0
ویژه نامه ها

بهترین نحوه برخورد با نوجوانان

گاهی عدم آشنایی با نحوه صحیح برخورد با یک نوجوان، باعث می شود پدر و مادرها فرسنگ ها از فرزندشان دور بیفتند، فاصله ای که شاید هرگز نتوان آن را جبران کرد.برقراری ارتباط با نوجوانان مهارتی قابل یادگیری است؛ والدین به راحتی می توانند با کمک گرفتن از تدابیر زیر گفتگویی بهینه و ثمر بخش داشته باشند.
بهترین نحوه برخورد با نوجوانان

رفتار صحیح با نوجوان 

رفتار صحیح با نوجوانان اهمیت بسیاری دارد چرا که نوجوانی، مرحله‌ای است که همزمان با بلوغ اتفاق می‌افتد. این دوره حساس می‌تواند شخصیت فرد را شکل دهد و بر آینده او تاثیر بگذارد. به عبارت دیگر رفتاری که والدین با فرزندان نوجوان خود دارند، پیش بینی کننده رفتارهای آینده آن‌هاست. شما با رفتارهای خوب و بدتان شخصیت نوجوان خود را شکل می‌دهید و باعث می‌شوید که او یاد بگیرد در سال‌های بعد چگونه با دیگران رفتار کند.

نوجوانان به دلیل حساسیت‌های خاصی که دارند، ممکن است به خاطر رفتارهای اشتباه والدین عزت نفس و اعتماد به نفس پایینی داشته باشند که قطعا در سال‌های آینده تاثیر بسزایی روی آن‌ها خواهد گذاشت. با رفتار صحیح، می‌توانید به نوجوان‌تان بگویید که همیشه و در هر شرایطی او برای شما عزیز و دوست داشتنی است و می‌تواند روی حمایت شما حساب کند. با این کار اعتماد به نفس و نیاز به امنیت را در او تامین می‌کنید و او را انسان بالغی بار می‌آورید.1
 

ویژگیهای دوره نوجوانی

1 – آهنگ رشد جسمی سریعتر می شود و کودکِ دوره پرجنب و جوش قبل را به جوانی خستگی ناپذیر بدل می سازد.

2 – از لحاظ رشد عقلی، کودک مراحل مختلفی را پشت سر گذاشته و در آستانه تفکر انتزاعی قرار می گیرد.

3 – تنوع خوی و خصلت با وضوح هرچه تمام تر آشکار می شود .

4 – رقابت با خود و رقابت با دیگران را تکمیل می سازد .

5 – نوجوان تقریباً از همه کسانی که اکنون در زندگی او مقامی داشته اند سلب اعتماد کرده، بی حوصله و یاغی می شود.

6 – استعدادهای خاص به تدریج بروز می کند و تفاوتهای فردی آشکار می شود.

7 – برای نوجوان سئوالات متعددی مطرح می شود و در همان حال جوابهای دیگران کمتر او را قانع می کند.

8 – دوره وابستگی به سر آمده و ، نوجوان می خواهد زندگی مستقل خود را پایه ریزی کند.2
 

ماهیت مشکلات نوجوانان

مطالعات علمی نشان می دهد ، دوره نوجوانی دارای مشکلات بسیاری است که باید به شیوه ای رضایت بخش، هم برای نوجوان و هم برای گروه اجتماعی او حل و فصل شود. نوجوانی برای خود فرد نیز مشکل ساز است ، زیرا نوجوان با نقش جدید خود در زندگی، کاملاً سازگاری نیافته و در نتیجه اغلب سردرگم، نامطمئن مضطرب است. مهمترین این مشکلات عبارتند از :

اختلال تصویر بدنی، بحران هویت ( خودشناسی ) ، مشکل اجتماعی نشدن، مسئله روانی، ترس، نگرانی، خشم، عصبانیت، احساس حقارت، تعارض، اضطراب، دشواریهای تحصیلی و اعتیاد.2
 

کلیدهای رفتار با نوجوان

 
1- قدم اول در رفتار صحیح با نوجوان ، او را درک کنید
احساساتشان را درک کنید و همدلانه به گره‌های زندگی‌اش نگاه کنید. اقتضای سن آن‌هاست که شما را به چالش بکشند، زیاد حرف بزنند و استقلال‌شان را به رخ‌تان بکشند. پس به جای ناراحت شدن، با آن‌ها درباره این احساساتشان صحبت کنید و بگویید احساسش را درک می‌کنید.
 
2- ابراز احساسات کنید
نوجوانان در این دوره دچار بحران عاطفی می‌شوند. نیاز به دوست داشته شدن در آن‌ها بالا می‌رود و نیاز بیشتری به ابراز علاقه از طرف والدین دارند. جمله "دوستت دارم" را به شکل‌های مختلف و به صورت مکرر به او بگویید و تاکید کنید که چه جایگاه ارزشمندی در زندگی شما دارند.
 
3- برای داشتن رفتار صحیح با نوجوان او را تحسین کنید
سعی کنید در مقابل اطرافیان از او تعریف و تمجید کنید. نقاط قوتش را تحسین کنید و بگویید فرزند فوق العاده‌ای دارید. حتی در خلوت خودتان هم نقاط مثبش را بازگو کنید تا بداند شما حواستان به خوبی‌ها و رفتارهای درستش هست.
 
4- پاداش دادن را فراموش نکنید
معمولا نوجوانان پیش داوری‌های منفی‌ای درباره والدین خود دارند و فکر می‌کنند آن‌ها در هر لحظه قصد تنبیه کردنشان را دارند پس شما باهوش باشید و زیرکانه عمل کنید. تنبیه کردن در این دوره اصلا جواب خوبی نمی‌دهد و فقط فاصله و شکاف بین شما را زیاد می‌کند. در عوض می‌توانید با دادن پاداش نقاط قوتش را تقویت کنید.

مثلا به جای اینکه به خاطر کم شدن نمره ریاضی، قرار با دوستانش را کنسل کنید، می‌توانید برای بالا رفتن نمره ریاضی‌اش جایزه تعیین کنید یا به خاطر مسئولیت پذیری خوبی که داشته است او را به سینما ببرید.
 
5- برایش وقت بگذارید
به صورت روزانه یا هفتگی برایش وقت بگذارید. باهم صحبت کنید، به گردش بروید، فیلم ببنید و حتی آشپزی کنید. با این کار حس ارزشمندی و عزت نفس او را تقویت می‌کنید.
 
6- برای داشتن رفتار صحیح با نوجوان شنونده خوبی باشید
ممکن است پیش بیاید که فرزندتان برایتان از اتفاقات روزمره‌اش صحبت کند، چیزی را تعریف کند و یا قصد مشورت گرفتن داشته باشد. بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که مهارت خوبی در گوش دادن داشته باشید. او را متوجه کنید که تمام حواستان به حرف‌های اوست و برایتان مهم است که چه چیزی قرار است برایتان تعریف کند.
 
7- خواسته‌های خود را به صورت سوال مطرح کنید
همه انسان‌ها نسبت به امر و نهی حساس هستند و از این کار خوششان نمی‌آید. این احساسات در نوجوانان بیشتر است به طوری که اگر شما خواسته‌هایتان را به صورت امری بیان کنید امکان عمل کردن نوجوان به آن بسیار کم است. در این مورد بهتر است که خواسته‌ها به صورت سوال مطرح شود چرا که اینگونه به او قدرت تصمیم گیری خواهید داد. مثلا بگویید که می‌توانی این کار را انجام دهی؟ در این صورت امکان جواب دادن فرزندتان بسیار افزایش می‌یابد.3
 

اشتباهات رایج در رفتار با نوجوان

بعضی از والدین، خواسته یا ناخواسته در رابطه خود با فرزندشان دچار اشتباهاتی می‌شوند. این اشتباهات در نوجوانی می‌تواند عواقب و پیامدهای جبران ناپذیری در سال‌های بعدی به دنبال داشته باشد. مهم‌ترین اشتباهات والدین شامل موارد زیر هستند.
 
1- عدم آشنایی با ویژگی‌های دوران نوجوانی
اکثر خانواده‌ها، اطلاعات کافی درباره خصوصیات و ویژگی‌های این دوره ندارند بنابراین درک خوبی از رفتارها و شرایط نوجوانی نداشته و نمی‌توانند رفتار مناسبی با آن‌ها داشته باشند. آشنا نبودن با این دوره باعث می‌شود که رفتار آن‌ها را پای اقتضای سن‌شان نگذارند و با آن‌ها نزاع کنند. سعی کنید درباره این دوره بیشتر بدانید و آن‌ها را درک کنید. مثلا اگر آگاهی‌تان بیشتر باشد، می‌دانید که نیاز به استقلال و اظهار نظر کردن در این دوره کاملا طبیعی و بخش از فرایند رشد در آن‌هاست.
 
2- قطع کردن ارتباط با نوجوان
اگر دوست دارید که بتوانید فرزند نوجوان خود را خوب تربیت کنید، بهتر است بدانید اولین قدم، داشتن یک ارتباط خوب است. اگر ارتباط خوبی با نوجوان‌تان داشته باشید به او می‌فهمانید که دوست او هستید، به او کمک خواهید کرد، مراقبش هستید و می‌تواند در هر موردی از شما مشورت بگیرد. اشتباهی که بیشتر والدین دچار می‌شوند این است که ارتباط‌ خود را با آن‌ها قطع می‌کنند. پیامد این کار، شروع پنهان کاری‌ها و دروغ گویی خواهد بود چرا که حس اعتماد بین شما ایجاد نشده و او از شما فاصله زیادی خواهد گرفت.
 
3- نظارت مستقیم
والدین در سنین 2 تا 6 سال فرزندشان، برای کنترل و مدیریت آن‌ها نظارت مستقیمی دارند که البته این خیلی خوب است. اما با فرا رسیدن سنین نوجوانی باید بدانید که این کار دیگر جواب نمی‌دهد و باید فراموشش کنید. اگر نوجوانان متوجه نظارت مستقیم شما بشوند، نه تنها ناراحت می‌شوند و خوششان نمی‌آید، بلکه احتمال دارد واکنش تندی به شما نشان دهند. طبیعی است که نوجوان، فکر می‌کند شما قصد تجاوز به حریم شخصی‌اش را دارید و می‌خواهید او را کنترل کنید.
 
4- لجبازی و عدم پذیرش اشتباه به جای رفتار صحیح با نوجوان
نوجوانان نگاه انتقادی و بسیاری تیزی دارند پس به سرعت اشتباهات شما را متوجه خواهند شد. در صورتی که اشتباه کردید آن را بپذیرید و به اشتباه خود اعتراف کنید. مطمئن باشید که این کار به اعتبار و احترام شما آسیبی نخواهد زد. حتی می‌توان گفت که نوجوان از این رفتار خوشنود خواهد شد و به دلیل فروتنی‌تان احترام بیشتری به شما می‌گذارد. از طرف دیگر شما با اینکار به فرزند خود می‌آموزید که هیچکس بدون خطا نیست و او نیز در برابر اشتباهات خود کوتاه می‌آید.  
 
5- جلوگیری از رشد هویت شخصی نوجوان
فرزندان علائق و استعدادهایی جدا از والدین خود دارند. اگر والدین بخواهند فرزندشان را مطابق با علایق خود تربیت کنند به جایی نخواهند رسید و در نهایت یکی از طرفین آسیب می‌بیند. پس بهتر است علائق فرزندتان را پیدا کرده و او را حمایت کنید تا هویت شخصی مخصوص به خود را پرورش دهد. فرزندانی که از طرف والدین خود حمایت می‌شوند بیشترین میزان رشد و شکوفایی را تجربه می‌کنند. 
 
6- عدم پذیرش دوستان فرزند نوجوانتان 
نوجوانان اهمیت بسیار زیادی به دوستان خود می‌دهند. تحقیر دوستان نوجوان یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات والدین است چرا که با اینکار بی کفایتی در ارزیابی و تصمیم گیری را به فرزند خود القا می‌کنند. دوستان فرزندتان را بپذیرید و با نظارت و اعمال محدودیت اجازه معاشرت با آن‌ها را بدهید. اگر فکر می‌کنید که واقعا دوستان او مناسب نیستند دلیل خود را به فرزندتان بگویید و از او بخواهید که نظر خود را در مورد این ویژگی دوستانش بیان کند. 
 
7-عدم آگاهی از چالش های رشدی فرزندان
در مورد دوره نوجوانی و تغییرات این دوره اطلاعات کسب کنید. با کسب اطلاعات متوجه خواهید شد که بسیاری از رفتارهای عجیب او کاملا طبیعی است و با مرور زمان از بین می‌رود. اما در غیر این صورت بحث و دعوا میان‌ شما بیشتر خواهد شد و مشکلات افزایش می‌یابد.1

پینوشتها
1.www.honarehzendegi.com
2.www.namnak.com
3.www.asriran.com
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
تشکیل کارگروه مشترک سه قوه برای رفع موانع و جهش تولید
تشکیل کارگروه مشترک سه قوه برای رفع موانع و جهش تولید

تشکیل کارگروه مشترک سه قوه برای رفع موانع و جهش تولید

پشت پای ترامپ به #اعدام_نکنید
پشت پای ترامپ به #اعدام_نکنید

پشت پای ترامپ به #اعدام_نکنید

خصوصی‌سازی بدون زمینه‌سازی
خصوصی‌سازی بدون زمینه‌سازی

خصوصی‌سازی بدون زمینه‌سازی

ولادت امام هادی(ع)| بنی فاطمه: افتخار نوکری آبرومه ...
ولادت امام هادی(ع)| بنی فاطمه: افتخار نوکری آبرومه ...

ولادت امام هادی(ع)| بنی فاطمه: افتخار نوکری آبرومه ...

قربانیان خاموش؛ کودکانی که مورد ازار جنسی قرار گرفته اند
قربانیان خاموش؛ کودکانی که مورد ازار جنسی قرار گرفته اند

قربانیان خاموش؛ کودکانی که مورد ازار جنسی قرار گرفته اند

تأثیر زبان فارسی از قرآن کریم در چای و داستان مدرسه اسلامی هنر
تأثیر زبان فارسی از قرآن کریم در چای و داستان مدرسه اسلامی هنر

تأثیر زبان فارسی از قرآن کریم در چای و داستان مدرسه اسلامی هنر

گاهی اعتیاد والدین گریبان گیر فرزندان نیز میشود
گاهی اعتیاد والدین گریبان گیر فرزندان نیز میشود

گاهی اعتیاد والدین گریبان گیر فرزندان نیز میشود

بهترین خوراکیها برای تقویت روحیه
بهترین خوراکیها برای تقویت روحیه

بهترین خوراکیها برای تقویت روحیه

استرس زیاد در دوران بارداری و تاثیرش روی جنین
استرس زیاد در دوران بارداری و تاثیرش روی جنین

استرس زیاد در دوران بارداری و تاثیرش روی جنین

علائم افسردگی در جوانان و راهکارهایی برای درمان ان
علائم افسردگی در جوانان و راهکارهایی برای درمان ان

علائم افسردگی در جوانان و راهکارهایی برای درمان ان

قوانین عجیب در آمریکا برای جلوگیری از خانه‌دار شدن سیاه‌پوستان!
قوانین عجیب در آمریکا برای جلوگیری از خانه‌دار شدن سیاه‌پوستان!

قوانین عجیب در آمریکا برای جلوگیری از خانه‌دار شدن سیاه‌پوستان!

کرونا در ایران| فوت ۲۱۲ نفر در شبانه روز گذشته/۱۷۰ شهرستان کشور در وضعیت قرمز
کرونا در ایران| فوت ۲۱۲ نفر در شبانه روز گذشته/۱۷۰ شهرستان کشور در وضعیت قرمز

کرونا در ایران| فوت ۲۱۲ نفر در شبانه روز گذشته/۱۷۰ شهرستان کشور در وضعیت قرمز

پروتکل بهداشتی کنکور سراسری سال 99 ابلاغ شد
پروتکل بهداشتی کنکور سراسری سال 99 ابلاغ شد

پروتکل بهداشتی کنکور سراسری سال 99 ابلاغ شد

کارتون باب اسفنجی | یه حادثه برای من پیش اومده
کارتون باب اسفنجی | یه حادثه برای من پیش اومده

کارتون باب اسفنجی | یه حادثه برای من پیش اومده

ترفند | ساخت وسایل مصرفی از جا رختی
ترفند | ساخت وسایل مصرفی از جا رختی

ترفند | ساخت وسایل مصرفی از جا رختی

واکنش محمدحسین میثاقی به منتقدان برنامه فوتبال برتر
واکنش محمدحسین میثاقی به منتقدان برنامه فوتبال برتر

واکنش محمدحسین میثاقی به منتقدان برنامه فوتبال برتر

صف خرید ونزوئلایی‌ها مقابل فروشگاه ایرانی «مگاصیص» در کاراکاس
صف خرید ونزوئلایی‌ها مقابل فروشگاه ایرانی «مگاصیص» در کاراکاس

صف خرید ونزوئلایی‌ها مقابل فروشگاه ایرانی «مگاصیص» در کاراکاس

علت دشمنی با امامان معصوم چیست؟/ استاد جباری
علت دشمنی با امامان معصوم چیست؟/ استاد جباری

علت دشمنی با امامان معصوم چیست؟/ استاد جباری

خشونت کلامی فقط متلک انداختن پسرها تو خیابون نیست
خشونت کلامی فقط متلک انداختن پسرها تو خیابون نیست

خشونت کلامی فقط متلک انداختن پسرها تو خیابون نیست

توصیه های جدی برای قبل از پدر شدن
توصیه های جدی برای قبل از پدر شدن

توصیه های جدی برای قبل از پدر شدن

ابراهیم بن مالک اشتر بعد از مرگ مختار چه کرد؟/ استاد جباری
ابراهیم بن مالک اشتر بعد از مرگ مختار چه کرد؟/ استاد جباری

ابراهیم بن مالک اشتر بعد از مرگ مختار چه کرد؟/ استاد جباری