سؤال روز صد و پنجاه و دوم تولد

بهترین روش های بازی با کودک پنج ماهه چه می باشد؟

در این مقاله چند بازی خلاقانه مناسب برای کودک پنج ماهه معرفی شده است.
سه‌شنبه، 1 مهر 1399
تخمین زمان مطالعه:
موارد بیشتر برای شما
بهترین روش های بازی با کودک پنج ماهه چه می باشد؟
کودک در پنج ماهگی هر آنچه می بیند را در دهان می گذارد، بنابراین خود را آماده کنید. در این سن دهان کودک ابزار اصلی او برای کاوش به حساب آمده و احتمالاً مجذوب صداهای تولید شده می شود. کودک شما بسیار اجتماعی تر شده و تعامل بیشتر و نیز فعالیت جسمی بیشتری خواهد داشت، بنابراین بازی بیش از هر زمان دیگری برای او دارای اهمیت است.
 
اجازه دهید کودکتان با دهان خود به کاوش و جستجو بپردازد (البته ممکن است این وضعیت برای شما عجیب به نظر برسد) و برای او اسباب بازی هایی را خریداری کنید که برای قرار دادن در دهان طراحی شده اند. فقط مطمئن شوید که اسباب بازی های او تمیز بوده و خطر ایجاد خفگی نداشته باشند (به این صورت که نباید به اندازه ای باشند که درون یک رول دستمال توالت جا شوند).
 
غلتاندن توپ به سمت کودک به تقویت عضلات او و بهبود هماهنگی های لازم برای این کار کمک می کند و فرستادن آن کمی به سمت راست یا چپ کودک در زمانی که او را بر روی شکم قرار داده اید، به کودک در غلت خوردن یعنی عملی مهم در این روزها کمک می کند. او را بر روی پشت و شکم قرار دهید و زمان زیادی را برای بازی در این حالت اختصاص دهید به طوری که بتواند دنیای خود را از تمام زوایا کشف کند.
 
بازی های گروهی و سرگرم کننده مانند «دالی موشه» اکنون از محبوبیت فراوانی برای او برخوردار شده و غالباً موجب خنده های پرشوری در او می شود (همانطور که کودک قهقهه می زند و صداهایی حاکی از شادی از خود تولید می کند، شما نیز خنده او را پاسخ داده و با او بخندید، او آن را کامل دریافت کرده و حتی بیش از پیش هیجان زده خواهد شد). گذشته از امتحان کردن روش های قدیمی، کمی تغییرات نیز در بازی های او ایجاد کنید. در ادامه به چند مورد از آنها اشاره شده است:
 
* کودک خود را در مقابل آینه بنشانید و با دست و صورت خودش نحوه بازی دالی موشه را به او نشان دهید.
 
* اسباب بازی مورد علاقه او را برداشته و با یک پتو آن را بپوشانید. از کودک خود بپرسید «کجا رفت؟» و ببینید آیا سعی می کند پتو را از روی اسباب بازی به کناری بزند یا خیر. اگر این کار را کرد برایش دست بزنید و او را مورد تمجید و ستایش قرار دهید.
 
* اگر کودک شما از گهواره یا تاب برقی خوشش می آید، او را درون آن قرار داده و همانطور که به طرف شما تاب می خورد به او سلام کنید و با دور شدن از شما خداحافظی کنید. تعجب خواهید کرد که چقدر سریع متوجه می شود که اصوات مختلف معانی متفاوتی دارند.
 
هرچند ممکن است دالی موشه ساده به نظر برسد، اما در حقیقت حافظه در حال رشد و تکامل کودک شما را تحریک می کند و به او می آموزد که آن چیزهایی که از نظر او پنهان می شوند و او دیگر قادر به دیدن آنها نیست، از بین نمی روند. همچنین به او در فرونشاندن اضطراب کمک می کند و می آموزد که حتی اگر شما او را ترک کنید، همیشه به پیش او بازمی گردید. در صورتی که به نظر می رسد کودکتان در حال حاضر به بازی دالی موشه علاقه نشان نمی دهد (و یا از این بازی خوشش نمی آید) ناامید نشده و چند هفته بعد دوباره آن را امتحان کنید.
 
همچنین بهتر است چند اسباب بازی بی خطر را در گهواره کودک یا محوطه بازی او قرار دهید به طوری که بتواند زمانی که شما به کارهای دیگری مشغول هستید، برای سرگرم ساختن خود از آنها استفاده کند. به او اسباب بازیهایی را بدهید که در پاسخ به عملکردهای مختلف صداهای متفاوتی تولید می کنند و ببینید به چه سرعت متوجه می شود که جغجغه برای تکان دادن است و اسباب بازی های جیرجیری یا سوت سوتی برای فشار دادن هستند.
 
 
منبع: اپلیکیشن ردیاب کودک (‏Baby Tracker‏)‏


مقالات مرتبط
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط