0
ویژه نامه ها

روش‌های معجزه آسای درمان ترک دست و پا

اگر ترک‌های پاشنه عمیق باشد، فرد در هنگام ایستادن درد و احساس ناخوشایندی را تجربه خواهد کرد. با افزایش سن، پوست دست خشک‌تر شده و به آسانی ترک بر می‌دارد. همچنین امکان قرمز شدن و پوسته پوسته شدن دست‌ها وجود دارد، همه‌ی این موارد نشانه‌ی خشکی پوست است. خشکی سر انگشتان انجام ساده‌ترین کارها مانند تایپ کردن، ورق زدن کتاب و یا فشار دادن دکمه‌ها را به کاری سخت و دشوار تبدیل می‌کند.
روش‌های معجزه آسای درمان ترک دست و پا

ترک دست و پا چیست؟

ترک پاشنه‌ی پا که از آن تحت عنوان شقاق پاشنه (heel fissures) هم یاد می‌شود، عارضه‌‌ای رایج است که باعث ایجاد احساس ناخوشایندی در پاها می‌شود. در این حالت پوست ناحیه‌ی پاشنه پا خشک و ضخیم شده و گاهی در اطراف لبه‌های پاشنه پینه‌های قهوه‌ای یا زرد رنگ هم ایجاد می‌شود.

معمولاً تنها مشکلی که ترک پاشنه برای فرد ایجاد می‌کند، ظاهر ناخوشایند آن است. ولی در موارد شدیدتر ترک ها دردناک می شود و حتی امکان بروز عفونت هم وجود دارد. براساس آمار ۲۰ درصد شهروندان آمریکایی به این عارضه دچار می‌شوند و در این میان زنان نیمی از افراد مبتلا را تشکیل می‌دهند.

اگر ترک‌های پاشنه عمیق باشد، فرد در هنگام ایستادن درد و احساس ناخوشایندی را تجربه خواهد کرد. گاهی اوقات ترک‌های عمیق منجر به خونریزی هم خواهد شد. اگر درد شدید، تورم، قرمزی و سوزش برای چند روز ادامه داشته باشد، فرد حتماً باید به پزشک مراجعه کند.

از طرفی دیگر حتماً متوجه شده‌اید که با افزایش سن، پوست دست خشک‌تر شده و به آسانی ترک بر می‌دارد. همچنین امکان قرمز شدن و پوسته پوسته شدن دست‌ها وجود دارد، همه‌ی این موارد نشانه‌ی خشکی پوست است. خشکی سر انگشتان انجام ساده‌ترین کارها مانند تایپ کردن، ورق زدن کتاب و یا فشار دادن دکمه‌ها را به کاری سخت و دشوار تبدیل می‌کند. 

خشکی پوست معمولاً بخش جدا ناپذیری از افزایش سن است، اما از طرفی دیگر نشانه‌ای از بروز درماتیت هم می‌تواند باشد. معمولاً در فصل‌های سرد سال مانند زمستان پوست خشک‌تر و تحریک پذیرتر می‌شود.  پزشکان از این عارضه به عنوان مشکلی فصلی یاد کرده و معتقدند که با افزایش سن این مشکل بزرگ‌تر خواهد شد.

در فصل زمستان به دلیل استفاده از لوازم گرمایشی و بخاری‌ها، هوای درون خانه بسیار خشک می‌شود، این مشکل حتی با وجود استفاده از دستگاه بخور پابرجا خواهد بود. از طرفی دیگر با افزایش سن، پوست چربی کم‌تری تولید می‌کند، بنابراین با افزایش سن خشکی پوست به مشکلی جدی‌تر تبدیل می‌شود. 

روش‌های معجزه آسا درمان ترک دست و پا

↑علت ترک پاشنه پا چیست؟

خشکی پوست اغلب باعث ترک پاشنه پا می‌شود. بر اثر فشار وارد شده به لایه چربی موجود در پاشنه پا، پوست این ناحیه به اطراف کشیده می‌شود. اگر پوست فاقد رطوبت کافی باشد، سخت شده و قدرت کشسانی خود را از دست می‌دهد و در نهایت ترک‌هایی روی آن ایجاد می‌شود. 
 

دیگر دلایل ترک خوردگی پاشنه پا عبارتند از:

ایستادن طولانی مدت روی سطوح سخت 
چاقی 
کفش‌های پشت باز 
کفش‌های نامناسب و تنگ 
ساییدگی پشت پا بر اثر پوشیدن کفش
راه رفتن به روش غلط 
آب و هوای سرد و خشک 
 

↑ریسک فاکتورها در ایجاد ترک کف پا

برخی از عوامل فرد را بیش‌تر در معرض خشکی پوست و در نهایت ترک پاشنه پا قرار می‌دهد، این عوامل عبارتند از:

**چاقی 

**دیابت 

**پسوریازیس: یکی از مشهورترین بیماری‌هایی که با ترک‌های عمیق و دردناک کف پا همراه است، بیماری صدف یا پسوریازیس است. البته این بیماری به‌طور نادر در کف دست یا کف پا مشاهده می‌شود اما چطور ترک‌های کف پای ساده را که ناشی از خشکی پوست است را از بیماری پسوریازیس تمایز دهیم، باید گفت اگر ترک‌‌های پا همراه با پوست قرمز و ملتهب باشد، این ترک‌ها ناشی از بیماری پسوریازیس است. پوست حالت چرمی شکل دارد و چون قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد، پوست کف پا دچار ترک می‌شود که همراه با درد است.  این دسته از ترک‌های پا درمان متفاوتی نسبت به ترک‌های معمولی کف پا دارند. یعنی علاوه بر نرم‌کننده‌ها باید از کرم‌های مخصوص برای درمان ضایعات پسوریازیست استفاده شود.

** اگزما : اگزمای پوستی در بعضی مواقع ممکن است باعث به‌وجود آمدن ترک در کف پا شوند. اما در صورت وجود اگزما ابتدا باید علت اصلی ریشه‌یابی شود و بعد از به دست آوردن نتیجه درمان درست را به کار برد. البته یکی از علت‌های ایجاد اگزما می‌تواند ناشی از شغل فرد باشد. مثلا افرادی که پاهای‌شان دائما داخل مواد شیمیایی قرار دارد، در این مواقع باید پاها از این مواد دور نگه داشته شوند.

** کف پای صاف 

** پای ورزشکاران (athlete’s foot) – نوعی بیماری قارچی

** عفونت‌های قارچی : ضایعات قارچی یکی دیگر از بیماری‌هایی است که ممکن است با مشکل ترک و پاشنه پا اشتباه گرفته شود. این بیماری بیشتر در سنین بالا و افراد مسن دیده می‌شود. در نگاه اول ممکن است فرد فکر کند به مشکل خشکی پوست ساده دچار شده است، اما اگر ترک‌ها با پوسته‌ریزی‌های چشمگیر همراه باشد و علاوه بر کف پا ناخن و اطراف ناخن را هم درگیر کند، آن زمان است که باید به بیماری قارچ پایی مشکوک شد. در این مواقع یک بررسی آزمایشگاهی برای کشف علت انجام می‌شود و اگر بیماری قارچی تایید شود، آن وقت داروهای مناسب تجویز می‌شود و بعد از مصرف طی مدت کوتاهی فرد بهبود پیدا می‌کند.

** خار پاشنه 

**کم کاری تیروئید 

**سندروم شوگرن 

** درماتیت کف پا : بیماری مادرزادی به‌نام کراتودرمی‌های کف پا وجود دارد که همان‌طور که اشاره شد علت اصلی به‌وجود آمدن این بیماری‌ها ژنتیک است. راه رفتن این افراد را می‌توان به کسانی که روی شیشه یا سنگلاخ راه می‌روند تشبیه کرد. برای همین پیاده‌روی و راه رفتن طولانی‌مدت برای این افراد مناسب نیست، چراکه با درد زیاد همراه است. این بیماری هم جزو بیماری‌هایی است که نباید با ترک‌های پاشنه پا عادی اشتباه گرفته شود. با این حال چون این یک بیماری ارثی است، نمی‌توان انتظار بهبودی کامل را داشت، اما با کمک داروهای تجویزی می‌توان این بیماری را تحت کنترل گرفت.
 

↑علت ترک دست چیست؟

با افزایش سن، به صورت طبیعی پوست نازک‌تر و خشک‌تر می‌شود. فرد در همه‌ی سال‌های زندگی پوست خود را در معرض تابش مستقیم نور آفتاب، باد و دیگر عوامل قرار داده است، این عوامل باعث تغییر حالت طبیعی و سالم پوست می‌شود. 

پوست برخی از افراد به صورت طبیعی چربی کمتری تولید می‌کند و برخی دیگر از افراد نسبت به برخی از مواد شیمیایی حساس‌تر هستند، این افراد بیش‌تر از دیگران در معرض خطر خشکی پوست شدید قرار دارند. 

اگر فرد در معرض ابتلا به اگزما و یا آلرژی باشد، پوست حساس‌تری داشته و به همین دلیل واکنش شدیدتری به برخی مواد شیمیایی نشان می‌دهد. بنابراین به محض قرار گرفتن در معرض این مواد خشکی پوست و دانه‌های پوستی در او ظاهر می‌شود. 

از طرفی دیگر افراد مبتلا به پسوریازیس هم در معرض خشکی پوست شدید قرار دارند. شغل و کاری که فرد به آن مشغول است هم در گذر زمان باعث خشکی پوست دست خواهد شد. پرستاران و افرادی که مجبور به شستن مداوم دست‌های خود هستند هم به خشکی پوست دچار می‌شوند. 
 

↑علائم ترک دست چیست؟

علامت رایج خشکی پوست شدید شامل پوست زبر و پوسته پوسته شده است. همچنین پوست خشک، قرمز به نظر می‌رسد، اگر فرد دارای پوست تیره‌تری باشد، خشکی پوست خود را به رنگ خاکستری نشان می‌دهد. علاوه بر این خارش پوست هم یکی دیگر از علائم بارز این عارضه است.  اگر خشکی پوست بسیار شدید باشد، ترک‌های پوستی شروع به خونریزی کرده و درد بسیار زیادی را ایجاد می‌کند. 

همانگونه که گفته شد، ترک‌های نزدیک ناخن‌های دست، کوچک بوده ولی گاهی این ترک‌ها چنان دردناک می‌شوند که فرد را از خواب بیدار می‌کند. از طرفی دیگر اگر باکتری‌ها از طریق این ترک خوردگی‌ها وارد پوست شوند، ایجاد عفونت می‌کنند. 
 

↑درمان‌های خانگی برای ترک پاشنه پا

کرم‌ها، پمادها و لوسیون‌های مرطوب کننده، به پوست کمک می‌کند تا رطوبت خود را حفظ کرده و در عین حال از خشک شدن پوست و ترک خوردن آن جلوگیری می‌کند‌. از طرفی دیگر مرطوب نگه داشتن پوست به درمان پوست ترک خورده هم کمک می‌کند‌.

اگر ترک پاشنه پا خفیف باشد، استفاده از کرم مرطوب کننده دو یا سه بار در روز ممکن است منجر به حل مشکل شود. از طرفی دیگر مالیدن پاشنه پا به کمک سوهان پا یا سنگ پا و سپس استفاده از مرطوب کننده به رفع پینه‌ی پا کمک می‌کند. توجه کنید که نباید از سنگ پا به مقدار زیاد استفاده کرد، استفاده‌ی زیاد از این وسیله منجر به وخیم شدن اوضاع ترک پاشنه‌ی پا خواهد شد.

روش‌های معجزه آسا درمان ترک دست و پا

راه‌های زیر به درمان ترک پاشنه کمک می‌کند:

استفاده از کرم مرطوب کنند‌ه‌ی نرم کننده و یا آب رسان

کرم‌های نرم کننده به درون پوست نفوذ کرده و فقدان آب را کاهش می‌دهند. مواد تشکیل دهنده‌ی این دسته از کرم‌ها فضای خالی بین لایه‌های پوست را پر کرده و در نهایت باعث می‌شوند که پوست بافت نرم‌تر و انعطاف‌پذیرتری پیدا کند.

کرم‌های جاذب رطوبت به خارجی‌ترین لایه پوست نفوذ کرده و آب موجود در هوا را به سمت خود کشانده و در نهایت منجر به حفظ رطوبت پوست می‌شود. از طرفی دیگر این دسته از کرم‌ها به افزایش ظرفیت آب پوست هم کمک می‌کند.

اگر فرد در شرایط آب و هوایی خشک باشد، کر‌م‌های جاذب رطوبت به جای اینکه رطوبت را از جو جذب کنند آن را از لایه‌های پایین‌تر پوست به سمت خود می‌کشانند. این کار در نهایت منجر می‌شود که پوست رطوبت بیش‌تری را از دست بدهد. در این شرایط به همراه ابن گروه از کرم‌ها باید از کرم‌های پوششی مانند وازلین استفاده کرد.
 

استفاده از یک کرم مرطوب کننده‌ی پوششی روی لایه‌های زیرین

بعد از اینکه کرم مرطوب کننده از نوع نرم کننده و جاذب رطوبت جذب شود، باید از یک کرم پوشاننده‌ی غلیظ‌تر روی آن استفاده کرد. این کار باعث پوشاندن کرم‌های زیرین شده و اثر بخشی آن‌ها را بهتر خواهد کرد.

در واقع اگر پوست با لایه‌ای نازک از این نوع کرم پوشانده شود، کرم مرطوب کننده تبخیر نشده و در نهایت بهتر عمل خواهد کرد.

انواع این کرم‌ها عبارتند از:

- وازلین
- لانولین (lanolin)
- روغن‌های معدنی
- سیلیکون‌ها

وازلین موثرترین نوع از این دسته کرم‌ها است و تا ۹۸ درصد اجازه نمی‌دهد که لایه خارجی پوست آب خود را از دست بدهد. از طرفی دیگر این نوع از کرم‌ها چرب و چسبنده بوده و استفاده از آن با سختی‌های خاص خود همراه است.
 

پوشیدن جوراب صد در صد کتانی در تختخواب

بعد از استفاده از وازلین باید جواب کتانی به پا کرد، این کار کمک می‌کند تا:

- رطوبت درون پا باقی بماند

- به پوست پاشنه‌ی پا اجازه نفس کشیدن داده می‌شود

- از لک شدن ملحفه‌ی تخت جلوگیری می‌شود

- اگر این مراحل چند بار در روز تکرار شود، پوست پاشنه‌ی پا در نهایت نرم‌تر خواهد شد.

- استفاده از کراتولیتیک برای پوست‌های ضخیم‌تر

- زمانی که پوست پاشنه‌ی پا ضخیم می‌شود، استفاده از کراتولیتیک (keratolytic) به همراه سایر درمان‌ها به نازک شدن آن کمک می‌کند.

- این ماده با جدا کردن سلول‌های مرده از پوست به نازک تر شدن پوست کمک کرده و از طرفی دیگر اجازه می‌دهد تا پوست مرطوب باقی بماند.
 

کراتولیتیک‌ها شامل:

* آلفا هیدروکسی اسیدها (alpha hydroxy acids) مانند لاکتیک اسید و گلیکولیک اسید 
* سالیسیلیک اسید
* اوره
* فرآورده‌هایی که به صورت همزمان شامل کراتولیتیک و فرآورده‌های جاذب رطوبت باشند، موثرتر هستند.
* استفاده از سنگ پا روی نواحی ضخیم شده‌ی پوست

اگر روی پوست مرطوب شده به آرامی سنگ پا کشیده شود، به کاهش ضخامت پوست و پینه‌ی پاشنه کمک خواهد کرد. نباید از تیغ و یا قیچی برای تراشیدن پوست پاشنه‌ی پا استفاده کرد. افراد مبتلا به دیابت مجاز به استفاده از سنگ پا نیستند و باید برای حل مشکل خود به متخصص پوست و مو مراجعه کنند.
 

استفاده از پانسمان مایع

پانسمان‌های مایع، ژلی هم برای پوشاندن پوست ترک خورده پاشنه پا استفاده می‌شوند. این پانسمان‌ها یک لایه‌ی محافظ روی پوست ترک خورده ایجاد کرده و به کاهش درد کمک می‌کنند. از طرفی دیگر اجازه نمی‌دهند تا آلودگی و جرم‌ها وارد زخم شده و روند درمان را بهبود می‌بخشند.
اگر شدت ترک ها زیاد شود و بعد از یک هفته از شروع درمان خانگی تغییری در آن‌ها ایجاد نشود، فرد حتما باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کند.
 

↑درمان‌های پزشکی برای ترک پاشنه پا 

در موارد شدید نیاز به درمان‌های پزشکی وجود دارد. در این شرایط پزشک اقدامات زیر را انجام می‌دهد:
 
 1. برداشتن پوست مرده 
 2. تجویز نرم کننده‌ها و لایه بردارهای قوی‌تر 
 3. تجویز چسب‌های پزشکی مخصوص برای بستن ترک‌ها 
 4. تجویز آنتی بیوتیک در صورت وجود عفونت 
 5. بستن پاشنه با کمک پانسمان‌های مخصوص 
 6. تجویز کفی‌های مخصوص و یا پدهای مخصوص پاشنه برای کفش بیمار 
 7. کمک به بیمار برای تغییر شیوه‌ی راه رفتن
 

↑درمان ترک‌های پوست دست 

بهترین درمان پیشگیری است. از زیاد شستن دست‌ها با صابون‌های حاوی مواد شیمیایی خاص دست بکشید، چرا که این مواد باعث خشکی پوست خواهند شد. چندین بار در روز از کرم مرطوب کننده و لوسیون‌ها استفاده کرده و به کمک آن‌ها دست‌های خود را مرطوب نگه دارید. بهتر است کرم‌هایی که برای دست خود از آن‌ها استفاده می‌کنید حاوی وازلین، موم باشد. 

از مواد شوینده‌ی حاوی هیالورونیک اسید استفاده کنید. توجه کنید که این نوع از مواد شوینده از انتشار باکتری‌ها و ویروس‌ها جلوگیری نمی‌کند، و لازم است از ژل‌های ضد عفونی کننده دست هم در کنار آن استفاده کنید. این مواد ضد عفونی کننده حاوی الکل هستند، ولی نقش الکل در خشک کردن پوست دست، بسیار کم‌تر از شستشوی زیاد با صابون است.

اگر به واسطه‌ی شغل خود با آب زیاد سر و کار دارید، مثلاً آرایشگر هستید و یا اگر جزئی از کادر درمان هستید و باید به صورت مرتب دست‌های خود را بشویید از دستکش‌های لاتکس برای محافظت از دستان خود استفاده کنید. اگر باغبانی می‌کنید از دستکش‌های پارچه‌ای برای محافظت از دستان خود استفاده کنید.

مدت زمان کم‌تری در معرض تابش نور مستقیم خورشید باشید. زمان استحمام را کوتاه کرده و در مدت شستن بدن خود از آب ولرم استفاده کنید. به مقدار کافی آب و مایعات نوشیده و فراموش نکنید که سیگار کشیدن و استرس باعث تشدید علائم خواهد شد.
 

↑ایا استفاده از چسب قطره‌ای برای ترک‌های دست بی خطر است؟

شاید باور نکنید ولی استفاده از چسب قطره‌ای راهکاری پرطرفدار برای از بین بردن ترک‌های پوستی دردناک دست است. گروهی از مواد تشکیل دهنده‌ی چسب سیانواکریلات (cyanoacrylates) هستند و می‌توان از آن‌ها برای زخم‌ها و ترک‌های سطحی پوست دست استفاده کرد. توجه کنید که چسب قطره‌ای را نباید روی ترک‌ها‌ی عمیق استفاده کرد، چرا که در این حالت امکان مسمومیت وجود دارد.

از طرفی دیگر نباید بیش از اندازه از پانسمان های مایع استفاده شود، چرا که گروهی از این محصولات حاوی مقدار زیادی الکل هستند و این مقدار الکل ممکن است باعث شدت گرفتن خشکی پوست شوند.

توجه کنید که پیش از استفاده از هر گونه ماده ای در جهت درمان ترک‌های پوستی باید دست خود را کاملا بشویید. این کار از بروز عفونت جلوگیری می‌کند.

با پزشک در مورد سایر محصولاتی که میتوانید از آن‌ها استفاده کنید، مشورت کنید. معمولاً این محصولات را می‌توان بدون نسخه از داروخانه تهیه کرد.

هشدار: مصرف هرگونه دارو یا کرم برای درمان ترک دست و پا باید با تجویز پزشک صورت بگیرد. از مصرف خودسرانه هر گونه دارو یا پماد به علت داشتن عوارض گوناگون، پرهیز کنید.
 

↑پیشگیری از ترک کف پا 

انجام مراحل زیر از خشکی پوست کف پا جلوگیری کرده و تا حدود زیادی باعث بهبود ترک‌های ناشی از خشکی پوست خواهد شد:
استحمام نکردن وضعیت خشکی پوست در ناحیه‌ی پاشنه پا را سخت‌تر خواهد کرد .

افرادی که به خشکی پوست دچار هستند، باید کارهای زیر را انجام دهند:
 
 1. از حمام کردن با آب داغ پرهیز کرده و آب داغ را با آب گرم جایگزین کنید 
 2. مدت زمان ماندن در حمام را به 5 تا ده دقیقه کاهش داده تا پوست رطوبت خود را از دست ندهد
 3. از شوینده‌های بدون بو و ملایم استفاده کنید 
 4. بعد از استحمام با یک حوله پوست خود را به آرامی خشک منید 
 5. بعد از خشک کردن پوست از لوسیون بدن استفاده کنید 
 6. بلافاصله بعد از استحمام از لوسیون مرطوب کننده روی کف پا استفاده کنید

بعد از استحمام و یا خیس کردن پا باید بلافاصله از لوسیون استفاده کرد. کرم‌های نرم کننده از لوسیون‌ها موثرتر بوده و پوست را کم‌تر تحریک می‌کند.  بهتر است از کرم‌های حاوی روغن و یا شی باتر استفاده کرد.

علاوه بر این کرم‌های مرطوب کننده‌ی حاوی مواد زیر هم بسیار موثر هستند:

** لاکتیک اسید 
** اوره 
** هیالورونیک اسید 
** گلیسیرین 
** دایمتیکون (dimethicone) 
** لانولین 
** پترولاتوم 
** روغن معدنی 
** استفاده نکردن از محصولات مراقبت از پوست معطر و صابون‌های زبر

برای پیشگیری و درمان ترک پاشنه پا باید پوست این ناحیه را همیشه تمیز و خشک نگه داشته و از بروز عفونت در آن خودداری کرد، استفاده از صابون‌های نامناسب ممکن است باعث خشکی بیش‌تر پوست شود. علاوه بر این استفاده از شوینده‌ی مناسب و ملایم هم باعث حفظ رطوبت در پاشنه پا می‌شود. 

می‌توان به جای صابون از شامپو‌های بدن حاوی مواد نرم کننده استفاده کرد.  استفاده از محصولات مراقبت از پوست حاوی مواد معطر، الکل، رتینوئید یا آلفا هیدروکسی اسید آسیب زیادی به پوست‌های خشک و حساس وارد می‌کند. اگر از این مواد استفاده نشود، پوست چربی طبیعی خود را حفظ می‌کند. 
 

پوشیدن کفش‌های پشت بسته 

کفش‌هایی را برای پوشیدن انتخاب کنید که از قسمت پاشنه بسته باشند، این کار از ترک خوردگی این ناحیه از پا جلوگیری می‌کند. علاوه بر این پوشیدن کفش‌های تنگ هم باعث ترک خوردگی کف پا شده و باید از آن خودداری کرد. 

باید از بافت نرم کف پا محافظت کرد و برای این کار پوشیدن جوراب‌ها و کفش‌هایی با کف مخصوص که از سر خوردگی جلوگیری می‌کند تا حدود زیادی موثر است. 

استفاده از جوراب‌های نخی تا حدود زیادی از ترک خوردگی کف پا جلوگیری می‌کند. از طرفی این نوع از جوراب‌ها عرق و رطوبت را در خود نگه داشته و به پوست اجازه‌ی نفس کشیدن می‌دهد. در نهایت پوشیدن جوراب نخی و کتانی از خشک شدن پوست هم جلوگیری می‌کند. 
 

↑چه زمانی برای معالجه ترک‌های دست باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر وضعیت خشکی پوست دست به حدی شدید شد که باعث ناراحتی فرد شود، باید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کرد. در صورت بروز خونریزی، تورم و زرد زخم در میان ترک‌های پوست دست باید هر چه سریع‌تر درمان آغاز شود. اگر فرد متوجه حرکت نواری قرمز رنگ از دست‌ها به سمت بازو شد، باید این نشانه را جدی بگیرد. چرا که در این حالت امکان بروز مشکلی جدی مانند عفونت وجود دارد. 

خشکی پوست را نباید نادیده گرفت، چرا که گاهی نشانه‌ای از وجود مشکلی جدی در بدن مانند درماتیت، دیابت، بیماری‌های کلیوی و یا تیروئیدی است. فرد در هنگام ملاقات با پزشک باید این موارد را با او مطرح کند. 

شما می‌توانید سوالات خود را در رابطه با موضوع این مقاله در بخش نظرات بنویسید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پرسش‌های شما پاسخ داده شود.
 

روغن گیاهی برای ترک پاشنه پا:

یک وان را پر از آب صابون کنید.پاهایتان را به طور کامل در آب قرار دهید.یک سنگ پا بردارید و پاها را به ویژه پاشنه ها را اسکراب کنید.پاهای خود را دوباره با آب تمیز کنید.از یک پارچه تمیز برای خشک کردن پا استفاده کنید.

یک روغن گیاهی را روی کف و پاشنه پایتان بمالید.جوراب بپوشید.جوراب ها را شب دربیاورید تا روغن به پاشنه های پا نفوذ کند.این کار را چند روز تکرار کنید، تا ترک ها به طور کامل از بین بروند.

روش‌های معجزه آسا درمان ترک دست و پا

چگونه ترک پاشنه پا را درمان کنیم؟

درمان ترک پاشنه پا با آرد برنج:
2 قاشق غذا خوری آرد برنج را در یک کاسه بریزید.2 قاشق چای خوری عسل به آن اضافه کنید.سپس مقداری سرکه سیب بریزید.مخلوط را با هم بزنید تا خمیر سفتی شکل دهید.مقداری روغن زیتون (یک قاشق غذاخوری) به آن اضافه کنید اگر شرایط شما بد است.

وان را پر از آب گرم کنید.پاهایتان را به مدت 15 دقیقه در آب بگذارید.از خمیر ساخته شده برای تمیز کردن پاها استفاده کنید، این درمان را چندین بار در هفته انجام دهید تا زمانی که پاهایتان بهبود پیدا کنند. 

روش‌های معجزه آسا درمان ترک دست و پا

توجه:
اگر از ترک های شدید رنج می برید، اضافه کردن روغن زیتون می تواند تاثیر خوبی روی پاشنه پاهای شما داشته باشد.

لیمو درمانی عالی برای ترک پاشنه پا:

روش 1:
آب گرم را در وان بریزید.کمی آب لیمو اضافه کنید.پاهایتان را به مدت 15 دقیقه در وان بگذارید.دقت کنید که آب بیش از حد داغ نباشد زیرا می تواند آن را خشک تر کند.

از سنگ پا برای تمیز کردن شکاف های پاها استفاده کنید.پاهای خود را بشویید و از یک پارچه تمیز برای خشک کردن پاها استفاده کنید. 

روش 2:
کمی آب لیمو را در یک کاسه بریزید.یک قاشق چای خوری وازلین را به کاسه اضافه کنید.به خوبی مخلوط کنید.پاها را بشویید و با یک دستمال تمیز خشک کنید و سپس مخلوط را روی پاشنه های پا بمالید.هر روز این کار را 2 بار انجام دهید. 

روش 3:
کمی نمک دریایی (5 قاشق سوپ خوری) را در یک کاسه بریزید.یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را به آن اضافه کنید، سپس آب یک عدد لیمو را به ان بیفزایید.آب را به کاسه اضافه کنید.

آن ها را به خوبی هم بزنید.مخلوط را به نواحی ترک دار پایتان بمالید و بگذارید 10 دقیقه بماند.از آب گرم برای شستن پاهای خود استفاده کنید.این روش را 2 بار در هفته انجام دهید. 
 

تاثیر گلاب و گلیسرین بر ترک پاشنه پا:

مقداری گلاب را در یک کاسه بریزید.مقدار مساوی گلیسیرین را نیز به کاسه اضافه کنید، آن ها را به خوبی هم بزنید. مخلوط را قبل از خواب هر روز روی پاشنه هایتان بمالید.

روش‌های معجزه آسا درمان ترک دست و پا

ترک پاشنه پا را با وکس پارافین درمان کنید:

مقداری وکس پارافین در دیگ بخار آب کنید، سپس 2 قاشق غذا خوری روغن نارگیل را اضافه کنید. (روغن کرچک یک گزینه دیگر است).بگذارید به طور طبیعی خنک شود تا بتوانید لایه نازکی از آن بردارید.

پاهایتان را فوری داخل مخلوط قرار دهید و بیرون بیاورید و 10 دقیقه صبر کنید.این عمل را چندین بار انجام دهید، تا زمانی که بیش از یک لایه ایجاد شود.از کیسه پلاستیکی برای پوشش دادن پاهای خود استفاده کنید و بگذارید یک ساعت دیگر بماند و بعد کیسه پلاستیکی را بردارید.

موم را از روی پوست بکنید.این درمان را دو بار در هفته انجام دهید. 

نکته:
- دقت کنید که مخلوط خیلی داغ نباشد.
- افرادی که مبتلا به دیابت یا گردش خون ضعیف هستند توصیه می شوند که این درمان را انجام ندهند.
- لایه نازکی از مخلوط کافی است.
- بیش از حد از آن استفاده نکنید.
 

نمک اپسوم موثر در رفع ترک پاشنه پا:

روش 1:
یک وان را با آب گرم پر کنید، نصف فنجان نمک اپسوم به آن اضافه کنید.پاهایتان را به مدت 15 دقیقه در وان بگذارید.از سنگ پا برای تمیز کردن پاهای خود استفاده کنید و بعد دوباره پاهای خود را در وان بگذارید و بعد با یک دستمال تمیز خشک کنید.

از چند نوع کرم برای استفاده از پاهای خود استفاده کنید و بعد جوراب بپوشید و بگذارید یک شب بماند.جوراب ها را دربیاورید و صبح روز بعد کرم ها را تمیز کنید. 

روش‌های معجزه آسا درمان ترک دست و پا

روش 2:
نصف فنجان نمک اپسوم را در یک کاسه بریزید، کمی از روغن های گیاهی، مانند روغن درخت چای یا روغن نعناع را اضافه کنید.آن ها را به خوبی مخلوط کنید.
پاهای خود را بشویید و تمیز کنید.مخلوط را روی پاهای خود بمالید و سپس پاها را با آب تمیز بشویید و با استفاده از یک پارچه تمیز خشک کنید.این روش را 2 بار در هر هفته اعمال کنید تا بهبود داشته باشید.
 

موز درمانی برای ترک پاشنه پا:

روش 1:
موز پوست کنده را له کنید.پاهای خود را بشویید.این خمیر را روی پاشنه پا بمالید.15 دقیقه صبر کنید و اجازه دهید خمیر به پوست نفوذ کند و از آب ولرم برای تمیز کردن پاها استفاده کنید.

پاهای خود را به مدت 10 دقیقه در وان پر از آب سرد بگذارید.این درمان را هر روز به مدت چند هفته انجام دهید، تا زمانی که احساس کنید پاشنه های شما دوباره نرم هستند. 

روش 2:
موز رسیده را در یک مخلوط کن بریزید تا خمیر شود، کمی آووکادو به آن اضافه کنید.پاهای خود را بشویید و خمیر را روی پاشنه پایتان بزنید، بگذارید 20 دقیقه بماند.از آب گرم برای شستن خمیر استفاده بکنید. 
 

خواص عسل برای ترک پاشنه پا:

یک وان آب گرم آماده کنید.یک فنجان عسل را به وان اضافه کنید و به خوبی هم بزنید.پاهایتان را به مدت 20 دقیقه در وان بگذارید.پاها را اسکراب کنید.این درمان را هر روز انجام دهید.

روش‌های معجزه آسا درمان ترک دست و پا

وازلین مناسب برای رفع ترک پاشنه پا :

روش 1:
یک وان پر از آب گرم را آماده کنید.پاهای خود را به مدت 10 دقیقه در وان بگذارید تا باعث نرم شدن شکاف ها و خشکی های پوست شوند. وازلین را روی پاهای خود بمالید.جوراب های خود را بپوشید تا وازلین به پوست نفوذ کند.این درمان را هر روز قبل از خواب به کار ببرید.

 روش 2:
یک وان پر از آب گرم را آماده کنید.پاهای خود را به مدت 10 دقیقه در وان بگذارید تا باعث نرم شدن شکاف ها و پوست شوند.پوست های مرده را از پاهایتان بردارید.

کمی آب لیمو به وازلین اضافه کنید و آن ها را به خوبی مخلوط کنید و آن را روی پاشنه تان بمالید.جوراب های خود را بپوشید تا وازلین به پوست نفوذ کند.این درمان را هر روز قبل از خواب به کار ببرید.
 

تاثیرات کرم نعناع بر ترک پاشنه پا :

پاهای خود را با آب گرم بشویید و چنانچه در این بخش از سلامت نمناک می خوانید کرم نعناع راقبل از خوابیدن روی پاهای خود بمالید.جوراب بپوشید و بگذارید یک شب بماند.

جوراب ها را در بیاورید و از آب گرم برای آبکشی پاهای خود استفاده بکنید.این درمان را هر روز انجام دهید.

روش‌های معجزه آسا درمان ترک دست و پا

درمان ترک پاشنه پا با نسخه های خانگی

رفع ترک پاشنه پا با سرکه:

روش 1:

نصف فنجان سرکه سفید را در وان بریزیزد، کمی آب را به وان اضافه کنید.پاهایتان را به مدت 15 دقیقه در وان بگذارید.از سنگ پا برای از بین بردن پوست مرده و زبر استفاده کنید.

پاهای خود را با آب تمیز کنید.آن ها را با یک دستمال تمیز خشک کنید.برای نرم کردن و مرطوب کردن پوست از وازلین استفاده کنید.
 

روش 2:

یک مقدار آرد برنج را در یک کاسه بریزید و مقداری عسل و کمی سرکه سیب به آن اضافه کنید.آن ها را مخلوط کنید تا خمیری شکل بگیرد.پاهای خود را بشویید.
خمیر را روی پای خود بمالید.کمی ماساژ پا دهید.از آب گرم برای شستن پایتان استفاده کنید.این روش را 2 بار در هفته انجام دهید. 
 

روش 3:

یک لگن از آب ولرم تهیه کنید.برای حدود 10 دقیقه پاهای خود را در آب گرم قرار دهید.پاها را اسکراب کنید و بعد بشویید و سپس از روغن نارگیل در مناطق ترک خورده استفاده کنید.
 

 روش 4:

در این روش، شما می توانید کمی لیسترین به سرکه اضافه کنید تا ترک پاشنه بهتر التیام یابد، چون حاوی لیسترین دارای تیمول است که برای از بین بردن سلول های مرده پوست مفید هستند.

یک فنجان سرکه سفید را در یک کاسه بریزید.مقدار برابر لیسترین و همچنین 2 فنجان آب اضافه کنید.مخلوط را به خوبی هم بزنید و در یک کاسه بریزید.
پاهایتان را به مدت 20 دقیقه در مخلوط قرار دهید و سپس بشویید.از یک پارچه تمیز برای خشک کردن پاها استفاده کنید.این درمان را 3 بار در هر هفته اعمال کنید.

درمان ترک پاشنه پا  با جو دو سر:

روش 1:

یک قاشق غذا خوری از پودر جو دو سر را در یک کاسه بریزید.کمی روغن جوجوبا را به کاسه اضافه کنید.آن ها را مخلوط کنید تا خمیر سفتی تهیه شود.
خمیر را به پاها، به خصوص به پاشنه های پایتان بزنید و بگذارید تا نیم ساعت بماند و برای شستن آن از آب سرد استفاده کنید و آن ها را با یک دستمال تمیز خشک کنید.این درمان را هر روز انجام دهید.

روش‌های معجزه آسا درمان ترک دست و پا

 روش 2:

مقداری از پودر جو دو سر را در یک کاسه بریزید.یک چهارم فنجان عسل و همچنین یک چهارم فنجان روغن زیتون اضافه کنید.در نهایت، نصف فنجان آرد اضافه کنید.

آن ها را به خوبی مخلوط کنید، تا خمیری تهیه شود.سپس پاهای خود را به مدت 10 دقیقه در آب گرم بگذارید.خمیر را روی پای خود بمالید و بگذارید نیم ساعت بماند.سپس پاهای خود را با آب گرم بشویید و کمی کرم پا بزنید.

این روش را چندین بار در هفته انجام دهید.
 

وازلین و آب لیمو برای ترک پاشنه پا :

یک قاشق چای خوری وازلین را در یک کاسه بریزید و 2 قاشق چای خوری آب لیمو را به آن اضافه کنید.آن ها را به خوبی مخلوط کنید.پاهایتان را بشویید و با یک دستمال تمیز خشک کنید.

کرم مخلوط را به پاهای خود به ویژه پاشنه های پا بمالید.برای نگه داشتن کرم در شب جوراب بپوشید.
 

رفع ترک پاشنه پا با روغن زیتون و عصاره لیمو:

یک قاشق چای خوری روغن زیتون را در یک فنجان بریزید و یک قاشق چای خوری آب لیمو را اضافه کنید.آن ها را به خوبی مخلوط کنید.سپس پاهای خود را بشویید و خشک کنید.مخلوط را روی پاهای خود بمالید.
 

 جوش شیرین مناسب برای درمان ترک پاشنه پا :

ظرفی پر از آب گرم را آماده کنید.کمی جوش شیرین را به کاسه اضافه کنید.آن ها را به خوبی مخلوط کنید تا پودر جوش شیرین حل شود.پاهایتان را به مدت 15 دقیقه در ظرف بگذارید.

سپس از سنگ پا برای تمیز کردن پاها، به خصوص پاشنه های پا استفاده کنید. پاهای خود را با آب بشویید.

روش‌های معجزه آسا درمان ترک دست و پا

درمان ترک پاشنه پا :

اگر پاهای شما پینه، پوست ترک خورده، زخم، خارش و یا پوست خشک دارد که با کرم یا لوسیون های ملایم بهبود پیدا نمی کند، به متخصص پا مراجعه کنید تا از مشکلات شدید در آینده جلوگیری کنید. علاوه بر این، میخچه و پینه می توانند به طور ایمن توسط متخصص پا ازبین بروند که این راهی خوب برای بهبود ظاهر پاهای شما و جلوگیری از مشکلات آینده مانند درد و جراحات پوستی است.


منبع: سایت دکتر دکتر
سایت نمناک
سایت برترینها
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
بازاین شورش است/ استاد میرباقری
بازاین شورش است/ استاد میرباقری

بازاین شورش است/ استاد میرباقری

دل من تنگه واسه تو ای حریم باصفا کربلا/ مطیعی
دل من تنگه واسه تو ای حریم باصفا کربلا/ مطیعی

دل من تنگه واسه تو ای حریم باصفا کربلا/ مطیعی

یاران شتاب کنید قافله در راه است/ کریمی
یاران شتاب کنید قافله در راه است/ کریمی

یاران شتاب کنید قافله در راه است/ کریمی

حسین من آمده ام به کربلا/ نریمان پناهی
حسین من آمده ام به کربلا/ نریمان پناهی

حسین من آمده ام به کربلا/ نریمان پناهی

ثواب گریه/ علی صفایی حائری
ثواب گریه/ علی صفایی حائری

ثواب گریه/ علی صفایی حائری

میره کربلا توی این شبا/ مهدی رسولی
میره کربلا توی این شبا/ مهدی رسولی

میره کربلا توی این شبا/ مهدی رسولی

بس عزیز است برای همه کس خاطر تو/ کریمی
بس عزیز است برای همه کس خاطر تو/ کریمی

بس عزیز است برای همه کس خاطر تو/ کریمی

آورده ام دو هدیه برایت/ ارضی
آورده ام دو هدیه برایت/ ارضی

آورده ام دو هدیه برایت/ ارضی

اَشهَدُ اَنَّکَ تَشهَدُ مَقَامِی تَسمَعُ کَلامِی تَرُدُّ سَلامِی/ رسولی
اَشهَدُ اَنَّکَ تَشهَدُ مَقَامِی تَسمَعُ کَلامِی تَرُدُّ سَلامِی/ رسولی

اَشهَدُ اَنَّکَ تَشهَدُ مَقَامِی تَسمَعُ کَلامِی تَرُدُّ سَلامِی/ رسولی

سایه لطف تو کاش از سر ما کم نشود/ ارضی
سایه لطف تو کاش از سر ما کم نشود/ ارضی

سایه لطف تو کاش از سر ما کم نشود/ ارضی

عمریه هم نفسیم/ مطیعی
عمریه هم نفسیم/ مطیعی

عمریه هم نفسیم/ مطیعی

توی خیمه هنوز من سرلشکرتم/ کریمی
توی خیمه هنوز من سرلشکرتم/ کریمی

توی خیمه هنوز من سرلشکرتم/ کریمی

بستم دخیل بوسه از پا تا سرت را/ سلحشور
بستم دخیل بوسه از پا تا سرت را/ سلحشور

بستم دخیل بوسه از پا تا سرت را/ سلحشور

سرخی هر غروب میرم پشت بوم/ مطیعی
سرخی هر غروب میرم پشت بوم/ مطیعی

سرخی هر غروب میرم پشت بوم/ مطیعی

دید لشکر معنی ایثار را/ محمود کریمی
دید لشکر معنی ایثار را/ محمود کریمی

دید لشکر معنی ایثار را/ محمود کریمی

بسته در زنجیر خجلت دست و پایم یا حسین/ شالبافان
بسته در زنجیر خجلت دست و پایم یا حسین/ شالبافان

بسته در زنجیر خجلت دست و پایم یا حسین/ شالبافان

من خطاکارم جفا کردم به تو اما ببخش/ میرزا محمدی
من خطاکارم جفا کردم به تو اما ببخش/ میرزا محمدی

من خطاکارم جفا کردم به تو اما ببخش/ میرزا محمدی

نوحو علی ساکن کربلا/ مهدی رسولی
نوحو علی ساکن کربلا/ مهدی رسولی

نوحو علی ساکن کربلا/ مهدی رسولی

بشنو از ناله زارم شرح حال روزگارم/ علیمی
بشنو از ناله زارم شرح حال روزگارم/ علیمی

بشنو از ناله زارم شرح حال روزگارم/ علیمی

سالیانیست که ما ریزه خور اربابیم/ سلحشور
سالیانیست که ما ریزه خور اربابیم/ سلحشور

سالیانیست که ما ریزه خور اربابیم/ سلحشور

مورم تویی سلیمانم من نوکر و تو سلطانم/ پویانفر
مورم تویی سلیمانم من نوکر و تو سلطانم/ پویانفر

مورم تویی سلیمانم من نوکر و تو سلطانم/ پویانفر