0
ویژه نامه ها

فواید ورزش شنا برای سلامتی

شنا به لحاظ محبوبیت رتبه‌ی چهارم را در ایالات متحده دارد. اما علت این محبوبیت دقیقا چیست؟ مزایای متعددی وجود دارد که شما می‌توانید با شنا کردن به طور منظم به دست آورید. برای کسب اطلاعات بیش‌تر در مورد فواید شنا در این نوشتار با ما همراه باشید.
فواید ورزش شنا برای سلامتی
شنا ورزشی برای افراد از تمامی سنین است. این ورزش هزینه زیادی ندارد و می‌توان آن را با شدت‌های متفاوتی انجام داد. شنا یکی از بهترین‌ ورزش‌ها برای داشتن تناسب اندام است. همچنین این ورزش بر سلامت ذهن نیز تاثیر می‌گذارد.

افراد مختلف می‌توانند ۱۵۰ ‌دقیقه ورزشی هفتگی خود را با شنا انجام دهند. ورزش شنا فواید مختلفی دارد که به شرح زیر است:


به کارگیری تمام بدن

شنا تمام گروههای عضلانی بدن را به کار می‌گیرد. یک فرد باید از عضلات دست، پا، میان تنه و شکم برای شنا کردن استفاده کنند. شنا همچنین باعث بالا رفتن ضربات قلب بدون افزایش استرس می‌شود این ورزش قدرت و حجم عضلات را افزایش می‌دهد و ورزش را کنترل می‌کند.


افزایش قدرت قلبی – عروقی

ورزش‌های قلبی – عروقی ورزش‌هایی هستند که قلب، ریه‌ها و  سیستم عروقی بدن را به کار می‌گیرند. شنا جزو این گروه از ورزش‌ها است. بررسی‌ها نشان داده است افرادی که شنا می‌کنند نسبت به افرادی که فعالیتی ندارند. ۵۰ درصد کمتر در مرضی مرگ قرار دارند. شنا فشار خون را کاهش می‌دهد و قند خون را کنترل می‌کند.


مناسب برای همه سنین و همه بدن‌ها

افراد با آمادگی جسمانی مختلف و سن مختلف می‌توانند شنا کنند. تنها باید شدت شنا را مناسب شرایط خود انتخاب کنند.


شنا یک مهارت است

شنا کردن علاوه بر افزایش سلامتی یک مهارت است و می‌تواند حتی در شرایط خاص جان شما را نجات دهد.


مناسب برای افراد آسیب دیده

افرادی که آرتروز دارند و نمی‌توانند ورزش‌های شدید انجام دهند، می‌توانند شنا کنند ، زیرا آب به عضلات  و مفاصل فشاری وارد نمی‌کند.


مناسب برای معلولان

افرادی که معلولیت جسمی دارند می‌توانند شنا کنند و این ورزش برای آنها راحت‌تر است.


مناسب برای افرادی که آسم دارند

شنا توانایی ریه‌ها را افزایش می‌دهد و تنفس را کنترل می‌کند. هوای مرطوب داخل استخر نشانه‌های بیماری آسم را کاهش می‌دهد.1


افزایش کشش و قدرت عضله

شنا در مقایسه با سایر ورزش های هوازی، قدرت و کشش عضلات را بهتر افزایش می دهد.
 
به عنوان مثال فرد هنگام دویدن، بدن خودش را در هوا حرکت می دهد، ولی در ورزش شنا، فرد خودش را در آب جلو می برد. چگالی (تراکم) آب 12 برابر هوا است.
 
در نتیجه هر حرکت دست و پا در طی شنا، یک ورزش مقاومتی می شود. باید بدانید که ورزش های مقاومتی، بهترین راه افزایش کشش و قدرت عضلات هستند.
 
همچنین ورزش شنا برای استحکام استخوان ها به خصوص در زنان یائسه مفید است.


بهبود انعطاف پذیری بدن

بر خلاف وسایل ورزشی موجود در سالن ورزشی ژیمناستیک که هر بار روی یک قسمت بدن اثر دارند، ورزش شنا باعث حرکت تمام قسمت های بدن می شود و در نتیجه مفاصل و رباط ها را نرم و انعطاف پذیر می کند. دست ها، باسن، پاها، سر و ستون فقرات با شنا کردن در آب حرکت می کنند و می چرخند.
 
علاوه بر این، طی هر حرکت به سمت جلو در طی شنا، بدن کش می آید که نه تنها باعث افزایش کارآیی بدن در آب می شود، بلکه موجب کشش بدن از سر تا انگشتان پا می گردد.


داشتن یک قلب سالم تر

علاوه بر کشش عضلات قابل مشاهده مثل عضله ران، شنا کردن برای مهم ترین عضله داخلی بدن یعنی قلب نیز مفید است.
 
به دلیل اینکه شنا یک ورزش هوازی است، باعث تقویت قلب می شود.
 
شنا نه تنها باعث بزرگ شدن قلب می شود، بلکه باعث پمپاژ بهتر خون توسط قلب می گردد. پمپاژ بهتر خون هم باعث جریان خون بهتر در سراسر بدن می شود.
 
همچنین تحقیقات نشان داده است، ورزش های هوازی می توانند با پاسخ التهابی بدن که منجر به بیماری قلبی می شود، مبارزه کنند.
 
انجمن قلب آمریکا می گوید فقط 30 دقیقه ورزش در هر روز مثل شنا کردن، خطر بیماری های قلبی عروقی را 30 تا 40 درصد در زنان کاهش می دهد.
به علاوه ورزش منظم هوازی، فشارخون بالا را کم می کند.2


مناسب برای افراد مبتلا به MS 

شنا می‌تواند برای افرادی که مبتلا به تصلب بافت چندگانه (MS) هستند نیز مفید باشد. آب باعث می‌شود که دست و پاها شناور باشند و به این ترتیب از آن‌ها در حین ورزش حمایت می‌کند. آب همچنین یک مقاومت ملایم ایجاد می‌کند.
در یک مطالعه، یک برنامه‌ی شنای ۲۰ هفته‌ای باعث کاهش قابل‌توجه درد در افراد مبتلا به MS شد. نشانه‌هایی مانند خستگی، افسردگی و ناتوانی نیز در افراد مبتلا بهبود یافت.


کالری‌ می‌سوزاند

شنا یک راه موثر برای سوزاندن کالری است. یک فرد ۷۲ کیلویی با یک ساعت شنا به صورت متوسط یا با شدت کم، حدود ۴۲۳ کالری می‌سوزاند. همین فرد می‌تواند تا ۷۱۵ کالری در ساعت بسوزاند در صورتی که با شدت و سرعت بیش‌تری شنا کند. یک فرد ۹۰ کیلویی که فعالیت‌های مشابهی دارد، بین ۵۲۸ تا ۸۹۲ کالری در ساعت بسوزاند. یک فرد ۱۰۸ کیلویی نیز می‌تواند بین ۶۳۲ تا ۱،۰۶۸ کالری بسوزاند.
برای مقایسه‌ی این اعداد با سایر فعالیت‌های رایج و با شدت کم، همان فرد ۷۲ کیلویی اگر فاصله‌ی پنج و نیم کیلومتری را در یک ساعت پیاده‌روی کند فقط حدود ۳۱۴ کالری را می‌سوزاند. با انجام یوگا ممکن است فقط ۱۸۳ کالری در ساعت بسوزد. و تمرین بر روی الپتیکال در همان یک ساعت فقط ۳۶۵ کالری را می‌سوزاند.


بهبود خلق و خو

محققان گروه کوچکی از افراد مبتلا به زوال عقل را مورد بررسی قرار دادند و پس از شرکت آن‌ها در یک برنامه‌ی ۱۲ هفته‌ای آبی، متوجه رخ دادن بهبودی در شرایط روحی آن‌ها شدند. فواید شنا و تمرینات آبی به لحاظ روانی فقط برای افراد مبتلا به زوال عقل نیست. ثابت شده‌است که ورزش کردن برای خلق و خوی هر کسی فایده دارد.


کمک به مدیریت استرس

محققان گروهی از شناگران را بلافاصله قبل و بعد از شنا در انجمن مسیحی مردان جوان (YMCA) در نیو تایپه، تایوان بررسی کردند. از ۱۰۱ نفر مورد بررسی، ۴۴ مورد افسردگی خفیف و احساس استرس مرتبط با زندگی پرسرعت امروزی را گزارش کردند. پس از شنا، تعداد افرادی که هنوز هم احساس تنش می‌کردند به هشت تن کاهش یافته بود.

در حالی که لازم است تحقیقات بیش‌تری در این زمینه انجام شود، محققان به این نتیجه رسیده‌اند که شنا یک روش بالقوه‌ی قدرتمند برای از بین بردن سریع استرس است.3


آیا درست است که بعد از ورزش مخصوصا شناکردن نباید تا نیم ساعت غذا خورد چون باعث اضافه وزن می شود؟ حالا بعد از شناکردن غذا بخوریم یا
نه ؟

تا حدودی این نکته واقعیت دارد. معمولا در ۲ ساعت اولیه بعد از انجام فعالیتهای ورزشی، بدن همانند اسفنجی خشک است که قابلیت جذب بالایی دارد. در این حالت، سلول هایی که از مواد مغذی تخلیه شده اند، سعی می کنند این کمبود را جبران کنند بنابراین مصرف موادغذایی بلافاصله بعد از انجام فعالیتهای ورزشی به مرور زمان می تواند باعث اضافه وزن شود. البته مصرف مایعات بعد از فعالیت بدنی نباید فراموش شود.4


پی نوشت:
1.www.isna.ir
2.www.article.tebyan.net
3.www.bazdeh.org
4.www.rastineh.com


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما