خواص گیاه گوتوکولا یا همان آب قاشقی

گیاه گوتوکولا در مناطق باتلاقی معتدل و گرمسیری در بسیاری از قسمت های جهان رشد می کند. از آنجا که این گیاه آبزی است، به آلودگی های بیولوژیکی و شیمیایی در آب حساس است، از همین رو امروزه گوتوکولا در حال صدمه دیدن می باشد. برای قرن ها از خواص گوتوکولا برای درمان بسیاری از بیماری ها از افسردگی گرفته تا زخم معده، استفاده می شده است.
چهارشنبه، 7 آبان 1399
تخمین زمان مطالعه:
پدیدآورنده: نیر زارع کابدول
موارد بیشتر برای شما
خواص گیاه گوتوکولا یا همان آب قاشقی
آب قاشقی یا گوتوکولا گیاه دارویی است که برای درمان اسهال موثر است و برای درمان تهوع، سرفه، اسهال، دلپیچه و بی اختیاری ادرار در کودکان استفاده می شود.
آب قاشقی یا گوتوکولا گیاهی علفی از خانواده چتریان است و به عنوان گیاه خودرو،رونده و نیمه آبزی شناخته می شود. این گیاه در ایران در نواحی تالاب انزلی به صورت وحشی رشد می کند.

گیاه آب قاشقی یک گیاه دارویی در طب شناخته می شود و هزاران سال در طب سنتی چین و هند مورد استفاده قرار گرفته است و همچنین در اروپا به عنوان ترمیم کننده زخم استفاده می شود. این گیاه دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی است و همچنین دارای ویتامین های سی ، ویتامین ب و ویتامین ای است. همچنین دارای بتاکاروتن، فلاونوئید، سلنیوم، منیزیم، کلسیم و آهن است. در ادامه با گیاه آب قاشقی بیشتر آشنا شوید.


گیاه آب قاشقی چیست

آب قاشقی یک گیاه از خانواده چتریان است که دارای خواص ضد التهابی زیادی است. قدح مریم یا گوتوکولا نام های دیگر آب قاشقی می باشند.این گیاه بیشتر در جزیره اقیانوس آرام، مالزی و آسیا رشد می کند.

آب قاشقی یک گیاه دارویی که از هزاران سال در طب های سنتی مورد استفاده قرار گرفته است و در اروپا از این گیاه برای درمان زخم ها و کاهش التهاب استفاده می شود.ترکیبات این گیاه شامل اسیدهای تری ترپنی مانند آسیاتیک اسید، ماد کاسیک، ترمینولیک اسید استر حاصل از ترکیب تری ترپن اسید و برخی اولیگوساکاریدها شامل آسیاتیکوزیدهایی مانند آسیاتیکوزید A و آسیاتیکوزید B و روغن فرار می باشد.

آب قاشقی سرشار از ویتامین C، ویتامین B ، ویتامین A ، ویتامین E ، آهن، کلسیم، منیزیم و بتاکاروتن می باشد و یکی از ترکیبات اصلی آن پلیفنول است.


برای درمان زخم

از خواص خوب آب قاشقی که می تواند به عنوان یکی از مهمترین خواص آن نام برد ، ترمیم بافت و ترمیم زخم می باشد.آب قاشقی می تواند سرعت ترمیم زخم را بالا ببرد.

آب قاشقی در طب سنتی برای درمان جذام استفاده میشود. این گیاه دارویی می تواند برای درمان سوختگی های خفیف، پسوریازیس و زخم های جزئی استفاده شود.


درمان عرق سوزی

بر اساس بررسی های انجام شده ، مصرف شیره تازه برگ های آب قاشقی می تواند باعث تسکین خارش ناشی از عرق سوز شدن زیر بغل و اطراف ران پا بسیار مفید باشد.1


بهبود گردش خون

گردش خون ضعیف می تواند منجر به مشکلات مختلفی از جمله رگ های واریسی، چاقی، دیابت و بیماری شریان محیطی شود. کاهش جریان خون می تواند دلیل علائمی مانند بیحسی، سوزش و درد عضلانی باشد. درمان های سنتی برای کمک به بهبود گردش خون شامل ورزش، بلند کردن پاها و دوری از بی تحرکی طولانی است. استفاده از خواص گوتوکولا در بستر مکمل ها می تواند به شما کمک کند تا به صورت طبیعی گردش خونتان افزایش پیدا کند. در یک آزمایش که با شرکت 87 نفر تشکیل شده بود، به شرکت کنندگان مقدار 30 میلی گرم گوتوکولا در روز، و به مدت یک ماه داده شد؛ نتایج به دست آمده نشان می داد که افرادی که از این روش استفاده کرده بودند، نسبت به سایر افراد از گردش خون بهتری برخوردار بودند.

خواص گیاه گوتوکولا یا همان آب قاشقی


کاهش افسردگی و اضطراب

علاوه بر اینکه خواص گوتوکولا می توانند به سلامت جسمی شما کمک کند، برخی تحقیقات نشان می دهد که از این گیاه می توان برای سلامت روحی نیز استفاده کرد؛ این به این دلیل است که گوتوکولا دارای ویژگی های ضد انعقادی و ضد افسردگی است. این گیاه می تواند به طور طبیعی به جلوگیری از اضطراب، درمان افسردگی و درمان اختلالات خوابی کمک کند. در سال 2010 یک آزمایش بر روی 50 نفر صورت گرفت که در آن به این افراد 20 میلی گرم گوتوکولا به مدت 1 ماه داده شد، در تمام این افراد کاهش سطح استرس و اضطراب مشهود بود. علاوه بر این، مطالعات متعددی روی حیوانات انجام شده است که تأثیرات ضداضطراب و افسردگی مفید گوتوکولا را تأیید کرده است.2

برای پوست

گیاه آب قاشقی حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و ساپونین‌ها می باشد که برای التیام ظاهر پوست موثر می باشد. تعداد زیادی از شرکت‌های تولید داور و لوازم آرایشی شیفته ویژگی های این گیاه در از بین بردن ظاهر زخم‌ها، چین و چروک و لکه‌های پوستی هستند.

در یک تحقیق حیوانی دانشمندان فهمیدند که مصرف گوتوکولا به جهت زخم ها دو بار در روز پس از یک هفته، مقدار بعضی از آنتی اکسیدان ها را تا 77 درصد زیاد می کند. به دلیل خواص گوتوکولا برای سلامت پوست، از این گیاه به صورت موضعی به عنوان یک معالجه طبیعی برای بیماری های پوست مانند پسوریازیس و اگزما مصرف می گردد.


خواص گیاه آب قاشقی برای تقویت حافظه

 یکی از بارزترین ویژگی گوتوکولا  خاصیت آن به جهت التیام شناخت و تقویت حافظه می باشد. یک تحقیق انتشار یافته در مجله بیماری آلزایمر حاوی این است که عصاره گوتوکولا امکان دارد بتواند به بهبود حافظه در سطح مولکولی کمک نماید. دانشمندان اعتقاد دارند این امر به علت ایجاد راهی میانبر به حافظه بلند مدت ایجاد می گردد.

در سال 2012، در طی یک آزمایش، به موش ها مقداری عصاره گوتوکولا خورانده شد و سپس دانشمندان سیستم شناختی آنها را اندازه گیری نمودند؛ این کار باعث ازدیاد سطح آنتی اکسیدان ها در خون موش ها گردید، و در نتیجه یادگیری و حافظه زیاد شد. تحقیق دیگری نشان داد که مکمل گوتوکولا می تواند به افزایش حافظه و سیستم شناختی در افراد سالخورده کمک نماید.3

خواص گیاه گوتوکولا یا همان آب قاشقی


زیاد شدن جریان خون در پاها

جهت زیاد شدن جریان خون در پاها و اعضا سفلا بدن هر روز صبح و شب، هر دفعه نصف قاشق مرباخوری برگ خشک گوتوکولا را در یک لیوان آب جوش پانزده دقیقه دم نمایید و آب آن را صاف نموده سپس چند قطره آبلیمو اضافه نمایید، و با عسل شیرین و میل نمایید. برخی از بیخوابی ها را از بین می برد.


افزایش گردش خون

آب قاشقی دو نقش مهم را در سیستم گردش خون ایفا می کند. اول، عصارۀ این گیاه می تواند از دیواره رگ های خونی محافظت کرده و آنها را تقویت کند، که به پیشگیری از نشت خون و بهینه سازی سیستم گردش خون کمک می کند. دوم، گیاه آب قاشقی جریان خون را تحریک کرده و اکسیژن رسانی به قسمت های مختلف بدن را تسهیل می کند.


اثرات ضد خارش

بر اساس بررسی های انجام گرفته مشخص شده است که مصرف شیرۀ تازه برگ های این گیاه موجب تسکین خارش ناشی از عرق سوز شدن در کودکان و بزرگسالان شده است.


سایر فواید گیاه آب قاشقی

درمان پسوریازیس

پیشگیری از ترومبوز

خواص ضدالتهابی

درمان زخم های معده

درمان اضطراب و افسردگی

تقویت توانایی شناختی

پیشگیری از اختلالات عصبی

درمان سرطان

محافظت از دستگاه گوارش

سم زدایی بدن

تنظیم فشار خون


عوارض جانبی

توصیه می شود که زنان باردار و شیرده، کسانی که عمل جراحی دارند و همچنین افرادی که به بیماری کبد مبتلا هستند، از مصرف این گیاه خودداری کنند.

حساسیت: واکنش های آلرژیک به گیاه آب قاشقی شامل قرمزی، خارش یا بروز کهیر بر روی پوست هستند.

ناراحتی گوارشی: برخی ممکن است با مصرف این گیاه ناراحتی معده، حالت تهوع یا تغییر رنگِ عجیبِ مدفوع را تجربه کنند.

خواب آلودگی: سرگیجه، سردرد و خواب آلودگی از عوارض بالقوه این گیاه هستند.4


پی نوشت:
1.www.shafamag.com
2.www.pezeshk.us
3.www.ghatreh.com
4.www.ghandpahlu.com


نظرات کاربران
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
مقالات مرتبط