فرآیند فیزیولوژیکی پیچیده و تاثیرگذار خواب
 
چکیده
فرایند فیزیولوژیکی خواب که هر روز با آن هستیم و حدود یک سوم از زندگی ماست، رابطه مستقیمی با سلامت جسمی ‌و روحی ما دارد. خواب در واقع «یک عمل طبیعی نیرو‌بخش و یک فرآیند فیزیولوژیک و حس رهایی از هر آن‌چه که در اطراف شماست» می‌باشد. هم‌چنین خواب مغز را بازیابی می‌کند. این بدان معنی است که نخوابیدن به اندازه کافی به بسیاری از سیستم‌های بدن آسیب می‌رساند و در طول زمان می‌تواند به خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن و مشکلات سلامتی منجر شود.

تعداد کلمات 452/ تخمین زمان مطالعه 3 دقیقه
مترجم: جابر بوژ مهرانی
 
ما این کار را هر شب انجام می دهیم و حدود یک سوم حیاتمان را صرف این کارمی‌کنیم. بله؛ این کار حیاتی، همان خواب است.
 

خواب چیست؟

 پزشکان و دانشمندان با شروع تحقیقاتی در صدد کشف تمام راه‌ها ‌و دلایل مهم، منطقی و علمی‌هستند که نشان دهد چگونه خواب بر سلامت جسم و روح ما تاثیر می گذارد؟
طبق نظر رافائل پلائو، استاد پزشکی بالینی، روان‌پزشکی و متخصص خواب در مرکز پزشکی خواب استنفورد در ردودو سیتی کالیفرنیا، «خواب یک عمل طبیعی نیرو‌بخش و یک فرآیند فیزیولوژیک و حس رهایی ازهر آن‌چه در اطراف شماست» تعریف می‌کند.
متخصصین خواب در بخش پزشکیِ خواب دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد از تعریف مشابهی برای خواب استفاده می کنند. آن‌ها ‌می‌گویند خواب را به این صورت می‌توان تصویر کرد:
    1. یک زمان بدون فعالیت؛
    2. عملکرد معمولی بدن که به حالت دراز کشیده و چشمان بسته، انجام می‌گیرد؛
    3. فرایندی است که به وسیله آن، شما به محرک‌های خارجی کمتر پاسخ می‌دهید؛
    4. وضعیتی است که انسان از فهم و هوشیاری، خارج می‌شود (بر خلاف سایر حالت‌های هوشیاری، مانند خواب زمستانی یا کما) که البته طبق الگو فعالیت مشخص مغز و برخی از تغییرات فیزیولوژیکی همراه می‌شود؛ از جمله کاهش فشار خون و دمای بدن.

 

بیشتر بخوانید: خواب چیست؟


دکتر پیلیو می‌گوید: «صرف‌نظر از تعبیرات مورد استفاده برای توصیف خواب، حداقلش این است که ما به خواب نیاز داریم. خواب فرآیندی حیاتی است که به بدن اجازه می‌دهد، عملکرد خود را داشته باشد تا سالم بماند؛ مخصوصا این عمل برای مغز بسیار مهم است.»
دکتر پیلیو توضیح می‌دهد: «تمام بدن تحت‌تاثیر خواب است؛ به عنوان مثال، کلیه‌ها‌ تولید ادرار را کاهش می‌دهند و هضم در روده کاهش می‌یابد.»
 

چطور خواب، مغز را برای روز بعد تنظیم می‌کند؟

 خواب مغز را بازیابی می‌کند؛ این بدان معنی است که نخوابیدن به اندازه کافی به بسیاری از سیستم‌های بدن آسیب می‌رساند و در طول زمان می‌تواند به خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن و مشکلات سلامتی منجر شود.
اما سریعترین تاثیرات کم‌خوابی که شما متوجه آن می‌شوید، این است که فکر و ذهن شما را تحت‌تاثیر خود قرار می‌دهد.

 
برگرفته از سایت: www.everydayhealth.com