0
ویژه نامه ها

نماز غفیله جهت برآورده شدن حاجت

برای اینکه با متن نماز غفیله و همچنین فضیلت این نماز بیشتر آشنا بشوید با ما همراه باشید.
نماز غفیله جهت برآورده شدن حاجت

نمازغفیله چیست؟

نماز غفیله از جمله نمازهای مستحب است که بین نماز مغرب و عشا خوانده می شود.


چرا این نماز را غفیله نامیده اند؟

غفیله اسم مصغر از غفلت به معنی غفلت کوچک است. بین مغرب و عشا را ساعت غفلت می نامند زیرا در این ساعت شیطان سعی می کند افراد را از یاد خدا و فضیلت نماز نافله غافل کند


وقت خواندن نماز غفیله

زمان خواندن نماز غفیله بعد از نماز مغرب است تا زمانی که سرخی سمت مغرب از بین برود (حدود یک ساعت و نیم بعد از مغرب).

 


نماز غفیله چگونه خوانده می شود؟

نماز غفیله دو رکعت است. که هشام بن سالم از امام صادق (ع) نحوه خواندن نماز غفیله را این گونه نقل کرده است:
 
 رکعت اول
در رکعت اول بعد از سوره حمد آیه سوره خوانده می شود:
 
«وَ ذَا النُّونِ إِذْ ذَهَبَ مُغَاضِبًا فَظَنَّ أَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَیْهِ فَنَادَىٰ فِی الظُّلُمَاتِ أَنْ لَا إِلَٰهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحَانَکَ إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ. فَاسْتَجَبْنَا لَهُ وَ نَجَّیْنَاهُ مِنَ الْغَمِّ ۚ وَ کَذَٰلِکَ نُنْجِی الْمُؤْمِنِینَ»

نماز غفیله جهت برآورده شدن حاجت
 

ترجمه:

«و ذاالنون [= یونس‌] را (به یاد آور) در آن هنگام که خشمگین (از میان قوم خود) رفت و چنین می‌پنداشت که ما بر او تنگ نخواهیم گرفت (امّا موقعی که در کام نهنگ فرو رفت) در آن ظلمتها (ی متراکم) صدا زد: «(خداوندا!) جز تو معبودی نیست، منزهی تو، من از ستمکاران بودم».ما دعای او را به اجابت رساندیم و از آن اندوه نجاتش بخشیدیم و این گونه مؤمنان را نجات می‌دهیم.»
 
 رکعت دوم
در رکعت دوم بعد از سوره حمد آیه سوره خوانده می شود:
«وَ عِنْدَهُ مَفَاتِحُ الْغَیْبِ لَا یَعْلَمُهَا إِلَّا هُوَ ۚ وَ یَعْلَمُ مَا فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ ۚ وَ مَا تَسْقُطُ مِنْ وَرَقَةٍ إِلَّا یَعْلَمُهَا وَ لَا حَبَّةٍ فِی ظُلُمَاتِ الْأَرْضِ وَ لَا رَطْبٍ وَ لَا یَابِسٍ إِلَّا فِی کِتَابٍ مُبِینٍ.»

ترجمه:
«کلیدهای غیب، تنها نزد اوست و جز او، کسی آنها را نمی‌داند. او آنچه را در خشکی و دریاست می‌داند؛ هیچ برگی (از درختی) نمی‌افتد، مگر اینکه از آن آگاه است و نه هیچ دانه ای در تاریکی های زمین و نه هیچ تر و خشکی وجود دارد، جز اینکه در کتابی آشکار [= در کتاب علم خدا] ثبت است.»

برای اطلاع از تعقیبات مشترک نمازها کلیک کنید!
 
 قنوت نماز غفیله
در قنوت نماز غفیله این دعا خوانده می شود:
«اللّهُم َّ إِنِّی اسأَلُک َ بِمَفاتِح ِ الغَیب ِ الَّتِی لا یَعلَمُهَا الَّا انت َ ان تُصَلِّی َ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آل ِ مُحَمَّدٍ وَ ان تَفعَل َ بِی کَذا وَ کَذا»

به جای کذا و کذا حاجات خود را به زبان بیاورید و سپس بگویید:
«اللّهُم َّ انت َ وَلِی ُّ نِعمَتِی وَ القادِرُ عَلَی طَلِبَتِی تَعلَم ُ حاجَتِی فَأسأَلُک َ بِحَق ِّ مُحَمّدٍ وَ آل ِ مُحَمَّدٍ عَلَیه ِ وَ عَلَیهِم ُ السَّلام ُ لَمَّا قَضَیتَهَا لِی»

ترجمه:
«اى خدا از تو درخواست مى ‏کنم به حق اسرار پنهانى که جز تو کسى داناى آن اسرار نیست که درود بر محمد (ص) و آل او فرستى و حاجت هاى من چنین و چنان را بر آورى (به جاى چنین و چنان حاجتش را ذکر کند). خدایا تو ولى نعمت من هستى و قادر بر انجام مقصود من، حاجتم را مى ‏دانى. پس درخواستم از تو این است که قسم به حق محمد و آل او (ع) که حاجتم را بر آورى.»


فضیلت نماز غفیله

نماز غفیله را نماز توبه کنندگان هم می نامند. در روایات ثواب این نماز را از روزه گرفتن بیشتر دانسته اند. همچنین امام صادق (ع) از پدرش و او از پدرانش روایت کرده است که پیامبر اکرم (ص) فرمود:
«در ساعت غفلت (بین مغرب و عشا) نماز نافله گزارید هر چند دو رکعت ساده نماز باشد؛ زیرا آن دو رکعت سرای ارجمندی و بهشت را به دنبال دارد.»

 قسمتی از ذکر این نماز که در رکعت اوّل خوانده می‌شود به ذکر یونسیه معروف است و همان دعایی است که حضرت یونس(ع) موقعی که در شکم ماهی بود خواند و برای نجات خود از خدا کمک خواست. ذکر دیگر نماز غفیله که در رکعت دوم خوانده می‌شود، از اسرار غیب و علم و قدرت خدا و وسعت دایره حکم و فرمان او سخن می‌گوید.(در سوره انعام، آیه 59 آمده است)

روایات دیگری هم در باب فضیلت نماز غفیله وجود دارد که برخی از آن ها به این شرح است:

پیامبر (ص):
«دو رکعت نماز غفیله را که بین نماز مغرب و عشاست ترک نکنید.»

 از پیامبر(ص) نقل شده که فرمودند:
«این ذکر از اسم اعظم خداست و موجب برآورده شدن دعاها می باشد.»

امام صادق (ع):
«هر کس این دو رکعت را در بین نماز مغرب و عشا بخواند و به این دعا تبرک جوید و حاجت خود را از حضرت حق طلب کند خداوند حاجت او را بر آورده نموده و آن چه را که بخواهد به او کرامت می کند».


نماز غفیله به جای نافله

طبق نظر برخی از مراجع تقلید از جمله آیت الله مظاهری دو رکعت نماز نافله مغرب را می توان به صورت نماز غفیله بجا آورد. با اینکه نماز غفیله از جایگاه ارزشمند و والایی برخوردار است اما با وجود سفارشات بسیاری که بر خواندن نمازهای نافله شده است خواندن نوافل بر خواندن نماز غفیله ترجیح داده شده است. البته باید چند نکته را در نظر گرفت:
  1. گاه انسان از لحاظ روحی و حالات درونی خود، ترجیح می دهد که نماز غفیله را بخواند زیرا مفاهیم موجود در اذکار نماز غفیله را با حالات روحی خود هماهنگ تر و مناسب تر می بیند.
  2. با وجود اینکه نماز نافله مغرب و نماز غفیله مجزا از یکدیگر هستند اما در صورت کمبود وقت می توان یکی از نافله های دو رکعتی مغرب را به شکل نماز غفیله خواند.
نافله مغرب ارجح است و می تواند نماز غفیله را به هر دو نیت به قصد رجاء بخواند و امید است ثواب هر دو داده شود.
 

منبع: 

بخش نماز و عبادت سایت راسخوننظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما