0
ویژه نامه ها

براي ترک سيگار از کجا شروع کنيم؟

اگر شما سيگاري قهاري نيستيد و تنها روزي چند نخ مي کشيد، مطمئن باشيد که ترک راحت و بدون دردسري خواهيد داشت. براي ترک سيگار تنها نياز به تحولي روحي و رواني داريد تا خود را وادار به شروع ترک کنيد. مي توانيد پس از ترک، مزه غذاها را بهتر درک کنيد، زندگي را شفاف ببينيد و از وقت و پول خود بهتر استفاده کنيد. با ترک سيگار، سيگاري نشدن فرزندانتان را تا حد
براي ترک سيگار از کجا شروع کنيم؟
براي ترک سيگار از کجا شروع کنيم؟
براي ترک سيگار از کجا شروع کنيم؟

نويسنده: دکتر آرش نيک خلقاگر شما سيگاري قهاري نيستيد و تنها روزي چند نخ مي کشيد، مطمئن باشيد که ترک راحت و بدون دردسري خواهيد داشت. براي ترک سيگار تنها نياز به تحولي روحي و رواني داريد تا خود را وادار به شروع ترک کنيد.
مي توانيد پس از ترک، مزه غذاها را بهتر درک کنيد، زندگي را شفاف ببينيد و از وقت و پول خود بهتر استفاده کنيد. با ترک سيگار، سيگاري نشدن فرزندانتان را تا حد زيادي تضمين مي کنيد و بالاخره اينکه زود نمي ميريد و کودکان و همسرتان به جاي از دست دادن شما، فردي مصمم، با اعتماد به نفس بالا و شجاع را به عنوان يار و پشتوانه خود، خواهند داشت. با ترک سيگار بوي بد دهان، سرفه، تنگي نفس، سردرد، دندان هاي زرد و کثيف، پوست تيره و چروکيده با شما خداحافظي مي کنند.

پيش ازترک چه کنيم؟

1-پيش از ترک کامل، سعي کنيد مکان هايي را به عنوان مکان هاي ممنوعه براي استعمال سيگار قلمداد کنيد، سپس در اين مکان ها مثلاً منزل، محل کار و يا اماکن عمومي، به هيچ عنوان سيگار نکشيد.همسر و فرزندان فرد سيگاري، افراد بسيار مناسبي براي کمک به ترک هستند. استفاده از اين دو اهرم، هنگام ترک سيگار، بسيار کمک کننده و مفيد است. اولين فکري که به ذهن افراد سيگاري خطور مي کند، اين است که چرا بايد سيگار را ترک کنم؟ دلايل شما براي ترک سيگار نقش مهمي را در ادامه روند ترک، برعهده دارند. در جواب بايد گفت با ترک سيگار خطر عوارض سيگار به تدريج از شما فاصله گرفته و شما شخصيتي مقبول و معقول در ميان اطرافيان خود به دست خواهيدآورد.
2-براي ترک بايد ايجاد انگيزه کرد. انگيزه يعني تلاش براي رسيدن فرد سيگاري به اينکه خود بخواهد نه ديگران،. به عبارت ديگر اطرافيان تنها مي توانند در ايجاد انگيزه، کمک کننده باشند و اين خود فرد است که بايد انگيزه را در خود ايجاد کند.
3-ليستي از معايب و فوايد سيگار را تهيه کنيد. آن را منصفانه بخوانيد. با توجه به کليه جزييات، اگر تمايل به ترک پيدا کرديد، آن را عقب نيندازيد و حتماً شروع کنيد.
4-زمان و نوع کاري را که با آن سيگار مي کشيد، مشخص کنيد و به دلايل سيگار کشي خود در آن زمان، و احساسي که بعد از مصرف سيگار داشته ايد، فکر کنيد.
5-در پايان هر روز، الگوي سيگار کشيدن خود را مرور کرده ببينيد که چه چيزي شما را وادار به سيگار کشيدن مي کند؟ کار سخت؟ عصبانيت؟ کسالت؟ تفريح و تفنن؟ بي کاري و يا موقعيت هاي خاص ديگر؟ بعد از شناخت آن، روش هاي ديگري را براي رو به رو شدن با احساسات و شرايط خود جستجو کنيد.

طلب ياري از دوستان

درترک سيگار، از دوستان خود ياري بطلبيد. درست مانند هنگامي که کار يا مشکلي داريد و از دوستان خود کمک مي خواهيد، در اين زمينه هم از دوستان خود طلب ياري کنيد زيرا وقتي بار مسووليت کاري را با دوستان تقسيم مي کنيد، راحت تر مشکل حل مي شود. اگر هم زمان با دوستي ديگر ترک مي کنيد، به تقويت انگيزه خود کمک کنيد، يکديگررا درک کرده و در لحظات سخت با يکديگر هم صحبتي و همفکري کنيد. با نقل وانتقال تجربيات خود و ديگران به يکديگر، در اين راه قدم هاي محکم و موثري برداريد.

ترک را آسان نگيريد

همان گونه گه گفته شد، ترک سيگار را نبايد ساده و سهل پنداشت. برعکس تصور عام که بر اين عقيده اند که با مشکل دانستن يک کار، تمايل فرد به انجام آن کار کمتر مي شود و از ترس سختي آن کار، تن به آن نمي دهد، بايد گفت که اگر اطرافيان فرد و خود فرد اين کار را بزرگ بدانند، هم با آمادگي بيشتري پيش مي روند و هم براي انجام کار بزرگ تر تشويق شده و از اعتماد به نفس فزاينده اي برخوردار مي شوند. چه بسا با ادامه روند ترک و علم به اينکه اين کار بزرگ را انجام داده اند، اعتماد به نفس بالا و بالاتري پيدا کرده و در نتيجه قدم هاي بعدي را موثرتر بر مي دارند. اين موضوع سبب مي شود که اگر يک بار موفق نشدند، نااميد نگردند و باز هم دلگرم باشند چرا که حتي تلاش براي انجام کاري سخت و مقاومت نسبي در برابر آن، خود نوعي پيروزي است. مانند مساوي با شکست در مسابقات با گل کمتر، در مقابل حريفي قدرتمند.

يک سوال

دراينجا اين سوال پيش مي آيد که چرا شروع ترک سخت است؟ اصولاً انسان ها از هر تغييري در زندگي خود هراسان هستند چرا که هر تغييري، انرژي و وقت آنان را به طور مضاعف گرفته و نياز به تلاش و حرکتي فزاينده را بيشتر مي کند، پس انسان ها از هرگونه تغييري در ابتدا گريزان اند. اين اصل در همه اجزاي دنيا حکم فرماست بنابراين عيب محسوب نمي شود. چه بسا ماشيني که در حال هل دادن آن هستيم،در چند ثانيه اول حرکت، انرژي و وقت بيشتري را مي طلبد. به عبارت ديگر هر حرکت و تغييري در ابتدا سخت و انرژي گير است. با اين شناخت، بهتر و با اعتماد به نفس بيشتري جلو مي رويم. از خطاها و کندي ابتدايي حرکت خود دلسرد نمي شويم بلکه با گذشت هر لحظه، اين اميد را تقويت مي کنيم که هر لحظه از لحظه قبل آسان تر خواهد بود و با اين اميد پيش مي رويم.

حقايق را نمي شود کتمان کرد.

پيش نياز ترک اين است که ابتدا با خود صادق بوده متعهد و آماده براي تلاشي مضاعف باشيد. شما سيگار را ترک مي کنيد؛ چون قاطعانه معتقديد سيگار کشنده و مرگبار است. اگر تزلزلي در اين فکر به وجود آيد و مجدد وسوسه شويد که سيگار بکشيد، در رخداد اين حقيقت هيچ گونه خللي ايجاد نشده و اين اتفاق، يعني مرگ ناگهاني در اثر سيگار، حتي با يک سيگار نيز مي تواند به وقوع بپيوندد.
منبع:روزنامه سلامت شماره 228
نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما