0
ویژه نامه ها

علت ضعف و درد در بازوی دست چیست و راه های درمان آن کدام است

رایج‌ترین علت بروز بازو درد جراحت یا خستگی عضلانی است. بسته به دلیل بروز آن، درد ممکن است به صورت ناگهانی شروع شده و از بین برود یا اینکه به تدریج بر شدت آن افزوده شود.
علت ضعف و درد در بازوی دست چیست و راه های درمان آن کدام است
دلایل مختلفی برای بروز بازو درد وجود دارد. رایج‌ترین علت بروز بازو درد جراحت یا خستگی عضلانی است. بسته به دلیل بروز آن، درد ممکن است به صورت ناگهانی شروع شده و از بین برود یا اینکه به تدریج بر شدت آن افزوده شود.
 

علائم درد بازو چیست؟

علائمی که می‌تواند با بازو درد همراه باشد به علت بروز آن بستگی دارد. این علائم عبارتند از:

* قرمزی بازو
* سفتی
* تورم
* تورم غدد لنفاوی زیر بغل

علت ضعف و درد در بازوی دست چیست و راه های درمان آن کدام است

 علت بازو درد چیست؟

تنگی عصب
علل بروز بازو درد و علائم همراه آن می‌تواند شدتی از خفیف تا شدید داشته باشد. علل احتمالی بازو درد عبارتند از:

تنگی عصب هنگامی به وجود می‌آید که فشار زیادی به وسیله‌ی نواحی که ذکر می‌شود به عصب وارد شود

*استخوان
* ماهیچه
* غضروف
* تاندون

سایر علائم عبارتند از:

* احساس سوزن سوزن شدن
* بی‌حسی
* درد شدید
*ضعف عضلانی

اگر از علائم مربوط به تنگی عصب رنج می‌برید و نیاز به مشورت با پزشک دارید، پیشنهاد می‌کنیم از از طریق تماس تلفنی با پزشک با پزشک متخصص ارتوپد ارتباط برقرار کنید و در سریع‌ترین زمان بهترین مشاوره را دریافت کنید.
 

کشیدگی رباط

کشیدگی رباط که به آن «پیچ‌خوردگی» یا «رگ به رگ شدن» نیز گفته می‌شود، عبارت است از کشیدگی یا پارگی رباط‌ها یا تاندون‌ها. کشیدگی‌های رباط از جراحات بسیار رایج به شمار می‌رود.

کشیدگی رباط خفیف را می‌توان در خانه با برخی تمهیدات و درمان‌های خانگی درمان کرد. اما در موارد حاد نیاز به عمل جراحی وجود دارد. علائم شایع کشیدگی رباط می‌تواند شامل تورم، کبودی، حرکات محدود و بی‌ثباتی در مفصل باشد.
 

تاندونیت‌ها

تاندونیت یا التهاب تاندون معمولا در شانه، آرنج و مچ دست به وجود می‌آید. تاندونیت می‌تواند از خفیف تا شدید متفاوت باشد. علائم دیگر تاندونیت می‌تواند شامل تورم خفیف، حساسیت و درد شدید باشد.

علت ضعف و درد در بازوی دست چیست و راه های درمان آن کدام است

پارگی کلاهک گرداننده

مشکل پارگی کلاهک گرداننده (روتاتور کاف) بیشتر در افرادی با مشاغل خاص مانند نقاشان ساختمانی یا بازیکنان بیسبال بروز پیدا می‌کند که در امور روزمره حرکات مکرر دست در بالای سر را انجام می‌دهند. علائم پارگی کلاهک گرداننده شامل درد شدید در شانه و ضعف بازو است.
 

شکستگی استخوان

شکستگی‌های استخوان نیز می‌تواند باعث درد شدید در بازو شود. ممکن است هنگام شکستن استخوان صدایی شبیه تلق را بشنوید. علائم شکستگی استخوان عبارتند از:

* ورم
* کبودی
* درد شدید
* ناهنجاری‌های قابل‌مشاهده
* ناتوانی در چرخاندن کف دست 

علت ضعف و درد در بازوی دست چیست و راه های درمان آن کدام است

روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی نوعی اختلال مزمن است که در اثر التهاب بروز پیدا کرده و در وهله‌ی اول روی مفاصل تأثیر می‌گذارد. علائم شایع عبارتند از:

* مفاصل گرم و حساس
* تورم مفاصل
* سفتی مفاصل
* خستگی
* آنژین

آنژین همان درد قفسه سینه است که در هنگامی اکسیژن کافی به قلب نمی‌رسد بروز پیدا می‌کند. آنژین می‌تواند باعث به وجود آمدن درد در بازو،‌شانه و همین‌طور فشار در سینه، گردن و کمر شود. بروز آنژین معمولا نشانه‌ای از بروز یک مشکل حاد قلبی است. سایر علائم و نشانه‌های آنژین می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

* درد قفسه سینه
* حالت تهوع
* تنگی نفس
* سرگیجه
* سکته قلبی

سکته قلبی هنگامی به وجود می‌آید که انتقال خون به قلب به دلیل انسداد شرائین قطع می‌شود. چنانچه اکسیژن‌رسانی از سر گرفته نشود، بخش‌هایی از سلول‌ها و عضلات قلب می‌میرند. هنگامی که فرد دچار سکته قبل می‌شود، ممکن است:

* درد در یک یا هر دو بازو
* تنگی نفس
* درد در نواحی فوقانی بدن
* حالت تهوع
* عرق سرد
* درد قفسه سینه
* سرگیجه

شما می‌توانید هرگونه سوال در رابطه با درد بازوها را در بخش سیستم مشاوره متنی(پرسش پاسخ) دکتردکتر بنویسید تا توسط پزشک در کوتاه‌ترین زمان ممکن به سوالات شما پاسخ داده شود.
 

راه‌های تشخیص درد بازو

پزشک معالج شما در ابتدا احتیاج دارد که علت اصلی بروز بازو درد را برای درمان آن پیدا کند. پزشک ابتدا یک معالجه بالینی را انجام داده و از شما در مورد فعالیت‌ها، آسیب‌های احتمالی و علائم و نشانه‌های سوال می‌کند.

پزشک معالج شما ممکن است بر اساس علائم آزمایش‌های زیر را برای تشخیص علت بروز بازو درد تجویز کند:

پزشک ممکن است که از شما بخواهد که بازوهای خود را بلند کرده یا حرکات ساده‌ای را انجام دهید تا دامنه‌ی حرکت بازوهای شما را ارزیابی کند. این نوع معاینات می‌تواند به پزشک در شناسایی محل و علت بروز درد و جراحت احتمالی کمک کند. 

آزمایش خون هم به پزشک کمک می‌کند تا بیماری‌ها یا عوارض احتمالی که ممکن است موجب درد بازو شده‌اند از جمله دیابت یا عارضه‌ای که موجب التهاب مفاصل شده‌ را تشخیص دهد.

آزمایش اشعه ایکس نیز می‌تواند به پزشک کمک کند تا شکستگی استخوان‌ را تشخیص دهد. 

اگر پزشک احتمال دهد که بازو درد شما ممکن است با مشکلات قلبی مرتبط است، احتمال دارد که آزمایش‌های برای بررسی عملکرد قلب و بررسی جریان خون به عضله قلب تجویز کند.

دستگاه سونوگرافی از امواج فراصوت برای تصویربرداری اعضای بدن استفاده می‌کند و می‌تواند به پزشک کمک کند تا مشکلات مفاصل، رباط‌ و تاندون‌ها را تشخیص دهد.

پزشک ممکن است که از سی‌تی اسکن و ام‌آرآی برای تصویربرداری‌های دقیق‌تری از بافت‌های نرم و استخوانی استفاده کند تا مشکلات احتمالی را تشخیص دهد.
 

چه زمانی درد بازو می‌تواند خطرناک باشد؟

بیشتر اوقات بازو درد نشانه‌ی عارضه‌ای حاد نیست که نیاز به فوریت‌های پزشکی داشته باشد. در بسیاری از موارد، می‌توان بازو درد را با درمان‌های خانگی درمان کرد. با این حال، در برخی موارد نیاز است که به فوریت‌های پزشکی مراجعه کرد. چنانچه گمان می‌کنید که سکته یا بیماری قلبی دیگر ممکن است دلیل بروز بازو درد شما باشد،‌ بهتر است هرچه سریع‌تر با اورژانس و فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید. علائم دیگر سکته قلبی شامل موارد زیر است:

* درد قفسه سینه یا فشار
* درد در ناحیه کمر، گردن یا نواحی فوقانی بدن
* سرگیجه
* سبکی سر
* حالت تهوع
* تنگی نفس

چنانچه گمان می‌کنید که بازو درد شما بر اثر شکستگی استخوان بازو به وجود آمده، بهتر است که با اورژانس و فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید. 
سایر علائم شکستگی استخوان بازو شامل موارد زیر است:

* درد شدید 
* ناهنجاری‌های در بازو یا مچ دست
* عدم توانایی خم کردن یا چرخاندن بازو، دست یا انگشتان
 

درمان درد بازو

درمان درد بازو بسته به علت و شدت آن متفاوت است.

درمان بازو درد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

مسکن‌: در برخی موارد بازو  درد ممکن است به قدری شدید باشد که پزشک برای کاهش درد داروهای مسکن را برای شما تجویز کند. 

داروهای ضدالتهاب: برای کاهش درد ناشی از التهاب، داروهای ضدالتهابی مانند داروهای کورتیکواستروئید می‌توانند به کاهش علت التهاب و درد آن کمک کنند.

داروهای ضدالتهاب به صورت داروهای خوراکی، تزریقی و تزریق سرم در دسترس قرار دارند.

فیزیوتراپی: ممکن است درمان بازو درد به خصوص در شرایطی که فرد محدوده‌ی حرکتی محدودی داشته باشد، نیاز فیزیوتراپی داشته باشد.

عمل جراحی: در موارد شدید بازو درد ممکن است نیاز به عمل جراحی ضروری باشد. مواردی مانند پارگی رباط‌ها یا شکستگی استخوان می‌تواند از این دست باشد.
 

درمان‌های خانگی برای درد بازو

علاوه بر داروهایی که پزشک می‌تواند برای بازو درد تجویز کند، می‌توان از برخی درمان‌های خانگی در منزل هم استفاده کرد که شامل موارد زیر هستند:
 

استراحت

خیلی اوقات تمام چیزی که ممکن است بدن شما به آن احتیاج داشته باشد، استراحت است. به ناحیه‌ای که در آن احساس درد می‌کنید کاملا استراحت داده و از ورزش و حرکات شدید خودداری کنید.
 

یخ

گذاشتن یخ روی محل جراحت می‌تواند موجب کاهش تورم و التهاب شود. یک کمپرس یخ یا کیسه یخی را درون حوله‌ای بگذارید و به مدت ۲۰ دقیقه بر روی ناحیه‌ای که درد دارید بگذارید. حداقل نیم ساعت بین گذاشتن کمپرس‌های یخ فاصله بگذارید.
 

مسکن‌های بدون نسخه

چنانچه درد شما خفیف است و نیازی به مراجعه به پزشک ندارید، می‌توانید از برخی داروهای بدون نسخه مانند آسپرین یا ایبوپروفن استفاده کنید. مراقب باشید مصرف این داروها از مقدار توصیه شده و ایمنی فراتر نرود.
 

فشرده‌سازی

بستن نواحی آسیب دیده با نوار فشاری یا باند پلاستیکی می‌تواند به کاهش ورم کمک کرده، مانع از کشیدگی مفصل شده و موجب بهبودی بازو درد شود. 

علت ضعف و درد در بازوی دست چیست و راه های درمان آن کدام است

بالا نگه داشتن دست

در موارد زیادی می‌توانید برای کاهش بازو درد، سطح دست خود را بالا نگه دارید. این کار موجب می‌شود که جریان خون در دست‌ها افزایش پیدا کرده و روند بهبودی بازو درد نیز تسریع پیدا کند.

اما چنانچه هر یک از راهکارهای فوق باعث بدتر شدن بازو درد شد، سریعا درمان‌های خانگی خود را متوقف کرده و با پزشک تماس بگیرید.
 

زنجبیل

زنجبیل برای درمان بازو درد به علت خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی آن مؤثر است. همچنین زنجبیل کمک می‌کند تا هر نوع التهاب در قسمت بازو و شانه از بین رود. زنجبیل باعث افزایش گردش خون درنتیجه افزایش سرعت بهبودی شما می‌شود.

تحقیقات سال 2010 که در مجله درد منتشر نشان داده که مصرف روزانه زنجبیل می‌تواند سبب کاهش درد عضلانی ناشی از آسیب‌های عضلانی ورزشی شود.

برای استفاده داخلی، روزانه 1 تا 3 فنجان چای زنجبیل بخورید. برای تهیه این چای 1 قاشق چای‌خوری پودر زنجبیل را به 2 فنجان آب داغ اضافه کنید و به مدت 5 تا 10 دقیقه اجازه دهید تا دم بکشد و برای طعم دهی آن می‌توانید عسل اضافه کنید و هنگامی‌که چای گرم است میل کنید.

برای استفاده بیرونی، 3 قاشق غذاخوری زنجبیل تازه را درون آب داغ به مدت 30 ثانیه قرار دهید و اجازه دهید تا سرد شود و سپس آن را بر روی قسمتی از بازو که درد می‌کند به مدت 15 دقیقه قرار دهید.

این کار را چند بار در روز برای تسکین بازو درد تکرار کنید.

علت ضعف و درد در بازوی دست چیست و راه های درمان آن کدام است

زردچوبه

زردچوبه یکی دیگر از روش‌های خوب برای درمان بازو درد است. زردچوبه دارای ترکیبی به نام کورکومین است که حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و عوامل ضدالتهابی است که به‌خوبی سبب کاهش تورم و درد می‌شود.

محققان در یک مطالعه در سال 2011 که در مجله شیمی بیولوژیکی منتشرشده است نشان دادند که ترکیب کورکومین در زردچوبه می‌تواند برای سرکوب مکانیسم‌های بیولوژیکی که موجب التهابی در تاندون‌ها می‌شود استفاده شود.

برای استفاده خارجی، 2 قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه را با یک قاشق چای‌خوری روغن نارگیل بپزید تا خمیری حاصل شود و سپس آن را بر روی منطقه آسیب‌دیده قرار دهید و اجازه دهید تا خشک شود و سپس زمانی که کاملاً خشک شد آن را با آب گرم بشورید. این کار را حداقل دو بار در روز انجام دهید.

برای استفاده داخلی، یک قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه را به یک فنجان شیر گرم اضافه کنید. همچنین برای طعم دهی از عسل نیز می‌توانید استفاده کنید و این محلول را دو بار در روز بخورید.

علت ضعف و درد در بازوی دست چیست و راه های درمان آن کدام است

سرکه سیب

سرکه سیب یکدیگر از روش‌های مؤثر برای درمان بازو درد است. سرکه سیب دارای خواص قلیایی و ضدالتهابی است که سبب کاهش تورم و درد می‌شود. علاوه بر این خواص معدنی قوی دارد که به بهبود شرایط عضلانی بدن شما کمک می‌کند.

دو فنجان سرکه سیب را به وان حمام آب گرم خود اضافه کنید و کاملاً درون آن به مدت 20 تا 30 دقیقه استراحت کنید. این کار را یک‌بار روزانه برای چند روز انجام دهید.

همچنین شما می‌توانید یک لیوان آب گرم را با یک قاشق غذاخوری سرکه سیب مخلوط‌کنید و دو بار در روز برای یک هفته برای درمان بازو درد خود مصرف کنید.

علت ضعف و درد در بازوی دست چیست و راه های درمان آن کدام است

ماساژ

ماساژ ناحیه آسیب‌دیده با استفاده از فشار ملایم می‌تواند به تسکین بازو درد کمک کند. همچنین ماساژ گردش خون را بهبود می‌بخشد که به‌نوبه خود سبب می‌شود بافت‌های آسیب‌دیده سریع‌تر تعمیر شوند.

ماساژ ملایم همچنین کمک می‌کند استرس و تنش در منطقه موردنظر آزاد شود.

مقداری روغن کنجد، خرد، نارگیل یا زیتون را گرم‌کنید.

سپس بر روی قسمتی از بازو که درد می‌کند بمالید.

و سپس آن منطقه را به‌آرامی ماساژ دهید تا هم جریان خود افزایش پیدا کند و هم درد از بین برود.

برای درمان بازو درد این کار را چند بار در روز انجام دهید.

توجه: اگر ماساژ دادن سبب درد بیشتر شود تا زمانی که درد شما کم نشده است از ماساژ دادن خودداری کنید.
 

فلفل قرمز

فلفل قرمز نیز یکی دیگر از داروهای مناسب برای هرگونه درد ازجمله درد بازو است. فلفل قرمز حاوی کپسایسن است که دارای خواص ضد درد و ضدالتهابی است که سبب کاهش درد و تورم می‌شود.

نصف قاشق چای‌خوری پودر فلفل قرمز را به یک قاشق غذاخوری روغن‌زیتون گرم اضافه کنید و بر روی محل آسیب‌دیده به مدت 20 تا 30 دقیقه ماساژ دهید و 10 دقیقه بعد از ماساژ با آب گرم منطقه موردنظر را بشورید. این کار را دو بار در روز تا زمانی که درد از بین رفته است انجام دهید.

همچنین می‌توانید از کرم‌های بودن کربوهیدرات حاوی کپسایسین برای ماساژ منطقه موردنظر استفاده کنید.

توجه: هرگز فلفل قرمز را در محلی که زخم شده است و پوست شما باز است استفاده نکنید.
 

راه‌های پیشگیری از درد بازو

در بسیاری از موارد، بازو درد به دلیل آسیب‌دیدگی یا عارضه‌ای قابل پیشگیری به وجود می‌آید. برای پیشگیری از آسیب‌دیدگی و درد مفاصل موارد زیر را رعایت کنید:

* قبل از اینکه ورزش را شروع کنید، به اندازه کافی حرکات کششی انجام دهید.
* برای پیشگیری از آسیب‌دیدگی حتما در هنگام ورزش فرم صحیح بدنی را رعایت کنید.
* در هنگام ورزش از لوازم پوششی و حفاظتی استفاده کنید.
* فرم مناسب خود را نگه دارید.
* در بلند کردن اجسام دقت کنید.

علت ضعف و درد در بازوی دست چیست و راه های درمان آن کدام است

عوارض احتمالی درد بازو

درد خفیف بازو به خوبی با درمان رایج و مسکن پاسخ می دهد. با این حال، اگر به مدت چند هفته دچار درد بازو هستید، بهتذ است که به پزشک مراجعه کنید. 

درد مداوم ممکن است در موارد شدید خطر عوارض یا آسیب دائمی را در پی داشته باشد.

برخی از عوارض احتمالی درد بازو، عبارتند از:

* معلولیت
* دوره های طولانی درد
* آسیب دائمی به عصب
* از دست دادن قدرت در بازوها
* انتشار عفونت به اندام های دیگر
* از دست دادن بازو در نتیجه قطع جراحی
*ناتوانی در انجام کارهای ساده در زندگی روزمره
 

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر علائم بهبود نیافت یا شما مستعد ابتلا به دوره های مکرر درد بازو هستید، به پزشک یا فیزیوتراپی مراجعه کنید. سایر شرایطی که مستلزم مشاوره پزشکی است شامل موارد زیر است:

* درد برای چندین هفته بدون هیچ گونه بهبودی ادامه دارد.
* افزایش التهاب، درد یا قرمزی
* شنیدن صدا از بازوی آسیب دیده
* ضعف مداوم، درد و التهاب طول شب
* درد بازو بعد از یک جلسه تمرین با استراحت از بین می رود.
* احساس سوزن سوزن شدن یا بی حسی در ناحیه آسیب دیده
* تب و التهاب که ممکن است در صورت وجود عفونت در بازو رخ دهد.


منبع: سایت دکتردکتر
سایت پزشکت
سایت دکتر نیم
ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما
آموزش چهار مدل دسر شیک با بیسکویت
آموزش چهار مدل دسر شیک با بیسکویت

آموزش چهار مدل دسر شیک با بیسکویت

دستور تهیه انواع همبرگر سویا
دستور تهیه انواع همبرگر سویا

دستور تهیه انواع همبرگر سویا

دستور پخت و طرز تهیه انواع غذا با سویا
دستور پخت و طرز تهیه انواع غذا با سویا

دستور پخت و طرز تهیه انواع غذا با سویا

آشنایی با طرز تهیه سه نوع غذا با سویا
آشنایی با طرز تهیه سه نوع غذا با سویا

آشنایی با طرز تهیه سه نوع غذا با سویا

دستور پخت سه نوع غذای رژیمی با سویا
دستور پخت سه نوع غذای رژیمی با سویا

دستور پخت سه نوع غذای رژیمی با سویا

طرز تهیه سه نوع غذای رژیمی و گیاهی با سویا
طرز تهیه سه نوع غذای رژیمی و گیاهی با سویا

طرز تهیه سه نوع غذای رژیمی و گیاهی با سویا

طرز تهیه انواع غذای رژیمی با سویا
طرز تهیه انواع غذای رژیمی با سویا

طرز تهیه انواع غذای رژیمی با سویا

ازدواج موفق و بادوام در کلام امام رضا (علیه السلام)
ازدواج موفق و بادوام در کلام امام رضا (علیه السلام)

ازدواج موفق و بادوام در کلام امام رضا (علیه السلام)

دستور تهیه چند مدل دسر با بیسکویت
دستور تهیه چند مدل دسر با بیسکویت

دستور تهیه چند مدل دسر با بیسکویت

روش تهیه چند نوع دسر با بیسکویت
روش تهیه چند نوع دسر با بیسکویت

روش تهیه چند نوع دسر با بیسکویت

آلرژی به نیکل،علائم و راهکارهای درمانی آن
آلرژی به نیکل،علائم و راهکارهای درمانی آن

آلرژی به نیکل،علائم و راهکارهای درمانی آن

از علت تا درمان بیماری هاری
از علت تا درمان بیماری هاری

از علت تا درمان بیماری هاری

آموزش درست کردن چند مدل دسر با بیسکویت
آموزش درست کردن چند مدل دسر با بیسکویت

آموزش درست کردن چند مدل دسر با بیسکویت

آشنایی با موارد مصرف و عوارض ریمانتادین
آشنایی با موارد مصرف و عوارض ریمانتادین

آشنایی با موارد مصرف و عوارض ریمانتادین

آموزش تهیه چند مدل دسر با بیسکویت
آموزش تهیه چند مدل دسر با بیسکویت

آموزش تهیه چند مدل دسر با بیسکویت

هرآنچه که باید راجع به آنفولانزای مرغی بدانیم
هرآنچه که باید راجع به آنفولانزای مرغی بدانیم

هرآنچه که باید راجع به آنفولانزای مرغی بدانیم

توکسوپلاسموز چیست و چگونه درمان میشود؟
توکسوپلاسموز چیست و چگونه درمان میشود؟

توکسوپلاسموز چیست و چگونه درمان میشود؟

طرز تهیه انواع دسر با بیسکویت
طرز تهیه انواع دسر با بیسکویت

طرز تهیه انواع دسر با بیسکویت

همه جیز راجع به مرگ مغزی
همه جیز راجع به مرگ مغزی

همه جیز راجع به مرگ مغزی

از علت تا درمان کزاز
از علت تا درمان کزاز

از علت تا درمان کزاز

همه جیز راجع به فلج مغزی
همه جیز راجع به فلج مغزی

همه جیز راجع به فلج مغزی