سرخس برگ پهن (سرخس لانه پرنده)

نویسندگان: کوهویی لینگ، چوا تانگ کیان، تان چای هون
مترجمان: دکتر حسین حسین‌زاده، دکتر محسن ایمن شهیدی، دکتر رامین رضایی

نام علمی (خانواده):

Asplenium nidus L. (Aspleniaceae)

نام انگلیسی:

Bird's Nest Fern

نام فارسی:

سرخس برگ پهن (سرخس لانه پرنده)

مشخصات:

این گیاه از سرخس‌های شایع انگلی است که روی درختان رشد می‌کند. ساقه برگی این گیاه طویل، ساده و سبز می‌باشد و از ریزوم مرکزی که متصل به شاخه درخت به شکل آشیانه است رشد می‌کند. قبایل بومی مالزی از جوشانده‌ی برگ ساقه برای کاهش درد حاملگی استفاده می‌کنند. مالایایی‌ها با کوبیدن برگ‌ها در آب، لوسیون حاصله را به سر شخص تب‌دار می‌مالند دو برگ ساقه جوان هنگامی که دور هم پیچیده است بلافاصله بعد از قاعدگی و در صبح به عنوان گیاه ضد بارداری خورده می‌شود. چای این برگ‌ها برای ضعف عمومی توصیه می‌شود. خطوط موازی اسپورها (هاگ‌ها) در قسمت زیرین ساقه برگی‌ها پیدا می‌شوند و از رگبرگ‌های مرکزی به سمیت حاشیه برگ توسعه می‌یابند.

منشأ:

بومی افریقای گرمسیر و آسیای گرمسیر و معتدل و اقیانوسیه.

ترکیبات شیمیایی:

کامفرول - 3 - اُجنتیوبیوز - 7، ΄4- بیس گلوکوزید، کامفرول - 3 - اٌ - دی گلوکوزید، کامفرول - 3، 7 - دی گلیکوزید و کامفرول - 3 - اُ - وی سیانوزید.

کاربرد در طب سنتی:

این گیاه تصفیه‌کننده در نظر گرفته می‌شود. قبایل بومی مالزی از جوشانده‌ی برگ ساقه برای کاهش درد حاملگی استفاده می‌کنند. مالایایی‌ها با کوبیدن برگ‌ها در آب، لوسیون حاصله را به سر شخص تب‌دار می‌مالند دو برگ ساقه جوان هنگامی که دور هم پیچیده است بلافاصله بعد از قاعدگی و در صبح به عنوان گیاه ضد بارداری خورده می‌شود. چای این برگ‌ها برای ضعف عمومی توصیه می‌شود.

بیشتر بخوانید: تب

 

آثار دارویی:

دارای اثر تسریع‌کنندگی عمل زایمان.

مقدار مصرف:

اطلاعاتی در دسترس نیست.

عوارض جانبی:

اطلاعاتی در دسترس نیست.

مسمومیت‌زایی:

اطلاعاتی در دسترس نیست.

موارد منع مصرف:

اطلاعاتی در دسترس نیست.

تداخلات دارو - گیاه:

اطلاعاتی در دسترس نیست.

پی‌نوشت:

برای مشاهده پی‌نوشت‌های این کتاب به منبع مقاله مراجعه شود.

منبع مقاله :
لینگ، کوهویی - تانگ کیان، چوا - چای هون، تان؛ (1392)، راهنمای گیاهان دارویی: مصور و با رویکرد علمی و دارویی، مترجمان: حسین حسین‌زاده - محسن ایمن شهیدی، رامین رضایی، مشهد: بنیاد پژوهشهای آستان قدس رضوی، چاپ اول.