سلامتی اسپرم
 
چکیده:
در تحلیل و تحقیقاتی که در سال 2017 بر روی 43 هزار مرد در سرتاسر دنیا انجام شد بدست آمد که شمارش اسپرم های مردان از سال 1973 تا سال 2011 به طور قابل توجهی کاهش داشته اند و تعداد آنها در مردان کم شده است. چگونه سلامت اسپرم و تعداد آن ار بالا ببریم. خوب خوردن. ویتامین B_12. ویتامین C. آجیل و خشکبار.

تعداد کلمات : 1132 / تخمین زمان مطالعه : 6 دقیقه

اسپرم

مترجم: سید محمد حسن هاشمی

چالش باروری یکی از مهمترین و سخت ترین چالش ها برای انسان است. این موضوع می تواند روی بسیاری از روابط و احساسات تاثیر بگذارد. وقتی حرف از باروری به میان می آید به طور طبیعی موضوع سلامت اسپرم مرد به میان می آید.

دیدگاه کلی: البته باید گفت موثر بودن و عملی بودن اسپرم مردان وابسته به سلامت اسپرم است که خیلی ها نیز اطلاعاتی در این مورد ندارند. در تحلیل و تحقیقاتی که در سال 2017 بر روی 43 هزار مرد در سرتاسر دنیا انجام شد بدست آمد که شمارش اسپرم های مردان از سال 1973 تا سال 2011 به طور قابل توجهی کاهش داشته اند و تعداد آنها در مردان کم شده است. آمیزش، باروری و حاملگی از موضوعاتی است که به مسائل زیادی بستگی دارند و یکی از مهمترین آنها را میتوان سلامت اسپرم برشمرد. سلامت اسپرم برای تولید نسل سالم و همچنین سلامت زندگی خانواده بسیار موثر می باشد.برای اینکه انسان اسپرم سالمی داشته باشد یکسری از راه کارهای مهم در این تحقیق و مقاله  ارائه می شود.

چرا سلامت اسپرم مهم است؟
ناباروری، تنها مشکل زنان نیست. در یک سوم از ناباروی ها مشکل اصلی مردان هستند و نباید این موضوع را فراموش کرد. سلامت اسپرم مهم است زیرا اسپرم سالم می تواند نقش مهمی در سلامت حاملگی مادر و جنین و همچنین نوازادی که به دنیا خواهد آمد ایفا کند.
سلامت اسپرم حتی میتواند در اضافه وزن نوزاد و سطح استرس او نیز تاثیر بگذارد و متخصصان، هر روز تاثیرات مهمتری را در این زمینه بدست می آورند. سلامت اسپرم را باید از نظر کیفیت، جنبندگی وشکل و ظاهر آن بررسی کرد.

چگونه سلامت اسپرم و تعداد آن ار بالا ببریم
خوب خوردن
شما چیزی هستید که آن ها را میخورید و اسپرم شما نیز مستقیما از غذای شما تغذیه می کند. غذاهای بد می توانند روی سلامت اسپرم تاثیر منفی داشته باشند همانطور که غذاهای خوب می توانند تاثیر مثبت بگذارند. اسپرم مردمی که با رژیم غذایی غربی روزهای خود را سپری می کنند و رژیم آنها شامل گوشت، حبوبات، لبنیات، شیرینی و غذاهای اسنک و پیتزا می باشد کاملا با اسپرم افرادی که مرغ، ماهی و میوه و حبوبات می خورند متفاوت است. علاوه بر موارد غذایی، برخی از ویتامین ها نیز برای سلامت اسپرم بسیار مفید هستند.
 
ویتامین B_12
 این ویتامین در گوشت، ماهی و لبنیات یافت می شود. این ویتامین روی بدن شما تاثیرات مثبتی گذاشته و می تواند از اسپرم شما در مقابل استرس ها و ناملایمات مراقبت کند.
 
ویتامین C
خوردن بیشتر پرتقال، سیب زمینی و گوجه و اسفناج می توانند شمارش اسپرم ها را افزایش دهند. در برخی موارد ادامه دادن خوردن این نوع غذاها بطور منظم، حتی تعداد اسپرم ها را می تواند دوبرابر بکند.
 
