0
ویژه نامه ها

هرآنچه که باید راجع به جوش واژن بدانیم

جوش اطراف ناحیه تناسلی زنان یا جوش واژن یک بیماری شایع است که در اثر عوامل مختلف ایجاد می‌شود. این برجستگی‌ها ممکن است ایجاد ناراحتی کنند، اما در اکثر مواقع جدی نیستند. جوش‌های واژینال از نظر ظاهری بسیار شبیه به جوش‌هایی هستند که در مناطق دیگر بدن به وجود می‌آیند، اما ممکن است ویژگی‌های متفاوتی داشته باشند.
هرآنچه که باید راجع به جوش واژن بدانیم

جوش واژن چیست؟

جوش واژن معمولا وضعیت جدی نیست. تراشیدن موی عانه می تواند با آلوده کردن فولیکول های مو، جوش ایجاد کند. همچنین در بیشتر موارد، جوش های واژن در عرض چند هفته به تنهایی یا با درمان برطرف می شوند.1
 

چه چیزی باعث ایجاد جوش واژن می شود؟

علت همیشه واضح نیست، اما دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است در ناحیه تناسلی شما وجود داشته باشد. بعضی از آنها شامل:
 
– درماتیت تماسی
جوش واژن به احتمال زیاد ناشی از درماتیت تماسی است که واکنش به چیزی است که در تماس با پوست است. درماتیت تماسی اندام های تناسلی ممکن است به علت حساسیت به موارد زیر باشد:

- حمام حباب و صابون، به ویژه اگر عطردار باشند.

- دستمال های زنانه، دئودورانتها، لوسیونها، پودرها، یا عطرها

- تامپون یا پد های بهداشتی

- دوش

- اسپرم ها، کاندوم ها، روان کننده ها، یا محرک های تحریک جنسی

- دارو های موضعی بدون نسخه

- مواد شوینده ى لباس و دستمال های خشک کننده

پوست شما نیز ممکن است با موارد زیر تحریک شود:

- تعریق

- ترشحات واژن

- ادرار

- مایع منی

هر گونه تحریک پوست می تواند منجر به ایجاد جوش ها شود.
 
– فولیکولیت
جوش های ناحیه تناسلی زنان ممکن است به علت عفونت فولیکول مو با باکتری باشد. اصلاح موی عانه یک علت بالقوه فولیکولیت است. وقتی که موها شروع به رشد در خارج از فولیکول می کنند، به سمت پوست حلقه می زنند و باعث تحریک می شوند. در بعضی موارد، مو به داخل پوست باز می گردد.

زبری تیغ بر روی پوست حساس همچنین می تواند باعث موارد زیر شود:

- بریدگی توسط تیغ

- برجستگی

- تاول

- جوش
 
(Hidradenitis suppurativa (HS
هیدرآدنیت سوپراتیو همچنین به نام آکنه inversa است که بیماری مزمن غدد عرق است که باعث ایجاد ضایعات جوش مانند در اطراف بدن، از جمله منطقه vulvar (فرج) میشود. علت این بیماری التهابی نادر روشن نیست. معالجه هایی وجود دارد اما هیچ درمانی ندارد.
 
Molluscum contagiosum
یک عفونت ویروسی است که می تواند جوش ها را در هر جایی از بدن، از جمله اندام تناسلی ایجاد کند. درمان همیشه نیاز نیست، اما می تواند با داروهای موضعی یا خوراکی درمان شود. در صورت لزوم، پزشک شما می تواند جوش ها را بردارد.1
 

علائم جوش واژن؛ مشابه با سایر جوش‌ها

جوش واژن را می‌توان از روی علائم زیر تشخیص داد، همه‌ این نشانه‌ها ممکن است با هم رخ ندهند:

ممکن است یک به یک یا در خوشه‌های کوچک ایجاد شوند

احتمال ایجاد خارش

احتمال چرکی بودن

هنگام لمس شدن سفت هستند

بیشتر در مناطقی ایجاد می‌شود که عرق جمع می‌شود

بیشتر در مناطقی ایجاد می‌شود که لباس تنگ روی پوست قرار می‌گیرد و موجب تجمع عرق و آلودگی می‌شود

جوش در منافذ پوست ایجاد می‌شود و تنها در صورتی ورم می‌کند که چرک داشته باشد

احساس درد ایجاد نمی‌کند مگر آنکه فشرده شود.2
 

مواردی که با جوش های واژن اشتباه گرفته می شوند

بعضی از چیزها، شاید در ظاهر شبیه جوش باشند، اما در واقع کیست ها، زگیل ها یا رشد های دیگر هستند برخی از این موارد عبارتند از:
 
کیست بارتولین
که معمولا در نزدیکی یک طرف واژن رخ می دهد اگر کیست در عرض چند روز از بین نرفت و یا دردناک شد، به پزشک خود مراجعه کنید.
 
کیست های بزرگ
می توانند تخلیه شوند.
 
تبخال تناسلی
ممکن است شبیه جوش باشد آنها اطراف واژن، فرج، و مقعد ظاهر می شوند ؛ تبخال تناسلی، می تواند درمان شود.
 
زگیل تناسلی
زگیل تناسلی هم شاید با جوش اشتباه گرفته شود شما می توانید یک زگیل یا خوشه ای از زگیل ها داشته باشید علت این زگیل ها ،ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است، یک ویروس که از طریق رابطه جنسی منتقل میشود و قابل درمان است.
 
تگ های پوستی
تگ های پوستی، می توانند مانند جوش ها باشند، اما آنها تنها بافت های کوچکی هستند، که تهدیدی برای سلامتی ندارند پزشک ،می تواند آنها را برای شما از بین ببرد و درمان کند.3
 

درمان جوش واژن بر اساس علت

جوش ناحیه تناسلی گاهی بدون نیاز به درمان از بین می‌رود. اما اگر این اتفاق نیفتاد، گزینه‌های درمان براساس علت عارضه انتخاب می‌شوند و شامل موارد زیر هستند:
 
تشخیص علت جوش
اولین قدم برای تصمیم‌گیری در مورد درمان صحیح، کشف علت جوش واژن است. در رابطه با ایجاد جوش‌های واژینال و هرگونه محصول، فعالیت یا سایر عوامل موثر بر ناحیه تناسلی، از جمله اصلاح و استفاده از وان یا دوش را یادداشت کنید.

همچنین اجتناب از محصولاتی که در تماس با این ناحیه هستند، از جمله پودر‌های لباسشویی، برای یک مدت می‌تواند کمک کننده باشد. هنگامی که علائم فروکش کردند، یک به یک و تنها یک بار از این محصولات استفاده کنید تا متوجه شوید کدام یک عارضه جانبی ایجاد می‌کنند.
 
از بین بردن محرک ایجاد جوش
هنگامی که علت جوش را یافتید، باید استفاده از آن محصول یا انجام آن فعالیت را متوقف کنید. به عنوان مثال، اگر اصلاح کردن سبب ایجاد جوش واژینال است، با استفاده از یک تیغ جدید و اصلاح در جهت رشد مو، تحریک را کاهش دهید یا از روش‌های رفع مو‌های زائد دیگر استفاده کنید.

تمیز نگه‌داشتن وان حمام و استفاده از استخر‌های تمیز و دوش گرفتن بعد از آن بسیار مهم است. همچنین لازم است از به کار بردن روغن بر روی پوست خودداری کنید؛ چرا که این می‌تواند باکتری‌ها را در فولیکول‌ها به دام بیندازد.
 
درمان خانگی جوش واژن
گرما و رطوبت موجود در ناحیه تناسلی، آنجا را به مکانی ایده‌آل برای رشد باکتری‌ها و سایر میکروارگانسیم‌ها تبدیل می‌کند. روزانه باید این ناحیه را با آب گرم و صابون ملایم و بدون بو شستشو دهید.

از استفاده از محصولات تمیزکننده خشن در داخل مهبل خودداری کنید، زیرا محصولات می‌توانند تعادل pH را تغییر دهند که منجر به عفونت می‌شود.

لباس‌زیر پنبه‌ای بپوشید و از پارچه‌هایی که گرما و رطوبت را به دام می‌اندازند خودداری نمایید. استفاده از لباس‌های شل و راحت امکان گردش هوا و تنفس پوست را فراهم می‌کنند.

همواره پس از ورزش و فعالیت لباس زیر خود را عوض کنید.

همچنین در طول دوره‌ی قاعدگی، به طور مرتب (هرچهار ساعت یکبار)، تامپون و پد بهداشتی را تعویض نمایید. فنجان‌های قاعدگی گزینه‌های بسیار مناسب و بهداشتی برای این مدت هستند که این روز‌ها رواج زیادی یافته‌اند.

اگر به درماتیت تماسی مبتلا هستید و نمی‌خواهید از دارو‌های شیمیایی استفاده کنید، برخی درمان‌های جایگزین می‌توانند موثر باشند:

روغن نارگیل؛ که به نظر می‌رسد رشد باکتری‌های مضر پوست را محدود می‌کند و در صورت استفاده موضعی دارای خواص مرطوب‌کنندگی است. البته باید با احتیاط مصرف شود چرا که در مواردی موجب واکنش آلرژیک می‌شود.

ویتامین E؛ که به صورت موضعی استفاده می‌شود و می‌تواند خارش و التهاب را کاهش دهد. (فواید پماد A+D برای پوست)

عسل؛ که به صورت موضعی اعمال می‌شود و دارای خواص ضد باکتریایی و ضد عفونی‌کنندگی است.

در رابطه با آکنه‌ معکوس، استفاده‌ی موضعی از ترکیب یک قاشق غذاخوری زردچوبه و نصف قاشق روغن حامل، به مدت ۱۵ دقیقه و سپس آبکشی آن می‌تواند کمک کننده باشد.

همچنین می‌توانید عسل، زردچوبه و روغن حامل را نیز ترکیب و به همین‌ترتیب استفاده کنید.

افزون بر این، می‌توان از ترکیب روغن درخت چای با یک روغن حامل یا آلوئه ورا به تنهایی استفاده نمود. تمامی این موارد خاصیت ضد التهابی دارند و می‌توانند به درمان کمک کنند.

گرما درمانی
برای رفع خارش و درد جوش واژن، سعی کنید یک کمپرس گرم بر روی این قسمت قرار دهید. به سادگی یک حوله کوچک را در آب گرم خیس کنید و قبل از قرار دادن روی پوست، آب آن را بگیرید و روی پوست قرار دهید.

این روش درمانی را می‌توانید روزانه چندین بار تکرار کنید. همواره منطقه را قبل از پانسمان کاملا خشک نمایید تا از رشد باکتری‌ها جلوگیری شود.
 
درمان پزشکی جوش واژن
در مورد درمان جوش ناحیه تناسلی از طریق دارو باید با پزشک مشورت شود. درصورتی که درماتیتت تماسی علت اصلی باشد، دارو‌های موضعی یا آنتی‌هیستامین‌ها ممکن است توصیه شوند.

پماد‌های استروئیدی برای درمان این شرایط بسیار پرکاربرد هستند که می‌توان بدون نسخه نیز آن‌ها را دریافت کرد. در رابطه با موارد حساسیت شدیدتر، پماد‌های «کورتیکواستروئیدی» می‌توانند برای کاهش التهاب مصرف شوند.

پزشک شما همچنین ممکن است پماد تاکرولیموس (پروتوپیک) یا پیمرولیموس (الیدل) را، به ویژه برای درمان اگزما و علائمی مانند قرمزی، پوسته پوسته شدن و خارش تجویز کند.

این دارو‌ها را می‌توان همراه یا به جای کورتیکواستروئید‌ها استفاده کرد. در صورتی که راش پوستی، عفونت کرده باشد، پزشک ممکن است یک آنتی‌بیوتیک نیز تجویز کند.

تشخیص و درمان زودرس آکنه معکوس، تاثیر زیادی بر تحت کنترل نگه داشتن علائم این بیماری دارد. در رابطه با زگیل آبکی نیز، اگرچه اغلب بدون نیاز به درمان جوش‌ها از بین می‌روند، ممکن است برای موارد ادامه‌دار برخی دارو‌ها نیاز باشند.2
 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که جوش واژن در اثر علت ناشناخته‌ای ایجاد شده باشد، تداوم داشته باشد یا رو به بدتر شدن باشد باید برای مشاوه و درمان به پزشک مراجعه کرد.

جوش‌هایی که بسیار دردناک، بزرگ و چرکین هستند ممکن است توسط پزشک تخلیه شوند.

در بسیاری از موارد جوش واژن به خودی خود و بدون نیاز به درمان از بین می‌رود. ایجاد تغییر در سبک زندگی و رعایت بهداشت شخصی می‌تواند تا حد زیادی به درمان و پیشگیری از این مشکل کمک کند.2
 

نکاتی برای پیشگیری از جوش تناسلی زنان

هنگامی که علت را شناسایی کردید، از تماس با مواد محرک جلوگیری کنید. برای کمک به جلوگیری از تحریک ناحیه واژن در آینده:

۱- از پوشیدن لباس های تنگ که می تواند سایش ایجاد کند، اجتناب کنید.

۲- از لباس زیرهایی که از پنبه به جای مواد مصنوعی ساخته شده اند، استفاده کنید.

۳- به جوش ها بیش از حد دست نزنید.

۴- هنگام حمام کردن یا دوش گرفتن از آب بسیار داغ اجتناب کنید.

۵- از حمام حباب و صابون های عطر دار استفاده نکنید.

۶- از دکتر خود بپرسید که کدامیک از محصولات قاعدگی برای استفاده ایمن هستند.

۷- از آنجایی که اصلاح ممکن است پوست را تحریک کند و باعث ایجاد جوش واژن شود، شاید بخواهید از تیغ استفاده نکنید.

۸- شما می توانید موهای ناحیه عانه خود را با قیچی اصلاح کنید.

۹- اگر میخواهید که موهای عانه خود را بتراشید، با زاویه ی موهای خود، در یک شیب رو به پایین بتراشید.

۱۰- اگر هرگونه برجستگی یا رشد غیر معمول در ناحیه تناسلی دارید، به پزشک خود برای تشخیص مراجعه کنید.1

پی نوش تها
1.www.beytoote.com
2.www.setare.com
3.www.namnak.com


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: مرتضی شعله کار
موارد بیشتر برای شما