0
ویژه نامه ها

طرز تهیه چند نوع نان خانگی

هیچ نانی مثل نان داغ تازه خانگی نمی‌شود. اما تهیه نان معمولاً دردسر زیادی دارد و باید وقت و زحمت زیادی برای آن کشید. در ادامه با روش پخت چهار نوع نان خانگی آشنا می شوید.
طرز تهیه چند نوع نان خانگی

نان اهری نان سنتی آذربایجان شرقی


مواد لازم 
آرد ۶٠٠ گرم
روغن مایع ١٨٠ گرم یا ٣/۴ لیوان
ماست پرچرب ١۶٠ گرم
نثار ٢٨٠ گرم ( من از١٨٠ گرم پودرشکرقهوه ای استفاده کردم)
تخم مرغ ٢ عدد
زنجبیل ٢ قاشق سوپخوری
وانیل ١/٨ قاشق سوپخوری
بکینگ پودر ١ قاشق مرباخوری
سرکه سفید ١ قاشق چایخوری

مواد رومال
زرده تخم مرغ
یک قاشق روغن مایع
یک قاشق مرباخوری شیره انگور
کمی زعفران دم شده

طرز تهیه چند نوع نان خانگی

طرزتهیه
پودرقند و تخم مرغ و وانیل رو ده دقیقه با همزن می زنیم تا سفید و کشدار بشه. سپس بکینگ پودر مخلوط شده با ماست رو اضافه کرده مخلوط می کنیم.

بعد روغن رو افزوده و سپس سرکه رو قطره قطره اضافه می کنیم. درنهایت همزن خاموش کرده و آرد و زنجبیل رو کم کم اضافه می کینم.

در حد مخلوط شدن هم می زنیم. روی ظرف خمیر نان اهری رو با کیسه می پوشونیم و در یخچال به مدت ٢ ساعت استراحت میدیم.

بعد از این زمان فر رو روی دمای ٢٠٠ درجه روشن می کنیم. روی میز کار کمی آرد می پاشیم.

یک گلوله ١٠٠ گرمی از خمیر روی میز گذاشته با کف دست اول چند ضربه روی خمیر زده تا حباب های داخل خمیر خارج بشن و سپس به قطر ١ سانت خمیر رو باز می کنیم.

با کاتر ١٠ سانت قالب می زنیم و داخل سینی که آردپاشی کردیم می چینیم. روی خمیر نان اهری رو رومال زده و در آخر با چنگال یک بعلاوه روی خمیر می کشیم.
سینی را داخل فر به مدت ٢٠ تا ٢۵ دقیقه میذاریم تا روی نان کمی طلایی بشه.

نکته
زیاد با خمیر بازی نکنین چون خشک میشه.

حتی الامکان مواد رو وزن کنین. خمیر رو اصلا ورز ندین.

اگر روی خمیر نان اهری ترک داشت نگران نباشین چون هنگام پختن از بین میرن. 1


نان ذرت


مواد لازم برای نان ذرت
روغن گیاهی 1/3 پیمانه و 3 قاشق
شکر نصف قاشق غذاخوری
شیر بدون چربی 1 پیمانه
آرد سفید 1 پیمانه
آرد ذرت 1 پیمانه
بیکینگ پودر 2 قاشق غذاخوری
جوش شیرین نصف قاشق چایخوری
تخم مرغ 1 عدد

طرز تهیه چند نوع نان خانگی

طرز تهیه
فر را تا دمای 400°F یا 205°C گرم کنید.آرد ذرت، آرد سفید، بیکینگ پودر، جوش شیرین و شکر را در یک ظرف متوسط بریزید و کاملا با یکدیگر مخلوط کنید. تخم مرغ زده شده، شیر بدون چربی و 3/1 فنجان روغن گیاهی را در مرحله ی بعد به مخلوط اضافه کنید و کاملا بهم بزنید تا بافت یکنواخت شود.

3 قاشق روغن باقی مانده را در قالب آهنی کیک پزی بریزید و درون آن پخش کنید. ظرف را چند ثانیه در فر قرار دهید تا روغن داخل آن داغ شود.

قالب را بیرون بیاورید و مخلوط نان ذرت را درون آن بریزید و به مدت 18 تا 22 دقیقه در فر قرار دهید. بعد از آن نان را از فر بیرون بیاورید و 5 دقیقه بگذارید تا سرد شود.

نان ذرت آماده را نوش جان کنید!


نان لیمویی


مواد لازم برای نان لیمویی
رنده پوست لیمو 1 قاشق غذاخوری
آب لیمو ترش 1 و 1/2 قاشق غذاخوری
آرد 2 و 1/4 پیمانه (270 گرم)
بیکینگ پودر 1 و 1/2 قاشق چایخوری
نمک 3/4 قاشق چایخوری
شکر 1 و 1/4 پیمانه + 2 قشق غذاخوری
کره نرم شده 150 گرم
تخم مرغ 3 عدد
تخم مرغ 3 عدد شیر 3/4 پیمانه

طرز تهیه چند نوع نان خانگی

طرز تهیه
ابتدا فر را با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن کنید و اجازه بدهید گرم شود. یک قالب لوف را نیز چرب کنید و کنار بگذارید.

آرد، بیکینگ پودر، نمک و ۱ و ۱/۴ پیمانه شکر را در کاسه بزرگی بریزید و با هم مخلوط کنید. سپس کره نرم شده اضافه کنید و هم بزنید تا مخلوط تکه تکه‌ای ایجاد شود. پس از آن رنده پوست لیمو را اضافه و مخلوط کنید.
 
در کاسه کوچکتری، تخم مرغ‌ها را بشکنید و کمی با چنگال بزنید (شدید هم بزنید). شیر را با تخم مرغ مخلوط کنید. سپس این مایع را روی مخلوط آرد بریزید و فقط در حدی هم بزنید که آرد کاملاً خیس شود.

مایه را در قالب آماده شده بریزید و ۱ ساعت تا ۱ ساعت و ربع در فر قرار دهید تا کاملاً پخته شود. با فرو کردن خلال دندان در نان لیمویی از پخته بودن آن مطمئن شوید.
 
در یک قابلمه کوچک آبلیمو را همراه با دو قاشق شکر باقیمانده بریزید و روی شعله متوسط قرار دهید تا چند قل بخورد و کمی غلیظ شود. شربت آماده شده را با قلمو روی سطح نان بمالید و آن را سرو کنید. نوش جان! 2


نان باگت خانگی


مواد لازم برای نان باگت خانگی
آرد نانوایی یا آرد سفید :۳ پیمانه
شکر : یک قاشق غذاخوری
مایع خمیر فوری : یک قاشق غذاخوری
نمک : یک قاشق چایخوری
آب ولرم : یک پیمانه
روغن مایع ۱/۴ پیمانه (پیمانه ما لیوان دسته دار فرانسوی است که در هر خانه ای وجود دارد .)

مواد رومال نان باگت
زرده تخم مرغ : یک عدد
روغن : یک قاشق سوپخوری
شیر : یک قاشق سوپخوری
کنجد و سیاه دانه : به میزان لازم

طرز تهیه چند نوع نان خانگی

طرز پخت نان باگت خانگی
مایه خمیر و شکر را در کاسه ای بزرگ ریخته آب ولرم را اضافه می کنیم و کمی هم میزنیم. روی کاسه رو با پارچه ای پوشانده و در جای تاریک و دمای اتاق می گذاریم تا عمل بیاید. در کاسه کوچکی نمک و روغن را با هم مخلوط کنید و به مایع داخل کاسه بزرگتر اضافه کنید و کمی هم بزنید. اکنون آرد را کم کم اضافه می کنیم و مخلوط می کنیم. پس از اضافه کردن سه پیمانه آرد اگر کمی چسبندگی داشت سعی کنید بیشتر خمیر رو ورز بدید. یادتون باشه اضافه کردن آرد بیش از اندازه بافت خمیرتون راخشک می کند.

وقتی خمیرتان منسجم شد و چسبناک نبود داخل ظرفی رو چرب کنید و خمیر رو داخلش بگذارید و سطح خمیر رو با دستتون کمی چرب کنید. روی آنرا با سیلفون و پارچه بپوشانید و بگذارید یک ساعت در دمای اتاق و کمی گرم استراحت کند. بعد از استراحت خمیر را برداشته پفش را بگیرید. خمیر رو پنج قسمت کنید. یک تیکه را برداشته سطح کار رو کمی آرد پاشی کنید و خمیر رو گرد کرده و با دست مثل نان همبرگر حالت بدید.

برای نان باگت معمولی و دراز اول خمیر رو بیضی کنید و بعد با دست کمی پهن کرده و حالا با وردنه نازک پهنش کنید به شکل بیضی. اول از مرکز رول کنید و بعد از سمت چپ و راست همینطور تا انتها‌. هربار رول میکنید خووب بچسبونیدش به خمیر. در آخر یه نان بیضی بلند دارید. داخل فیلم ببینید راحت تر است .

داخل سینی فر کمی آرد بپاشید و نان ها را بگذارید روی سینی. و حدودا بیست دقیقه استراحت بدید.در این مدت فر رو گرم کنید. بعد استراحت دوم با تیغ دو تا شیار روی نان های بیضی بکشید.روی نان ها کنجد یا سیاهدانه بپاشید و بعد سینی نان را داخل فر بگذارید. با دمای ۲۰۰ درجه حدودا نیم ساعت زمان پخته. البته شما دقت کنید هروقت نون پخت و طلایی شد برش دارید. دمای فرها متفاوت می باشد . 3


پی نوشت:
1.www.kiashpaze.ir
2.www.irancook.ir
3.www.seeiran.ir


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما