0
ویژه نامه ها

روش تهیه چند مدل نان خانگی

بدون شک نان یکی از اصلی ترین غذاهای انسان است و در کشورهای گوناگون اسم های مختلفی هم دارد. در نقاط مختلف دنیا با توجه به فرهنگ و سنت های قدیمی نان های متنوعی درست می شود. در اینجا با سه مدل نان خانگی آشنا می شوید.
روش تهیه چند مدل نان خانگی

نان گردویی دو رنگ


مواد لازم
شیر 1 و 1/4 پیمانه
آرد سفید 4 و 1/2 پیمانه
شکر 3 قاشق غذاخوری
کره 85 گرم
پوست رنده شده ی 1 عدد لیمو
تخم مرغ بزرگ 1 عدد
نمک 1/4 قاشق چایخوری
مخمر خشک فعال 3 قاشق چایخوری
شکر 1/4 قاشق غذاخوری برای مخمر
تخم مرغ زده شده 1 عدد برای روی نان

مواد میانی نان گردویی
شیر 1/2 پیمانه
گردو خرد شده 200 گرم
شکر 85 گرم
پودر کاکائو 1 قاشق غذاخوری
آب لیمو 1 قاشق غذاخوری
پوست رنده شده ی 1 عدد لیمو

طرز تهیه
مرحله اول:
کار را با آماده کردن مواد اولیه و اندازه گیری آن ها آغاز کنید. گردو را از پوست جدا کنید و به کمک غذاساز یا گوشتکوب خرد کنید.
 
مرحله دوم:
برای تهیه نان گردویی باید ابتدا یک ماهیتابه یا شیر جوش را روی حرارت متوسط بگذارید. یک چهارم پیمانه شیر را کنار بگذارید و یک پیمانه مابقی را در شیر جوش بریزید. سپس شکر و کره را اضافه کنید و مواد را هم بزنید تا وقتی که کره ذوب شود. حالا شیر جوش را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید که خنک شود.
 
مرحله سوم:
تخم مرغ را در ظرفی بشکنید و آن را خوب هم بزنید تا یک دست شود. وقتی مخلوط شیر کاملا خنک شد میتوانید تخم مرغ را به آن اضافه کنید.
 
مرحله چهارم:
حالا پوست لیمو را اضافه کنید. بهتر است برای تازگی بیشتر لیمو را مستقیما روی مخلوط شیر و تخم مرغ رنده کنید.
 
مرحله پنجم:
یک چهارم پیمانه شیر را که کنار گذاشته بودید، گرم کنید. در یک کاسه شکر و مخمر خشک را با هم مخلوط کنید. وقتی شیر گرم شد آن را به مخلوط شکر و مخمر اضافه کنید و خوب بهم بزنید. برای چند دقیقه آن را کنار بگذارید تا مخمر نان گردویی فعال شود. وقتی روی مایع حباب های زیادی مشاهده کردید مخمر شما آماده است.
 
مرحله ششم:
آرد سفید را در یک کاسه ی متوسط بریزید. نمک را روی آن بپاشید. سپس مخلوط مخمر و مخلوط شیر و تخم مرغ را به آرد اضافه کنید و خوب بهم بزنید تا خمیر نان گردویی به دست آید.

مرحله هفتم:
حالا نوبت ورز دادن خمیر است. روی سطح تمیزی آرد بپاشید و خمیر را روی آن قرار دهید. دستانتان را بشویید و خوب خشک کنید. کف دست هایتان را به آرد آغشته کنید و خمیر را به مدت 10 دقیقه ورز دهید تا حدی که دیگر حالت چسبندگی نداشته باشد.

مرحله هشتم:
خمیر را به شکل یک توپ بزرگ گرد و نرم درآورید. درون یک کاسه را با فرچه روغنی کنید و خمیر را درون آن قرار دهید. روی کاسه را با فویل یا یک پارچه تمیز بپوشانید. خمیر را در یک مکان گرم قرار دهید تا پف کند و اندازه آن دو برابر شود. استراحت خمیر حدودا 1 ساعت زمان نیاز دارد.

مرحله نهم:
در مدتی که خمیر استراحت می کند، میتوانید مواد میانی نان گردویی را حاضر کنید. برای این کار ابتدا باید شیر را در یک شیر جوش بریزید و روی حرارت متوسط قرار دهید. سپس شکر را اضافه کنید و با هم خوب مخلوط نمایید.

مرحله دهم:
حالا گردو های خرد شده را به مخلوط شیر و شکر اضافه کنید و به مدت 10 دقیقه مداوم هم بزنید. مراقب باشید شیر به کف شیر جوش نچسبد و نسوزد.

مرحله یازدهم:
مخلوط گردویی را از روی حرارت بردارید. سپس پودر کاکائو را به آن اضافه کنید. پوست یک لیموی دیگر را روی مخلوط رنده کنید و مواد را با هم خوب بهم بزنید تا کاملا ترکیب شوند. مخلوط را در کناری بگذارید تا خنک شوند.

مرحله دوازدهم:
در این مرحله از تهیه نان گردویی باید به سراغ خمیر بروید. خمیر را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید. روی سطح کارتان آرد بپاشید و هر قسمت از خمیر را به صورت مجزا به کمک وردنه باز کنید. خمیر را به شکل یک بیضی بزرگ صاف نمایید.

مرحله سیزدهم:
مخلوط گردویی را روی خمیر قرار دهید و به کمک پشت قاشق آن را در مرکز خمیر و به دور از لبه ها پخش کنید. خمیر را رول کنید. سپس همین کار را برای قسمت دیگر خمیر نان گردویی تکرار کنید.

مرحله چهاردهم:
دو رول نانی که آماده کرده اید را کنار هم بگذارید. لبه های بالایی آن ها را به هم فشار دهید تا متصل شوند. سپس به روش بافت گیسو دو رول نان را بهم ببافید. انتهای دو خمیر را بهم فشار دهید تا بهم وصل شوند.

روش تهیه چند مدل نان خانگی

مرحله پانزدهم:
خمیر بافته شده نان گردویی را در یک قالب باریک مستطیلی قرار دهید. فراموش نکنید که درون قالب را با کاغذ روغنی پوشانید. در این مرحله خمیر باید یک ساعت استراحت کرده تا مجددا پف کند.

مرحله شانزدهم:
فر را روشن کنید و در دمای 350 فارنهایت یا 180 سانتی گراد تنظیم کنید تا گرم شود. به کمک یک براش یا فرچه روی نان را به تخم مرغ زده شده آغشته کنید. نان گردویی را به مدت 40 الی 45 دقیقه در فر قرار دهید تا زمانی که روی آن به خوبی قهوه ای رنگ شود.

مرحله آخر:
 پس از این که نان پخته شد آن را از فر خارج کنید و چند ساعت صبر کنید تا به طور کامل خنک شود. نان گردویی را با قهوه، چای یا هر نوشیدنی دلخواه سرو کنید. نوش جان. 1


نان لواش دو لایه


مواد لازم
شیر  یک لیوان
آرد  دو و نیم لیوان
نمک  یک قاشق چایخوری
کره آب شده برای میان نان  1 قاشق چایخوری سر پر
روغن مایع برای میان نان  1 قاشق چایخوری
نشاسته ذرت یا گندم برای میان نان  1 قاشق چایخوری

روش تهیه چند مدل نان خانگی

آماده سازی:45 دقیقه
زمان پخت:15 دقیقه
مجموع زمان پخت:60 دقیقه

نکته مهم : ممکن است آرد بیشتر یا کمتر لازم شود. دقت کنید آرد زیاد نریزید. با کنترل اضافه کنید، خمیر باید نرم باشد.

دستور پخت
شیر، نمک و دو لیوان آرد را در ظرفی ریخته و به خوبی ورز دهید.

بقیه آرد را کم کم اضافه کرده و خمیر را ورز دهید تا خمیر نرمی بدست آید که به دست خشک و تمیز نچسبد.

بلافاصله خمیر را به 12 الی 14 قسمت  تقسیم کنید.

هر قسمت را گرد کرده و به اصطلاح چانه کنید.

روی چانه‌ها را با پارچه تمیز بپوشانید و 10 تا 15 دقیقه استراحت دهید.

نیمی از چانه‌ها را روی سطح آرد پاشی شده با دست به اندازه نعلبکی باز کنید.

کره و روغن را مخلوط کرده و با فرچه روی چانه های باز شده بمالید.

سپس نشاسته بپاشید و با فرچه روی خمیر پخش کنید.

نصف دیگر چانه‌ها را هم باز کرده و روی این چانه‌ها قرار دهید تا دو لایه شوند.

روی آنها را پوشانده و 15 دقیقه استراحت دهید.

با وردنه خمیر های دو لایه را به اندازه بشقاب از هم باز کنید.

ماهیتابه ای را روی حرارت گرم کنید.

پشت و روی خمیرها را در ماهیتابه بپزید. 2


نان شوید و پنیر


مواد لازم
خمیر مایه  1 قاشق چایخوری
آرد 500 گرم
شکر  1 قاشق غذاخوری
آب ولرم  225 گرم
روغن مایع  2 قاشق غذاخوری
پیاز  1 عدد
شوید خرد شده  50گرم
تخم مرغ  1 عدد
پنیر فتا  75 گرم
نمک  1 قاشق غذاخوری
شیر  مقدار کافی

روش تهیه چند مدل نان خانگی

طرز تهیه و دستور پخت
مرحله اول
ابتدا و برای شروع کار خمیر مایه را عمل می اوریم و برای این منظور 1 قاشق چایخوری خمیر مایه را همراه با 1 قاشق غذاخوری شکر و 225 گرم آب ولرم داخل یک ظرف می ریزیم و برای مدت زمان 10 دقیقه منتظر می شویم تا خمیر مایه عمل آمده و حجم مواد ما زیاد شود و حبابهایی روی مواد دیده شود. 
 
مرحله دوم
سپس در ادامه نصف آن مقدار آردی را که در دستور ذکر شده را الک کرده و آن را به خمیر مایه عمل آمده مرحله قبل اضافه می کنیم و روی خمیرحاصله را با یک پارچه می پوشانیم و به خمیر برای مدت 1 ساعت در آشپزخانه استراحت می دهیم تا حجم خمیر ما دو برابر شود.
 
مرحله سوم
سپس 1 عدد پیاز را شسته و آن را پوست می کنیم و پیاز را به صورت نگینی و خیلی ریز خرد می کنیم و سپس داخل یک تابه روغن مایع می ریزیم و وقتی روغن داغ شد پیاز را در تابه تفت می دهیم تا سبک شود و کاملا سرخ شود و یا پیاز را رنده می کنیم و آن را در روغن مایع تفت می دهیم و سپس پیاز تفت داده شده را همراه با 50 گرم شوید خرد شده و 1 عدد تخم مرغ با چنگال همزده شده و 75 گرم پنیر فتا و 1 قاشق غذاخوری نمک به خمیر مرحله قبل اضافه می کنیم و سپس مابقی آرد را نیز به مواد خمیر نان اضافه می کنیم و خمیر را با دست خوب ورز می دهیم تا حالت غیر چسبناک پیدا کند و اگر خمیر حالت چسبنده داشت باید کمی بیشتر آرد بریزیم تا خمیر به دست نچسبد و نرم باشد. سپس روی خمیر را مجددا می پوشانیم و خمیر را برای مدت زمان تقریبی 2 ساعت داخل محیطی گرم استراحت می دهیم تا حجم خمیر دو برابر شود.

مرحله چهارم
سپس خمیر را بعد از 2 ساعت استراحت مجددا ورز می دهیم و پف آن را با دست می گیریم و خمیر را به شکل گرد در می آوریم و مجددا به خمیر برای مدت نیم ساعت داخل آشپزخانه استراحت می دهیم. سپس با تیغ روی خمیر برشهایی ایجاد می کنیم و روی خمیر را با کمک قلمو مقداری شیر می مالیم.
 
مرحله پنجم
سپس کف سینی فر را کاغذ روغنی می گذاریم و خمیر نان تهیه شده را کف سینی فر می گذاریم و سینی را داخل فر از قبل گرم شده با حرارت 180 درجه سانتی گراد برای مدت زمان 30 دقیقه قرار می دهیم تا نان بپزد و آماده شود.

مرحله ششم
سپس وقتی نان پخت آن را از فر در می آوریم و بعد از سرد شدن نان را از روی کاغذ روغنی جدا می کنیم و نان را برای صبحانه همراه با چای و پنیر و گردو و یا برای شام و غداهایی مانند کشک بادمجان و یا کوکو سبزی و ... میل می کنیم. نوش جان 3


پی نوشت:
1.www.irancook.ir
2.www.tasvirezendegi.com
3.www.mamifood.org


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما