0
ویژه نامه ها

کودکان هوش خود را از کدام والد به ارث میبرند

هوش از طریق ژن خاصی که بر روی کروموزوم X وجود دارد به کودک منتقل می شود. کروموزوم های X حامل ژن هایی هستند که به هوش مرتبط هستند. به همین دلیل است که پسرها هوش شان را از مادرشان به ارث می برند. دخترها هوش شان را هم از پدر و هم از مادر به ارث می برند. با این حال، تنها تا ۴۰ درصد از هوش مادر به فرزندان به ارث می رسد و مابقی آن را فرزندان در طول زندگی شان کسب می کنند.
کودکان هوش خود را از کدام والد به ارث میبرند

بچه ها هوش خود را از مادر به ارث می‌برند نه از پدر!

تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می‌دهد که کودکان هوش خود را از مادرشان به ارث می‌برند. بر اساس گزارش ایندیپندنت، به گفته این دانشمندان پدر در به ارث رسیدن میزان هوش و ذکاوت به کودکان هیچ دخالتی ندارد.

تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که زنان به خاطر داشتن دو کروموزوم X احتمال بیشتری برای انتقال ژن هوش به فرزندانشان دارند.این در حالی است که مردان فقط یک کروموزوم X دارند و علاوه بر این دانشمندان اکنون بر این باورند که ژن حامل عملکردهای شناختی پیشرفته که از پدر به ارث می‌رسد ممکن است به طور خودکار غیرفعال شوند.

مطالعات آزمایشگاهی با استفاده از موش‌های اصلاح ژنتیک شده نشان داد که کسانی که با یک دوز اضافی از ژن مادر به دنیا آمده‌‌اند مغزی بزرگ و جسمی کوچک دارند اما این موضوع در مورد کسانی که این دوز اضافی را از پدرانشان به ارث برده‌اند بلعکس است یعنی مغزی با حجم کوچکتر و جسمی بزرگتر دارند.

کودکان هوش خود را از کدام والد به ارث میبرند

این موضوع یک پیوند قوی میان کودک و مادر ایجاد می‌کند و تصور می‌شود احساس امنیتی که به این واسطه در کودکان ایجاد می‌شود به آنها اجازه می‌دهد تا به کشف جهان بپردازند و در حل مشکلات اعتماد به نفس داشته باشند.

علاوه بر این، به گفته محققان مادران تمایل دارند به کودکانشان در حل مشکلات کمک کنند به جای اینکه آنها را راهنمایی کنند تا با استفاده از پتانسیل بلقوه خود به رفع مشکلاتشان بپردازند.

تحقیقات گسترده ای که بر روی این موضوع انجام شده نشان می دهد که هوش از طریق ژن خاصی که بر روی کروموزوم X وجود دارد به کودک منتقل می شود.

همگی از پدر و مادر خود صفاتی‌ را به ارث برده‌ایم؛ اما چه صفاتی؟ ما نتیجه‌ای از ژنتیک هر دو هستیم و برخی صفات منحصر به فرد خود را هم داریم. چیزی که قرار است به آن بپردازیم همان ریزش موی مردان است که به مادرانشان ربطی ندارد. مثلا حتی نوع وزن کم‌کردن شما دقیقا از این موارد است که از پدر یا مادرتان یه ارث برده‌اید.
 

دو عدد از کروموزوم X در زنان وجود دارد

اما می خواهیم ببینیم این ژن خاص چیست و چرا انقدر اهمیت دارد.

مادران در دهه ی ۳۰ سالگی کودکان باهوش تری به دنیا می آورند.

ژنی که مربوط به هوش است بسته به اینکه از طرف مادر یا پدر آمده رفتار متفاوتی دارد.

این ژن اگر از پدر به ارث برسد به سیستم لیمبیک و اگر از مادر باشد به قشر مخ می رود.

هر دوی این مکان ها در مغز هستند اما تفاوت بسیاری در نحوه ی عملکرد دارند.

سیستم لیمبیک محل پردازش احساسات، غریزه و خلق و خوی است در حالی که قشر مخ هوش را کنترل می کند.

به عبارت دیگر اگر این ژن از طرف مادر باشد دقیقا به همان جایی می رود که مورد نیاز است ولی اگر از طرف پدر باشد اینطور نیست. (مردان فقط یک کروموزوم X دارند )

 بنابراین می توان گفت بهترین پیش بینی برای اینکه کودک تا چه اندازه باهوش خواهد بود میزان IQ مادر است!

این یافته ها نشان می دهد که تا به حال چقدر اشتباه کرده ایم!

تا امروز همیشه هوش را به پدران و احساسات را به زنان نسبت می داده ایم در صورتی که دقیقا برعکس این مساله در واقعیت وجود دارد.
اما…


مادران گرامی زیاد هم به خود نبالید!!

دانشمندان می گویند که فقط ۴۰ تا ۶۰ درصد از هوش از مادر به کودک می رسد و بقیه آن بستگی به محیط و نحوه ی تربیت کودک دارد که هر دو والد در آن نقش دارند.

و جالب تر این که بعد از تولد کودک، پدران نقش بسیار پر اهمیت تری در افزایش هوش کودک نسبت به مادر دارند.

کودکانی که وقت بیشتری را با پدر خود می گذارانند IQ بالاتری دارند.

کودکان هوش خود را از کدام والد به ارث میبرند

کدام ژن ها را از پدر و کدام را از مادر به ارث می بریم؟

به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا؛ اگر تا به حال از کسی شنیده اید که درست مثل مادرتان هستید، باید بدانید که این جمله کاملاً درست نیست.

در حقیقت، ما (به ویژه زنان) بیشتر شبیه پدر خود هستیم تا مادر خود. علاوه بر این، تئوری ای مطرح شده که بیان می کند سبک زندگی پدر پیش از بسته شدن نطفه ی جنین، یعنی رژیم غذایی و احوالات او، اساس سلامت آینده ی فرزند او را تشکیل می دهد. در ادامه می خواهیم ببینیم در میان ویژگی های ژنتیکی و ژن ها، ما کدام یک را از پدر خود و کدام یک را از ماد خود به ارث می بریم.

به خاطر داشته باشید که حتی درصورتی که از ژن های خوبی برخوردار باشید، کماکان باید سبک زندگی سالمی داشته باشید. چون در نهایت این سبک زندگی شما است که نقشی کلیدی در ظاهر و احوالات شما دارد.

در اغلب موارد، فرزندان فرم نوک بینی، دور لب ها، اندازه ی استخوان گونه، گوشه ی چشم ها و فرم چانه را از پدر و مادرشان به ارث می برند. این قسمت ها، نواحی کلیدی ای هستند که هنگام تشخیص چهره بیشتر از بقیه ی قسمت های صورت به چشم می آیند. وقتی با کسانی مواجه می شویم که این قسمت های صورت شان شبیه به هم است، تصور می کنیم تقریبا هم شکل هستند.
 

ویژگی های ژنتیکی

ریز ویتراسپون، بازیگر هالیوودی، دختری دارد که چشم های آبی، فرم استخوان گونه، چانه و فرم نوک بینی مادرش را به ارث برده است.

معمولا ۵۰ درصد از دی ان ای فرزند را ژن های مادر و ۵۰ درصد دیگر را ژن های پدر تشکیل می دهد. با این حال، ژن های مردانه بسیار قوی تر از ژن های زنانه هستند، به همین دلیل معمولا تأثیر برجسته تری دارند. در نتیجه، به طور معمول ۴۰ درصد از ژن های زنانه و ۶۰ درصد از ژن های مردانه فعال هستند.

علاوه بر این، بدن زن در دوران بارداری، جنین را یک جسم نسبتا بیگانه تشخیص می دهد. به همین دلیل، برای حفظ جنین مجبور به سازش با ژن های پدر می شود (گاهی به قیمت از دست رفتن ژن های زنانه ی خودش).

با این وجود، باز هم می توان فهمید که فرزند کدام ویژگی ها را از پدر و کدام یک را از مادر به ارث می برد.
 

جنسیت

جنسیت فرزند آینده به پدر بستگی دارد، به اینصورت که فرزند همیشه از مادر کروموزوم X را می گیرد و از پدر یا کروموزوم X را دریافت می کند (که در نتیجه دختر خواهد شد) و یا کروموزوم Y را (که بنابراین پسر خواهد شد).

اگر مردی در خانواده ی خود برادران زیادی داشته باشد، بیشتر پسردار خواهد شد و اگر خواهران زیادی داشته باشد، بیشتر دختردار خواهد شد. تنها برخی از مردان هستند که تعداد کروموزوم های X و Y در اسپرم آن ها تقریبا به یک اندازه است و در نتیجه احتمال پسردار و دختردار شدن آن ها به یک میزان است.

کروموزوم های Y در مقایسه با کروموزوم های X حامل ژن های کمتری هستند و رشد اندام جنسی مردانه مربوط به بعضی از همین ژن ها می شود. به همین دلیل است که احتمال بیشتری وجود دارد که پسری شبیه به مادرش شود. دخترها کروموزوم X را هم از پدر و هم از مادر خود دریافت می کنند، بنابراین غیر ممکن است که بتوان پیش بینی کرد به کدام یک از والدین شان شباهت پیدا می کنند.

کودکان هوش خود را از کدام والد به ارث میبرند

وضعیت دندان ها

اگر پدری مشکلات دندانی زیادی داشته باشد، به احتمال قوی فرزندان او هم دچار مشکلات دندانی خواهند بود. گرچه فرم و اندازه ی دندان ها می تواند هم از پدر و هم از مادر به فرزندان به ارث برسد، اما ژن های پدر غالب هستند.

بنابراین اگر پدری از مشکلات دندانی رنج می برد، احتمال دارد که فرزند او هم همان مشکلات را داشته باشد.
 

هوش

کروموزوم های X حامل ژن هایی هستند که به هوش مرتبط هستند. به همین دلیل است که پسرها هوش شان را از مادرشان به ارث می برند. دخترها هوش شان را هم از پدر و هم از مادر به ارث می برند. با این حال، تنها تا ۴۰ درصد از هوش مادر به فرزندان به ارث می رسد و مابقی آن را فرزندان در طول زندگی شان کسب می کنند. بنابراین هیچ چیز به اندازه ی سختکوشی تأثیر ندارد.

به طور متوسط، ضریب هوشی پسرها اختلافی حدود ۱۵ نمره ای با ضریب هوشی مادران شان دارد.
 

استعداد ابتلا به بیماری های روانی

با بالا رفتن سن، کیفیت اسپرم کاهش پیدا می کند. به همین دلیل ممکن است از پدر و مادرهای مسن، ژن هایی جهش یافته به فرزندان آن ها منتقل شود. این مسأله ریسک ابتلا به بیماری های روانی، اوتیسم، بیش فعالی یا اختلال دو قطبی را افزایش می دهد. همچنین، مردانی که بعد از ۴۵ سالگی بچه دار می شوند، احتمال خودکشی و مشکلات یادگیری در فرزندان آن ها بیشتر است.

مردان در هر سنی، در صورت مبتلا بودن به بیماری قلبی کرونری، ممکن است این بیماری را برای پسران خود هم به ارث بگذارند. علاوه بر این، مردانی که نابارور هستند و برای بچه دار شدن آن ها، عمل لقاح به شکل مصنوعی انجام می شود، در اغلب موارد پسران آن ها هم دچار مشکل ناباروری می شوند.
 

استعداد چاقی

استعداد چاقی یا تناسب اندام به صورت ژنتیکی به فرزندان به ارث می رسد. در ۲۵ درصد از موارد، وزن و سایز بعضی افراد به ژن های آن ها بستگی دارد. در اغلب موارد، افراد سعی در کم کردن اضافه وزنی دارند که آن را از والدین خود به ارث برده اند. در چنین مواردی، کم کردن این وزن اضافه به شدت دشوار است. اما حتی در چنین شرایطی هم داشتن یک رژیم غذایی معقول و تحرک بدنی مؤثر خواهد بود.

استعداد چاقی یا تناسب اندام می تواند به یک از اندازه از پدر و مادر به ارث برسد، اما استعداد چاقی بیشتر از استعداد تناسب اندام به فرزندان به ارث می رسد.وزن فرزند تنها به مادر او بستگی دارد و ارتباطی به وزن پدر ندارد. فرزندان در صورتی لاغر خواهند بود که مادر آن ها لاغر باشد. اگر مادر چاق باشد، ممکن است که فرزند او هنگام تولد اضافه وزن داشته باشد.
 

قد

پدرها در مقایسه با مادرها تأثیر بیشتری در قد فرزندشان دارند. مردان بلند قد فرزندان بلند قدتری دارند. به طور متوسط، حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد از قد یک شخص به قد پدر و مادر او بستگی دارد و مابقی آن از رژیم غذایی، سبک زندگی و سلامت آن شخص تأثیر می گیرد. علاوه بر این، همه ی فرزندان یک پدر و مادر، قد یکسانی ندارند. معمولا کوچک ترین فرزند کوتاه تر از بقیه ی فرزندان خانواده است.
 

دو فرمول برای تعیین قد فرزند آینده ی خود وجود دارد:

اگر پسردار شدید، قد مادر را با قد پدر جمع بزنید و سپس ۵ اینچ (۱۲/۷ سانتیمتر) به آن اضافه کنید. مجموع این اعداد را تقسیم بر ۲ کنید. عدد به دست آمده، قد پسرتان خواهد بود. اگر دختردار شدید، قد مادر را با قد پدر جمع بزنید و مجموع آن ها را منهای ۱۳ کنید. سپس عدد به دست آمده را تقسیم بر ۲ کنید. رقم نهایی، قد دخترتان خواهد بود.

قد دخترتان در ۱۸ ماهگی و قد پسرتان در ۲ سالگی را ثبت کنید و این اعداد را ضرب در ۲ کنید. عدد به دست آمده (۴ اینچ کمتر یا بیشتر) قد فرزندتان در آینده خواهد بود.
 

رنگ چشم ها

در میان رنگ چشم ها، قهوه ای ژن غالب است. بنابراین اگر یکی از والدین (به ویژه پدر) چشم های تیره و دیگری چشم های آبی یا سبز داشته باشد، رنگ چشم های فرزند آن ها به احتمال زیاد قهوه ای خواهد بود. احتمال آبی شدن رنگ چشم های فرزندتان صفر نیست، اما این اتفاق تنها در صورتی می افتد که پدر یا مادر حامل ژن رنگ چشم آبی باشد.

آبی و سبز ژن های مغلوب محسوب می شوند و از میان این دو، آبی غالب تر از سبز است.اما کماکان ممکن است پدر و مادری که هر دو چشم های آبی رنگ دارند، صاحب فرزندی با چشم های قهوه ای شوند.
 

چال صورت

چال صورت یک ژن مغلوب است. اگر دست کم یکی از والدین چال صورت داشته باشند، ممکن است که فرزند آن ها هم چال صورت داشته باشد.
 

موهای فر

موی فر واقعا زیبا است و بسیاری از مادرها آرزوی داشتن فرزندی با موهای فر را دارند. اما بر خلاف آنکه موی فر ژن غالب محسوب می شود، حتی اگر یکی از والدین هم این ویژگی را داشته باشد، به این معنی نیست که فرزند آن ها هم حتما موی فر خواهد داشت.

    اگر پدر و مادر هر دو موهای فر داشته باشند، موهای فرزندشان هم فر خواهد بود.
    اگر هم پدر و هم مادر موی صاف داشته باشند، موهای فرزند آن ها هم صاف خواهد بود.
    اگر یکی از والدین موی فر داشته باشد و دیگری موی صاف، فرزند آن ها موی حالت دار خواهد داشت.

علاوه بر این، اگر پدر و مادر هر دو، موهای فر داشته باشند و کسی در خانواده ی آن ها موی صاف داشته باشد، ممکن است موهای فرزند آن ها هم صاف شود.

کودکان هوش خود را از کدام والد به ارث میبرند

چطور می توانیم بفهمیم که فرزند آینده مان چه شکلی خواهد داشت؟

به عکس های خانواده ی خودتان و همسرتان نگاه کنید. به ویژگی های ظاهری ای دقت کنید که در بیشتر اعضای خانواده وجود دارد (مثل بینی سر بالا، موهای فر، رنگ چشم تیره و غیره). این ویژگی ها غالب هستند و به احتمال قوی فرزند آینده ی شما هم همین ویژگی ها را خواهد داشت.


منبع: سایت سیمرغ
سایت برنا
سایت ایرنا
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: کیمیا صادقی گرمارودی
موارد بیشتر برای شما
لحظاتی بسیار زیبا و دل‌نشین از بازی‌گوشی سه توله خرس قهوه‌ای در البرز مرکزی
لحظاتی بسیار زیبا و دل‌نشین از بازی‌گوشی سه توله خرس قهوه‌ای در البرز مرکزی

لحظاتی بسیار زیبا و دل‌نشین از بازی‌گوشی سه توله خرس قهوه‌ای در البرز مرکزی

چه چیزباعث فقر است؟
چه چیزباعث فقر است؟

چه چیزباعث فقر است؟

کرونا در ایران| ۱۸۴ فوتی در ۲۴ ساعت گذشته/بستری ۱۲۶۹ بیمار جدید
کرونا در ایران| ۱۸۴ فوتی در ۲۴ ساعت گذشته/بستری ۱۲۶۹ بیمار جدید

کرونا در ایران| ۱۸۴ فوتی در ۲۴ ساعت گذشته/بستری ۱۲۶۹ بیمار جدید

نقطه ضعف خدا..
نقطه ضعف خدا..

نقطه ضعف خدا..

خدایا ببخش/ حاج محمود کریمی
خدایا ببخش/ حاج محمود کریمی

خدایا ببخش/ حاج محمود کریمی

دوربین‌ مخفی: جلوی چشم مردم کارت بانکی‌ شونو کپی کردیم
دوربین‌ مخفی: جلوی چشم مردم کارت بانکی‌ شونو کپی کردیم

دوربین‌ مخفی: جلوی چشم مردم کارت بانکی‌ شونو کپی کردیم

مداحی / زیر سایه بیرق /  محمود کریمی
مداحی / زیر سایه بیرق / محمود کریمی

مداحی / زیر سایه بیرق / محمود کریمی

کعبه / شیخ احمد کافی
کعبه / شیخ احمد کافی

کعبه / شیخ احمد کافی

خدایا از ما بگیر/ شهید مطهری
خدایا از ما بگیر/ شهید مطهری

خدایا از ما بگیر/ شهید مطهری

کتابی که در خانه ها خوانده نمیشود/ کلیپ زیبا
کتابی که در خانه ها خوانده نمیشود/ کلیپ زیبا

کتابی که در خانه ها خوانده نمیشود/ کلیپ زیبا

داخلی سازی ۸۵ درصدی واگن های مترو تا پایان سال 99
داخلی سازی ۸۵ درصدی واگن های مترو تا پایان سال 99

داخلی سازی ۸۵ درصدی واگن های مترو تا پایان سال 99

علل عصبانی بودن کودک و راه های کنترل آن
علل عصبانی بودن کودک و راه های کنترل آن

علل عصبانی بودن کودک و راه های کنترل آن

ماجرای سگی که باعث کشف بمب گذاری در زیر خانه حضرت امام(ره) شد
ماجرای سگی که باعث کشف بمب گذاری در زیر خانه حضرت امام(ره) شد

ماجرای سگی که باعث کشف بمب گذاری در زیر خانه حضرت امام(ره) شد

ناگفته های "سخنگوی قوه قضائیه" از تبانی شرکت‌های بزرگ خودروسازی
ناگفته های "سخنگوی قوه قضائیه" از تبانی شرکت‌های بزرگ خودروسازی

ناگفته های "سخنگوی قوه قضائیه" از تبانی شرکت‌های بزرگ خودروسازی

همخوانی زیبای علی کیست؟
همخوانی زیبای علی کیست؟

همخوانی زیبای علی کیست؟

جنجال کرونایی یک کارشناس؛ او حتی پزشک هم نیست!
جنجال کرونایی یک کارشناس؛ او حتی پزشک هم نیست!

جنجال کرونایی یک کارشناس؛ او حتی پزشک هم نیست!

کنکور سراسری به تعویق افتاد/ چرا سازمان سنجش حاضر به برگزاری کنکور نشد؟
کنکور سراسری به تعویق افتاد/ چرا سازمان سنجش حاضر به برگزاری کنکور نشد؟

کنکور سراسری به تعویق افتاد/ چرا سازمان سنجش حاضر به برگزاری کنکور نشد؟

ویدئو جنجالی از دستبند زدن پلیس آمریکا به دست کودک ۸ ساله
ویدئو جنجالی از دستبند زدن پلیس آمریکا به دست کودک ۸ ساله

ویدئو جنجالی از دستبند زدن پلیس آمریکا به دست کودک ۸ ساله

تغییر مدیر کل حوزه ریاست و روابط‌ عمومی دانشگاه تهران
تغییر مدیر کل حوزه ریاست و روابط‌ عمومی دانشگاه تهران

تغییر مدیر کل حوزه ریاست و روابط‌ عمومی دانشگاه تهران

علل و عوامل لجباز شدن کودکان و راهکارهایی برای کنترل کردن آن
علل و عوامل لجباز شدن کودکان و راهکارهایی برای کنترل کردن آن

علل و عوامل لجباز شدن کودکان و راهکارهایی برای کنترل کردن آن

سخن آوا | من هوادار حسینم (استاد بندانی نیشابوری)
سخن آوا | من هوادار حسینم (استاد بندانی نیشابوری)

سخن آوا | من هوادار حسینم (استاد بندانی نیشابوری)