از چه سنی برای فرزندم موبایل یا تبلت بخرم؟


در حاشیه تمام کارگاه ها این سوالی است که والدین حاضر در جلسه مطرح می کنند. در پاسخ به این سوال باید گفت دو مرحله باید قبل از اقدام به خرید طی شود. ابتدا از خودتان درباره آمادگی فرزندتان برای در اختیار داشتن این امکان سوال کنید و دوم تعیین شروط استفاده از آن برای فرزندتان. پس قبل از اجرای تصمیمتان این دو مرحله را سپری کنید.

سوالاتی که باید برای آنها پاسخ مناسب داشته باشید:

- آیا فرزند شما احساس مسوولیت پذیری دارد؟ آیا فرزند شما در زندگی روزمره نیاز به دسترسی سریع به دوستانش از طریق شبکه‌های اجتماعی دارد یا خیر؟ آیا فکر می کنید که فرزندتان استفاده مسوولیت پذیرانه ای از موبایل خواهد داشت مثل استفاده نکردن از موبایل در حین درس یا حتی در مدرسه یا اینکه موجب مزاحمت با موبایل و تبلت برای دیگران نخواهد داشت؟ آیا اگر برای فرزندتان محدودیت برای صحبت با موبایل و تبلت با دوستانشان بگذارید به آن عمل می کند؟

بیشتر بخوانید: آیا به فرزندان موبایل بدهیم؟


حال از خودتان بپرسید با این شرایط:
آیا فرزندم در سن مناسبی برای استفده از موبایل است؟ آیا نسبت به آسیب های استفاده از موبایل و تبلت اطلاعات کافی دارد؟ آیا آگاهی های لازم را به او داده ام؟ اگر جواب نه است پس هنوز برای خرید موبایل و تبلت اقدام نکنید چون بعد از خرید موبایل و تبلت برای کودک دیگر به سختی می توان این جعبه کوچک جادویی را از او پس گرفت.

نگاهی به شروط گرفتن موبایل و تبلت برای بچه‌ها

- زمان استفاده از موبایل و تبلت برای بچه‌ها باید محدود باشد حداکثر یک ساعت در روز، حتی اگر بازیی که در تبلت یا موبایل دارند آموزشی باشد. اگر فقط یکبار برای آرام شدن کودک موبایلتان را برای بازی در اختیارش گذاشتید دیگر در استفاده از گوشیتان اختیار کامل نخواهید داشت چون کودک خود را صاحب آن گوشی یا تبلت می داند. - ما به عنوان والدین باید بتوانیم این قانون مهم را در استفاده در موبایل وتبلت برای بچه‌های سن پایین اجرا کنیم و قاطع باشیم و تسلیم گریه و درخواست های بیشتر از یک ساعت کودک نشویم.
- بچه‌ها در سن پایین متوجه گذر زمان نمی شوند و وقت تحویل دادن تبلت و موبایلشان به شدت مقاومت می کنند پس آماده باشید که تسلیم نشوید.

بیشتر بخوانید: برخورد مناسب با همسر یا فرزند معتاد به اینترنت


- هرگز برای اینکه به کارهایتان برسید و یا در مهمانی فرزندتان مشغول باشد و بهانه گیری نکند به او بیشتر از یک ساعتش اجازه استفاده از موبایل ندهید.
- موبایل خود را برای بازی در اختیار کودک قرار ندهید و او باید بداند که موبایل حریم شخصی شماست و برای استفاده از ان باید اجازه بگیرد.
اگر فقط یکبار برای آرام شدن کودک موبایلتان را برای بازی در اختیارش گذاشتید دیگر در استفاده از گوشیتان اختیار کامل نخواهید داشت چون کودک خود را صاحب آن گوشی یا تبلت می داند.
منبع مقاله : اصفهان سایبر