آنچه دیده می‌شود بیشتر می‌تواند اثربخش باشد تا آنچه گفته می‌شود
 
چکیده
در بسیاری از مواقع یکی از راه‌کارهای تربیتی انجام دادن یک عمل است؛ یعنی کودکان با دیدن بیشتر توجه می‌کنند تا اینکه موردی تذکر داده شود. این روش می‌تواند با دیدن پاداش گرفتن و یا ادب شدن نسبت به یک کار انجام شود. سریال‌های تلویزیونی به‌خوبی می‌توانند این نقش را ایفا کنند.


تعداد کلمات 550/ تخمین زمان مطالعه 3 دقیقه
مترجم: میثم نریمانی
 

" همان‌طور که من می‌گویم انجام دهید، نه آن‌طور که عمل می‌کنم "

تحقیقات دکتر آلبرت بندورا نشان می‌دهد که "انجام دادن " قدرتمندتر از "گفتن " است وقتی‌که بنای مبارزه با بیماری‌های اجتماعی مانند سرایت و انتقال ایدز، بی‌سوادی، ازدیاد جمعیت و تبعیض جنسیتی پیش می‌آید.
تئوری یادگیری اجتماعی دکتر بندورا بیان می‌کند که افراد، رفتارها، واکنش‌های عاطفی و احساسی و طرز تفکر را از الگوهایی که میل دارند از آن‌ها تقلید کنند، یاد می‌گیرند. اولین مطالعات و تحقیقاتی که برای حمایت از این نظریه انجام شد، از روی سادگی و به‌صورت عامیانه "تحقیقات عروسک بوبو " نامیده می‌شود.
در این تحقیقات، بچه‌های پیش‌دبستانی فیلمی را تماشا کردند که در آن‌یک بزرگ‌سال بالغ، ضرباتی را به‌صورت پی‌درپی به یک عروسک دلقک بادی به قد سه و نیم فوت (5/3) به اسم "بوبو " وارد می‌کرد و با لگد آن را می‌زد، پرتاب می‌کرد و به‌شدت آن را می‌کوبید.
یک‌سوم از بچه‌ها ورژنی از فیلم را دیدند که آن شخص بزرگ‌سال مورد تشویق قرارگرفته بود و پاداش و جایزه دریافت کرده بود، یک‌سوم از بچه‌ها ورژنی دیگر از همان فیلم را دیدند که در آن همان شخص بزرگ‌سال مورد مجازات قرارگرفته بود و تنبیه‌شده بود و یک‌سوم از بچه‌ها هم ورژنی از همان فیلم را دیدند که هیچ نتیجه خاصی نداشت و آن شخص بزرگ‌سال هیچ اثر و نتیجه‌ای برای کارهایی که کرده بود، ندیده بود.
پس‌ازآن همه بچه‌ها در یک اتاق بازی پر از اسباب‌بازی‌های جذاب، ازجمله یک عروسک بوبو، رها شدند.
 

بیشتر بخوانید: بررسى تأثیر تلویزیون بر کودکان


بچه‌هایی که پاداش گرفتن آن شخص متجاوز را دیده بودند و نیز بچه‌هایی که بدون اثر و نتیجه ماندن کار او را دیده بودند (دو گروه اول و سوم) احتمال بیشتری در مورد آن‌ها نسبت به بچه‌هایی که دیده بودند شخص متجاوز تنبیه‌شده است (گروه دوم) وجود داشت که عروسک بوبو را خراب و داغان کنند.
این نتایج نشان داد که خواه‌ناخواه بچه‌هایی که به‌صورت پرخاشگرانه و خصمانه برخورد کردند، این نوع برخورد آن‌ها، به مشاهده آن‌ها بستگی داشت که تجربیات شخص دیگری را دیده بودند که پاداش گرفته بود و یا تنبیه‌شده بود و نه اینکه بر اساس تجربه شخصی خودشان عمل کرده باشند.
با استفاده از تئوری یادگیری اجتماعی، محققان سریال‌های درام طولانی‌مدت را باهدف کاهش میزان گسترش ایدز، جلوگیری از بارداری ناخواسته، تشویق و ترغیب بی‌سوادان برای باسواد شدن و توانمندسازی زنان، ساختند. این برنامه‌های تلویزیونی که در سرتاسر جهان پخش می‌شوند، شخصیت‌های جذابی را نشان می‌دهند که رفتارهای مثبت آن‌ها نتایج خوبی دارد و شخصیت‌های زننده و ناخوشایندی را نشان می‌دهند که رفتارهای منفی و بد آن‌ها منجر به اثرات نامطلوبی می‌شود و نیز مدل‌های موقتی و در حال گذر و انتقالی را نشان می‌دهند که در قالب منفی آغاز می‌کنند اما در طول زمان به مدل‌های خوب تبدیل می‌شوند و در طول زمان شخصیت آن‌ها از منفی به مثبت ارتقاء می‌یابد. از طریق این شخصیت‌ها، اقدامات مثبت و نتایج آن به‌طور نامحسوس و هوشمندانه ترسیم‌شده‌اند بجای آن‌که به‌صورت آشکار و صریح بیان شوند. این برنامه‌ها همچنین بینندگان را با شبکه‌های اجتماعی و سازمان‌هایی که می‌توانند به آن‌ها در بهبود زندگی خود کمک کنند، متصل می‌کنند.
 
برگرفته از سایت: American Psychological Association
منبع: راسخون