برای داشتن زندگی خوب و موفق در دوران پیری از هم اکنون سرمایه گذاری کنید و با برنامه پیش روید
 
چکیده
سن و سال یکی از نکاتی است که در نذدگی انسان بدون هیچ برنامه ریزی به پیش می رود. اما می توان برای دوران بازنشستگی و کنار خانواده بودن از همین الان برنامه ریزی کرد. با یک برنامه ریزی در سبک زندگی می توان دوران بعد را پیش بینی و مطابق میل حرکت کرد. یکی از عوامل داشتن دورانم پیری خوب سرمایه گذاری مالی از هم اکنون است.

تعداد کلمات 722/ تخمین زمان مطالعه 4 دقیقه
نویسنده: دکتر ایلونا توبین
مترجم: وحید کرمی


از الان سرمایه‌گذاری کنید!

گروچو مارکس یک بار به من گفت: "سن خیلی موضوع جالبی نیست. چراکه هرکسی به صورت طبیعی ‌می‌تواند بزرگ و بزرگ‌تر شود و رشد کند. تمام چیزی که شما در این‌باره انجام می‌دهید این است که باید به‌اندازه کافی عمر کنید، نه بیشتر."
در مقابل، سالخوردگی، هنر کاملا جداگانه‌ای است که شامل برنامه‌ریزی، روشن ساختن تعریف خود از "زندگی خوب" و "مراقبت از خود" است.
در حال حاضر این سرمایه‌گذاری‌ها در زندگی شما می‌تواند باعث دوام زندگی، ایجاد رضایت‌مندی و نیز فعال‌ نگه داشتن خود تا فرارسیدن "روزهای طلایی" شود.

 

سبک زندگی

کلمه "بازنشستگی" را بگویید و پشت سر آن تصاویر کارت‌پستالی مانند باغ‌ها، جنگل‌ها،  وقت گذاشتن بیشتر برای سرگرمی‌ها و تفریحات سالم و متناسب سن خود، در کنار خانواده بودن، رفتن به جاهای دیدنی و زیارتی و هزاران چیز دیگر را تصور کنید. اگر هنوز در مرحله برنامه‌ریزی برای بازنشستگی هستید، توجه داشته باشید که کلمه کلیدی در اینجا "طرح و برنامه‌ریزی" است.
سوالاتی از این قبیل را بپرسید: آیا می‌خواهم بیشتر پیش خانواده باشم یا دنبال سرگرمی‌ها و تفریحات دیگری هستم؟ آیا می‌خواهم به کوه و جنگل و دشت بروم یا در کنار خانواده بودن را ترجیح می‌دهم؟ من همیشه تمایل داشتم کدام‌ یک را انجام دهم؟ چگونه بازنشستگی بر بودجه ماهیانه من تاثیر می‌گذارد؟ هنگامی که شما پاسخ می‌دهید، همزمان از خودتان بپرسید: حالا چه باید بکنم تا آماده شوم؟ به عنوان مثال، یک مشاور مالی پیدا کنید. پول تهیه کنید. هزینه سفر یا کارهایی را که تنها یا با خانواده می‌خواهید انجام دهید، مشخص کنید. البته، با وجود برنامه‌ریزی شما، همیشه چیز‌های غیرمنتظره پیش می‌آید. از آنجایی که ممکن است قادر به مواجه شدن  و یا آماده شدن برای هر موقعیتی نباشید، توجه به اینکه چه چیزی از زندگی انتظار دارید و از او می‌خواهید و نیز اینکه چه چیزی در زندگی برای شما مهم است، بسیار کمک خواهد کرد تا با موقعیت‌های مختلف، به‌راحتی دست‌وپنجه نرم کنید و از کنار آنها به راحتی عبور کنید.

 
بیشتر بخوانید: مدیریت عمر


پول و برنامه‌ریزی پولی

این جمله را که "شما هرگز نمی توانید به اندازه کافی ______ داشته باشید" دیگر تکرار نکنید. اگر شما چیزی علاوه بر پول می‌گفتید، حق با شما بود؛ به خصوص اگر چیزی باشد که شما در حال برنامه‌ریزی برای بودن، انجام و یا داشتن آن در آینده هستید. اما اگر شما بگویید پول، باز هم حق با شماست و در مسیر صحیح قرار دارید. کافیست شما کمی محتاط و آینده‌نگر باشید و به فکر این باشید که چه مقدار پول برای دوران بازنشستگی کافی و لازم بوده و یا اینکه ماهیانه چه مقدار سرمایه‌گذاری در صندوق پس‌انداز بازنشستگی لازم دارید تا یک دوران خوب، بی‌دغدغه و پربرکت پیری و بازنشستگی داشته باشید.
پس همانطورکه فهمیدید، آمادگی مالی برای دوران پیری، یکی دیگر از عوامل موفقیت در داشتن زندگی خوب در آن دوران است. علاوه بر ملاقات با مشاوران مالی خود، جلسات منظم با عزیزان و دوستان خوب و نزدیک خود داشته باشید تا درباره برنامه‌ریزی برای مال‌واموال و نیز تصمیمات پایان زندگی خود صحبت کنید. در عین حال در مواجهه با یک موضوع ممکن است ابتدا مثل یک شخص بی‌دست‌و‌پا یا ناشی ظاهر شوید. برای رفع این مشکل، به نظر می‌رسد این روابط را غنی‌تر کنید.

 

طرح طلایی برای سالهای طلایی

البته، بسیاری از عوامل دیگر برای داشتن دوران پیری خوب وجود دارد که شاید در این مقاله مجال بحث راجع به آن‌ها نباشد، اما نکته این است که در حال حاضر باید به فکر باشید، به فکر آینده پیش روی خود. با افکار و آمادگی‌های ذهنی خوب، "سال های طلایی" شما واقعا می‌تواند تا آخر عمر دوام داشته باشند.

برگرفته از سایت: www.psychology.com
منبع: راسخون