شما چیزی هستید که آن ها را میخورید و اسپرم شما نیز مستقیما از غذای شما تغذیه می کند. غذاهای بد می توانند روی سلامت اسپرم تاثیر منفی داشته باشند همانطور که غذاهای خوب می توانند تاثیر مثبت بگذارند. اسپرم مردمی که با رژیم غذایی غربی روزهای خود را سپری می کنند و رژیم آنها شامل گوشت، حبوبات، لبنیات، شیرینی و غذاهای اسنک و پیتزا می باشد کاملا با اسپرم افرادی که مرغ، ماهی و میوه و حبوبات می خورند متفاوت استآجیل و خشکبار
آجیل و خشکبار رابطه طولانی مدتی با سلامت قوه جنسی داشته و تحقیقات سال 2018 نیز که بر روی 119 مرد انجام شده است نشان داده است که خوردن مرتب این نوع مواد غذایی به مدت 14 هفته می تواند شمار اسپرم را در مرد تا 16 درصد افزایش دهد. لیکوپن در مواد غذایی مانند گوجه و هندوانه که رنگ آنها قرمز است وجود دارد. این ماده می تواند گونه های اکسیژن واکنش پذیرس را کاهش دهد. این گونه ها در صورت ازدیاد می توانند به دی ان ای فرد و همچنین اسپرم ها ضربه بزند.
 
ورزش کردن اما نباید زیاده روی کرد
ورزش کردن می تواند شمارش و جنبش و حتی شکل اسپرم را تغییر بخشد. در تحقیقات سال 2005 بدست آمد که ادغام تمرین های ورزشی و فعالیت های آرام می توانند مستقیما کیفیت اسپرم های پیر و ضعیف را هم فعال کنند. البته اضافه وزن و چاقی نیز می تواند به اسپرم ضربه بزند و عمر قدرت جنسی را کاهش دهد. تمرین و ورزش کردن و کاهش وزن می تواند شمارش اسپرم را بالا برده و کیفیت آنها را در طور چند هفته بالا ببرد. روزانه 20 دقیقه پیاده روی و تمرین های ورزشی سبک می توانند با آزاد کردن هورمون ها، عمر جنسی انسان را افزایش داده و گردش خون بهتری در بدن جریان یابد. فعالیت فیزیکی شدید، به خصوص دوچرخه سواری، دویدن و کوهنوردی، به کاهش کیفیت مایع منی منجر می شود. این ممکن است به دلیل صدمه از صندلی های دوچرخه یا حرکت اسکروتوم و یا تغییرات هورمون ناشی از استرس نیز باشد. یک مطالعه در سال 2003 نشان داد که موشهای نری که در معرض افزایش ارتفاع بودند، تعداد اسپرم پایین تری داشتند.
 
شرت های بلند یا کوتاه؟
ابتدا اجازه دهید که موضوع را روشن کنیم. یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که تقریبا هیچ تفاوتی در نوع لباس و تعداد اسپرم وجود ندارد. اما پس از آن، مطالعه ای که در سال 2018 انجام شد، نشان داد که مردانی که شرت های بلندی  می پوشند نسبت به افرادی که شرت بلند نمی پوشند، 17 درصد اسپرم بیشتری دارند. البته این به معنی نیست که سریعا تمامی لباس های خود را تغییر دهید زیرا همچنان نتایج تحقیقات در مورد مورد نوع لباس پوشیدن و اینکه تا چه اندازه اینکار می تواند روی شمارش اسپرم ها  تاثیر بگذارند نامشخص است.
 
استفاده از مکمل ها غذایی
اگر به دنبال افزایش کیفیت اسپرم خودتان هستید، می توانید با استفاده از ویتامین های مختلف و مواد معدنی موجود در خوردنی هایی که روزانه مصرف میکنید، کیفیت اسپرم خود را افزایش دهید. شما همچنین می توانید با استفاده از مکمل های ویتامینی به طور روزانه سلامت اسپرم خود را بهبود بخشید.  برای مثال باید گفت ویتامین C  برای جنبش و حرکت اسپرم، ویتامین D  برای غنی شدن آن و زینک ها برای از بین بردن سطح پایین آن موثر هستند.
 

   بیشتر بدانید :  4 راه افزایش قدرت باروری مردان


از محصولان شیمیایی پرهیز کنید
محصولات شیمیایی می توانند با ایجاد هورمون هایی موجب اختلال در بدن شما بشوند. این مواد موجود در غذای شما می تواند تنظیم بدن شما را بهم ریخته و حتی در شمارش و قدرت و جنبش اسپرم بدن شما تاثیر بگذارد.
 
 به طور خلاصه اگر بخواهیم توضیح دهیم این است که مواد شیمیایی به هیچ عنوان نمی توانند برای بدن انسان مفید واقع شوند. راه حل ساده نیز این است که در موقع مصرف غذاها شما مواد غذایی طبیعی را جایگزین محصولات شیمیایی بکنید و حتی ظروف غذایی پلاستیکی خود را کنار گذاشته و از شیشه و یا استیل استفاده کنید.

برگرفته از سایت:  www.healthline.com