودوس، روغن رز، روغن صندل، روغن اوکالیپتوس، روغن گل شمعدانی و غیره اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:آب لیمو برای مو

 

مصارف

• این روغن تقویت کننده عالی سیستم ایمنی است، و از اینرو موجب بهبود سلامت می‌شود.
• همچنین عملکرد دستگاه گوارش و دستگاه گردش خون را بهبود می‌بخشد.
• گردش خون را بهتر ساخته و در نتیجه به کاهش فشار خون بالا کمک می‌نماید.
• خواص ضد درماتیت، قابض و مبارزه با باکتریها از آن بهترین پماد جهت درمان زخم و سوختگی می‌سازد.
• علاوه بر مصارف دارویی، این روغن همچنین به عنوان یکی از عوامل پاک کننده و دفع کننده حشرات شناخته می‌شود.
در ادامه روشهای مختلفی که از آن طریق می‌توانید از فوائد آن بهره‌مند شوید را معرفی می‌کنیم.

ضد عفونی کننده

جهت استفاده از ین روغن به عنوان ماده ضد عفونی کننده، یک بطری اسپری خالی را برداشته و 30 قطره از این روغن را درون آن بریزید. آنگاه، بطری را به خوبی تکان داده و به آسانی روغن را بر روی نواحی آلوده و یا دستگیره درب، روتختی، شیرهای آشپزخانه و غیره اسپری کنید. همچنین می‌توانید ترکیبی از روغن‌های عصاره‌ای دیگر مانند روغن اسطوخودوس را تهیه کرده و از این ترکیب به عنوان ماده ضد عفونی کننده استفاده کنید. جهت تهیه این ترکیب، به مقدار مساوی از هر دو روغنها با یکدیگر ترکیب نمایید.
آروماتراپی
عطر تازه و طراوت بخش آن به رفع استرس و سایر مشکلات عاطفی کمک می‌نماید. استنشاق عطر تازه آن، فشار روحی روانی را از میان برداشته، فضا و اتمسفری شاد و مفرح را فراهم می‌سازد. عطر و رایحه آن همچنین به بهبود تمرکز، هوشیاری و روشن فکری کمک می‌کند. به منظور بهره بردن از مصارف آروماتراپی این روغن، می‌توانید آن را با یک روغن آروماتراپی حامل مانند روغن رزماری ترکیب کرده و با استفاده از یک دستگاه افشانه و یا مرطوب ساز آن را استنشاق نمایید.

بیماریهای مرتبط با سلامت

خواه مشکل از دستگاه گوارش باشد و یا مشکل مجاری تنفسی، این محصول بهترین درمان خانگی برای این عوارض به حساب می‌آید. به منظور درمان زخم، یک پارچه استریل را برداشته و درون مخلوطی از آب و 2 تا 3 قطره از این روغن فرو کنید. پارچه را روی زخم آهسته به صورت ضربه‌ای بزنید تا تمام آلودگی‌ها و گرد و خاک از روی آن پاک شود. روغن لیمو همچنین یک درمان طبیعی برای بیماریهای پوستی مانند آکنه است. به سادگی آن را بر روی ناحیه‌ای از پوست که آکنه زده است دو مرتبه در روز قرار داده و بعد از چند روز تفاوت را مشاهده نمایید. به منظور پاکسازی بدن خود، می‌توانید چند قطره از آن را به یک لیوان آب چکانده و آن را مصرف کنید.

کاربردهای روزانه

جهت تمیز ساختن مبلمان و وسایل حمام، می‌توانید از این روغن استفاده کنید. مخلوطی از این روغن و جوش شیرین را تهیه کرده و آن را به سینک ظرفشویی و وان حمام بمالید. همچنین می‌توانید چند قطره از آن را به محلول لباسشویی خود بیافزایید. این روغن بهترین عاملی است که می‌تواند جهت مراقبت پوست و مو مورد استفاده قرار گیرد. از آن به عنوان ماده تشکیل دهنده مهم بسیاری صابونها، شستشو دهنده‌های صورت و سایر محصولات مراقبت از پوست استفاده می‌شده است.
روغن لیمو می‌تواند به طور مؤثر تنها تا 10 ماه از تهیه آن مورد استفاده قرار گیرد. پیش از خرید روغن عصاره‌ای لیمو، حتماً تاریخ تولید آن را بررسی نمایید. علاوه بر آن، روغن لیمو نسبت به نور خورشید حساس بوده بنابراین از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به مدت چند ساعت پس از استفاده از آن خودداری کنید. امید آن دارم که این مقاله مفید فایده واقع شده باشد.
سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه‌ی آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه‌های پزشک متخصص در نظر گرفته شود.