0
ویژه نامه ها

مقایسه سل و کووید 19 و واکسن‌های آنها

سل، یک بیماری همه گیر فراموش شده با تکیه بر یک واکسن 100 ساله است. سل هر سال به اندازه COVID-19 جان از مردم می گیرد. زمان آن رسیده است که واکسن بهتری برای آن پیدا کنیم.
مقایسه سل و کووید 19 و واکسن‌های آنها
تصویر: از  www.shutterstock.com
 
بر اساس برخی برآوردها، اکنون 2 میلیارد نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا شده اند و در سال 2019، حدود 1.4 میلیون نفر بر اثر آن جان خود را از دست داده اند.
مقاومت در برابر درمان های فعلی سل به طور پیوسته افزایش می یابد. درمان سل چندگانه مقاوم به دارو بسیار گران است و ممکن است تا دو سال به طول انجامد و نیاز به چندین آنتی بیوتیک و نظارت دقیق دارد. این یک عفونت همه گیر است، از طریق هوا پخش می شود - اما کووید نیست. این بیماری سل (یا TB مخفف tuberculosis) است. با این حال ما به دلیل آن در قرنطینه نیستیم. و ما برای واکسن آن صف نمی کشیم.
 
برخی از افراد سل را "همه گیری فراموش شده" می نامند. اما دانش ما در مورد یک بیماری همه گیر به ما کمک می کند تا بیماری همه گیر دیگری را نیز مدیریت کنیم.
 

از جهاتی شبیه هم هستند

سل ناشی از باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس است. و COVID ناشی از ویروس SARS-CoV-2 است. آنها میکروارگانیسم های کاملاً متفاوتی هستند. اما برای آنها آسان است که در ذهن مردم همپوشانی داشته باشند.
 
سل و COVID هر دو بیماری های عفونی هستند که به طور کلی ریه ها را تحت تأثیر قرار می دهند. هر دوی آنها عمدتاً توسط آئروسل ها بین افراد منتقل می شوند، هنگامی که افراد آلوده سرفه می کنند، می خوانند یا به هر طریق دیگری آنها را در هوای اطراف رها می کنند.
سرعت توسعه واکسن COVID-19 نشان می دهد که وقتی اراده سیاسی، علاقه دارویی و بودجه وجود داشته باشد، چه چیزهایی ممکن می شود. مقایسه سل و کووید 19 و واکسن‌های آنها
 
تصویر: مایکوپلاسما سل. سل ناشی از مایکوباکتریوم توبرکلوزیس است. از www.shutterstock.com
 
بنابراین برخی از کارهایی که ما برای COVID-19 به آن عادت کرده ایم - مانند پوشیدن ماسک و تهویه خوب - همچنین برای جلوگیری از گسترش سل مفید است.
 
با این حال، تفاوت های مهمی بین آنها وجود دارد، به این معنی که پاسخ های بهداشت عمومی ما به آنها می تواند کاملاً متفاوت به نظر برسد. ("بوسیدن می تواند خطرناک باشد": توصیه های قدیمی برای سل، امروزه به طرز عجیبی آشنا به نظر می رسند.)
محافظت در برابر سل اغلب در نوجوانی یا اوایل بزرگ سالی از بین می رود.

 اما در دیگران نیست

همه ما با کووید بسیار آشنا هستیم. بنابراین وقتی با مردم در مورد سل صحبت می کنم، سه تفاوت کلیدی بین عفونت ها را برجسته کرده ام.
 
1- بیماری سل کمتر عفونی است
سل بسیار کمتر عفونی است. در حالی که COVID (به ویژه گونه هایی از آن مانند نوع دلتا) ممکن است پس از تماس کوتاه یا زود گذر منتقل شود. این مورد برای سل نادر است.
 
به عنوان یک قاعده کلی، برنامه های سل در سراسر جهان اغلب نشان می دهد که شما باید بیش از هشت ساعت در تماس نزدیک با یک فرد عفونی شده به سل بوده باشید تا این خطر به حدی برسد که باید برای آن آزمایش شوید.
 
این بدان معناست که افراد بیشتر احتمال دارد که عفونت را در خانه یا خانواده نزدیک خود پخش کنند تا در مغازه ها.
 
2- علائم سل زمان بیشتری طول می کشد تا خود را نشان دهند
با بیماری سل، "پنجره" بین در معرض قرار گرفتن و ناخوشی، که به عنوان دوره کمون شناخته می شود، بسیار طولانی تر است.
 
عفونت ها می توانند ماه ها یا سال ها قبل از این که افراد ناخوش شوند در بدن اقامت داشته باشند (یا در حال نهفته باشند). اما تقریباً همه کسانی که از بیماری کووید ناراحت می شوند طی دو هفته گذشته مبتلا شده اند.
 سالانه حدود 10 میلیون مورد سل فعال وجود دارد و تخمین زده می شود که تا 2 میلیارد نفر "عفونت نهفته" داشته باشند. ما از کسانی که با بیماری سل در تماس بوده اند نمی خواهیم که در خانه خود را منزوی کنند زیرا نمی توانیم پیش بینی کنیم چه موقع ممکن است بیمار شوند. قطعاً جدا کردن افراد برای ماه ها یا سال ها، در هر صورت، اخلاقی یا واقع بینانه نخواهد بود. خوشبختانه افرادی که سل خفته دارند در این بین نمی توانند عفونت را به دیگران منتقل کنند.
 
3- ما درمان های سل داریم که به جلوگیری از شیوع بیماری کمک می کند
از آن جایی که ما در مورد مدت زمانی که بین آلوده شدن به سل و ناخوش شدن از آن طول می کشد مطمئن نیستیم، خودتان می توانید تصور کنید که با چه مشکل بزرگی مواجه هستیم.
 
اما ما روش های درمانی مؤثری برای افراد مبتلا به سل خفته داریم. این ها از ابتلا به بیماری های فعال جلو گیری می کند.
 
این درمان ها، به ویژه آنتی بیوتیک هایی مانند ایزونیازید یا ریفامپیسین، می تواند خطر بیماری های تماس را تا حد زیادی کاهش دهد.
 
برای بیماری کووید، ما هنوز هیچ درمانی برای افرادی که آلوده هستند اما علائمی از خود نشان نمی دهند (معروف به درمان پس از قرار گرفتن در معرض) برای به حداقل رساندن احتمال انتشار ویروس، نداریم.
 
برخی از درمان ها تست شده اند، اما تاکنون هیچ یک از آنها به طور قانع کننده ای مؤثر نشان داده نشده است.
 

واکسن ها چطور؟

شاید بزرگ ترین تفاوت در واکنش ما به این همه گیری ها این باشد که ما انواع واکسن های مؤثر علیه COVID داریم.
 تخمین زده می شود که در 200 سال گذشته، بیش از 1 میلیارد نفر بر اثر بیماری سل جان خود را از دست داده اند، که بسیار بیشتر از سایر بیماری های عفونی است.در مورد سل، ما بر واکسن 100 ساله ای که به نام BCG (مخففBacille Calmette-Guerin ) شناخته می شود، تکیه می کنیم، که هنوز یکی از پر کاربردترین واکسن ها در سطح جهان است.
 
این واکسن در حالی که کودکان خرد سال را در برابر شدیدترین انواع سل محافظت می کند، محافظت بسیار کمتری برای بزرگ سالان دارد.
 
واکسنBCG ، بر خلاف واکسن هایCOVID ، یک واکسن زنده است، به این معنی که حاوی باکتری های زنده (اما تضعیف شده) است. بنابراین نمی توان آن را با خیال راحت به افرادی که دارای شرایط سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند HIV  هستند، داد، زیرا ممکن است به این باکنری آلوده شوند. این بدان معناست که مجوز استفاده از آن در برخی از افرادی که بیشتر به حفاظت نیاز دارند محدود است.
 

واکسن سل ممکن است در برابر COVID محافظت کند

شاید واکسن BCG وCOVID  در یک چرخه کامل وارد شوند. آزمایشBRACE ، که از مؤسسه تحقیقات کودکان مردوک ملبورن آغاز شده است، در حال بررسی این است که آیا واکسن BCG می تواند در برابر عفونت COVID محافظت کند.
 
این تحقیقات با این سابقه طولانی تحقیقاتی انجام شده است که نشان می دهد واکسن همچنین پاسخ ایمنی بدن ما را نسبت به سایر بیماری ها مانند عفونت های ویروسی، بهبود می بخشد.
 شکی نیست که ما به واکسن های جدید و مؤثرتری برای سل نیاز داریم.ما هنوز نمی دانیم که آیا این، کار می کند یا نه، زیرا مطالعه در حال انجام است. تقریبا 7000 کارمند مراقبت های بهداشتی در سراسر جهان که در معرض خطر قرار گرفتن در معرض ویروس کرونا قرار دارند، برای آزمایش انتخاب شده اند.
 
چه BCG از COVID جلوگیری کند یا نه، شکی نیست که ما به واکسن های جدید و مؤثرتری برای سل نیاز داریم.
 
در حالی که ما تعداد فزاینده ای از نامزدهای واکسن بالقوه داریم، در حال حاضر هنوز هیچ جایگزینی برای BCG صد ساله ما وجود ندارد.
 
فعالیت گسترده در سطح جهان در زمینه تولید واکسن های کووید همچنین تلاش ها و بودجه بیشتری را برای تولید واکسن های جدید سل برانگیخته است.
 
امیدواریم این موارد به گزینه های مؤثرتر و ایمن تری منجر شوند و ابزارهای قدرتمندی برای از بین بردن سل باشند. بیایید امیدوار باشیم که 100 سال دیگر منتظر نمانیم.
 

لزوم واکسنی بهتر

 مقایسه سل و کووید 19 و واکسن‌های آنها
 
تصویر: ماهش کومار A/AP
 
در ژوئیه 1921، یک نوزاد فرانسوی اولین فردی بود که پس از مرگ مادر بر اثر بیماری سل، واکسن تجربی علیه سل (TB) را دریافت کرد. همان طور که گفتیم واکسنی که با نام Bacille Calmette-Guérin (BCG) شناخته می شود، همان واکسنی است که امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
 واکسن همچنین پاسخ ایمنی بدن ما را نسبت به سایر بیماری ها مانند عفونت های ویروسی، بهبود می بخشد.این اولین دوز BCG اوج 13 سال تحقیق و توسعه بود.
 
BCG  تنها واکسن مجاز علیه سل است و 2021 صدمین سالگرد آن است.
 
امروزه همه نگاه ها به راه اندازی واکسن COVID-19 است. اما در حالی که تعداد افرادی که در سال گذشته بر اثر کووید -19 جان باختند شوکه کننده است، با بیماری سل تقریباً به همان تعداد - حدود 1.5 تا 2 میلیون نفر - هر ساله جان خود را از دست می دهند و این برای چندین دهه تکرار شده است.
 
در واقع، تخمین زده می شود که در 200 سال گذشته، بیش از 1 میلیارد نفر بر اثر بیماری سل جان خود را از دست داده اند، که بسیار بیشتر از سایر بیماری های عفونی است.

