اضطراب اولین نشانه ایست که آلزایمر را به نمایش میدهد.
 
چکیده
در ایالات متحده، اختلالات اضطرابی بسیار شایع است. عقیده بر این بود که هر ساله نزدیک به 40 میلیون نفر از مردم آمریکا با اختلالات اضطرابی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. با این حال، به نظر می‌رسد که این احساس نگرانی و ترس، برای مقابله با آن کافی نیست. پژوهشی جدید نشان می‌دهد که در افراد مسنی که نشانه‌های حاد اضطراب در آن‌ها مشهود است، احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر نیز در آن‌ها بیشتر است.


تعداد کلمات: 576 / تخمین زمان مطالعه: 3 دقیقه
نویسنده: هونور وایتمَن
مترجم: محمدنبی داودی
 
محققان افزایش نشانه‌های اضطراب در سنین بالا را با افزایش میزان پروتئین بتاآمیلوئید که مربوط به بیماری آلزایمر است، مرتبط می‌دانند. این پروتئین در مغز افراد مسن عملکردی شناختی و عادی دارد.
دکتر نانسی دانووان، اولین محقق و نویسنده در این حوزه و کسی که به عنوان روان‌پزشک سال‌خوردگان در بیمارستان بریگهام و بیمارستان زنان در بوستون مشغول به کار است، عنوان می‌کند که نتایج حاصله، حاکی از آن است که افزایش نشانه‌های اضطراب، می‌تواند از نشانه‌های اولیۀ آلزایمر باشد. این یافته‌ها اخیراً در مجله «The American Journal of Psychiatry» به چاپ رسیده است.
آلزایمر نوعی بیماری زوال عقل است که با مشکلات حافظه، تفکر و تغییرات در رفتار، قابل تشخیص است.

 

تخمین زده شده است که نزدیک به 5/5 میلیون نفر از مردم آمریکا مبتلا به آلزایمر هستند که از بین آنان قریب به 4/5 میلیون نفر، بالای 65 سال سن دارند.
دلیل اصلی بیماری آلزایمر هنوز نامشخص است، اما دانشمندان بر این باورند که پروتئین بتاآمیلوئید نقش کلیدی در این امر دارد. این پروتئین می‌تواند با ایجاد «پلاک‌های آمیلوئید»، ارتباط میان سلول‌های عصبی در مغز افراد مبتلا به آلزایمر را متوقف کند.
دانشمندان این پلاک‌ها را به عنوان نشانۀ بیماری آلزایمر در نظر ‌می‌گیرند و تحقیقات نشان می‌دهد که افزایش میزان بتاآمیلوئید، می‌تواند ده سال قبل از شروع علائم آلزایمر رخ دهد.
بر اساس تحقیقات جدید، اضطراب می‌تواند نقش چشم‌گیری در افزایش میزان بتاآمیلوئید در میان قشر سال‌خورده ایفا کند.

کنترل اضطراب می‌تواند روند ابتلا به آلزایمر را آهسته‌تر کند

مطالعات اخیر نشان داده است که افسردگی و اضطراب می‌تواند از نشانه‌های آلزایمر باشد، زیرا علائم این بیماری روانی اغلب در مراحل اولیه بیماری رخ می‌دهد.
دکتر دانووان به همراه همکارانِ خود به دنبال مشخص کردن این هستند که آیا بتاآمیلوئید نقشی در آلزایمر دارد یا خیر. این تحقیق 270 بزرگسال بین سنین 62 و 90 سال را که دارای عملکرد شناختی و عادی بودند آزمایش شد. در ابتدای این تحقیق، همگیِ آن‌ها تحت آزمایش بُرش‌انگاری نشر پوزیترون قرار گرفتند و در طول 5 سال، هر ساله این آزمایش تکرار می‌شد تا از طریق آن میزان بتاآمیلوئید مغزشان مشخص شود.
علائم اضطراب و افسردگی در میان بزرگسالان با استفاده از 30 مرحله ارزیابی افسردگی پیری، مورد مطالعه قرار گرفت. در این آزمایش مشخص شد که افزایش علائم اضطراب در میان بزرگسالان در طول 5 سال، افزایش میزان بتا آمیلوئید در مغز را به همراه دارد. محققان بر این باورند که این نتایج حاکی از ارتباط میان بالارفتن اضطراب و علائم اولیه آلزایمر است.
دکتر نانسی دانووان: «اگر تحقیقات پیش رو، نقش اضطراب را به عنوان اولین نشانه‌‌ی آلزایمر به اثبات برساند، نه تنها پیشگیری این بیماری اهمیت می‌یابد، بلکه درمان آن، آهسته کردن روند رشد آن به طور ریشه‌ای و جلوگیری از پیشرفت این بیماری نیز، از اهمیت بالایی برخوردار است.»
دانشمندان خاطر نشان می‌کنند که تحقیقات پیش رو، نیاز به اثبات این دارد که آیا رشد علائم اضطراب افراد مسن، تاثیری در رشد بیماری آلزایمرشان دارد یا خیر.


منبع:www.medicalnewstoday.com