معرفی کتاب مهدی منتظر(عج) در نهج‌البلاغه

شناسنامه کتاب:
عنوان: مهدی منتظر(عج) در نهج‌البلاغه
موضوع: سیره حضرت مهدی(عج)
زبان: فارسی
تیراژ: 5000
نویسنده: مهدی فقیه ایمانی
ناشر: انتشارات حسینیه عماد زاده
سال چاپ: 1375
نوبت چاپ: دوم

معرفی کتاب:

همان گونه که از عنوان اثر برمی‌آید نویسنده به همراه مجموعه مطالب تلاش می‌کند تا مباحث و مطالب مربوط به امام زمان(ع) را در کتاب شریف نهج‌البلاغه مورد شناسایی قرار دهد. آن‌گاه با شیوه خاصی با ترجمه متن، اصل نکات موجود در هر یک از آنها به صورت مشخص تبیین کرده و در مواردی نیز به منابع دیگری که این تعبیر در آنجا ذکر شده است اشاره می‌کند.
پیش از وارد شدن در مطالب نهج‌البلاغه، چند مطلب اساسی را یادآور می‌شود: نخست درباره لزوم شناخت امام، جایگاه ایشان در معارف اسلامی و بررسی اسناد حدیث من مات و لم یعرف امام زمانه، مات میتة جاهلیة مبحثی را ارائه کند. نتیجه می‌گیرد این حدیث بین شیعه و سنی در حد تواتر و بلکه بالاتر از آن مطرح است. از این رو توجه به اصل امامت یکی از امور لازم برای همه مسلمانان است. آن‌گاه با عنوان مهدویت در اسلام، دیدگاه شیعه را در مورد امام زمان(ع) مورد اشاره قرار می‌دهد. با اشاره به آیه‌ای از قرآن نتیجه می‌گیرد که موضوع مهدویت و تشکیل حکومت عدل جهانی، ریشه قرآنی دارد و تنها یک نظر خاص گروهی نیست. در ادامه با عنوان شناخت کوتاه از حضرت مهدی(ع)، به صورت کوتاه درباره نسب، حسب، ویژگی ها، صفات، وقایع زندگی، نواب، نشانه ها، وقت و مکان ظهور، یاران، روش حکومتی، چگونگی پیروزی بر دشمنان، مدت زمام داری و برکات دوران حکومت آن حضرت مطالبی می‌آورند.
در پایان این بخش، برای پاسخ به شبهه بعضی از افراد که در مورد ولادت آن حضرت دارند مطلبی را ارائه می‌دهد و به همراه آن به اسامی بیش از یکصد نفر از دانشمندان اهل سنت که در نیمه دوم قرن سوم هجری به موضوع ولادت آن حضرت اعتراف کرده‌اند، اشاره می‌کند.
لازم به تذکر است به جز ذکر اسامی این افراد، به آثار و منبع سخن آنها نیز اشاره می‌کند.سپس با اشاره به جایگاه نهج‌‌البلاغه در متون روایی و موضوع امامت و رهبری، این اثر گران بها را مورد بررسی قرار می‌دهد. همچنین فهرستی از مطالب درباره موضوع امامت را که در نهج‌البلاغه آمده ارائه می‌کند.
در پایان با عنوان پیش‌گویی‌های امام امیرالمؤمنین(ع) درباره حضرت مهدی(ع)، به شرح یازده مورد از مطالب و سخنان علی(ع) در زمینه بخش‌های گوناگون معارف امام زمان(ع) ایراد شده است می‌پردازد.
صفحه‌های پایانی کتاب نیز ویژه معرفی منابع کتاب، فهرست مطالب آن و معرفی آثار نویسنده است.
منبع مقاله :
pajuhesh.irc.ir