مقایسه سل و کووید 19 و واکسن‌های آنها
 
تصویر: زنی رنگ صورت پوشیده است و می گوید: سل را متوقف کنید. طی 200 سال گذشته، تخمین زده می شود که 1 میلیارد نفر بر اثر بیماری سل جان خود را از دست داده اند. SANJAY BAID/AAP
 

اگر ما واکسن داریم، چرا هنوز بسیاری از افراد بر اثر سل می میرند؟

گفتیم که سل ناشی از باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس است. این بیماری زمانی منتقل می شود که فرد مبتلا به سلِ فعال قطرات آئروسل را سرفه کند و سپس توسط فرد دیگری استنشاق شود.
 واکسنBCG ، بر خلاف واکسن هایCOVID ، یک واکسن زنده است، به این معنی که حاوی باکتری های زنده (اما تضعیف شده) است. سالانه حدود 10 میلیون مورد سل فعال وجود دارد و تخمین زده می شود که تا 2 میلیارد نفر "عفونت نهفته" داشته باشند. این بدان معناست که آنها بیمار نیستند و بیماری را منتقل نمی کنند، اما در میانِ در حدود 10 درصد از این افراد این بیماری دو باره فعال می شود.
 
در اکثر مناطق بومی سل جهان، BCG  مدت کوتاهی پس از تولد به نوزادان داده می شود. واکسیناسیون از انواع سل در دوران کودکی جلو گیری می کند و سالانه جان هزاران کودک را نجات می دهد.
 
با این حال، اثر BCG با گذشت زمان کاهش می یابد. به عبارت دیگر ، عملکرد آن متوقف می شود. محافظت در برابر سل اغلب در نوجوانی یا اوایل بزرگ سالی از بین می رود.
 
نکته مهم این است که BCG از سل فعال ریه در بزرگ سالان، که مهم ترین عامل انتقال مداوم و علت مرگ است، جلوگیری نمی کند.
 
هدف سازمان بهداشت جهانی حذف سل است. برای انجام این کار، ما باید واکسنی را برای سل پیدا کنیم که در بزرگ سالان نیز مؤثر باشد.
 
 مقایسه سل و کووید 19 و واکسن‌های آنها
 
تصویر: داروی سل روی قفسه ای نشسته است. واکسن BCG نمی تواند از سل فعال ریه در بزرگ سالان جلوگیری کند. MICK TSIKAS/AAP
ما روش های درمانی مؤثری برای افراد مبتلا به سل خفته داریم. این ها از ابتلا به بیماری های فعال جلو گیری می کند.

چرا BCG با واکسن موثرتر سل جایگزین نشده است؟

طی دهه های گذشته تنها حدود 15 نامزد واکسن سل جدید وارد آزمایشات بالینی شده اند (در مقابل 63 مورد برای COVID-19  در یک سال).
 
نگران کننده این است که بسیاری از پیشرفته ترین واکسن های سل بهتر از BCG عمل نمی کنند.
 
از آن جا که خط لوله فعلی نامزدهای واکسن سل نسبتاً کوچک است، این عقب گردها و "شکست" های آزمایشی به این معنی است که BCG ممکن است برای سال های آینده استاندارد طلایی باقی بماند.
 
با وجود 100 سال سن، نحوه عملکرد واکسن BCG تا حد زیادی ناشناخته است. مشخص نیست چرا BCG معمولاً فقط در برابر نسخه های سل در دوران کودکی محافظت می کند یا چرا محافظت در نوجوانی کاهش می یابد.
 
با توجه به این عدم قطعیت ها، ما می توانیم خوش شانس باشیم که موانع بوروکراتیک برای توسعه واکسن در دهه 1920 به میزان قابل توجهی کم تر بود.
 
اگر BCG امروز توسعه می یافت، احتمالاً هرگز استفاده نمی شد. چارچوب نظارتی پیچیده کنونی برای توسعه و صدور مجوز واکسن به احتمال زیاد اجازه استفاده از واکسنی را نمی دهد که در مورد نحوه عملکرد آن هیچ چیز نمی دانیم یا اطلاعات کمی در دست است.
 با بیماری سل، "پنجره" بین در معرض قرار گرفتن و ناخوشی، که به عنوان دوره کمون شناخته می شود، بسیار طولانی تر است.دلایلی که BCG با واکسن موثرتر سل جایگزین نشده است عبارتند از:
 
* کاهش سل در بسیاری از کشورهای غربی در قرن بیستم
 
* علاقه محدود شرکت های دارویی به سرمایه گذاری در توسعه واکسن سل
 
* این واقعیت که تحقیقات سل و توسعه واکسن های پیش بالینی از نظر لجستیکی چالش برانگیز است و نیاز به امکانات ویژه مهار بیولوژیکی دارد
 
* فضای کوتاه مدت و شدیداً رقابتی برای بودجه تحقیقاتی دولتی و خیریه، متعهد شدن دانشگاهیان به تحقیقات واکسن سل به عنوان یک مسیر شغلی را دشوار می کند.
 

