پیشرفت‌هایی در تحقق واقعیت ترکیبی

به لطف شکاف چشمی (Oculus Rift) و حرکت جهشی (Leap Motion)، واقعیت ترکیبی در حال امکان پذیر شدن است.
پنجشنبه، 8 اسفند 1398
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
پیشرفت‌هایی در تحقق واقعیت ترکیبی
واقعیت مجازی در چندین نسخه جدید و بلند پروازانه با واقعیت افزوده رو به رو می‌شود و واقعیت ترکیبی را شکل می‌دهد. در مرحله فاز توسعه سه ساله خود، هدست Oculus Rift (شکاف چشمی) برای رمزگذارانی که علاقه‌مند به ایجاد تجربه‌های همه جانبه واقعیت مجازی هستند، یک دست گرمی بوده است. و در حالی که توسعه دهندگان سه سال فرصت داشتنند با یک تکه فناوری بازی کنند، برخی از ترکیبات عصبانی کننده، مانند یک اسکلت بازی یا تردمیل همه کاره را جمع و جور می‌کردند. تاکنون، تجربیات نو آورانه مجازی دقیقاً همان مجازی بوده‌اند -  یعنی محدود به دنیای داخلی هدست Oculus Rift. . اما این به لطف یک پروژه جدید است که به شما امکان می‌دهد اشیاء مجازی موجود در هوا را در مقابل خود مشاهده کنید و دستکاری کنید، انگار هولوگرام‌های ملموسی بوده‌اندکه تغییر کرده‌اند.

این پروژه به کنترلر Leap Motion (حرکت جهشی) متکی است، یک وسیله کوچک گوی مانند که حرکت بازو و دست شما را رد یابی می کند. قبلاً Oculus و Leap Motion حمایت از نرم افزارهای یکدیگر را آغاز کردند و این ساختن دقیقا این نوع نرم افزار را برای توسعه دهندگان آسانتر کرد.

مهندس نرم افزار Leap ، در ویدئویی که برای رویداد بزرگ اداری تهیه شده است، سیستم جدید را با مدیریت ویندوز برنامه در هوا در جلوی خودش، و پیمایش لیست‌ها و حتی کاهش روشنایی محیط اطراف خود به نمایش می‌گذارد. او امکاناتی را برای شیفت بین فضای واقعیت مجازی و واقعیت افزوده بسیار فراتر از فضای اداری تصور می‌کند.

بدیکیان به ویرد گفت: "شما می‌توانید گذرگاه را تغییر وضعیت بدهید هنگامی که ملازم پرواز دارد نوشیدنی‌تان را به شما تحویل می‌دهد، و سپس دو باره آن را تغییر وضعیت بدهید تا تجربه فیلم همه جانبه 3 بعدی شما از سر گرفته شود. "

این ویژگی همچنین می‌تواند به رفع برخی نگرانی‌ها مبنی بر قطع ارتباط Oculus و دیگر سیستم عامل‌های واقعیت مجازی از دنیای واقعی کمک کند. با استفاده از این ویژگی، کاربران می‌توانند به سرعت از فضای مجازی خود خارج شوند و یاطاقان‌های فیزیکی خود را بهدست آورند – خطری که به ویژه به هنگام کار با ضبط حرکت وجود دارد.

اما توسعه دهندگان Leap تنها افرادی نیستند که در مورد استفاده از کنترلر برای Oculus کاوش می‌کنند. به عنوان مثال، دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه École Nationale Supérieure d'Ingénieurs Sud Alsace فرانسه به تازگی یک پروژه شش هفته‌ای را برای ایجاد یک فضای تعاملی سه بعدی با استفاده از Leap Motion و Oculus در نظر گرفتند و محیط خود را با موتور بازی Unity کدگذاری کردند.

چند سال گذشته، ژورنال پاپیولار ساینس نوشت که "دانشجویان پزشکی ممکن است تورهای پیاده روی نانو مقیاس در مغز را بگیرند." و این تقریباً نزدیک به کاری است که دانش جویان صف شکن، Paul Bourgeois و Cyprien Beaucreux در تلاشند انجام دهند. آنها پس از ساختن یک اتاق عمل مجازی، به سمت آموزش تخصصی پزشکی مانند دوره‌های مقدماتی برای جراحان روی می‌آورند.

Paul Bourgeois در یک ایمیل نوشت: "با هدست واقعیت مجازی و Leap ، این مبتدیان می‌توانند در دنیایی که برای آنها ایجاد شده است آموزش دهند، با همان ابزارهایی که در دنیای واقعی وجود دارد، یک بیمار با همان تشخیص و بدنی با خصوصیات واقعی." "مطمئناً احساس یک ابزار واقعی در دست او تغییر نخواهد کرد، اما می‌تواند حرکات صحیح را برای یک جراحی خاص آموزش دهد یا یاد بگیرد."

به گفته پروفسور ENSISA ، ژرمن فارستر ، مدیر پروژه اولیه، Bourgeois و Beaucreux برای پروژه بعدی خود در حال کار بر روی "اتاق خطاها" هستند. فارستر می‌گوید که یک دانشجوی پزشکی در اتاقی مجازی قرار می‌گیرد که دارای عناصر خاصی است که می‌تواند برای بیماران به طور واقعی خطرناک باشد. دانش جوی پزشکی پس از آن باید بر اساس آن چه مشاهده می‌کند اشتباه را تشخیص دهد. یک تجربه یاد گیری بهتر از پاسخ دادن به سؤالات در آزمون است.

مایکروسافت همچنین در آموزش پزشکی در حال کاوش با هولولنز، هدست واقعیت افزوده خود، است. آنها با دانشگاه Case Western Reserve همکاری کرده‌اند تا کارآمدی هولولنزها را به صورت عملی به دانشجویان نشان دهند که به عنوان یک شگفتی در تکنولوژی در ویدئویی در کانال یوتیوب آنها دیده می‌شود. این فیلم هولولنز را در حال عمل و از همه مهم‌تر در میدان دید محدود دستگاه نشان می‌دهد.

همه این آزمایش‌های مستقل به چشم انداز جدید محاسبات که به سرعت در حال توسعه است اشاره می‌کند، برنامه‌هایی مجازی که از صفحه‌های نمایش تلفن‌های ما و نمایشگرهای رایانه‌های شخصی و سایر دستگاه‌ها رها می‌شوند و در عوض آنها را درست در دنیای فیزیکی در کنار ما قرار می‌دهند.
 
پس، واقعیت ترکیبی روشی است جدید برای نگاه کردن به دنیا از طریق هدست که ترکیبی از واقعیت افزوده و واقعیت مجازی با یکدیگر است. دنیای تکنولوژی فکر می‌کند ما به دنبال نوعی جدید از واقعیت هستیم که در آن اتفاق بدی نمی‌افتد. سینک‌های ظرفشویی هرگز مسدود نمی‌شوند. لاستیک‌ها هرگز پنچر می‌شوند. بند کفش‌ها هرگز گره‌ای نمی‌خورند که باز نشوند. ما می‌توانیم این سختی‌های روزانه را با جایگزین کردن یک واقعیت «واقعی» نا امید کننده با یک واقعیت «ساختگی-تقلبی» هیجان‌انگیز از یاد ببریم.
 
واقعیت مجازی تصاویر و صداهایی برای ساختن محیطی دیجیتالی که بسیار به تجربیات واقعی فرد نزدیک است را خلق می‌کند. هنگام استفاده از هدست واقعیت مجازی، فرد دید شخص اولی به دنیای مجازی پیدا می‌کند و امکان دیدن هیچ چیز در دنیای واقعی را ندارد.
 
در واقعیت افزوده عناصر دیجیتالی برای فراهم کردن اطلاعات یا سرگرمی بر روی دنیای واقعی افزوده می‌شوند. برای مثال زمانی که گوشی خود را برای گرفتن عکس از مکان های مختلف حرکت می‌دهید، تصاویر مربوط به مکان مورد نظر بر روی گوشی شما نشان داده می‌شود. مثلا می‌توانید نظرات ارائه شده در مورد رستورانی را ببینید و یا زمان کاری یک موزه را.
 
واقیعیت ترکیبی با قرار دادن تصاویر پیچیده واقعیت مجازی در محیط واقعیت افزوده این کار را انجام می‌دهد. مایکروسافت همچنین در آموزش پزشکی در حال کاوش با هولولنز، هدست واقعیت افزوده خود، است. در حقیقت واقعیت ترکیبی نسخه اساساً بهبود یافته‌ای از واقعیت افزوده است که در حال حاضر بیشتر برای نشان دادن اطلاعات ساده در قالب کلمات استفاده می‌شود. تصاویر روی صفحه نمایش بسیار واقعی هستند و تصاویر واقعی اشیاء را در زمینه نشان می‌دهند. در واقعیت ترکیبی ممکن است گربه واقعی‌ای که روی مبل‌تان نشسته است را ببینید، و یا هولوگرامی از یکی از اقوامتان را که در اتاق شما ایستاده را ببینید. و دانشجویان پزشکی می‌توانند با استفاده از هدست‌های هولولنز که مجهز به سیستم واقعیت ترکیبی هستند، بدن‌های مجازی را در دفترشان ببینند و بچرخانند.
 
منبع: Dave GershgornPOPULAR SCIENCE


مقالات مرتبط
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط