حواس پرتی معنویت را دور می کند.
 

چکیده
در این مقاله، من قصد دارم به شما ساده‌ترین تمرین‌هایی را آموزش دهم که به شما کمک می‌کند تا به رشد معنوی برسید. این مربوط به دین‌داری شما و یا اینکه به خدا اعتقاد دارید یا نه، نیست. معنویت در مورد آن چیزی است که روح و ذهن ناخودآگاه شما می‌خواهد، درک کند.

تعداد کلمات: 2389 کلمه / تخمین زمان مطالعه: 12 دقیقه

برگرفته از سایت اسپریچوال ری
مترجم: میترا مزینانی

"ما در توهم و ظاهر چیزها زندگی می‌کنیم. واقعیت وجود دارد. این واقعیت است. وقتی این را می‌فهمید، می‌بینید که هیچ چیز نیست و همه چیز است."
کلو رینپوچه

تمرین‌هایی برای افزایش رشد معنوی

همه ما می‌خواهیم رشد معنوی را به دست آوریم، اگر این فرایند آسان باشد. معنویت به راحتی به کسانی که به سمت آن می‌روند و به طور صحیح آن را دنبال می‌کنند، نزدیک می‌شود. ما اغلب مسیر معنویت را به دلیل حواس پرتی، از خود دور می‌کنیم، که اغلب به دلیل عدم درک افراد نسبت به آن است، و اغلب به دلیل اینکه پیگیری آن دشوار است.
معنویت در واقع چیز دشواری نیست. آن در قالب یک تفکر به نظر می‌رسد و احساس می‌شود دشوار است، تا زمانی که به عمل درآید. هنگامی که شروع به حرکت می‌کنید، سفر شما به طور خودکار شروع می‌شود و جاده‌ها شروع به باز شدن می‌کنند. این دقیقا همان چیزی است که برای معنویت نیز کار می‌کند. شما باید آن را آغاز کنید.
در این مقاله، من قصد دارم به شما چند تمرین آموزش دهم که کمک می‌کند که در دستیابی به سطوح معنوی بالاتر برسید. با تمرین آنها به طور مرتب، شما تغییر را در خود احساس می‌کنید. این جادویی نیست، بلکه حالت ذهنی است که احساسات و افکار منفی را مرتفع می‌کند و قدرت درونی شما را به شما باز می‌گرداند.


یوگا

یوگا یک عمل باستانی است که اخیرا توجه زیادی را به خود جلب کرده است. این تمرین از هند شروع می‌شود، اما در حال حاضر در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد. یوگا یک تکنیک قدیمی است که برای حفظ تناسب و دستیابی به سطوح بالاتری از معنویت استفاده می‌شود. امتداد و کشش بسیاری وجود دارد که شما در یوگا انجام می‌دهید که تن، شکل و بدن شما را تقویت می‌کند. علاوه بر آن '7 چاکراها' در داخل بدن ما را نیز باز می‌کند. گفته شده است زمانی که تمام چاکراها در یک بدن انسان باز می‌شوند، قوانین جهان و شعار خود در زمین را می‌آموزند.
یک عمل بسیار مهم تنفسی در یوگا به نام "پرانایاما" وجود دارد. در این تمرین، مجموعه‌ای از تمرینات تنفسی وجود دارد که باید تمرین کرد. این تمرین‌ها قدرت حافظه، قدرت ذهنی و فیزیکی، تمرکز و همچنین طول عمر را افزایش می‌دهد. این تمرین زمان کمی برای نفس کشیدن است اما زمانی که آن را داشته باشد، معنویت شما را دنبال می‌کند.

"هرگونه معنویت را می‌توان با تمرین یا مطالعه یوگا افزایش داد." - کریستی تورلینگتون


دعا کردن

ما از دوران کودکی دعا کرده‌ایم. ما باید برای خدای خود یا خالق دعا کنیم (اگر شما خداپرست هستید). دعا در مورد درخواست از خدا برای چیزی نیست، یا فقط اعتماد به او، این بیشتر رفتاری است که صلح درونی شما را به ارمغان می‌آورد. همانطور که می‌گویند همه ما در میان خدا هستیم، دعا کردن در واقع ذهن شما را تحریک می‌کند و بیدار می‌کند. دعا می‌تواند به صورت نماز باشد که شما آموخته‌اید یا می‌توانید خود نیز دعا کنید. روزانه عادت به دعا کنید آن می‌تواند نماز کوتاه یا طولانی باشد، تا زمانی که شما آن را با تمام اراده و عزت خود انجام دهید.

"هنگامی که شما چیزهایی را از صمیم روح خود انجام می‌دهید، احساس می‌کنید یک رودخانه در حال حرکت در شما است، یک شادی". - رومی


مدیتیشن

راه‌های مختلفی برای مدیتیشن وجود دارد. تنها در یک اتاق نشسته و چشمان خود را بسته ببندید. مدیتیشن در درون خود باقی می‌ماند بدون آنکه منحرف شود و به چیزهایی که در خارج از منزل اتفاق می‌افتد هدایت شود. حالت نشستن یوگا یک راه است، راه دیگر این است که با پای راست چهار زانو نشسته و چشمان خود را ببندید و به وضعیتی بی‌حرکت برسید. به این معنی که خودتان را از "من" و "جهان" برای آن زمان خاص دور کنید. مدیتیشن و معنویت به طور مستقیم با یکدیگر ارتباط دارند. اینگونه، عمیق‌تر به مدیتیشن می‌روید، می‌توانید سطح معنوی بالاتری را به دست آورید. راه خود را برای تفکر، یوگا، نشستن در سکوت و یا حتی آواز یا رقص انتخاب کنید، هر فعالیتی که باعث می‌شود شما خود و جهان را فراموش کنید.

" یک ساعت تفکر در کار خالق بهتر از هفتاد سال نماز است." – حضرت محمد (ص)


تمرین تنفس مناسب

جالب است اما بیشتر ما از روش تنفس صحیح پیروی نمی‌کنیم. این خیلی ساده و در عین حال همیشگی است اما هنوز بسیاری از ما اشتباه می‌کنیم. روش صحیح تنفس با پر کردن هوا تا شکم و سپس به آرامی آن را، آزاد از بینی خالی کردن است. وقتی که نفس می‌کشید شکم شما باید کشیده شود. ما از زمان بچگی به طور دائم به طور صحیح نفس می‌کشیم، اما همانطور که رشد می‌کنیم، تمایل به تحریف الگوی آن داریم. گفته شده است که زمانی که یک فرد در معرض استرس یا هرگونه بیماری، الگوی تنفس خود را به طور خودکار، غلط انجام می‌دهد. و به همین دلیل یک روش تنفس صحیح می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها را درمان کند. بله این قدرت تنفس است.

"فرشتگان در اطراف ما هستند، همیشه در هوای نفسمان وجود دارند" - آیلین الیاس فریمن

 

بیشتر بخوانید: دین‌داری و معنویت


خدمت دیگران

منظور من از خدمت به دیگران، خدمت به نیازمندان است. ما بیشتر از نیاز خود مصرف می‌کنی . زمانی را با دوستان، خانواده و افرادی که می‌شناسیم، صرف می‌کنیم. اما ما واقعا در مورد دیگران که خانواده‌هایشان آنها را رها کرده‌اند، نگران نیستیم. ما هرگز نیازی نداریم! اما گذراندن وقت با آنها باعث می‌شود تا متوجه شوید که واقعا چه چیزی در خارج از جهان به شما متصل است. و میزان درد و دغدغه‌های شما شروع به کاهش می‌کند. علاوه بر این، خدمت به دیگران در هر شکلی، احساس مسئولیت و رضایت فردی را به ارمغان می‌آورد. شما شروع به درک این می‌کنید که زندگی با وظایف و آزمایش‌ها پر شده است و هر فردی که لبخند یا گریه می‌کند با نبرد درونی خود مبارزه می‌کند. با کمک به کسی، دانش، بلوغ و قدرت برای مبارزه با آزار و اذیت خودتان را به دست می‌آورید.

"خوشبخت‌ترین افرادی که شناخته شده‌اند، کسانی بودند که خود را تنها در مورد روح خود نگران نکردند، اما برای رفع بدبختی دیگران تلاش کردند." - الیزابت کدی


 خواب

در این دنیای سریع، همه ما همیشه برای همه چیز دیر می‌کنیم و همه چیز را کوتاه می‌کنیم. و اثر آن ابتدا در الگوی خواب ما دیده می‌شود. ما زمان خواب خود را کاهش می‌دهیم و زمانی که در استرس هستیم، با آرامش نمی‌خوابیم. خواب بسیار مهم است زیرا ما در حالی که این کار را انجام می‌دهیم، ذهن ناخودآگاه خود را درمان می‌کنیم. خواب نه تنها صلح و آرامش را در ذهن ما به ارمغان می‌آورد، بلکه راه‌حل‌هایی را برای مشکلات ما، قدرت درونی و آرامش به ما می‌بخشد. هر زمان که می‌خوابید، خیلی خوب تمام نگرانی‌های شما و مشکلات کنار می‌روند. و آیا این به اندازه کافی انگیزه بخش نیست؟ پس اجازه دهید به شما بگویم که خواب زیبایی شما را نیز افزایش می‌دهد.

 "خواب بهترین مراقبه است." – دالای لاما

بیشتر ما تمام وقت، عجله داریم و در روند برای رسیدن به زمان و تعهداتمان، تمایل به دست بردن در هر چیزی هستیم که گذراست. ما طلوع خورشید را از دست می‌دهیم، تماشای درختان قدیمی، کسانی که می‌توانیم به آنها کمک کنیم، و دیگر افراد، حتی زمانی که درست در مقابل چشمان ما هستند، را از دست می‌دهیم. با مشاهده بیشتر، آنچه را که می‌فهمید، درک می‌کنید و حتی احساس می‌کنید، را کامل کنید. پس از آن شما فقط تصاویر پر زرق و برق نمی‌بینید، بلکه همچنین خار را هم خواهید دید. و این آسان‌تر خواهد بود که شما قبول کنید و درک کنید که زندگی یک جاده صاف و مستقیم نیست، بلکی سواری روی غلتکی با پرش‌های با هیجان است. 

" درک نیز تفکر است، استدلال نیز شهودی است، مشاهده نیز اختراع است " - رودلف آرنیم 


با دیگران صحبت کنید

"نسل فعلی" صبر ندارد تا به کسی گوش دهد. ما ممکن است "بشنویم"، اما واقعا "گوش" نمی‌دهیم. ما فکر می‌کنیم پیرها آهسته، خسته کننده و قدیمی هستند. اما ما فراموش می‌کنیم که آنها همه چیز را تجربه کرده‌اند. آنها در حال حاضر در یک مرحله‌ای هستند، که همه ما قصد داریم روزی به آن برسیم. به آنها گوش دهید و می‌توانید بینش‌های مختلفی را درباره چیزهایی که ما در مورد آن فکر می‌کنیم، بدست آوریم. همچنین ما فکر می‌کنیم که بچه‌ها چیزی نمی‌دانند، اما این نیز درست نیست. بنابراین، به آنها گوش کنید و با دقت نگاه کنید و بسیاری از پاسخ‌های شما را به شما نشان داده می‌دهند. 

"حقیقت را بی سر و صدا و واضح بیان کنید و به دیگران گوش دهید، حتی اگر کسل کننده و نادان به نظر برسند، آنها نیز داستان خود را دارند" – ارمن ماکس


زمانی را در طبیعت بگذرانید

 ما ساعت‌های زیادی را پشت رایانه‌های شخصی، تلویزیون‌ها و پخش کننده‌های موسیقی صرف می‌کنیم. اما ما همه چیزهای زیبای روی زمین را از دست داده‌ایم. ما از کوه‌ها صعود نمی‌کنیم، در رودخانه شنا نمی‌کنیم، نمی‌رقصیم، در باران قدم نمی‌زنیم، پرواز پرندگان را تماشا نمی‌کنیم و همچنین فراموش کرده‌ایم که شاهد ما اغلب مسیر معنویت را به دلیل حواس پرتی، از خود دور می‌کنیم، که اغلب به دلیل عدم درک افراد نسبت به آن است، و اغلب به دلیل اینکه پیگیری آن دشوار است.معنویت در واقع چیز دشواری نیست. آن در قالب یک تفکر به نظر می‌رسد و احساس می‌شود دشوار است، تا زمانی که به عمل درآید. هنگامی که شروع به حرکت می‌کنید، سفر شما به طور خودکار شروع می‌شود و جاده‌ها شروع به باز شدن می‌کنند. این دقیقا همان چیزی است که برای معنویت نیز کار می‌کند. شما باید آن را آغاز کنید.موجودات دیگر که در اطرافمان زندگی می‌کنند هستیم و این جهان به همان اندازه متعلق به آنها نیز هست. وقتتان را صرف چیزهای واقعی کنید و چیزهایی را برای رسیدن به رشد معنوی هدر ندهید. اقامت در طبیعت به شما درک و آگاهی از تمام اجزای دیگر که سیاره زمین را تشکیل می‌دهند، می‌دهد که به نوبه خود دانش روحانی شما را افزایش می‌دهد. 

"ویلیام، اگر زندگی پر از مراقبت باشد، ما هیچ وقتی برای ایستادن و خیره شدن نداریم " هنری دیویس 

در حال افزایش تلاش برای دستیابی به رشد معنوی، شما باید قدرت تمرکز خود را افزایش دهید، زیرا توانایی شما برای درک چیزها افزایش می‌یابد. افزایش قدرت تمرکز همچنین شما را قادر به مراقبه بهتر و همچنین کمک به شما در تصمیم‌گیری بهتر خواهد کرد. تمریناتی مانند "تماشای یک شمع شعله ور" در یک اتاق تاریک وجود دارد. این تکنیک بسیار معروف افزایش تمرکز است. یک شمع را در یک اتاق تاریک روشن کنید و چشم خود را بر روی آن متمرکز کنید، بدون اینکه پلک بزنید به مدت 10 دقیقه. در ابتدا شما ممکن است هیچ چیز احساس نکنید اما بعدا متوجه خواهید شد که چگونه آن به شما قدرت بخشیده است. آن را به طور مرتب انجام دهید، هر زمان که وقت داشتید و زمانی که حواس پرتی در اطراف وجود نداشته باشد.

"موفقیت در هر تلاشی مستلزم توجه دقیق به جزئیات و کل تمرکز است. " - ویلی ستون


سپاسگذار باشید

تعداد بسیار کمی از افراد هستند که می ‌انم که سپاسگزارند. اکثر مردم دیگران را سرزنش می‌کنند، در مورد اینکه زندگی آنها چقدر وحشتناک است و چگونه آنها آرزو داشتند که خداوند در مورد آنها عادل باشد. همه حرف می‌زنند و انتقاد می‌کنند اما به اینکه چه چیزهایی دارند فکر نمی‌کنند؟ در مورد هر آنچه که دارید و کجا امروز هستید؟ در مورد همه کسانی که در واقع دوستشان دارید، مراقبت از خود و کمک به خود در مورد شناخت خدا شما را سالم نگه می‌دارد، وقتی که بسیاری از مردم در سونامی و زلزله می‌میرند. زندگی هیچکس کامل و بدون مشکل نیست و همه شما حتی یک نفر را اینگونه نمی‌شناسید و پس به من اعتماد کنید، فردی که زندگی خود را بهتر کرده است و علاوه بر آن این شخص از همه آنچه که دارد تشکر می‌کند، ایده آل است. خدا را یا خالق هر چیز زیبایی که در اطراف شما وجود دارد را شکر کنید و برای همه آنچه که دارید سپاسگذار باشید، زیرا ممکن است هرگز نتوانید وقتی زمان از شما گرفته شده است، فرصت کنید که متوجه شوید که حتی آنها را داشته‌اید. 