خواستن توانستن است

سرعت توسعه واکسن COVID-19 نشان می دهد که وقتی اراده سیاسی، علاقه دارویی و بودجه وجود داشته باشد، چه چیزهایی ممکن می شود.
 
در حالی که سل دیگر در جاهایی مثل استرالیا رایج نیست، اما در جوامع بومی دور افتاده یک مشکل است.
 شما باید بیش از هشت ساعت در تماس نزدیک با یک فرد عفونی شده به سل بوده باشید تا این خطر به حدی برسد که باید برای آن آزمایش شوید.پاپوآ گینه نو، نزدیک ترین همسایه استرالیا، دارای نرخ بالای سل مقاوم به چند دارو و میزان پوشش BCG پایین است. بیماری سل از طریق تنگه تورس به استرالیا راه یافته است، در حالی که تعداد زیادی از تشخیص های مرزی در شمال کوئینزلند و ابتلای بیش از حد کودکان بومی وجود دارد.
 
مقاومت در برابر درمان های فعلی سل به طور پیوسته افزایش می یابد. درمان سل چندگانه مقاوم به دارو بسیار گران است و ممکن است تا دو سال به طول انجامد و نیاز به چندین آنتی بیوتیک و نظارت دقیق دارد.
 
 مقایسه سل و کووید 19 و واکسن‌های آنها
 
تصویر: یک پرستار یک واکسن COVID-19 را آماده می کند. سرعت توسعه واکسن COVID-19 نشان می دهد که وقتی اراده وجود داشته باشد، هر چیزی ممکن می شود. کریستینا ونتز گراف/AP
 سل و COVID هر دو بیماری های عفونی هستند که به طور کلی ریه ها را تحت تأثیر قرار می دهند. هر دوی آنها عمدتاً توسط آئروسل ها بین افراد منتقل می شوند، هنگامی که افراد آلوده سرفه می کنند، می خوانند یا به هر طریق دیگری آنها را در هوای اطراف رها می کنند.اکنون زمان آن است که از اراده مالی و سیاسی برای یافتن واکسن مؤثرتر سل استفاده شود.
 
سال 2020 به ما آموخت که عوامل بیماری زا می توانند آسیب بزرگی به جوامع و اقتصادها وارد کنند. سرمایه گذاری در تحقیقات بیماری های عفونی و تولید واکسن بخشی از هزینه اقتصادی یک بیماری همه گیر را تشکیل می دهد.
 
سل یک تهدید جهانی و نگرانی بهداشت عمومی در مقیاسی مشابه با COVID-19 است. اگر قرار است سل به میزان قابل توجهی کاهش یابد، چه برسد به ریشه کن کردن آن، توسعه یک واکسن جدید و مؤثر حیاتی است.
 
اگرچه سالگرد BCG دلیل جشن است، اما همچنین باید یاد آوری شود که باید برای مبارزه با این بیماری کشنده اقدامات بیشتری صورت گیرد.
  COVID (به ویژه گونه هایی از آن مانند نوع دلتا) ممکن است پس از تماس کوتاه یا زود گذر منتقل شود
منبع: جاستین دنهولم، Melbourne Health، آندریاس کوپز، James Cook University


ارسال نظر
با تشکر، نظر شما پس از بررسی و تایید در سایت قرار خواهد گرفت.
متاسفانه در برقراری ارتباط خطایی رخ داده. لطفاً دوباره تلاش کنید.
موارد بیشتر برای شما