شخصیت شناسی گروه خونی A

نویسنده: مصطفی خدادادی
حدود 34% از مردم دارای گروه خونی A+ و 6% دارای گروه خونی A- هستند.

خصوصیات عمومی

دستپاچه، مطیع و آرام، فداکار، مودّب، درستکار؛ حتی در مواقع آشوب و غضب، آرام و خونسرد هستند. نسبت به نظرات عمومی حساس‌اند. اغلب درون‌گرا و در برخورد با دیگران خجالتی و کمرو هستند. کمی بدبین هستند. برای روابط ارزش قائل بوده و نسبت به دیگران وفادارند. نسبت به تغییرات تردید دارند. دوست‌داران طبیعت و گریزان از جمعیّت و شلوغی هستند. به یک مکان شخصی یا پناهگاه امن و مخفی برای خود نیازمندند. عموماً دودل و غیرقاطع‌اند. برای حضور در کارهای تیمی آماده‌اند مخصوصاً وقتی دستوری به آنها داده شود. علاقه‌مند به ایجاد رابطه نیستند و تلاش چندانی هم برای اینکار نمی‌کنند. در افراد دارنده گروه خونی A میزان اسید معده پایین است. در سالمندان این میزان به مقدار بیست درصد کاهش می‌یابد. بسیار مهم است که رژیم غذایی خاص برای گروه خونی A را دنبال نمایید تا میزان اسید معده خود را متعادل نگه دارید و به هضم هر چه بهتر کمک نمایید. از نوشیدنی‌های گازدار بپرهیرید.

خصوصیات شخصیتی

دارندگان گروه خونی A بسیار باهوش، حساس و پرشورند. این گروه از افراد، عادت دارند خود را با جمعیت انبوه و پرهیاهو وفق دهند و انسان‌هایی بسیار اجتماعی هستند. منزوی بودن از لحاظ آنها پسندیده نیست و انسان‌هایی مرتّب و منظّم و تابع قانونند. دارندگان گروه خونی A احترام به دیگران را مهم می‌دانند. از سیستم فکری پیچیده‌تری برخوردارند و تا آنجا که در توان‌شان است تنش‌ها را در خود حفظ می‌کنند. آنها در برابر فشارهای زیاد مربوط به رهبری موفق نیستند اما این بدین معنا نیست که نمی‌توانند رهبر باشند. و برعکس همیشه در مشکلات قادر به گره‌گشایی و حل سریع مسائل هستند. از افراد مشهور دارنده گروه خونی A می‌توان به لیندون جانسون، ریچارد نیکسون، جیمی‌ کارتر و آدولف هیتلر اشاره کرد.

ورزش‌های مناسب

پیروی از روش‌های مناسب مانند یوگا، تمرکز و استراحت می‌تواند از انواع هیجانات روحی و ایجاد استرس و تنش در دارندگان گروه خونی A به شدّت کاسته و از ابتلای آنها به انواع سرطان‌ها و بیماری‌های عصبی و امراض قلبی جلوگیری می‌کند. تمرینات ورزشی پیشنهادی برای گروه خونی A عبارتند از:

تمرینات ورزشی

مدت زمان (دقیقه)

کثرت (بار در هفته)

آیروبیک آرام

30- 45

2-3

شنا

30

3-4

ورزش‌های رزمی

60

2-3

تای چی (ورزش سکون)

30-45

3-5

یوگا

30

3-5

پیاده‌روی تند

20-40

2-3

گلف

60

2-3

نرمش (کششی)

15

3-5

واکنش گروه خونی A در برابر استرس

گروه خونی A حساسترین گروه خونی در برابر کوچک‌ترین فشار عصبی است و سریعاً کورتیزول خونشان در حین عصبانیّت ترشح می‌گردد. واکنش گروه خونی A در برابر استرس شدیدتر بوده و میزان کورتیزول آنها در حالت معمولی همانا بالاتر از سایر گروه‌های خونی است که از فیزیولوژی بدن آنان نشأت گرفته است. مهمترین عامل کاسته شدن میزان کورتیزول و رسیدن به آرامش در این گروه انجام ورزش‌های آرامبخش است. گوش دادن به موسیقی می‌تواند کاهنده استرس بسیار قوی باشد. موسیقی می‌تواند مثل شمشیر دولبه عمل نماید. اگر موسیقی مناسب و از هنرمندی مناسب نباشد می‌تواند استرس شما را بیشتر کند.

واکنش گروه خونی نسبت به آنفلوانزا

افراد دارای گروه خونی A، قادر به تولید سریع آنتی‌بادی‌های ضروری برای مقابله با آنفلوانزا هستند.

کودکان دارنده گروه خونی A

پایه زندگی کودکان خود را بر اساس تکنیک‌‎های زیر محکم کنید تا رشدی سالم، روح و جسمی سالم داشته و ریسک ابتلا به بیماری‌ها در آنان از بین برود.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی برای گروه خونی A+


* برنامه‌ها، فیلم‌ها و بازی‌هایی که شامل خشونت، خطر، جنگ و یا ترسناک هستند را حذف نمایید. چون این موارد باعث بالا رفتن میزان کورتیزول می‌شود. آنها را به سمت موزیک، کتاب خواندن و هنر هدایت نمایید.
* از سنین پایین همچون 2 الی 3 سالگی می‌توانید کودک خود را در ورزش‌های تنفسّی و کششی شرکت دهید.
* از قرار دادن کودک خود در جمعیت‌های زیاد و اماکن شلوغ بپرهیزید، زیرا باعث ایجاد استرس زیاد در گروه خونی A است.
* احساس علاقه و عشق به طبیعت و علم را در کودکان خود برانگیزید.
* به آنان شش وعده غذایی کوچک به جای سه وعده غذایی بزرگ بدهید.
* در طول روز یک الی دو دوره سکوت و آرام‌بخشی برای آنان تعیین کنید.
* وقت خواب معیّنی را برایشان تعیین نمایید. کودکان به هشت الی ده ساعت خواب در شب نیاز دارند تا تعادل کورتیزول در بدن‌شان حفظ شود.
* از موزیک‌ها و بوهای آرام‌بخش و استرس‌زدا در اتاق خوابشان استفاده نمایید.
* افراد دارنده گروه خونی A همیشه احساسات خود را درون خود نگه می‌دارند. توجه ویژه به نشانه‌های ناراحتی و غم در کودکان خود داشته باشید. آنها را به صحبت کردن در مورد احساساتشان تشویق نمایید.
* آنها را از دیدن صحنه‌های خشونت در فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی دور نگه دارید و به تماشای برنامه‌ها و فیلم‌های کمدی تشویق کنید. خنده استرس را کاسته و خشونت میزان کورتیزول را بالا می‌برد.

سالمندان دارنده گروه خونی A

وضعیت گروه خونی A به طوری است که در سنین بالا دچار مشکلات زیادی می‌شوند. البته تمام این مشکلات می‌تواند با به کار بردن تکنیک‌های درست حل شود. به موارد زیر توجه فرمایید:
* در افراد دارنده گروه خونی A میزان اسید معده پایین است. در سالمندان این میزان به مقدار بیست درصد کاهش می‌یابد. بسیار مهم است که رژیم غذایی خاص برای گروه خونی A را دنبال نمایید تا میزان اسید معده خود را متعادل نگه دارید و به هضم هر چه بهتر کمک نمایید. از نوشیدنی‌های گازدار بپرهیرید.
* مشکلات خواب و کم خوابی در سنین بالا بیشتر می‌شود. پیروی از یک برنامه‌ی مشخّص خواب، دشوار می‌گردد. میزان مصرف ویتامین 12 را افزایش دهید و یا از مکمل ملاتونین استفاده کنید.
* پس از سن شصت سالگی حس بویایی کمتر و در برخی مواقع کاملاً از بین می‌رود. حس بویایی نقش اساسی در حس چشایی دارد. حس بویایی و چشایی هر دو در ترشح آنزیم‌های هضم نقش اساسی دارند. در برخی مواقع به علّت کاسته شدن این دو حس، اشتهای این افراد کم شده و یا در برخی از سالمندان این گروه منجر به کم خوری زیاد می‌شود.
همچنین تشخیص ندادن بوها می‌تواند خطرناک باشد زیرا شناسایی غذاهای فاسد را دشوار می‌کند و به علّت ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن به ویژه در سالمندان این گروه، می‌تواند منجر به عفونت‌های باکتریایی گردد.
* استرس بالا و ترشح کورتیزول زیاد می‌تواند منجر به پوکی استخوان می‌شود. روزانه به ورزش‌های آرام‌بخش و کششی بپردازید. کورتیزول بالا رابطه‌ی مستقیم با بیماری آلزایمر و فراموشی و حواس‌پرتی دارد.
* در هفته سه بار یوگا و مدیتیشن انجام دهید.
* به خارج از شهر رفته و روز خود را در طبیعت بگذرانید.
* شما انسان‌هایی قانون‌مند هستید و سعی کنید از استرس به دور باشید.
منبع مقاله :
خدادادی، مصطفی؛ (1395)، گروه خونی شما چیست؟، ساری: انتشارات پارسی سرا، چاپ اول.