"قلب ناراحت. .. هیچ رحمتی را نمی‌بیند، اما قلب شکرگزار هر روز آن را می‌بیند، همانطور که آهنربا آهن را پیدا می‌کند، به طوری که هر ساعت، از برکت‌های آسمانی بهره‌مند می‌شود! » - هنری وارد بیچر

شما همه را در زندگی خود مسئول می‌دانید، بدون توجه به آنچه که برای شما اتفاق افتاده است، شما تنها شخصی هستید که مسئول آن هستید. حتی اگر کسی شما را فریب داده و شما را ناراحت کرده است یا حتی اگر جدایی والدین شما باعث خراب شدن زندگی یا هر چیز دیگری برای آن موضوع شود، تصمیم‌گیری در مورد واکنش و رفتار به نحوی صورت می‌گیرد. ما افرادی داریم که دوست داریم و معتقدیم که آنها با ما هستند. صرف‌نظر از این، ما همه افرادی هستیم که بسیاری از افراد دیگر خواستار زندگی ما هستند. همه چیزهایی که امروز دارید و هر ایده‌ای که ایجاد می‌کنید، آینده شماست، که به این معنی است که شما که هستید و همیشه هر فرد مسئول زندگی خود است.

 "شما مظهر اطلاعاتی هستید که قبول می‌کنید و به آنها عمل می‌کنید. برای تغییر شرایط خود شما باید تفکر و اقدامات بعدی خود را تغییر دهید. " 

اگر هیچ چیز انگیزه شما را برای بهبود و حرکت به جلو افزایش نمی‌دهد، از یک برنامه روانشناسی معکوس استفاده کنید که «آنچه در اطراف اتفاق خواهد افتاد» می‌شود. هر کاری که انجام می‌دهید، خوب یا بد، بدون هیچ استثنائی به شما برمی‌گردد. بنابراین شما آگاهانه تصمیم می‌گیرید. اگر در مورد چیزهای خوب یا بد بدانید، به همان نیرو می‌رسید. و درک این واقعیت و تبدیل آن به واقعیت، معنویت است. ذهنیت جادویی نیست، بلکه بیشتر حالت ذهن و استقلال ذهن و ذهن شماست که مسئولیت زندگی‌تان را بر عهده دارد. اگر می‌خواهید بدانید چقدر در معنویت رشد کرده‌اید، فقط ببینید که چقدر دیگران را دوست دارید و در این جواب شما است. اگر احساس عشق به همه کس و همه چیز در اطراف خود داشته باشید یا حتی اگر تقریبا وجود داشته باشد، بدانید که از نظر روحانی رشد کرده‌اید. رسیدن به آن سخت نیست، اما به تصمیم‌گیری نیاز دارد. بنابراین، هرگز آن را از دست ندهید. رشد معنوی تنها با پیروی از تمرینات فوق به دست نخواهد آمد، بلکه شما باید رژیم غذایی مناسب، ورزش منظم و مدیریت زمان خود را نیز به خوبی انجام دهید. همیشه این نقل قول معروف را به یاد بیاورید:

"در عمق تاریکی می‌توانید فرود آیید و هنوز هم زندگی کنید، اندازه‌گیری دقیقی از ارتفاع است که می‌توانید به آن دست پیدا کنید" – پلینی الدر.


منبع: راسخون