معرفی کتاب منتظر تاریخ

شناسنامه کتاب:
عنوان: منتظر تاریخ (ترجمه تذکرة المهدی علیه‌السلام)
موضوع: سیره امام زمان علیه‌السلام
زبان: فارسی
تیراژ: 5000
نویسنده: سیدعلاء الدین مدرس
مترجم/مصحح: سیدمحمدعلی مدرس مطلق
ناشر: انتشارات مفید
سال چاپ: 1370
تعداد صفحات: 254 صفحه

معرفی کتاب:

در این اثر که دارای دویست و پنجاه و چهار صفحه است، در آغاز مقدمه‌ای به چشم می‌خورد که در آن مباحثی درباره بازگشت عدل، فلسفه غیبت، لحظه ظهور، بعثتی دیگر و مفهوم انتظار با هدف فراهم کردن زمینه برای بحث اصلی کتاب آورده شده است. آن گاه نویسنده در معرفی کتاب می‌نویسد: مجموعه حاضر شامل روایاتی در علایم قرب ظهور حضرت حجة(ع) است. علایمی که از جهت صحت سند، به تواتر رسیده و گاه از جهت اینکه مطابق مفهوم روایت به وقوع پیوسته است، لزومی در تحقیق صحت سند آن نیست.اینها مجموعه‌ای از پیش‌گویی‌های پیشوایان مذهب ماست و صحت و فرعشان، خود برهان قاطع و سندی متقن بر دانش خدادادی شان است از نظر علمی نیز، دلیل بر آگاهی عمیق ایشان بر ضوابط، شرایط و واکنش‌های تاریخی است.
نویسنده می‌کوشد با تطبیق سلسله نظام‌های تاریخی با این نشانه‌ها و در نتیجه تطابق جنبش‌های کنونی با بعضی روایت‌ها، رابطه علّی و معلولی تاریخ را به نسبت گفتار ائمه نشان دهد. او همچنین معتقد است که این زمان، آخرین مراحل زمانی دوره پیش از رجعت است. اذعان دارد جنبش‌های امروز در حال طی کردن منتها درجه قوس صعودی یک انقلاب است. دیری نخواهد پایید تا با یک انفجار مهیب، کاخ تیرگی‌ها، ناعدالتی‌ها، ستم‌ها و فسادها فرو افتد و عدالت موعود، جایگزین شود. اسلام راستین مهدی(ع) در سراسر سرزمین... به اهتراز درآید...(ص 15 و 16).
در ادامه، نویسنده، مجموعه مطالب کتاب را در چهارده فصل به شرح زیر ارائه می‌دهد.
فصل اول: اخباری از پیامبر اکرم(ص)
فصل دوم: مغیبات امیرمؤمنان
فصل سوم: فرازی از خطبه فاطمه(س)
فصل چهارم: در پیش‌گویی‌های امام حسن(ع)
فصل پنجم: احادیثی از پیشوای سوم شیعیان
فصل ششم: گفتاری از امام سجاد(ع)
فصل هفتم: سخنانی از امام محمدباقر(ع)
فصل هشتم: روایاتی از امام صادق(ع)
فصل نهم: در بیانات امام موسی بن جعفر(ع)
فصل دهم: فرمایشات امام علی بن موسی الرضا(ع)
فصل یازدهم: خبرهایی از امام محمدتقی(ع)
فصل دوازدهم: گفتاری از امام علی بن محمد(ع)
فصل سیزدهم: در بیان روایت جامعی از امام حسن عسکری(ع)
فصل چهاردهم: فرازی از توقیع شریف امام زمان(ع)
نویسنده پس از هر روایت، ترجمه آن را می‌آورد. در پایان هر فصل، توضیحات و نظر خود را با عنوان یادداشت‌های فصل می‌آورد که در تبیین مباحث کتاب بسیار مفیدند. در پایان هم با عنوان سخنی در پایان، به دوران پس از ظهور، مدت حکومت حضرت و... پرداخته می‌شود. صفحات پایانی کتاب نیز ویژه فهرست آیات و نمایه است.
منبع مقاله :
pajuhesh.irc.ir