14 دلیل تمام شدن سریع حجم اینترنت و روش‌های جلوگیری از آن


 


ترافیک یا حجم اینترنت که به مجموع میزان دانلود و آپلود شما در اینترنت باز می‌گردد یکی از مسائل مهم و حیاتی برای کاربران ایرانی است چرا که هنوز کیفیت و خدمات سرویس دهی اینترنت در ایران به صورت محدود و حجمی و یا تنها با اسم نامحدود و با قیمت های بالا عرضه می‌شود ، از این رو بسیاری از کاربران از کاهش ناگهانی حجم ترافیک و یا تمام شدن آن گله دارند ، در ادامه سعی می‌کنیم مواردی که در کاهش حجم ترافیک تاثیر گذار هستند را بررسی و راهکار های مناسب برای جلوگیری از مصرف حجم اینترنت را معرفی کنیم. یکی از مهم ترین موارد که اغلب بدون اطلاع کابر و به صورت خودکار و پیشفرض در سیستم عامل ها صورت میگیرد آپدیت خودکار سیستم عامل است ، این مورد در ویندوز های جدید نظیر ویندوز ۱۰ همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم بسیار آزار دهنده است و باعث کند شدن سرعت اینترنت و پایان یافتن حجم اینترنت میشود.

روش‌های جلوگیری از تمام شدن سریع حجم اینترنت

در ادامه نیز سعی کرده ایم رایج و مهم ترین دلایل کاهش سریع ترافیک ماهانه یا سالانه خریداری شده از سرویس دهنگان خدمات اینترنت (ISP) را بررسی کنیم. اگر شما از میزان دانلود فیلم ، سریال ، موزیک و دیگر دیتاهای خود آگاهی دارید و حجم کلی و تقریبی آنها را محاسبه نموده اید اما همچنان احساس میکنید که حجم ترافیک ماهانه اینترنت شما بسیار زودتر از حد انتظار تمام میشود بهتر است به نکات زیر توجه و این موارد را نیز بررسی کنید.

۱- آپدیت خودکار سیستم عامل کامپیوتر یا گوشی

یکی از مهم ترین موارد که اغلب بدون اطلاع کابر و به صورت خودکار و پیشفرض در سیستم عامل ها صورت میگیرد آپدیت خودکار سیستم عامل است ، این مورد در ویندوز های جدید نظیر ویندوز ۱۰ همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم بسیار آزار دهنده است و باعث کند شدن سرعت اینترنت و پایان یافتن حجم اینترنت میشود. خوشبختانه در اکثر گوشی ها و سیستم عامل های محبوب مثل اندورید آپدیت هسته سیستم عامل به صورت دستی انجام میگیرد اما در صورتی که حجم مصرف دیتا شما به صورت ناگهانی افزایش یافته است حتما پیشنهاد میکنیم بخش آپدیت سیستم عامل گوشی و سرویس های مربوط به آن مثل Google Services را چک کنید.
14 دلیل تمام شدن سریع حجم اینترنت و روش‌های جلوگیری از آن

۲- بازی های آنلاین

بازی های آنلاین نظیر کلش آف کلنر (Clash of Clans)، وارکرفت (Warcraft) و.. که امروز بسیار در بین کاربران از محبوبیت زیادی برخوردار هستند با توجه به روند طولانی بازی و مدت زمان اتصال به اینترنت،دیتا نسبتا زیادی را مصرف میکنند و اگر ترافیک ماهیانه اینترنت شما نسبتا محدود و کم است پیشنهاد میکنیم حتما به صورت زمان بندی شده بازی ها را انجام دهید.
14 دلیل تمام شدن سریع حجم اینترنت و روش‌های جلوگیری از آن

۳- آپدیت خودکار و پنهانی نرم‌افزار های کامپیوتر و اپ های گوشی

مورد دیگری که شبیه به آپدیت سیستم عامل است و دشمن جان حجم اینترنت شما هستند ، آپدیت های پنهانی نرم‌افزارهای سیستم عامل های کامپیوتر و گوشی است که معمولا به صورت پیشفرض و بدون اطلاع کاربر انجام میشوند نرم‌افزارهای نظیر فایرفاکس ، تلگرام کامپیوتر و.. بدون اطلاع کاربر خود را به نسخه های جدید تر آپدیت میکنند و در گوشی نیز نرم‌افزارهایی نظیر بازار ، سرویس های گوگل و.. نیز در صورت نیاز پس از اتصال به اینترنت خود را اتوماتیک آپدیت میکنند. پیشنهاد میکنیم حتما گزینه آپدیت خودکار این نرم‌افزار ها را غیر فعال کنید.

۴- دانلود خودکار مدیا توسط اپ های چت

اپ های چت نظیر تلگرام (Telegram) ، واتساپ ، لاین و.. که این روز تقریبا هر کاربر فعال گوشی های هوشمند و دنیای اینترنت در آنها عضو است برخی از مدیا هایی که توسط کاربران دیگر برای شما ارسال میشود نظیر عکس ، آهنگ و دیگر فایل ها را به صورت اتوماتیک دانلود میکنند. حجم موارد دانلود شده برخی اوقات براحتی به چندین گیگ میرسد و میتواند بسیار سریع ترافیک ماهیانه شما را از تمام کند.
در اکثر نسخه های جدید این نرم‌افزار ها همانند نسخه جدید تلگرام قابلیت غیر فعال کردن دانلود خودکار وجود دارد پس حتما آنها را مجددا بررسی کنید تا ناخواسته حجم اینترنت شما توسط مطالب ارسالی کاربران دیگر از بین نرود.
14 دلیل تمام شدن سریع حجم اینترنت و روش‌های جلوگیری از آن

۵- پخش خودکار موزیک و ویدیو در شبکه های اجتماعی

پخش خودکار موزیک و ویدیو در شبکه های اجتماعی معظل دیگری است که برای اینترنت های محدود نظیر خدمات اینترنت کشورمان بسیار آزاردهنده و در برخی اوقات پر هزینه است ، پیشنهاد میکنیم پخش خودکار ویدیو را در شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک و دانلود خودکار ویدیو در شبکه های نظیر اینستاگرام را حتما غیرفعال کنید تا در حجم مصرفی اینترنت شما صرفه جویی شود.
14 دلیل تمام شدن سریع حجم اینترنت و روش‌های جلوگیری از آن

بیشتر بخوانید: مهارت در جستجوی اطلاعات فارسی از اینترنت

 

۶- آپلود فایل و درایو های ابری

بسیاری از کاربران فکر میکنند که مصرف ترافیک ماهانه اینترنت تنها به موضوع دانلود باز میگردد اما در بعضی از سرویس دهندگان اینترنت (ISP) میزان آپلود دیتای شما در اینترنت هم به عنوان ترافیک ماهیانه در نظر گرفته میشود و ممکن است شما دانلود چندانی نداشته باشید اما میزان آپلود فایل هایی که برای دوستان خود در اینترنت ارسال میکنید و موارد مشابه دیگر بالا باشد ، پس حتما قبل از آپلود فایل پیشنهاد میکینم که این مورد را برای ISP خود بررسی کنید چراکه آپلود فایل در برخی از آنها رایگان و در برخی دیگر جزو ترافیک ماهیانه محسوب می‌شود.
همچنین اگر از نرم‌افزارهای درایو های ابری نظیر دراپ باکس (Dropbox) و وان درایو (OneDrive) بر روی سیستم خود استفاده میکینم حتما پیشنهاد میکنم آپلود فایل ها را زمان بندی و از حالت خودکار خارج کنید تا میزان مصرف دیتا ارسالی و سرعت اینترنت را کنترل کنید.
14 دلیل تمام شدن سریع حجم اینترنت و روش‌های جلوگیری از آن

۷- آپدیت خودکار آنتی‌ویروس ها

این مورد را میتوان جزو آپدیت نرم‌افزار ها محسوب کرد اما متاسفانه بسیاری از کاربران آنتی‌ویروس ها (Antivirus) را جزو نرم‌افزارها حساب نمی‌کنند و فایل‌های آپدیت شده را کم حجم می‌دانند اما در صورتی که هر چند وقت یکبار تغییرات اساسی در هسته و دیتابیس نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس انجام می‌شود که برای آپدیت آن به نسخه های بالاتر نیاز به دانلود فایل های نسبتاً با حجم بالا لازم است ، اگر حجم اینترنت شما محدود است پیشنهاد می‌کنیم آپدیت دستی آنتی‌ویروس ها را فعال کنید و یا از آنتی‌ویروس های سبک، رایگان و آنلاین استفاده کنید.
14 دلیل تمام شدن سریع حجم اینترنت و روش‌های جلوگیری از آن

۹- چت تصویری و تماس آنلاین صوتی

نکته ای که باید در استفاده از نرم‌افزار های رایگان تماس تصویری و برنامه تماس های صوتی مثل واتس‌اپ (whatsapp) و ... به آن توجه کنیم این است که مصرف دیتای و حجم اینترنت این نرم‌افزارها بسیار بالاست و اگر از چت های ویدیویی با نرم‌افزارهای نظیر اسکایپ (Skype) ، ایمو (imo) و.. یا تماس های صوتی استفاده میکنید باید بدانید که حجم دیتای رد و بدل شده این برنامه ها بسیار زیاد است و تقریبا اگر چند ساعت از آنها مداوم استفاده کنید حجم اینترنت شما را به طور چشمگیری کاهش می‌دهند.
14 دلیل تمام شدن سریع حجم اینترنت و روش‌های جلوگیری از آن

۱۰- استفاده از شبکه اینترنت شما توسط دیگران

اگر تمامی موارد فوق را بررسی نمودید و مطمئن هستید که مصرف شما با مدت زمان اتمام حجم ترافیک اینترنت شما نا متوازن و مشکوک است پیشنهاد می‌کنیم شبکه اینترنت خود را بررسی کنید و در صورتی که از مودم وایفای (Wi-Fi) استفاده می‌کنید حتما رمز آن را تغییر دهید و موارد امنیتی مودم مثل مک فیلترینگ و.. را فعال کنید.
14 دلیل تمام شدن سریع حجم اینترنت و روش‌های جلوگیری از آن

۱۱- ویرویس ، تروجان و پاپ آپ ها

شاید این مورد در نگاه اول چندان منطقی به نظر نرسد اما موارد بسیار متعددی وجود دارد که برخی تروجان ، بدافزار و ویرویس های سیستم های کامپیوتری در صورت وجود شبکه اینترنت در دستگاه قربانی ، خود را آپدیت میکنند و اطلاعات شخص را به صورت مخفیانه به سرورها و.. ارسال میکنند و باعث کندی سرعت اینترنت و مصرف حجم نت میشوند. پیشنهاد میکنیم که حتما سیستم خود را همواره با آنتی ویرویس های معتبر اسکن کنید.
علاوه بر این برخی از این نرم‌افزار ها و ویروس ها خود را به صورت پیشفرض یه صفحه خانگی مرورگر شما تبدیل می‌کنند و یا افزونه های های پاپ آپ بر روی سیستم شما نصب می‌کنند که هر چند دقیقه یکبار وبسایت هایی در در سیستم لود می‌کنند، تمامی این موارد در بلند مدت می‌توانید در سرعت و حجم اینترنت شما تاثیرگذار باشد.
14 دلیل تمام شدن سریع حجم اینترنت و روش‌های جلوگیری از آن

۱۲- پادکست و رادیو های اینترنتی

اگر اهل پادکست و ردایو های اینترنتی هستید باید بدانید که برخلاف تصور برخی از کاربران که آنها دیتای کمی برای پخش مصرف می‌کنند حجم نت شما به شدت در طی مدت زمان کوتاه کم میشود ، اگر مشتری پر و پا قرص این دسته از استریم های زنده هستید باید به فکر افزایش ترافیک نت خود باشید.
14 دلیل تمام شدن سریع حجم اینترنت و روش‌های جلوگیری از آن

۱۳- چک کردن روزانه سایت هایی که دیتا زیادی در صفحه بارگذاری می‌کنند

برخی از سایت های دارای دیتا های با حجم بالا هستند مثل سایت های دانلود عکس ،نقشه های گوگل ، سایت های دانلود موزیک که پیش فرض ویدیو یا آهنگ های جدید را لود و پخش می‌کنند ، در صورتی که به صورت مداوم به آنها سر می‌زنید پیشنهاد می‌کنیم در بخش تنظیمات مرورگر یا از طریق افزونه های موجود از دانلود اتوماتیک عکس ، موزیک و ویدیو ها جلوگیری کنید.
14 دلیل تمام شدن سریع حجم اینترنت و روش‌های جلوگیری از آن

۱۴- مشکلات و اشتباهات سرویس دهنده اینترنت شما

در صورتی که با وجود بررسی و رعایت موارد بالا باز هم به شکل مشکوک و بسیار زودتر از حد انتظار ترافیک ماهیانه اینترنت شما تمام شده است و هنوز علت آن مشخص نیست پیشنهاد می‌کنیم این موضوع را با تماس با بخش پشتیبانی شرکت سرویس دهنده اینترنت خود در میان بگذارید تا مصرف دیتا شما بررسی شود.
اکثر این شرکت دارای بخش پنل کاربری در سایت خود هستند و نمودار مصرف و اطلاعات ریز حجم آپلود و دانلود های شما در ساعات مختلف روز در آن مشخص شده است، همچنین گاها در برخی موارد مشکل از سمت سرویس دهنده اینترنتی نیز ممکن است باشد و با اطلاع رسانی شما احتمال رفع مشکل وجود دارد.
منبع مقاله :
انزل وب