پارچه های با قابلیت تولید لباس
 

چکیده
یک گروه از محققین در دانشگاه فلوریدای مرکزی در اوراندو، وسیله ای توسعه دادند که بوسیله ی آن می توان انرژی خورشید را بهره برداری و ذخیره سازی کرد. آنها یافته های خود را در طی ماه های اخیر در مجله ی نیچر به چاپ رساندند.


تعداد کلمات: 278 کلمه / تخمین زمان مطالعه: 2 دقیقه

نویسنده: یون یو
مترجم: حبیب الله علیخانی


سلول های خورشیدی که می توان آنها را پوشید

این وسایل نازک و شبه نواری، حاوی سلول های خورشیدی در یک سمت و بخش های ذخیره سازی در سمت دیگر هستند. این مواد نازک و انعطاف پذیر می توانند برای تولید پارچه های با قابلیت تولید لباس، مورد استفاده قرار گیرند. تصور کنید که روزی بتوانید با این لباس ها، گوشی همراه خود را شارژ کنید در حالی که در حال پیاده روی در پارک هستید. در واقع استفاده از این پارچه ها در یک کت زمستانی و استفاده از چند هیتر برقی، قابلیت گرم کردن یک اور کوت در طی زمستان را فراهم می آورد. برق تولیدی از این پارچه ها می تواند همچنین برای روشن کردن ادوات GPS مورد استفاده در لباس سربازها نیز استفاده شود.
 

بیشتر بخوانید: تاریخچه و پیشرفت های علمی در سلول های خورشیدی


در حالی که محققین و مهندسین در حال توسعه ی پیل های خورشیدی با بازده بالاتر هستند تا بتوانند روزی از این سلول ها برای تولید برق بخش های خانگی و تجاری استفاده کنند، این وسایل ابداعی می تواند موجب فراهم آمدن انرژی برق برای وسایل برقی کوچک مانند گوشی های همراه شود. در واقع استفاده از پیل های سوختی کوچکتر و با بازده بالاتر، موجب می شود تا تکنولوژی های جدیدی در آینده عملی شوند مانند ماشین ها و هواپیماهای تمام خورشیدی.
 

منبع
https://www.insidescience.org
استفاده از مطالب این مقاله با ذکر منبع راسخون، بلامانع می باشد.